У Європейському Союзі контроль на ринку на предмет відповідності плодоовочевої продукції стандартам якості здійснюється або органом влади, або контрольною організацією, яка фінансується за рахунок виробників. Не аналізуватимемо ситуацію у цілій державі, але в Коломиї недоброякісна продукція чекає на довірливих покупців на прилавках магазинів щодня.
Якщо свіжість молочних продуктів, запакованих сирів, ковбас чи консерви на око оцінити важко, зіпсовані овочі та фрукти видно одразу. На жаль, гниль та цвіль не заважає продавцям і власникам закладів торгівлі пропонувати їх за зниженими цінами.
Покупці скаржаться, що це трапляється доволі часто в коломийських супермаркетах. За кордоном з гнилими чи такими, що втратили товарний вигляд, овочами та фруктами чинять по-іншому, їх просто викладають біля супермаркетів, де люди розбирають їх безкоштовно.
Натомість у місцевих супермаркетах та магазинах з овочами і фруктами часто на обурення покупців не реагують, пояснюючи це тим, що тут дають можливість вибирати, якщо ж не подобається – купувати ніхто не примушує.
Після численних скарг до нашої редакції та почутих у магазинах розмов ми запросили на відвертий діалог директора одного з коломийських супермаркетів. Чоловік проблему зрозумів одразу, адже неякісна та небезпечна продукція підлягає обов’язковому вилученню з обігу, проте, як виправдання, пояснив, що у них доволі малий відсоток для списання зіпсованої продукції. Виходить, так би мовити, налагодили безвідходне виробництво, проте чому через інтереси і прибуток таких супермаркетів і магазинів мають страждати прості люди?
«Продукт, який не має товарного вигляду чи має сліди того, що він зіпсований, вже є небезпечним джерелом. До прикладу, пліснява – це мікотоксини, при тривалому вживанні її це може призвести до ракового захворювання печінки. Слід добре дивитися, що купуєш, адже про твоє здоров’я нині ніхто не подбає. Тому, шановні покупці, не потрібно звертати увагу на дешеві ціни, краще не економити на власному здоров’ї, аніж вірити в різні акції – такий сумнівно якісний товар має бути знятий з продажу, а не продаватися за зниженими цінами. Ви маєте право звернутися до директора такого закладу і на місці вирішити всі проблемні моменти», – зазначив заві-дувач відділу Коломийського районного відокремленого структурного підрозділу Державної санітарно-епідеміологічної служби України Іван Ковальчук.
Через свою необізнаність люди повсякчас не можуть, а то й не мають бажання відстоювати свої права чи права когось зі своїх родичів чи близьких.
Згідно зі статтею 42 Конституції України, держава захищає права споживачів, здійснює контроль за якістю і безпечністю продукції та всіх видів послуг і робіт, сприяє діяльності громадських організацій споживачів.
Згідно зі статтею 50 головного закону України, кожен має право на безпечне для життя і здоров’я довкілля та на відшкодування завданої порушенням цього права шкоди, кожному гарантується право вільного доступу до інформації про стан довкілля, про якість харчових продуктів і предметів побуту, а також право на її поширення. Така інформація ніким не може бути засекречена.
Хочу нагадати, що суть функціонування супермаркетів полягає в забезпеченні найнеобхідніших потреб споживача під час відвідування однієї торгової точки, що і є однією з переваг таких об’єктів торгівлі. Але поряд з таким позитивним тут криється і низка негативних моментів від санітарно-гігієнічного стану деяких продуктів. Здебільшого ця проблема постає через те, що директорам супермаркетів байдуже здоров’я пересічних громадян. Овочі і фрукти, які продають за зниженими цінами, можуть спричини розлади шлунково-кишкового тракту як інфекційного, так і неінфекційного характеру, попереджають спеціалісти.
Нині у зв’язку з обмеженнями повноважень Державна санітарно-епідеміологічна служба не має можливості регулярно контролювати якість реалізованої і виготовленої продукції в супермаркетах, дотримання відповідної рецептури, технологій та умов зберігання, недопущення її фальсифікації. Тому в зв’язку з цим кожен коломиєць має особисто контролювати вищезазначені процеси. Якщо у вас виникнуть непорозуміння – не мовчіть, а з’ясуйте ситуацію з керівництвом закладу, кожна скарга – це стимул до поліпшення роботи.
Зверніть увагу на елементарні речі: при вході в торговий зал ви зустрічаєтеся відразу з «горою» візків та кошиків. Чи замислювалися ви хоч раз, як зачасто їх миють та дезінфекують? Такі візки можуть бути фактором передачі інфекційних та паразитарних захворювань, адже за їхню ручку за день береться велика кількість людей з різними захворюваннями. Також обурює ситуація, яка склалася у відділі власного виробництва випічки: там передбачене самообслуговування, а одноразова рукавичка перетворилася на багаторазову... Може, варто поставити спеціальні щипці та справді одноразові рукавички чи рулон паперу? Негативних моментів багато й у відділах, де продукція підлягає заморожуванню, при доставці її розморожують, потім знову заморожують, а цей процес, як відомо, неабияк шкодить продукції.
Прохання до керівників супермаркетів: перегляньте свої життєві цінності і дбайте про здоров’я містян! Наведіть лад у всіх відділах, заберіть гниляки з прилавків, овочі очистіть від ґрунту, а не продавайте його по ціні самого ж овоча, знімайте з реалізації продукцію, яка не відповідає вимогам, цим самим тримайте марку своєї мережі на висоті.
Олександра Щербакова, "Коломийські ВІСТИ"