На Прикарпатті продають дешеві, але гнилі овочі та фрукти

 

Рівень якості фруктів та овочів є серйозним пи­танням для усіх споживачів в Україні. Окрім застосуван­ня стандартів, які не змінюва­лися протягом останніх років, у нашій державі майже не пе­редбачається контролю якості фруктів та овочів, які реалізу­ються на ринку свіжої продук­ції (наприклад, у супермарке­тах, магазинах чи на ринках).

У Європейському Союзі контроль на ринку на предмет відповідності плодоовочевої продукції стандартам якос­ті здійснюється або органом влади, або контрольною орга­нізацією, яка фінансується за рахунок виробників. Не аналі­зуватимемо ситуацію у цілій державі, але в Коломиї недо­броякісна продукція чекає на довірливих покупців на при­лавках магазинів щодня.

 

Якщо свіжість молочних продуктів, запакованих си­рів, ковбас чи консерви на око оцінити важко, зіпсовані ово­чі та фрукти видно одразу. На жаль, гниль та цвіль не зава­жає продавцям і власникам за­кладів торгівлі пропонувати їх за зниженими цінами.

 

Покупці скаржаться, що це трапляється доволі часто в ко­ломийських супермаркетах. За кордоном з гнилими чи та­кими, що втратили товарний вигляд, овочами та фруктами чинять по-іншому, їх просто викладають біля супермар­кетів, де люди розбирають їх безкоштовно.

 

Натомість у місцевих супер­маркетах та магазинах з ово­чами і фруктами часто на обу­рення покупців не реагують, пояснюючи це тим, що тут да­ють можливість вибирати, як­що ж не подобається – купува­ти ніхто не примушує.

 

Після численних скарг до нашої редакції та почутих у магазинах розмов ми запроси­ли на відвертий діалог дирек­тора одного з коломийських супермаркетів. Чоловік про­блему зрозумів одразу, адже неякісна та небезпечна про­дукція підлягає обов’язковому вилученню з обігу, проте, як виправдання, пояснив, що у них доволі малий відсоток для списання зіпсованої про­дукції. Виходить, так би мо­вити, налагодили безвідходне виробництво, проте чому че­рез інтереси і прибуток таких супермаркетів і магазинів ма­ють страждати прості люди?

 

«Продукт, який не має то­варного вигляду чи має сліди того, що він зіпсований, вже є небезпечним джерелом. До прикладу, пліснява – це міко­токсини, при тривалому вжи­ванні її це може призвести до ракового захворювання пе­чінки. Слід добре дивити­ся, що купуєш, адже про твоє здоров’я нині ніхто не подбає. Тому, шановні покупці, не по­трібно звертати увагу на деше­ві ціни, краще не економити на власному здоров’ї, аніж ві­рити в різні акції – такий сум­нівно якісний товар має бути знятий з продажу, а не прода­ватися за зниженими цінами. Ви маєте право звернутися до директора такого закладу і на місці вирішити всі проблем­ні моменти», – зазначив заві-дувач відділу Коломийського районного відокремлено­го структурного підрозді­лу Державної санітарно-епідеміологічної служби України Іван Ковальчук.

 

Через свою необізнаність люди повсякчас не можуть, а то й не мають бажання відсто­ювати свої права чи права ко­гось зі своїх родичів чи близь­ких.

 

Згідно зі статтею 42 Конституції України, держа­ва захищає права споживачів, здійснює контроль за якістю і безпечністю продукції та всіх видів послуг і робіт, сприяє діяльності громадських орга­нізацій споживачів.

 

Згідно зі статтею 50 го­ловного закону України, ко­жен має право на безпечне для життя і здоров’я довкіл­ля та на відшкодування завда­ної порушенням цього права шкоди, кожному гарантуєть­ся право вільного доступу до інформації про стан довкілля, про якість харчових продук­тів і предметів побуту, а також право на її поширення. Така інформація ніким не може бу­ти засекречена.

 

Хочу нагадати, що суть функціонування супермар­кетів полягає в забезпечен­ні найнеобхідніших потреб споживача під час відвіду­вання однієї торгової точки, що і є однією з переваг та­ких об’єктів торгівлі. Але по­ряд з таким позитивним тут криється і низка негатив­них моментів від санітарно-гігієнічного стану деяких про­дуктів. Здебільшого ця про­блема постає через те, що ди­ректорам супермаркетів бай­дуже здоров’я пересічних громадян. Овочі і фрукти, які продають за зниженими ціна­ми, можуть спричини розла­ди шлунково-кишкового трак­ту як інфекційного, так і неін­фекційного характеру, попе­реджають спеціалісти.

 

Нині у зв’язку з обмежен­нями повноважень Державна санітарно-епідеміологічна служба не має можливості ре­гулярно контролювати якість реалізованої і виготовленої продукції в супермаркетах, дотримання відповідної ре­цептури, технологій та умов зберігання, недопущення її фальсифікації. Тому в зв’язку з цим кожен коломиєць має особисто контролювати ви­щезазначені процеси. Якщо у вас виникнуть непорозуміння – не мовчіть, а з’ясуйте ситу­ацію з керівництвом закладу, кожна скарга – це стимул до поліпшення роботи.

 

Зверніть увагу на елемен­тарні речі: при вході в торго­вий зал ви зустрічаєтеся від­разу з «горою» візків та ко­шиків. Чи замислювалися ви хоч раз, як зачасто їх миють та дезінфекують? Такі візки мо­жуть бути фактором передачі інфекційних та паразитарних захворювань, адже за їхню ручку за день береться вели­ка кількість людей з різними захворюваннями. Також обу­рює ситуація, яка склалася у відділі власного виробництва випічки: там передбачене са­мообслуговування, а однора­зова рукавичка перетворилася на багаторазову... Може, варто поставити спеціальні щипці та справді одноразові рукавички чи рулон паперу? Негативних моментів багато й у відділах, де продукція підлягає заморо­жуванню, при доставці її роз­морожують, потім знову замо­рожують, а цей процес, як ві­домо, неабияк шкодить про­дукції.

 

Прохання до керівників су­пермаркетів: перегляньте свої життєві цінності і дбайте про здоров’я містян! Наведіть лад у всіх відділах, заберіть гни­ляки з прилавків, овочі очис­тіть від ґрунту, а не продавай­те його по ціні самого ж ово­ча, знімайте з реалізації про­дукцію, яка не відповідає ви­могам, цим самим тримайте марку своєї мережі на висоті.

 

Олександра Щербакова, "Коломийські ВІСТИ"


01.07.2013 935 0
Коментарі (0)

21.04.2025
Лука Головенський

Де саме в Мюнхені були вбиті агентом КДБ Степан Бандера та Лев Ребет, де знаходилися офіси ОУН, Антибільшовицького Блоку Народів, газетні редакції та проживали Ярослав та Ярослава Стецьки, — про все це у нашому сьогоднішньому дослідженні.

781
16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

2733
12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

1708 2
09.04.2025
Діана Струк

Про  долю малокомплектних шкіл на Івано-Франківщині, освітню реформу, інклюзивне навчання, виклики та перспективи в освіті, Фіртка поспілкувалася з директором Департаменту освіти і науки Івано-Франківської ОВА Віктором Кімаковичем.

3839
07.04.2025
Олег Головенський

З аналізу декларацій народних депутатів з Івано-Франківщини сьогодні Фіртка розпочинає цикл матеріалів про декларації депутатів, політиків, службовців, силовиків та суддів Прикарпаття.  

5604
03.04.2025
Вікторія Косович

Про шлях у війську, адаптацію після повернення зі служби, відкриття власного бізнесу та роботу з товарами для тварин, Роман Турик розповів журналістці Фіртки.

1788

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

309

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

294

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

457

Гостинність українців загальновідома. Особливо це відчувається на заході країни під час релігійних свят. Різноманіття традицій святкувань тісно переплітається із застіллям. Тому, до важливих релігійних свят готуються завчасно і ретельно.  

990
18.04.2025

Порівняно з 2024 роком, більшість товарів подорожчали.

588
16.04.2025

Від початку року ціни зросли на 3,4%. Для порівняння, по Україні в цілому інфляція у березні становила 1,5%, а з початку року — 3,5% (без урахування тимчасово окупованих територій та зон бойових дій).  

585
11.04.2025

Здоров’я кишківника є надзвичайно важливим для загального самопочуття. Правильна робота травної системи впливає не лише на обмін речовин, але й на імунітет, настрій і навіть стан шкіри.  

863
19.04.2025

Які продукти обов’язково мають бути у великодньому кошику, а що освячувати не варто, журналістка Фіртки розпитала у священника Василя Савчина.

2105
17.04.2025

Сьогодні, 17 квітня, християни відзначають Чистий четвер — особливий день у Страсному тижні, який символізує очищення тіла й душі напередодні Великодня.  

632
13.04.2025

Квітна неділя — останній день перед Страсним тижнем. Щороку навесні християни святкують особливий день — Вербну неділю.  

957
10.04.2025

Прикарпатців запрошують на нічні чування з 12 на 13 квітня в Погінський монастир.  

5019
17.04.2025

Автором видання став історик, краєзнавець, начальник відділу звернень громадян, діловодного забезпечення та контролю ДАІФО Андрій Сміжак.   

1182
18.04.2025

Президент Володимир Зеленський застерігає, що держава-агресор готується до завдання нових ударів по українській енергетичній інфраструктурі.  

502 2
16.04.2025

Президент США Дональд Трамп відмовився передати Україні системи Patriot, навіть попри пропозицію придбати зброю за 50 мільярдів доларів.    

704
13.04.2025

Президент США Дональд Трамп продовжив дію санкцій, які Байден запровадив проти РФ з 2021 року.

483
10.04.2025

Президент США Дональд Трамп пригрозив компанії Taiwan Semiconductor Manufacturing Company (TSMC) податком у 100%, якщо вона не створить виробництво на території США.  

807