На Прикарпатті продають дешеві, але гнилі овочі та фрукти

 

Рівень якості фруктів та овочів є серйозним пи­танням для усіх споживачів в Україні. Окрім застосуван­ня стандартів, які не змінюва­лися протягом останніх років, у нашій державі майже не пе­редбачається контролю якості фруктів та овочів, які реалізу­ються на ринку свіжої продук­ції (наприклад, у супермарке­тах, магазинах чи на ринках).

У Європейському Союзі контроль на ринку на предмет відповідності плодоовочевої продукції стандартам якос­ті здійснюється або органом влади, або контрольною орга­нізацією, яка фінансується за рахунок виробників. Не аналі­зуватимемо ситуацію у цілій державі, але в Коломиї недо­броякісна продукція чекає на довірливих покупців на при­лавках магазинів щодня.

 

Якщо свіжість молочних продуктів, запакованих си­рів, ковбас чи консерви на око оцінити важко, зіпсовані ово­чі та фрукти видно одразу. На жаль, гниль та цвіль не зава­жає продавцям і власникам за­кладів торгівлі пропонувати їх за зниженими цінами.

 

Покупці скаржаться, що це трапляється доволі часто в ко­ломийських супермаркетах. За кордоном з гнилими чи та­кими, що втратили товарний вигляд, овочами та фруктами чинять по-іншому, їх просто викладають біля супермар­кетів, де люди розбирають їх безкоштовно.

 

Натомість у місцевих супер­маркетах та магазинах з ово­чами і фруктами часто на обу­рення покупців не реагують, пояснюючи це тим, що тут да­ють можливість вибирати, як­що ж не подобається – купува­ти ніхто не примушує.

 

Після численних скарг до нашої редакції та почутих у магазинах розмов ми запроси­ли на відвертий діалог дирек­тора одного з коломийських супермаркетів. Чоловік про­блему зрозумів одразу, адже неякісна та небезпечна про­дукція підлягає обов’язковому вилученню з обігу, проте, як виправдання, пояснив, що у них доволі малий відсоток для списання зіпсованої про­дукції. Виходить, так би мо­вити, налагодили безвідходне виробництво, проте чому че­рез інтереси і прибуток таких супермаркетів і магазинів ма­ють страждати прості люди?

 

«Продукт, який не має то­варного вигляду чи має сліди того, що він зіпсований, вже є небезпечним джерелом. До прикладу, пліснява – це міко­токсини, при тривалому вжи­ванні її це може призвести до ракового захворювання пе­чінки. Слід добре дивити­ся, що купуєш, адже про твоє здоров’я нині ніхто не подбає. Тому, шановні покупці, не по­трібно звертати увагу на деше­ві ціни, краще не економити на власному здоров’ї, аніж ві­рити в різні акції – такий сум­нівно якісний товар має бути знятий з продажу, а не прода­ватися за зниженими цінами. Ви маєте право звернутися до директора такого закладу і на місці вирішити всі проблем­ні моменти», – зазначив заві-дувач відділу Коломийського районного відокремлено­го структурного підрозді­лу Державної санітарно-епідеміологічної служби України Іван Ковальчук.

 

Через свою необізнаність люди повсякчас не можуть, а то й не мають бажання відсто­ювати свої права чи права ко­гось зі своїх родичів чи близь­ких.

 

Згідно зі статтею 42 Конституції України, держа­ва захищає права споживачів, здійснює контроль за якістю і безпечністю продукції та всіх видів послуг і робіт, сприяє діяльності громадських орга­нізацій споживачів.

 

Згідно зі статтею 50 го­ловного закону України, ко­жен має право на безпечне для життя і здоров’я довкіл­ля та на відшкодування завда­ної порушенням цього права шкоди, кожному гарантуєть­ся право вільного доступу до інформації про стан довкілля, про якість харчових продук­тів і предметів побуту, а також право на її поширення. Така інформація ніким не може бу­ти засекречена.

 

Хочу нагадати, що суть функціонування супермар­кетів полягає в забезпечен­ні найнеобхідніших потреб споживача під час відвіду­вання однієї торгової точки, що і є однією з переваг та­ких об’єктів торгівлі. Але по­ряд з таким позитивним тут криється і низка негатив­них моментів від санітарно-гігієнічного стану деяких про­дуктів. Здебільшого ця про­блема постає через те, що ди­ректорам супермаркетів бай­дуже здоров’я пересічних громадян. Овочі і фрукти, які продають за зниженими ціна­ми, можуть спричини розла­ди шлунково-кишкового трак­ту як інфекційного, так і неін­фекційного характеру, попе­реджають спеціалісти.

 

Нині у зв’язку з обмежен­нями повноважень Державна санітарно-епідеміологічна служба не має можливості ре­гулярно контролювати якість реалізованої і виготовленої продукції в супермаркетах, дотримання відповідної ре­цептури, технологій та умов зберігання, недопущення її фальсифікації. Тому в зв’язку з цим кожен коломиєць має особисто контролювати ви­щезазначені процеси. Якщо у вас виникнуть непорозуміння – не мовчіть, а з’ясуйте ситу­ацію з керівництвом закладу, кожна скарга – це стимул до поліпшення роботи.

 

Зверніть увагу на елемен­тарні речі: при вході в торго­вий зал ви зустрічаєтеся від­разу з «горою» візків та ко­шиків. Чи замислювалися ви хоч раз, як зачасто їх миють та дезінфекують? Такі візки мо­жуть бути фактором передачі інфекційних та паразитарних захворювань, адже за їхню ручку за день береться вели­ка кількість людей з різними захворюваннями. Також обу­рює ситуація, яка склалася у відділі власного виробництва випічки: там передбачене са­мообслуговування, а однора­зова рукавичка перетворилася на багаторазову... Може, варто поставити спеціальні щипці та справді одноразові рукавички чи рулон паперу? Негативних моментів багато й у відділах, де продукція підлягає заморо­жуванню, при доставці її роз­морожують, потім знову замо­рожують, а цей процес, як ві­домо, неабияк шкодить про­дукції.

 

Прохання до керівників су­пермаркетів: перегляньте свої життєві цінності і дбайте про здоров’я містян! Наведіть лад у всіх відділах, заберіть гни­ляки з прилавків, овочі очис­тіть від ґрунту, а не продавай­те його по ціні самого ж ово­ча, знімайте з реалізації про­дукцію, яка не відповідає ви­могам, цим самим тримайте марку своєї мережі на висоті.

 

Олександра Щербакова, "Коломийські ВІСТИ"


01.07.2013 827 0
Коментарі (0)

10.04.2024
Тетяна Дармограй

Фіртка розповідає про головні зміни, які пропонує влада новим законопроєктом про мобілізацію.

1958
01.04.2024
Діана Струк

Про функціонування закладу, допомогу військовослужбовцям та майбутні плани, журналістка Фіртки поспілкувалася з очільником комунального закладу «Дім воїна» Миколою Крошним.

1858
26.03.2024
Вікторія Матіїв

Під час війни людина відчуває цілий спектр емоцій. Як українським родинам впоратись з такими випробуваннями — журналістка Фіртки розпитала у лікаря-психіатра, психолога та консультанта в напрямку когнітивно-поведінкової терапії Миколи Демківа.

1853
21.03.2024
Тетяна Дармограй

Що робити та куди звертатися рідним зниклих військовослужбовців,  як відбувається процес пошуку та чому не варто поширювати у соцмережах персональну інформацію зниклого, розповіла представниця Уповноваженого з питань осіб, безвісти зниклих за особливих обставин в Івано-Франківській області Наталя Пасічник.

5480 46
19.03.2024
Тіна Любчик

Комітет з питань національної безпеки, оборони та розвідки активно працює над поданими правками щодо нового законопроєкту про мобілізацію. Журналістка Фіртки поспілкувалася з політтехнологом, військовим юристом, Володимиром Бондаренком щодо актуальних питань призову.

2150 2
19.03.2024

Сьогодні й роботодавці, й експерти звертаються до абітурієнтів: зважайте на ті спеціальності, які будуть потрібні Україні під час відбудови, адже велике відновлення почнеться одразу після Перемоги.

1508

«Благодатний вогонь» саме за такою назвою ми знаємо церемонію, яка відбувається щорічно у Велику Суботу перед Пасхою у Єрусалимі в Храмі гробу Господнього. Здебільшого про це явище  знаємо через ЗМІ, які щорічно ведуть пряму трансляцію сходження Благодатного вогню з Єрусалимського храму.

741

Американське видання The Washington Post 7 квітня 2024 р. опублікувало статтю під назвою «Інсайд щодо секретного плану Дональда Трампа щодо припинення українсько-російської війни».

794

Благодатний Вогонь (грец. Άγιο Φως, дослівно — Святе Світло, англ. Holy fire) — поширена у православ'ї назва вогню у Великодній церемонії виносу запалених свічок із Гробу Господнього (кувуклії) в Єрусалимському Храмі Воскресіння. 

996

Впевнено можна сказати, що з появою соцмереж  наш світ змінився. Він став трішки меншим, не виходячи з кімнати ми маємо зв'язок з найвіддаленішими куточками планети. Всі живемо в час швидкості та спрощення.

1003
16.04.2024

В Івано-Франківську традиційно у передвеликодній час проведуть ярмарок «Великодній кошик». Працюватиме він з першого по третє травня на площі Ринок.  

1766
11.04.2024

Цієї неділі, 14 квітня, в Івано-Франківській громаді розпочне роботу новий комунальний ринок сільськогосподарської продукції.  

3678
08.04.2024

Під час посту людина не вживає білкові продукти тваринного походження: м'ясо, рибу та молочні продукти. Натомість залишаються крупи, бобові, горіхи, фрукти та овочі.  

10254
17.04.2024

У Біблії немає вичерпного пояснення природи людської душі. Але вивчивши, як використовується у Святому Письмі слово «душа», ми можемо зробити певні висновки.

26142
14.04.2024

Нагадаємо, цьогоріч в Івано-Франківську запланували початок зведення богослужбової каплиці блаженного священномученика Симеона Лукача.  

10181 1
08.04.2024

Є перша заповідь Божа: «Я є Господь Бог твій, нехай не буде у тебе інших богів, крім Мене».  

7709
02.04.2024

Два тижні поспіль щонеділі франківці та гості міста збираються на пікнік біля міського озера, щоб висловити протест проти будівництва церкви УГКЦ.   

896
19.04.2024

Це — історія про дорослішання хлопця Тимофія у 1990-х роках. У центрі сюжету — його стосунки із сім’єю, друзями, коханою та колишнім контррозвідником Феліксом, який служив в Афганістані.  

203
19.04.2024

Обороноздатність, безпека, підтримка воїнів, розвиток економіки та євроінтеграційні процеси – ключові питання, які обговорили під час засідання Конгресу місцевих та регіональних влад, що відбувся під головуванням Президента України Володимира Зеленського.  

261
16.04.2024

Так, серед тих, хто довіряє Президенту України, лише 15% підтримали б такі вибори, тоді як серед тих, хто не довіряє — 37%.

378
11.04.2024

Парламент остаточно ухвалив у другому читанні законопроєкт №10449 про мобілізацію і проходження військової служби.  

1275
07.04.2024

Всього опитали 2 000 респондентів, що мешкають у всіх регіонах України, крім окупованих територій, у віці 18 років і старше.   

881