На Прикарпатті під радянським меморіалом ексгумували рештки 20 людей (ФОТО)

Упродовж трьох днів археологічних розкопок на території меморіального комплексу на площі Скорботи у Коломиї, що на Івано-Франківщині, ексгумували рештки приблизно 20 людей.

Поруч з ними знайшли археологічні артефакти, які ще потрібно дослідити, — годинник, запальничку, ремені, чоботи та ґудзики із зображенням зірки.

Про це у коментарі Суспільному розповів директор комунального підприємства "Пам'ять" Василь Тимків, пише Фіртка.

Зі слів дослідника, поховання знайшли не під меморіальними плитами, а під пішохідною стежкою.

"Ми виявили вісім домовин. У такому ящику, ймовірно, декілька людей в хаотичному розташуванні. Вони не мають анатомічної цілісності. Зрозуміло, бо тіла перепоховані", — каже Василь Тимків.

Василь Тимків зазначає, в архівних документах йдеться про те, що у цьому місці після завершення Другої світової війни перепоховали 520 працівників НКВС та радянських солдатів.

"Місцеві старожили пам'ятають, коли фактично за одну добу чи одну ніч перепоховали переважно військових внутрішніх військ НКВС.

Серед них — славнозвісний Дергачов, який проводив каральні акції проти українського населення й визвольного руху. Саме він загинув у бою з відділом під командуванням легендарного сотенного УПА Мирослава Симчича", — резюмує Василь Тимків.

Меморіальну площу на тому місці створили у 1954 році, каже директор музею історії міста Коломия Юрій Плекан. Від того часу її кілька разів реконструювали.

"До реконструкції 1986 року колишня Площа героїв розпочиналася там, де сучасна стоянка таксі, й трішки займає хідник тротуару. Вона не є в тих межах як зараз, а значно посунена", — говорить Юрій Плекан.

Зі слів Василя Тимківа, археологічні розкопки на території меморіального комплексу на площі Скорботи у Коломиї почали 20 серпня і планують проводити щонайменше ще тиждень. Він додає: в Івано-Франківській області є приблизно 140 радянських меморіалів, де можуть бути поховання.

Міський голова Коломиї Богдан Станіславський повідомив, що площу Скорботи до кінця 2024 року планують реконструювати для вшанування пам'яті українських бійців, які загинули у російсько-українській війні.

"Комунальне підприємство "Памʼять" буде працювати на площі, поки всі тіла не ексгумують і не буде висновку, що більше поховань немає.

Міська рада має перепоховати знайдені рештки. Потім площу треба підготувати до ремонту, завершити проєктні роботи й почати реконструкцію", — написав Богдан Станіславський.


Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!


Читайте також:

"Є громади, де ні пам'ятники, ні назви вулиць не змінили": як на Івано-Франківщині відбувається декомунізація та деколонізація

Декомунізація на Івано-Франківщині:  скільки пам’ятників радянської епохи залишилось демонтувати

"Доволі часто виникають конфузи", — історик Ярослав Коретчук про декомунізацію на Прикарпатті 


Коментарі ()

17.07.2025
Катерина Гришко

Родичі пробачили хлопцю, знаючи про «своєрідний характер» загиблої і його нелегке дитинство, і просили в суді застосувати менш суворе покарання.  

2736
13.07.2025
Вікторія Матіїв

Дружина полеглого воїна Любов Галько розповіла журналістці Фіртки, яким був Руслан Галько — у повсякденному житті, в родинному колі та на фронті.

20885
09.07.2025
Тетяна Дармограй

В інтерв’ю професорка кафедри судової медицини Івано-Франківського національного медичного університету Наталія Козань розповіла про процес та методи ідентифікації тіл загиблих військових, виклики, з якими стикаються фахівці та чому ця робота — це насамперед про гідність.  

1818
05.07.2025
Вікторія Косович

Про те, що таке фемінізм, як він розвивався в українському суспільстві та чому його не потрібно боятися, Фіртка поспілкувалася з журналісткою та письменницею, авторкою книги "Слово на літеру "Ф" Іриною Славінською.

1299 1
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

2315
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

3960

Я відкладаю роботу над перекладом книги. Виходжу з кабінету, де практикував Вольфганг Льох, засновник психоаналітичного об'єднання... Спускаюся повз книжковий магазин, де збиралися тюбінгенські філософи, і де Ернст Блох шукав світлі сторони соціалізму. Повертаю ліворуч і натрапляю на інший книжковий магазин, де працював і писав Герман Гессе...

597

По соцмережах пішла дискусія про зрізані кілька дерев (ялинок) на Івано-Франківській Площі Ринок. «Політично» мотивований ґвалт наростає. Аж до вимог «засадити» ринкову площу деревами та зробити парк.

2071

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

763

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

1368
13.07.2025

Першими жнива на Прикарпатті почали хлібороби Покуття.

428
10.07.2025

У сучасному ритмі життя готувати "здорову вечерю з трьох страв" щодня — радше мрія, ніж реальність. Але це не означає, що збалансоване харчування — лише для тих, хто має багато часу. Навпаки: з правильним підходом можна харчуватися повноцінно, навіть маючи 15–20 хвилин на день.  

952
04.07.2025

Харчування під час війни немає відрізнятись від звичного раціону, який був у мирний час, та обов'язково повинне бути збалансованим. 

24456
17.07.2025

На Прикарпатті готуються до щорічної Всеукраїнської Патріаршої прощі до Галицької Чудотворної ікони Матері Божої у Крилосі. Проща відбудеться 2-3 серпня.  

682
15.07.2025

Християнська родина — це не лише осередок любові й підтримки, а й «домашня Церква».  

699
11.07.2025

П'ятого серпня цього року в часі прощі з нагоди вшанування чудотворної ікони Гошівської Богородиці відбудеться презентація нової ікони тифлографічно-акустичного типу «Богородиця з Гошева».  

649
05.07.2025

Протягом двох днів, 12-13 липня, у Погінському монастирі Успіння Матері Божої відбудеться XVI міжнародний з'їзд Апостольства страждальної Матері Божої покровительки доброї смерті.  

791
11.07.2025

Історія занепаду пам’ятки архітектури та боротьба за його повернення громаді.

8138
15.07.2025

У понеділок, 14 липня, генсек НАТО Марк Рютте під час зустрічі із президентом США Дональдом Трампом у Білому домі нагадав президенту США, кого Росія відправила керівником делегації на переговори до Стамбула.

676 1
09.07.2025

Президент США Дональд Трамп, аби втримати пУтіна від вторгнення в Україну, погрожував російському диктатору «розбомбити Москву до бісової матері».

830
04.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

2120 4
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

783