Декомунізація на Івано-Франківщині:  скільки пам’ятників радянської епохи залишилось демонтувати

Станом на перше квітня на Івано-Франківщині залишилося перейменувати 13 вулиць, назви яких були пов'язані з Росією та її союзниками. 

Крім того, за законом про декомунізацію в області потрібно демонтувати 71 пам’ятник. Втім, з демонтажем частини з них є проблеми.

Про це під час наради в обласній військовій адміністрації розповів заступник голови ОВА Богдан Футерко, пише Фіртка.

"Станом на перше квітня демонтовані 27 пам’ятників із 98. Залишився 71 пам’ятник в області.

Однією з головних проблем декомунізації є населення, яке виступає проти демонтажу історичних маркерів. Навіть попри тривалу війну багато людей вважають, що пам’ятники не на часі.

Проте, сьогодні на часі говорити про те, що демонтаж пам’ятників означає не забування історії, а її переосмислення

Також багато з тих монументів, які є символом радянської епохи, перебувають під захистом законодавства, зокрема — в реєстрі Міністерства культури.

Тому їх перемістити та демонтувати буде складно. Тако, процес демонтажу є затратним", — уточнив Футерко.

Зі слів посадовця, процес декомунізації повністю завершений у Верховинському районі — тут немає ні пам’ятників, ні назв вулиць радянської епохи. Разом з тим, у Косівському районі перейменували всі вулиці.

Найбільше проблем з декомунізацією залишаються в Івано-Франківському та Галицькому районах. До 27 квітня, відповідно до законодавства, декомунізація має завершитись в усіх громадах.

"На органи місцевого самоврядування, а також на районні державні адміністрації неодноразово надсилали листи, щоб з’ясувати об’єктивну інформацію щодо перейменування вулиць, провулків та інших об’єктів топонімії", — додає заступник.

Богдан Футерко резюмує: процес перейменування вулиць в Івано-Франківській області цілком ймовірно завершити вчасно, бо замінити назви залишилось лише для 13 вулиць. Однак, з демонтажем пам’ятників буде складніше. 


Чи потрібно жителям перейменованих вулиць змінювати документи?


Жителям вулиць, які перейменували, не потрібно змінювати прописку та документи на власність. Тривалість процедури перереєстрації не обмежена в часі.

У випадку, якщо жителі вулиці оформлюють спадщину, продають або переоформлюють власність, потрібно її перереєструвати. Це безплатно.

Ті франківці, які захочуть одразу після прийняття міською радою відповідного рішення замінити назви вулиць у своїх документах, матимуть змогу провести всі дії самостійно, звернувшись до виконкому міськради, який зобов’язаний надати виписку до паспорта про перейменування вулиці.

Водночас юридичні та фізичні особи, які зареєстровані за перейменованими вулицями, мають змінити адресу в реєстрі.


Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!


Читайте також:

"Доволі часто виникають конфузи", — історик Ярослав Коретчук про декомунізацію на Прикарпатті 

"Є громади, де ні пам'ятники, ні назви вулиць не змінили": як на Івано-Франківщині відбувається декомунізація та деколонізація


02.04.2024 11951
Коментарі ()

30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

1615
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

3072
24.06.2025
Павло Мінка

19 червня 2025 року Івано-Франківська обласна прокуратура повідомила: судитимуть організатора злочинної групи торговців бурштином.

1075
21.06.2025
Діана Струк

Нікіта Тітов — художник, плакатист, ілюстратор. Ще кілька десятиліть тому він називав себе «ватніком», а сьогодні його роботи — символи українського спротиву. Його плакати надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається.

1118
19.06.2025
Катерина Гришко

На початку червня 2025 року провели тендерні конкурси на роботи в навчальних закладах на суму майже 40 мільйонів гривень. Фірми відомі та мають кримінальні справи.  

1145 3
16.06.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з керівником Івано-Франківського театру Ростиславом Держипільським, щоб дізнатися, як театр живе і працює під час війни, як народжуються нові вистави, які міжнародні проєкти підтримують українське мистецтво, а також про виклики сучасності і непересічну силу мистецтва в непростий час.

3396 5

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

167

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

1053

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

870

Глибше за інших пірнули гностики перших століть християнської ери. Вони дійшли принципового висновку: таємниця часу сусідить з таємницею Бога. Сусідить так близько, так щільно й невіддільно, що її пізнання майже напевно відкриває браму Творця, як найбільшої з таємниць.

398
30.06.2025

Замість обмежень, радять зважати на контекст, баланс у раціоні та якість продуктів.  

265
26.06.2025

Мер зазначив, що це приватний бізнес, а тому місто не видає земельні ділянки чи майно для таких закладів.

2441
19.06.2025

Станом на 1 червня 2025 року на Івано-Франківщині зареєстрували 901 фермерське господарство. Загальна площа сільськогосподарських угідь у їх власності та користуванні становить 40 тисяч гектарів.  

1201
30.06.2025

У рамках цього благодійного заходу зібрали 78 тисяч 320 гривень на підтримку 10 окремої гірсько-штурмової бригади «Едельвейс».  

1251
27.06.2025

Сьогодні, 27 червня, віряни відзначають свято Найсолодшого Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа – Людинолюбця.  

509
24.06.2025

Один чоловік ходив по окрузі, проклинаючи священика та розповсюджуючи про нього по всій парафії брехливі, злісні чутки.

15140
20.06.2025

Священник розповів про ставлення Церкви до дошлюбних статевих стосунків. 

7442
01.07.2025

Плакати Нікіти Тітова надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається. Художник прагне, аби про героїзм українців знали в усьому світі.  

276
04.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

131
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

341
26.06.2025

Рішення саміту НАТО, ухвалене у Гаазі за підтримки президента США Дональда Трампа, підтверджує статус росії як спільної загрози для всього Альянсу.  

344
23.06.2025

Прем’єр-міністр Британії Кір Стармер заявив, що ядерна програма Ірану — серйозна загроза, а США вжили заходів для усунення цієї загрози.  

434