На Прикарпатті гірська вода підтоплює поховання померлих від тифу (відео)

 

 

На Калущині, що в Івано-Франківській області, гірські потоки омивають одразу два кладовища. Одне із них діюче, інше – вже сторічне захоронення тих, хто помер від небезпечного інфекційного захворювання – черевного тифу.

 

Обласні екологи б’ють на сполох. Мовляв, від надмірної вологості та зсувів береговий ґрунт може забруднюватись трупною отрутою.

 

Про це йдеться у сюжеті журналіста перших західноукраїнських новин «Огляд дня».

 

Село Тужилів омивають води одразу двох річок – Лімниці та Чечви. Два роки тому за одну ніч гірська течія знесла 30 метрів берега. Неподалік обриву, що утворився, видніється кам’яний хрест. За архівними документами, на початку ХХ століття на цьому місці захоронили селян, які померли від тифу.

 

«Згідно з архівами, у цьому місці було поховано близько 230 людей. Однак, старожили розповідають, що померлих було більше», – розповів сільський голова Тужилова Василь Лазар.

 

У сусідньому селі Довге-Калуське річка Лімниця щороку забирає півсотні метрів пасовища та впритул наближається до теперішнього цвинтаря.

 

«З кожним роком ця відстань зменшується. Жодних берегоукріплень із вирівнювання русла річки не проводять, адже на це потрібні кошти», – каже голова села Довге-Калуське Микола Семанів.

 

Тим часом обласні санепідеміологи заспокоюють, мовляв, великої біди від захоронення померлих від тифу вже немає. Однак треба рятувати берег, який підбирається до теперішнього кладовища.

 

«Ґрунт може забруднюватися трупною отрутою. Тому й існують вимоги до розташування кладовищ – вони повинні бути на підвищеному місці, немає бути зсувів та підтоплень. Від житлової забудови до цвинтаря допустима відстань не менше, ніж 300 метрів», – наголошує заступник начальника Головного управління держсанепідслужби в Івано-Франківській області Віталій Фіглевський.

 

Якщо надірваний Чечвою берег у Тужилові хоча б частково укріпили бетонними брилами, то перенести діюче кладовище у сусідньому селі немає змоги. В екологічному фонді Івано-Франківської обласної ради на різні потреби Прикарпаття виділили понад 40 мільйонів гривень. А от про Тужилів та Довге-Калуське забули.

 

«До нас приїжджали будівельники. Сказали, що дамба має бути не 50 метрів, як у нас, а далі. Адже вода захоплює цю територію. Минулого року нам навіть виділяли 300 тис. гривень, але обласні депутати вирішили, що треба давати кошти на інше село, і так нам ті гроші не прийшли», – розводить руками сільський голова Тужилова Василь Лазар.

 

 


22.04.2015 613 0
Коментарі (0)

19.09.2024
Вікторія Косович

Про те, як великі компанії й підприємства області розвивають свій бізнес, удосконалюють виробництво та експортують свій товар в Європу та інші країни в умовах повномасштабної війни, розповідає Фіртка.  

493
10.09.2024
Вікторія Косович

Про те, чим живе притулок та як там рятують й піклуються про братів наших менших, журналістка Фіртки поспілкувалася з волонтеркою та працівницею прихистку "Рудий пес" Любов'ю Філь.

1570
01.09.2024
Діана Струк

Про те, як підготувалися до нового навчального року в Івано-Франківській громаді, журналістка Фіртки поспілкувалася з директоркою департаменту освіти та науки Івано-Франківської міської ради Вікторією Дротянко.

1614
23.08.2024

В умовах воєнних дій та масової міграції українців за кордон, багато дітей змушені навчатися у двох школах одночасно. Це створює значні психологічні та фізичні виклики, адже дитині доводиться пристосовуватися до двох різних навчальних програм і соціальних середовищ.

1601
14.08.2024
Тетяна Дармограй

Фіртка розповідає про популярні, та найважливіше — безпечні, місця для купання та основні правила поведінки на воді.  

5545
30.07.2024
Вікторія Матіїв

Про значення шлюбу, кризові періоди у стосунках та церковне розлучення, журналістка Фіртки розпитала в отця Миколая Микосовського, який служить у Василіянському монастирі УГКЦ на Ясній Горі у Гошеві.

8105 1

Усі ми хочемо бути здоровими та щасливими, але, на жаль, складовою людського життя є хвороби. Хвороби, які роблять людське життя складнішим і менш радісним, з'являються з різних причин.

854

Роми таємничий народ, про який ми знаємо багато і водночас нічого. Здебільшого наші знання про ромів ґрунтуються на  стереотипах пов’язаних з ними: віщуни, гадання, конокради, прохачі, але все ж таки, що насправді ми про них знаємо?   

1558

Нова війна нагадує нам події минулих століть. Загарбники завжди руйнують і крадуть, Україна переживала це не один раз. Дві українські ікони за різних обставин покинули територію України, щоб прославитися у чужій. Ми повинні пам’ятати та цінувати те, що належало українському народові.  

2324

Багато християн протягом свого життя намагається потрапити в місця пов’язані із життям Ісуса Христа або Його учнями. Серед найважливіших місць займає Єрусалим — місто, в якому помер і Воскрес засновник християнства.  

2328
16.09.2024

Хоча вживання гострої їжі може допомогти зміцнити імунну систему, не варто на неї налягати, якщо маєте проблеми зі шлунком.  

475
10.09.2024

Якщо ви шукаєте ідеальне місце для відпочинку, де можна насолодитися не лише природними красотами, а й автентичною кухнею, то Яремче — саме те, що вам потрібно.  

2494
05.09.2024

Перекуси повинні бути корисними, поживними та здоровими. Це своєю чергою допоможе залишатися в тонусі та бути продуктивними.  

3892
20.09.2024

Одним з ключових принципів християнського шлюбу є вірність. Адже саме вірність — ознака зрілих та відповідальних стосунків.   

2127
16.09.2024

Перший такий фестиваль на Міжнародному рівні відбувся вперше в Україні в Гошеві у 2015 році.  

443
14.09.2024

Про значення свята журналістка Фіртки поспілкувалася з отцем Миколаєм Микосовським, який служить у Василіянському монастирі УГКЦ на Ясній Горі у Гошеві.  

2364
10.09.2024

Нерідко молодь стверджує, що можна вірити в Бога, втім не ходити до храму.  

3381
20.09.2024

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

25926 1
16.09.2024

Більшість опитаних (від майже 40% до 50%) має нейтральну оцінку схвалення діяльності місцевої влади.  

756
11.09.2024

Кандидат у президенти США Камала Гарріс заявила, про підтримку України у війні з Росією, а кандидат у президенти США Дональд Трамп, за її словами, здасться за 24 години після того, як очолить країну.   

985 1
09.09.2024

Посол України в Італії Ярослав Мельник засудив показ фільму "Росіяни на війні" російської режисерки Анастасії Трофімової на Венеційському кінофестивалі та закликав його організаторів не допускати російської пропаганди.  

697
05.09.2024

Більше ніж половина мешканців західних областей вважає, що Офіс президента впливає на державні органи з перевищенням своїх повноважень.  

2278 6