Зберігати, примножувати і популяризувати традиції гуцульського краю. Саме таке завдання поставили перед собою вчителі Верховинської школи Оксана Стефюк і Галина Гречук.
За підтримки програми «Гуцульська Україна» кандидата в народні депутати України від політичної партії «УДАР Віталія Кличка» по мажоритарному округу №89 (центр місто Снятин) Миколи Палійчука світ побачили їхїні «Абетка маленького Гуцулятка» і «Словчинок гуцульської говірки».
Презентація книг відбулася сьогодні в Івано-Франківську.
Видання не є навчальними матеріалами, а спрямовані на загальний розвиток дітей, популяризацію гуцульської говріки серед підростаючого покоління.
«Сучасні діти вже мало знають гуцульську говірку, вони виховуються в інших умовах - каже авторка абетки Оксана Стефюк.Тому наша Абетка служить для того, щоб навчити дітей літературної мови через пізнання гуцульської говірки».
Над укладанням гуцульського букварика вона працювала впродовж трьох років. Впорядкувати книжечку було непросто, адже отрібно було з'ясовувати значення певних слів, які вже майже вийшли з вжитку. На кожну літеру креативний педагог зуміла скласти віршик за допомогою діалектизмів.
«Наш гуцульський край є унікальним і гуцульська мова є унікальною. Зараз ми стаємо більш окультуреними людьми і щоб наступні покоління не забували мови своїх предків ми вирішили укласти словник гуцульської говірки», - каже авторка словника Галина Гречук.
За її словами, така книжечка стане помічником не тільки для молоді, але й для туристів, яким інколи важко зрозуміти мову корінних мешканців.
На разі, у словнику вміщено близько 4 тисяч слів. Втім, говірка різних районів Гуцульщини відрізняється, а тому автори планують працювати над його розширенням.
Окрім того, презентували журналістам і розмальовку для дітей «Розмалюй свої Карпати».
Головний ініціатор такого гуцульського проекту Микола Палійчук подякував авторкам за їхню працю і пообіцяв що й на далі його команда працюватиме над популяризацією Гуцульщини. Зокрема, у планах не тільки удосконалення уже існуючих проектів, але створенян мультиплікаційного фільму про маленьких гуцулят і Гуцульської рахівнички, робота над якою вже розпочалася.
«Хочу подякувати авторам. Вони вклали у цей проект багато зусиль і енергії. Не багато зараз є таких ініціативних людей, вони унікальні. Ми й надалі працюватимемо у цьому напрямку. У нас вже є ряд проектів, над якими працюємо», - каже Микола Палійчук.
Також політик зазначив, що популяризація гуцульського є й своєрідною відсіччю діям чинної влади, яка намагається спекулювати на питаннях націолнальних ціннностей.
«Українська мова єдина. Але гуцульською говіркою говорили наші предки. Ми не змушуємо нікого говорити гуцульською мовою, ми просто хочемо, щоб її пам’ятали», - підсумував Палійчук.
Проект охоплює всю Гуцульщину. Абетку Маленького Гуцулятка розповсюдять по школах Гуцульського регіону. Від Закарпаття і до Буковини. Словнички будуть подаровані усім шкільним біліотекам при сільських радах.
Ініціатори проекту: авторка Словничка гуцульської говірки Галина Гречук, політик Микола Палійчук, авторка Абетки маленького гуцулятка Оксана Стефюк
Оксана Стефюк: Абетка для того, щоб діти розмежовували гуцульську говірку від літературної мови. Це пізнавальна книжка
Ось так виглядає Словничок гуцульської говірки ізсередини
Журналістам припала до вподоби "гуцульська література"