На Івано-Франківщині за підтримки Миколи Палійчука видали "Абетку маленького гуцулятка" (фото)

 

Зберігати, примножувати і популяризувати традиції гуцульського краю. Саме таке завдання поставили перед собою вчителі Верховинської школи Оксана Стефюк і Галина Гречук.

 

 

За підтримки програми «Гуцульська Україна» кандидата в народні депутати України від політичної партії «УДАР Віталія Кличка» по мажоритарному округу №89 (центр місто Снятин) Миколи Палійчука світ побачили їхїні «Абетка маленького Гуцулятка» і «Словчинок гуцульської говірки».

 

Презентація книг відбулася сьогодні в Івано-Франківську.

 

Видання не є навчальними матеріалами, а спрямовані на загальний розвиток дітей, популяризацію гуцульської говріки серед підростаючого покоління.

 

«Сучасні діти вже мало знають гуцульську говірку, вони виховуються в інших умовах - каже авторка абетки Оксана Стефюк.Тому наша Абетка служить для того, щоб навчити дітей літературної мови через пізнання гуцульської говірки».

 

Над укладанням гуцульського букварика вона працювала впродовж трьох років. Впорядкувати книжечку було непросто, адже отрібно було з'ясовувати значення певних слів, які вже майже вийшли з вжитку. На кожну літеру креативний педагог зуміла скласти віршик за допомогою діалектизмів.

 

«Наш гуцульський край є унікальним і гуцульська мова є унікальною. Зараз ми стаємо більш окультуреними людьми і щоб наступні покоління не забували мови своїх предків ми вирішили укласти словник гуцульської говірки», - каже авторка словника Галина Гречук.

 

За її словами, така книжечка стане помічником не тільки для молоді, але й для туристів, яким інколи важко зрозуміти мову корінних мешканців.

 

На разі, у словнику вміщено близько 4 тисяч слів. Втім, говірка різних районів Гуцульщини відрізняється, а тому автори планують працювати над його розширенням.

 

Окрім того, презентували журналістам і розмальовку для дітей «Розмалюй свої Карпати».

 

Головний ініціатор такого гуцульського проекту Микола Палійчук подякував авторкам за їхню працю і пообіцяв що й на далі його команда працюватиме над популяризацією Гуцульщини. Зокрема, у планах не тільки удосконалення уже існуючих проектів, але створенян мультиплікаційного фільму про маленьких гуцулят і Гуцульської рахівнички, робота над якою вже розпочалася.

 

«Хочу подякувати авторам. Вони вклали у цей проект багато зусиль і енергії. Не багато зараз є таких ініціативних людей, вони унікальні. Ми й надалі працюватимемо у цьому напрямку. У нас вже є ряд проектів, над якими працюємо», - каже Микола Палійчук.

 

Також політик зазначив, що популяризація гуцульського є й своєрідною відсіччю діям чинної влади, яка намагається спекулювати на питаннях націолнальних ціннностей.

 

«Українська мова єдина. Але гуцульською говіркою говорили наші предки. Ми не змушуємо нікого говорити гуцульською мовою, ми просто хочемо, щоб її пам’ятали», - підсумував Палійчук.

 

Проект охоплює всю Гуцульщину. Абетку Маленького Гуцулятка розповсюдять по школах Гуцульського регіону. Від Закарпаття і до Буковини. Словнички будуть подаровані усім шкільним біліотекам при сільських радах.

 

 

 

 

 

Ініціатори проекту: авторка Словничка гуцульської говірки Галина Гречук, політик Микола Палійчук, авторка Абетки маленького гуцулятка Оксана Стефюк

 

Оксана Стефюк: Абетка для того, щоб діти розмежовували гуцульську говірку від літературної мови. Це пізнавальна книжка

 

 

Ось так виглядає Словничок гуцульської говірки ізсередини

 

Журналістам припала до вподоби "гуцульська література"


03.10.2012 4390 4
Коментарі (4)

Клас 2012.10.03, 12:55
Дуже хороша ідея. Похвально, що хоч комусь не байдужі традції цього краю. Молодці.
Іра 2012.10.03, 14:16
Русла дуже класна українська співачка. Хотілось би тільки, щоб на цих концертах вона співала більше пісень із свого давнього репертуару. Бо то дійсно була україсьнка пісня.
Xvam 2012.10.03, 21:43
... Краще промовчу... Бо вирiзають за 5 хв. пicля kommentу...
Xvam 2012.10.03, 22:32
Так, 5 хв пройшло, мабуть сплять... Як Ви думаете цi faces можуть представляти НАС в Верховнiй Радi?
30.01.2025
Олег Неїжпиво

Рік змії — шостий у 12-річному китайському «звіриному» циклі, де символ тварини характеризує ті чи інші головні якості поточного року.

1016
26.01.2025
Діана Струк

Про енергоефективність, вивчення альтернативних джерел енергії, реновацію та подолання наслідків ракетного обстрілу, Фіртка поспілкувалася з ректором Івано-Франківського національного технічного університету, професором Ігорем Чудиком.

2606 1
21.01.2025
Вікторія Косович

Як реалізовували проєкт, яким обладнанням оснащений центр та як він функціонуватиме надалі, дізнавалась журналістка Фіртки.  

2186
17.01.2025
Вікторія Матіїв

Регулярні обстеження, збалансоване харчування та турбота про ментальне здоров’я є ключовими для профілактики багатьох захворювань. 

3039
13.01.2025
Тетяна Ткаченко

Про функціонування та розвиток університету, міжнародну співпрацю, стратегічні цілі та власний шлях у медицині, журналістці Фіртки розповів ректор ІФНМУ Роман Яцишин. 

2646
09.01.2025
Тетяна Ткаченко

Чому люди досі соромляться говорити про секс, що робити, якщо у стосунках виникли труднощі та як зрозуміти власні потреби, журналістка Фіртки розпитала у сексолога Володимира Тріща. 

2361 1

Перша з історій занепаду про народ, що вирішив замінити філософію піснею. Найбільше тому народу подобалися пісні про поразки. Народ слухав їх і плакав.

493

Християнство називають релігією любові, і здається ми знаємо все про цю релігію, але все-таки є моменти, які  незрозумілі  та потребують глибшого осмислення.

496

Реабілітація захисників стала одним із головних завдань суспільства, і ми прагнемо робити все можливе, щоб забезпечити їм гідний шлях до відновлення.

989

За день до інавгурації новообраного президента США, тоді ще чинний президент Джо Байден був прийнятий в Майстри-масони Великої Ложі американського штату Південна Кароліна.

2210
27.01.2025

У холодну пору року нам хочеться не лише тепла, а й особливого затишку, який можна створити навіть за допомогою звичних продуктів.  

691
22.01.2025

Так, на споживчому ринку Івано-Франківщини харчові продукти та безалкогольні напої підвищилися на 1,9%. Суттєво [на 6,2%] подорожчала соняшникова олія.  

1959
18.01.2025

Зима — це час, коли наш організм потребує особливої підтримки, адже холодна погода, короткі дні та обмежений доступ до свіжих фруктів і овочів можуть знижувати наш імунітет.  

2054
04.02.2025

Відносна ж більшість (41%) тих, хто відвідує релігійні служби, відвідують їх лише на релігійні свята.   

232
30.01.2025

Тридцятого січня християни відзначають свято Трьох Святих.  

843
26.01.2025

Християнська сім'я бере на себе відповідальність жити разом аж до смерті: у любові, вірності, чесності та послуху подружньому.  

5540
22.01.2025

Нерідко молодь стверджує, що можна вірити в Бога, втім не ходити до храму.  

7405
29.01.2025

У Городенківському Палаці культури вдруге відбулося свято хореографічного мистецтва, присвячене дню народженню народного артиста України Івана Курилюка.  

1418
31.01.2025

Верховна рада у грудні 2024 року прийняла за основу законопроєкт про запровадження інституту множинного громадянства в Україні. На розгляд цей законопроєкт виніс Президент Володимир Зеленський.  

695
28.01.2025

На думку президента, Україні не треба було віддавати ядерну зброю, але якщо вже країну змусили це зробити, то треба було обмінювати [ядерну зброю] на реальні гарантії безпеки, зокрема на членство в НАТО.  

1072 2
24.01.2025

Голова Івано-Франківська Руслан Марцінків прокоментував корупційні скандали щодо керівника управління транспорту і керівника міської ритуальної служби.  

1575 1
21.01.2025

У свій перший день підписав близько сто указів з найрізноманітніших питань — від імміграції чи клімату до помилування.

1434