Рада громадського об’єднання підприємців і промисловців «Ділові люди Прикарпаття» звернулася до Антимонопольного комітету України з вимогою розпочати розслідування щодо постачальників паливно-мастильних матеріалів, які, на переконання представників малого і середнього бізнесу, використовують своє монопольне становище, внаслідок чого прикарпатцям доводиться більше за сусідів платити за бензин, дизпаливо, а особливо — за скраплений газ, пише газета "Галичина".
Наприкінці літа я їздив півднем України. І мене здивувало, чому у Вінницькій, Одеській і Хмельницькій областях скраплений газ на АГЗС на 25 відсотків дешевший, ніж на Івано-Франківщині. А бензин — на вісм-десять відсотків. А Петро Строїч (голова ради підприємців м. івано-Франківська і член ради ГО «Ділові люди Прикарпаття». — Авт.) і Геннадій Говорков (член ради ГО «Ділові люди Прикарпаття». — Авт.) їздили на Закарпаття. Там, як вони розповіли, газ на АГЗС продають по 6,05 грн. за літр, — зазначив голова ГО «Ділові люди Прикарпаття» В. Гродюк на засіданні ради, яке відбулося відразу ж після зустрічі з головою облдержадміністрації Михайлом Вишиванюком, про що «Галичина» детально писала 15 вересня. Апелюючи до голови обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України Тетяни Савчин, яка на запрошення підприємців взяла участь у засіданні ради, В. Гродюк додав: «Я маю отриману від вас таблицю про вартість скрапленого газу на АГЗС в Україні за 2008 рік і порівнюю Вінницю й Івано-Франківськ — ціни тоді були однаковими. Що помінялося? Чому нині у Вінниці газ на 25 відсотків дешевший, ніж на Івано-Франківщині? Виходить так, що у нашій області бізнес працює з певним успіхом, а бензин, скраплений газ та інші паливно-мастильні матеріали зростають у ціні. Тоді як в інших регіонах держави вони стабільні».
На підтвердження своїх слів В. Гродюк передав Т. Савчин касовий чек з АГЗС у Вінниці, де він заправлявся скрапленим газом за ціною 5,30 грн. за літр. На звороті чека — брендовий знак компанії WOG. Після того, як Г. Говорков оприлюднив проект рішення, одним із пунктів якого члени ради ГО «Ділові люди Прикарпаття» записали доручення В. Гродюку та членові ради об’єднання Іванові Ватутіну звернутися до Антимонопольного комітету з вимогою розпочати розслідування щодо постачальників нафтопродуктів в області, слово взяла голова обласного територіального відділення АМКУ Т. Савчин, пишуть Паралелі.
— Насамперед скажу, що жодного звернення від вашого об’єднання або ж від присутніх тут представників бізнесу на дії монополістів з приводу якості, надання чи ненадання послуг до тервідділення АМКУ не надходило. Мені це болить, бо насправді проти компаній-монополістів щороку розглядаємо по три-чотири справи. і неодноразово штрафували їх за допущені порушення. Однак тоді, коли були конкретні факти. Те, про що говорили тут і голова облдержадміністрації Михайло Вишиванюк, і його перший заступник Василь Плавюк. Але яким чином Антимонопольний комітет може реагувати на ту чи іншу скаргу, якщо він не має викладених фактів? — риторично запитала співбесідників Тетяна Михайлівна.
— Щодо цін на паливно-мастильні матеріали, в тому числі і на газ, то вони під постійним контролем територіального відділення. Ми перевірили суб’єктів господарювання, які реалізовують скраплений газ на території Івано-Франківщини. Це передусім компанія WOG. Ціни на її АГЗС однакові по всій Україні. Але крім того, скраплений газ у нас реалізують ПП «Калан» і «Автогаз-ІФ». Газ вони завозять в область, не купучи його на комерційних аукціонах, як це було, коли вони могли придбати його безпосередньо на торгах — те, що й відображено в інформації за 2008 рік, коли ще всі купували газ на аукціоні. Тепер вони його купують у посередницьких структур, бо безпосереднього виходу на торги з продажу скрапленого газу ПП «Калан» і «Автогаз-ІФ» не мають.
Як пояснила Т. Савчин членам ради ГО «Ділові люди Прикарпаття», сьогодні в Україні є одна-єдина фірма, яка купує газ на аукціоні. А далі продає, чи, якщо не загортати у барвисті папірці, просто перепродує з вигодою для себе викуплений газ приватним підприємствам—постачальникам. Таким як ПП «Калан» та «Автогаз-іФ». А вони, заплативши дорожче посередникові, вже додають до його майбутньої ціни власні видатки. Спочатку за доставку газу залізницею до вузлової станції в Тернополі, а далі — автомобілями до Івано-Франківська.
— Ви самі прекрасно знаєте, як складається ціна — це виробничі витрати підприємства, видатки на оплату праці і нарахування на зарплату, амортизація, матеріали, оренда землі й оренда автогазозаправного обладнання, витрати на зв’язок, електроенергію, на зважування машин, які доставляють скраплений газ. У підсумку рентабельність наших постачальників від реалізації скрапленого газу автомобілістам є майже нульовою. Деколи вона становить 15 відсотків, — зазначила голова обласного територіального відділення АМКУ. — Тобто говорити про те, що вони встановлюють ціни на економічно необррунтованому рівні, у нас немає підстав...
Т. Савчин також зауважила, що хоча на звороті касового чеку, який їй передав В. Гродюк, справді міститься брендовий знак WOG, сама автогазозаправна станція, проте, не є фірмовою АГЗС компанії.
— Суб’єкт господарювання на цій АГЗС інший. Він є у нашому переліку і справді ціна на скраплений газ у нього нижча, — пояснила голова обласного територіального відділення АМКУ. — Але я не можу так відразу сказати, чим це зумовлено. Чи він орендує АГЗС, чи, можливо, там має місце недобросовісна конкуренція...
Т. Савчин попросила час, аби з усім розібратися, та пообіцяла членам ради ГО «Ділові люди Прикарпаття» дати обррунтовану відповідь. Перший заступник голови облдержадміністрації Василь Плавюк зауважив при цьому, що Антимонопольний комітет України — установа, яка здійснює моніторинг конкурентного середовища і працює за зверненнями. «Якщо є звернення, вони перевірять», — підкреслив він, додавши при цьому, що, на його переконання, Т. Савчин є принциповим і порядним керівником.
Але, прийнявши до відома аргументовані пояснення голови обласного територіального відділення АМКУ про те, що постачальники паливно-мастильних матеріалів перебувають під постійним контролем і не завищують необррунтовано ціни, зокрема на скраплений газ, члени ради ГО «Ділові люди Прикарпаття» так і не отримали відповіді на своє запитання, чому все ж таки вони у нас вищі. Наприклад, порівняльні дані, оприлюднені інтернет-виданням «Економічна правда», свідчать про те, що на 20 вересня найдорожчий газ був в АР Крим — в середньому 6,57 грн. за літр та на Прикарпатті — 6,56 грн. А ось порівняльні дані на 25 вересня: найдорожче скраплений газ коштував у Харківській області — 6,68 грн., Одеській — 6,65 грн. та івано-Франківській — 6,60 грн. Найдешевший — 5,71 грн. за літр — у столиці. Водночас на Львівщині на АГЗС він коштував у середньому 6,32 грн., на Закарпатті — 6,10 грн., на Тернопіллі — 6,13 грн., а на Буковині майже так само, як у Києві, — 5,83 грн. за літр.
Тому під час дискусії члени ради висловили цілком логічну пропозицію: звернутися до облдержадміністрації з проханням, аби влада забезпечила можливість регіональним підприємствам-постачальникам купувати скраплений газ безпосередньо у місцевого виробника — на Долинському газопереробному заводі. Це був би найпростіший, найдешевший і найкращий вихід із ситуації. Але, як з’ясувалося, це неможливо. За словами Т. Савчин, є постанова уряду, якою передбачено, що весь скраплений газ реалізовується лише через аукціони. Мова йде про Постанову Кабінету Міністрів № 1064 «Деякі питання організації та проведення біржових аукціонів з продажу нафти сирої, газового конденсату власного видобутку і скрапленого газу», яку було ухвалено торік 3 жовтня зі змінами, внесеними згідно з постановою КМУ № 488 від 25 травня нинішнього року.