На Івано-Франківщині запрацював реабілітаційний центр для ветеранів "4.5.0. Прикарпаття"

У Калуші, що в Івано-Франківській області, розпочав роботу Реабілітаційний центр ветеранів війни "4.5.0. Прикарпаття". Частину коштів на облаштування центру його засновники отримали від Українського ветеранського фонду — як переможці конкурсу "Варто: Єднання".

Реабілітація вдома — такий девіз центру, розповідають його засновники. Започатковуючи заклад, мали на меті насамперед створити умови для реабілітації захисників та захисниць із Калуської громади.

"Ідея створення саме такого закладу полягала в тому, щоб захисники й захисниці громади, які вже пройшли лікування, протезування та реабілітацію в спеціалізованому закладі, могли повернутися додому і продовжувати своє відновлення. Адже людина, яка має ампутації чи травми, які несуть за собою рухові обмеження, потребує реабілітації упродовж всього свого життя", — говорить керівниця громадської організації Василина Перегуда.

На початкових етапах створення центру було зрозуміло, що проєкт коштуватиме чималих грошей. А тому в організації шукали різні шляхи фінансування та можливості заощадити. Завдяки підтримці донорів, бізнесу, волонтерів вдалося чи не вдвічі зменшити кошторис на реалізацію ідеї.

"Щоб менше витратити на логістику, ми намагалися залучати локальних підрядників, зверталися по допомогу до бізнесу. Від місцевих підприємців безоплатно отримали частину будівельних матеріалів. Дуже допомагали волонтери із Калуської громади, місцева влада. Ще ми організовували ярмарки, проводили розіграші, збори. Ось так, спільними зусиллями, нам вдалося реалізувати свій задум", — зазначає Юлія Парцей, менеджерка громадської організації "Реабілітаційний центр ветеранів війни "4.5.0. Прикарпаття".

На конкурс від Українського ветеранського фонду організація подалася, щоб обладнати внутрішні інженерні мережі в будівлі реабілітаційного центру. За гроші, які отримали як переможці конкурсної програми "Варто", придбали, зокрема, спеціальні кондиціонери, які охолоджують приміщення влітку та гріють у холодну пору року, сантехнічні системи, генератор, який забезпечить безперебійну роботу центру в умовах відключень електроенергії. 

Площа центру "4.5.0. Прикарпаття" становить 280 квадратних метрів, є зал з необхідними тренажерами, які передали друзі та благодійники, масажний кабінет. Для надання психологічної підтримки працює кабінет психолога. Потужність центру — 10-15 людей в день.

Центр намагаються зробити повністю інклюзивним. Облаштовуючи санвузол для відвідувачів, подбали, щоб він відповідав потребам людей з інвалідністю, зокрема ветеранів на кріслах колісних. 

"У санвузлі ми встановили спеціальні поручні, дзеркало під нахилом. Тут є роздягальня, простора душова кімната, з поручнями, тримачем для милиць, крісло", — розповідає менеджерка.

За словами Юлії Парцей, приміщення, у якому розташовано реабілітаційний центр, перебуває у комунальній власності Калуської громади. Його місцева влада надала організації у довготривалу оренду за 1 гривню на рік. 

Наразі заклад лише розпочав свою роботу, але вже має перших клієнтів. 

"Фізичну реабілітацію у центрі можуть пройти військові після операцій, вогнепальних поранень, мінно-вибухових травм, переломів та опіків, після ампутацій та на етапі підготовки культі до протезування, після інсультів, черепно-мозкових травм. Наші фахівці допоможуть тим, хто переживає емоційне порушення, страждає від панічних атак, фобій, нав'язливих думок, має тривалі розлади сну, харчової поведінки", — перелічує послуги центру Юлія Парцей.

У центрі можна отримати консультацію фізичного терапевта, ерготерапевта, психолога, ветеранам та ветеранкам тут пропонують різні види масажу, кінезіотейпування, індивідуальні та групові заняття з психологом, арт-терапію, сімейну психотерапію.

З нового року планують повністю укомплектувати штат закладу, отримати ліцензію від Національної служби здоров'я України. Серед першочергових завдань також залучення коштів для того, щоб послуги для ветеранів були безкоштовними, тому проводять різноманітні збори збори. 

Водночас засновники центру "4.5.0. Прикарпаття" прагнуть, щоб у закладі захисники й захисниці могли не лише фізично відновлюватися, але й зустрічатися з друзями та знаходити підтримку своїх людей, адже реабілітація передбачає роботу як з тілом, так і з душею.


07.11.2024 1776
Коментарі ()

22.11.2024
Тетяна Дармограй

​Про те, як живе Івано-Франківськ в умовах повномасштабного російського вторгнення в Україну та як місцева влада реагує на виклики, пов’язані із війною, журналістка Фіртки поспілкувалась з міським головою Русланом Марцінківим.

464
19.11.2024
Вікторія Матіїв

Як змінився рівень дитячої злочинності, булінг, випадки сексуального насильства та самогубств, розшуки дітей, збільшення кількості злочинів, пов'язаних з наркотиками та поради для батьків, журналістка Фіртки поспілкувалася з начальницею відділу ювенальної превенції Головного управління Нацполіції в Івано-Франківській області Аллою Бойчук.

577
02.11.2024
Тетяна Дармограй

Про службу в АТО/ООС, перший день повномасштабного нападу, найважчий бій, одруження під час війни та що зробить першим після перемоги України, Артем Ткаченко розповів в інтерв’ю журналістці Фіртки.

2349
28.10.2024
Олег Головенський

Коли у своїй перевиборчій компанії Дональд Трамп успішно використав фактор криптовалют (а в США з 336 мільйонів американців, за різними оцінками, ними володіють від 50 до 100 мільйонів — тобто чи не кожна родина), то це значно додало як рейтингу кандидату в президенти, так і цікавості до теми головної криптовалюти – біткоїна, який ще називають «цифровим золотом».  

1740
19.10.2024
Микола Сторожовий

600 мільйонів гривень — саме стільки Івано-Франківська громада спрямувала на підтримку захисників у 2024 році. На що насправді спрямували ці 600 мільйонів і яку допомогу можуть отримати військовослужбовці, ветерани та їхні родини в Івано-Франківську?

2033
11.10.2024
Вікторія Матіїв

Про роботу поліціянтів під час повномасштабної війни, найчастіші правопорушення, патрулювання із працівниками ТЦК та СП та ситуацію зі зброєю і наркотиками, дізнавалась журналістка Фіртки.

5636 16

«Хресні ходи», «молитовні стоянія» образ «жертви» та численні відео всіляких «батюшок» та вірян московського патріархату після об’єднання українського православ’я нікуди не зникли. Вони далі  продовжують розхитувати українське суспільство.  

145

Багато можна зробити завдяки слову: надихнути, підтримати, захистити, навчити, але так само і принизити, образити, вбити. Особисто мене дивує той факт наскільки широко розповсюджена нецензурна лексика серед дітей. 

1147

У статті розглядається бездіяльність окремих посадових осіб щодо подолання корупції в Україні, яка має руйнівні наслідки у безпековому напрямку. 

1168

Російські історики вважають Одесу російським містом, оскільки, за їх твердженням, місто було засноване російською імператрицею Єкатєріною II.  Їм і в голову не приходить той факт, що заснування міста, і зміна його назви – це різні речі.

1672
16.11.2024

Інфляція на споживчому ринку в жовтні 2024 року порівняно з вереснем на Прикарпатті становила 1,6%, з початку року — 8,9%, в Україні — 1,8% та 8,4% відповідно.  

909
11.11.2024

Поточний рік був кращим для аграрної сфери на Івано-Франківщині, ніж попередні. У порівнянні з 2023 роком (129,6 гектара) — цьогоріч посівні площі збільшили на 45 відсотків.  

755
06.11.2024

Зовсім скоро настане зима, а це значить, що зараз потрібно максимально запастися вітамінами та мікроелементами.  

14577
21.11.2024

Вхід у храм Пресвятої Богородиці належить до дванадцяти найбільших свят церковного літургійного року, тож це означає, що треба відвідати в церкві богослужіння. 

593
18.11.2024

Отець каже: виконайте заповідь Божу – вшануйте свято Боже молитвою у храмі, а житейське на цей день відкладіть.

10413
15.11.2024

Відсьогодні, 15 листопада, розпочинається великий Різдвяний піст.  

6105
12.11.2024

"Ми спільнота. Все, що у нас є — це спільне, — ділиться монахиня.

639
20.11.2024

Президент України надав звання "Народного артиста України" акторові театру і кіно Олексію Гнатковському.  

7578
21.11.2024

Роман Боднар — ветеран російсько-української війни, військовий 109 батальйону 10 гірсько-штурмової бригади "Едельвейс"  

2826
19.11.2024

Президент України Володимир Зеленський представив у Верховній Раді план внутрішньої стійкості. Він складається з десяти пунктів.  

561
17.11.2024

Президент США Джо Байден дозволив Україні завдавати ударів по Росії ракетами великої дальності ATACMS.  

648
15.11.2024

На противагу, 35% мешканців західних областей підтримують проведення виборів президента України під час війни.  

483