МВФ закликає підвищити і тарифи на газ, і податки для багатих

 

МВФ підтверджує зміни у своїх прогнозах щодо України, і, крім підвищення тарифів на газ та лібералізації валютної політики, радить українському урядові більше оподатковувати багатих, аби покрити дефіцит бюджету.

 

По завершенні роботи місії фонду у Києві її керівник Кристофер Джарвіс заявив, що цей рік Україна завершить із інфляцією у 7%, тоді як раніше експерти фонду прогнозували вищу інфляцію - у 7,9%. При цьому у квітні МВФ також переглянув свій прогноз щодо зростання української економіки, зменшивши його до 3%. Пан Джарвіс підтвердив цей прогноз, заявивши, що українська економіка уповільнюватиметься через "слабкого попиту на продукцію українського експорту" у світі.

 

Такі оцінки МВФ дещо різняться від прогнозів українського уряду: у бюджеті поточного року уряд заклав зростання ВВП на 3,9% при інфляції у 7,9%. Проте від грудня минулого року індекс зростання цін в Україні кожного місяця встановляє чергові "рекорди" зниження, а за підсумками квітня офіційна інфляція за місяць навіть склала рівно 0%, а від початку року - лише 0,7%. Це дало українським урядовцям підстави говорити про те, що за підсумками року інфляція буде значно нижчою, ніж передбачалося у бюджеті.

Екс-міністр економіки та керівник Центру ринкових реформ Володимир Лановий вважає, що більшою загрозою, все ж таки, є уповільнення української економіки, а не загроза пришвидшення інфляції:

 

"Насправді ВВП України прямує до нуля. І це пов'язано із тим, що не відбувалося фінансування економіки через ринкові механізми - банківський сектор, фондові інструменти. Останні два роки політика була спрямована на залучення внутрішніх та зовнішніх позик, і витрачання коштів на мега-проекти влади поза реальним сектором економіки. Але після виборів все може стрибнути, і інфляція може навіть вийти за межі 7%, якщо після виборів уряд не продовжуватиме нинішню жорстку політику замороження активності в економіці", - вважає економіст.

Багатство і "мішура"

Особливу увагу представники МВФ приділили соціальним ініціативам влади, що у квітні вже були оформлені у вигляді змін до бюджету поточного року.

 

У фонді вважають, що нинішніх доходів бюджету буде недостатньо, аби профінансувати соціальні ініціативи влади - підвищення пенсій та зарплат, а відтак дефіцит бюджету може перевищити погоджений рівень у 1,8%.

 

"Надзвичайно важливо утримувати дефіцит бюджету на відповідному рівні. І виникає питання щодо того, яким чином це можна забезпечити. Уряд вважає, що тих зусиль, яких він нині докладає, буде достатньо. Ми вважаємо, що треба здійснити ще низку додаткових заходів", - заявив Кристофер Джарвіс.

 

Серед таких додаткових заходів, крім скорочення бюджетних видтків та податкових пільг, представник МВФ назвав і більші податки для багатих.

 

Директор економічних програм Центру Разумкова Василь Юрчишин вважає, що очікувати збільшення дефіциту бюджету через додаткові соціальні видатки природно, але, на думку експерта, більшу загрозу для бюджету становить уповільнення української економіки.

"Набагато більші ризики пов'язані із тим, що економічна динаміка є набагато нижчою, ніж очікувалося. І головні "недобори" доходів можуть бути пов'язані з тим, що разом із низькою інфляцією низьким буде залишатися і реальне економічне зростання, що дійсно може знизити доходи до бюджету. В цьому контексті збільшення оподаткування багатих виглядає непогано, але я би не розраховував, що за рахунок оподаткування багатих чи заможних можна збалансувати бюджетну сферу", - каже Василь Юрчишин.

 

Водночас, як вважає Володимир Лановий, МВФ в оцінці дефіциту бюджету орієнтується на соціальні обіцянки влади, не розуміючи, що насправді ці обіцянки не будуть виконані:

 

"Я переконаний, що уряд не виконає всі обіцянки у повному обсязі, бо він не зможе зібрати гроші у бюджет. Обіцянки залишатимуться значною мірою на папері", - каже Володимир Лановий, називаючи соціальні ініціативи влади "передвиборчою пропагандою".

 

Так само економіст ставиться і до ініціатив оподаткування багатих чи багатства:

 

"У розвинених країнах багаті оподатковуються за більшою, прогресивною ставкою, а бідні - отримують допомогу від держави. У нас навіть найбідніші платять 15% податку із своїх доходів, а доходи, які отримують багаті, - дивіденди, роялті, комерційні доходи від оренди - оподатковуються за ставкою у 5%. Поки все залишатиметься так, як зараз, всі ініціативи уряду - це інформаційна мішура, від якої багато галасу, але, крім паперу, нічого не залишається", - вважає пан Лановий.

 

Газ і валюта

Традиційними залишаються поради МВФ щодо підвищення цін на газ для населення та гнучкішої валютної політики.

 

Перше, за словами Кристофера Джарвіса, дозволить скорочувати дефіцит бюджету, із якого фінансується різниця між риноквими цінами на газ та тарифами, за якими за газ платить населення. За підрахунками МВФ, нині ціна газу для населення є у п'ять разів нижчою, ніж ціна імпорт газу.

Натомість ліберальніша валютна політика, як вважають у МВФ, дозволить зберегти валютні резерви за умови зростання дефіциту платіжного балансу.

 

"Уряд України сформулював амбітну мету - досягти енергетичної незалежності. Збільшення тарифів на газ і опалення для населення є важливою складовою для досягнення цієї мети. Рекомендуємо одразу здійснити суттєве підвищення тарифів (на газ для населення - ред.) і проводити регулярні підвищення надалі в рамках розписаного у часі плану зі скасування субсидій. Також рекомендуємо виділити більше коштів для надання грошової підтримкм найбднішим верствам населення з метою відшкодування платежів, що зростають. Ми також і надалі вважаємо, що більша гнучкість обмінного курсу допоможе Україні краще адаптуватися до змін у економічній ситуації (в світі - ред.) та слугуватиме кращим буфером від зовнішніх шоків", - йдеться у повідомленні місії МВФ за результатами роботи у Києві.

 

Утім, оглядачі вважають, що українська влада не виконає ані першу, ані другу умову до завершення парламентських виборів у жовтні, адже і підвищення цін на газ, і ліберальнійший валютний курс, який за нинішніх економічних умов одразу ж покаже слабкість гривні, не сподобаються виборцям.

 

Відтак, більшість оглядачів погоджується, що розгляд у червні Радою директорів МВФ перспектив співпраці з Україною, яку анонсував керівник місії фонду в Україні, буде, швидше за все, суто формальною справою.

 

"До виборів розширення фінансових потоків навряд чи відбудеться, потім буде потрібен час на формування нових структур у владі, - зміни відбудуться не тільки у парламенті, але й в уряді. Тому я би сказав, що кінець року - це найоптимістичніший термін відновлення кредитування", - каже Василь Юрчишин.

 

bbc.co.uk


29.05.2012 625 0
Коментарі (0)

13.05.2025
Михайло Бойчук

У Верховній Раді запропоновані зміни державного нагляду за місцевим самоврядуванням, але чи відповідають вони європейським стандартам і не є «драконівськими»?  

317
09.05.2025
Діана Струк

Про створення заповідника "Давній Галич", пошук історичних скарбів та як сучасному Галичу повернути втрачену славу, Фіртка поспілкувалася з генеральним директором національного заповідника Володимиром Олійником.

13705 1
08.05.2025
Павло Мінка

Івано-Франківська прокуратура проти Долинського лісгоспу через серійні рубки.  Прокурори встановили, що лісгосп не подбав про належну охорону лісу, через що вирубки відбувалися щороку, починаючи з 2021-го.   

1558
07.05.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки розпитала в керівниці служби у справах дітей Івано-Франківської громади Ірини Рохман, які виклики стоять перед службою, як працюють в умовах повномасштабної війни та яку допомогу можуть отримати діти.  

858
30.04.2025
Олег Головенський

Рейтинг зарплат всіх 62-х міських, селищних та сільських голів Івано-Франківщини. Хто з мерів має банківські рахунки в США та нерухомість в Туреччині, чия дружина заробила в минулому році 20 мільйонів гривень та в кого найбільше автомобілів.

6120
28.04.2025
Катерина Гришко

Шахрайка отримала три роки позбавлення волі за те, що виманювала гроші в родичів зниклих воїнів ЗСУ, обіцяючи інформацію про їх місцеперебування. Фіртка вивчила матеріали слідства та судовий розгляд і ділиться з читачами ексклюзивними деталями.

1714

Забобони  або марновірство  — це ті  низинні вірування в певні сили чи предмети, які нібито мають здатність впливати на наше життя.  

631

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

1458

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

1268

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

1160
10.05.2025

Здорове харчування не лише підтримує фізичний стан, а й допомагає залишатись стійкими перед труднощами та випробуваннями.  

515
05.05.2025

«Снідай як король» — знайома фраза? Протягом багатьох років сніданок вважали «найважливішим прийомом їжі», який запускає обмін речовин, допомагає худнути й тримає мозок у тонусі.  

647
08.05.2025

На площі Святого Петра зібралося близько 20 тисяч осіб, щоб зустріти нового, 267-го Папу Римського. Понтифіка обрали після четвертого туру голосування.

1569
05.05.2025

У питаннях одягу вірян в церкві різні релігійні традиції мають свої підходи та вимоги.  

594
02.05.2025

У житті кожної людини бувають моменти, коли вона звертається до Бога в надії на підтримку, відповідь чи знак.  

873
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5917
10.05.2025

Виконання танцю внесли до Національного реєстру рекордів України.  

13569
12.05.2025

Державний секретар США Марко Рубіо здійснить візит до Туреччини з 14 по 16 травня, щоб узяти участь у неформальній зустрічі міністрів закордонних справ країн НАТО.  

236
08.05.2025

Так, 387 депутатів у 2024 році задекларували вдвічі більші доходи, ніж у 2023, а середня зарплата зросла на 13%.  

539
07.05.2025

На заході України переважає оптимізм. Тут 43% опитаних вірять у позитивний вплив угоди, 20% — у негативний.  

478
01.05.2025

Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль повідомив, що Україна та США узгоджують "технічні деталі" перекладу тексту угоди про рідкісноземельні метали та корисні копалини, і вже "найближчої доби" угоду підпишуть.  

783 2