Музей отримав міну

 

Одразу зауважимо – не варто плутати господарський термін «міна» із сумнозвісною «бімбою». Усе прозаїчніше, принаймні поки що. Музей мистецтв Прикарпаття міняється приміщенням із підприємцем.

 

А от чи не стане ця операція справжньою міною під пам’ятку архітектури, чи на її місці не виросте, наприклад, черговий торговий центр – питання серйозне. Приміщення на Низовій, 2 мають пристосувати під фондосховище Уже півроку музей живе в очікуванні великих змін. Незабаром тут відбудеться переїзд адміністрації та фондів. Натомість до нинішньої будівлі фондосховища, пам’ятки архітектури місцевого значення на Галицькій, 41, «заїде» приватна структура.

 

/data/blog/45828/611e996853df242fa035213bc6cedb42.JPG

 

Рішення «Про укладення договору міни» Івано-Франківська обласна рада ухвалила ще 18 квітня цього року. У ньому йдеться, що рада віддає будинок фондо­сховища (загальна площа 501 м2) приватному підприємцю Рудей Галині Миколаївні взамін на нежитлові приміщення на Новгородській, 49 (599,4 м2).

 

Крім того, підприємець зобов’язується зробити реконструкцію приміщень у будинку на Низовій, 2, де нині перебуває адміністрація музею. Перелік робіт з реконструкції додали до рішення, він зайняв чотири сторінки. Згодом, 25 червня, ще одним рішенням депутати зобов’язали підприємця пристосувати Новгородську, 49 відповідно до потреб музею. Нові приміщення знаходяться у недавно відбудованій кам’яниці колишньої Станиславівської броварні.

 

Це одна кімната на третьому поверсі та весь четвертий поверх. За словами заступника директора Музею мистецтв Прикарпаття з обліку і збереження музейних цінностей Віктора Доскалюка, для фондів ці приміщення непристосовані, бо є мансардними. Тому він запропонував перемістити туди з Низової, 2 музейну адміністрацію, а на її місце перевезти фонди. Разом із тим музейники поставили умову повної реконструкції приміщень на Низовій – пристосувати їх під фондосховище.

 

Сьогодні у кам’яниці на Галицькій, 41 зберігається приблизно 13 тисяч експонатів Музею мистецтв Прикарпаття. Віктор Дос­калюк про цей будинок розповідає на прикладі свого кабінету. За сусідніми столами ще дві працівниці музею, кімната опалюється, та незважаючи на це на стінах є характерні плями від цвілі.

 

«Тут погані умови для зберігання експонатів, особливо на першому поверсі, з підвалу йде сирість, – говорить Доскалюк. – Навіть на другому поверсі, де ми зберігаємо твори живопису, стіна теж замокає. Років п’ять тому була проблема з дахом, він затікав. Ми зверталися до відповідних інстанцій. На щастя, відреагували швидко, накрили будинок металочерепицею, але через брак кош­тів зробили лише три сторони».

 

Кілька тижнів тому виникла проблема із карнизом на фасаді. Попід будівлю фондів стоять торговці картинами, і одного разу на їхній стелаж упав шматок ліпнини. Над тротуаром навис ще більший шмат карнизу. Музейники обгородили тротуар, з вікна другого поверху порухали те, що нависло, палицею і воно впало… Будинок на Галицькій, 41 має всі шанси потрапити у приватні руки, хоча доречніше було б внести його до комплексу пам’ятки архітектури національного значення – Парафіяльного костелу (Музею мистецтв Прикарпаття).

 

«Ми сім-вісім років поспіль звертаємося до вищих органів влади стосовно виділення кош­тів на ремонт фондосховища, – говорить Володимир Федорак, начальник управління культури, національностей та релігій Івано-Франківської ОДА. – У цих приміщеннях уже є грибок, у санітарному плані вони не витримують критики. З’явилася приватна структура, яку зацікавила ця будівля. Я запитав думки керівництва музею, там відповіли, що у цій ситуації вони лише «за».

 

За словами Федорака, нині на Новгородській, 49 уже завершують облаштування кімнат і після свят адміністрація зможе туди переїхати. Тоді почнеться реконструкція Низової, 2.

 

«Приміщення на Низовій сухіше, ніж на Галицькій, 41 – говорить Віктор Доскалюк. – В одному його крилі вже знаходяться фонди Краєзнавчого музею. За умови, якщо там ще встановлять автономне опалення, воно буде пристойним і для фондів нашого музею.

 

Місця там – практично «один в один» із нашими нинішніми приміщеннями». Як бачимо, всіх усе влаштовує: музейники просили, влада шукала варіанти, знайшли, погодились. Але чому приватники зацікавилися Галицькою, 41 і як вони планують використовувати пам’ятку архітектури? Єдине, в чому переконує влада – будівля буде недоторканою.

 

«Ні юридичних, ні технічних загроз для нас не має виникати, – переконує Володимир Федорак. – Якщо виникають якісь форс-мажорні обставини, припустімо, приватний підприємець не дотримується умов угоди, ми тоді її призупиняємо. Охоронний договір на будинок по Галицькій, 41 є. Перед тим, як виносити це питання на сесію, ми поставили умову, що цей договір мають переукласти, і приватний підприємець дотримуватиметься чинного законодавства, зокрема закону про охорону культурної спадщини. Це питання піднімалось і на депутатських комісіях, і на сесії обласної ради».

 

Зі слів усе виглядає ніби добре. Але коли «Репортер» спробував знайти того самого підприємця Галину Рудей, аби почути її коментар, то виявилося, що це непрос­то. Не повірите – ані начальник управління культури Володимир Федорак, ані директор музею Михайло Дейнега не знають номера її телефону. Кілька годин ми шукали підприємця на Новгородській, 49 – марно. (До речі, тут на першому поверсі вже облаштовують кафе швидкого харчування). Розпитували тутешніх працівників, заходили до сусідніх торгових комплексів – ніхто про цю жіночку не чув. Врешті зателефонували до Костянтина Бородайка, співвласника фірми «Гаразд Україна», яка й побудувала броварню. За словами Бородайка, він пам’ятає такого підприємця, вона дійсно викупила площі в цьому будинку, але далі нічим допомоги не може, адже до Галини Рудей не має стосунку. Погодьтеся, дивно. Підприємець фігурує в рішенні облради, міняється нерухомістю з музеєм, а як із нею зв’язатися – ніхто не знає. Невже це якийсь фантом? Ні, не привид.

 

«Репортер» знайшов пані Галину Рудей у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців. Там зазначені види її діяльності – право (основний), бухгалтерський облік, аудит, консультації з оподаткування. По телефону вона коментарі не дає, а зустрітися в підприємця усе ніяк не виходить. Єдине, що вдалося «витиснути» – охоронний договір таки переукладуть. Навіщо юристу-бухгалтеру-консультанту така ґрунтовна операція з нерухомістю – наразі сказати важко. Але працівники музею сподіваються на краще.

 

«Коли я віддавав наші експонати до Лувру, теж хвилювався, бо є матеріально відповідальною людиною, і якби щось пішло не так, крайнім був би я, – каже Віктор Доскалюк. – Сподіваюсь, у цій ситуації все буде так, як я собі уявляю. Життя покаже».

 

Історію будинку на Галицькій, 41 «Репортеру» розповів івано-франківський краєзнавець Михайло Головатий. Кам’яницю побудували у середині XVIII століття, нині це унікальний зразок житлового будівництва тієї епохи. На карті міста 1792 року будинок нанесли окремо під назвою «помешкання ксьондзів».

 

До 1939-го тут жили католицькі священики парафіяльного костьолу. У радянський час це був гуртожиток технікуму фізичної культури. Від 1990 року – службове приміщення Музею мистецтв Прикарпаття.


Микола Волков, «Репортер»


11.01.2014 Микола Волков 978 0
Коментарі (0)

09.05.2025
Діана Струк

Про створення заповідника "Давній Галич", пошук історичних скарбів та як сучасному Галичу повернути втрачену славу, Фіртка поспілкувалася з генеральним директором національного заповідника Володимиром Олійником.

7277
08.05.2025
Павло Мінка

Івано-Франківська прокуратура проти Долинського лісгоспу через серійні рубки.  Прокурори встановили, що лісгосп не подбав про належну охорону лісу, через що вирубки відбувалися щороку, починаючи з 2021-го.   

1104
07.05.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки розпитала в керівниці служби у справах дітей Івано-Франківської громади Ірини Рохман, які виклики стоять перед службою, як працюють в умовах повномасштабної війни та яку допомогу можуть отримати діти.  

615
30.04.2025
Олег Головенський

Рейтинг зарплат всіх 62-х міських, селищних та сільських голів Івано-Франківщини. Хто з мерів має банківські рахунки в США та нерухомість в Туреччині, чия дружина заробила в минулому році 20 мільйонів гривень та в кого найбільше автомобілів.

5632
28.04.2025
Катерина Гришко

Шахрайка отримала три роки позбавлення волі за те, що виманювала гроші в родичів зниклих воїнів ЗСУ, обіцяючи інформацію про їх місцеперебування. Фіртка вивчила матеріали слідства та судовий розгляд і ділиться з читачами ексклюзивними деталями.

1519
23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

1383

Забобони  або марновірство  — це ті  низинні вірування в певні сили чи предмети, які нібито мають здатність впливати на наше життя.  

459

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

1278

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

1102

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

1006
10.05.2025

Здорове харчування не лише підтримує фізичний стан, а й допомагає залишатись стійкими перед труднощами та випробуваннями.  

345
05.05.2025

«Снідай як король» — знайома фраза? Протягом багатьох років сніданок вважали «найважливішим прийомом їжі», який запускає обмін речовин, допомагає худнути й тримає мозок у тонусі.  

398
08.05.2025

На площі Святого Петра зібралося близько 20 тисяч осіб, щоб зустріти нового, 267-го Папу Римського. Понтифіка обрали після четвертого туру голосування.

1342
05.05.2025

У питаннях одягу вірян в церкві різні релігійні традиції мають свої підходи та вимоги.  

420
02.05.2025

У житті кожної людини бувають моменти, коли вона звертається до Бога в надії на підтримку, відповідь чи знак.  

690
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5728
08.05.2025

В Івано-Франківську зафіксували культурний рекорд — товариство «Моє місто» видало вже 51 книжку про Івано-Франківськ. Це стало національним досягненням, яке внесли до реєстру рекордів України. Про це в етері радіо «Західний П

436
07.05.2025

На заході України переважає оптимізм. Тут 43% опитаних вірять у позитивний вплив угоди, 20% — у негативний.  

302
01.05.2025

Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль повідомив, що Україна та США узгоджують "технічні деталі" перекладу тексту угоди про рідкісноземельні метали та корисні копалини, і вже "найближчої доби" угоду підпишуть.  

642 2
27.04.2025

Президент Володимир Зеленський вважає, що найближчими днями можуть відбутися вагомі зустрічі, які наблизять припинення вогню для України.  

1087
24.04.2025

У Лондоні тривають знижені до робочого рівня переговори між Великою Британією, США, Україною, Францією та Німеччиною щодо мирного плану припинення російсько-української війни.  

943