Музей і лабораторія солеваріння: промислову ратушу Калуша планують реставрувати (ФОТО/ВІДЕО)

Одну із найстаріших будівель міста Калуш – промислову ратушу – хочуть реставрувати. Окрім того, в приміщенні планують створити музей та мінілабораторію.

Такий грантовий проєкт готують представники міськради, пише Фіртка з посиланням на Суспільне Карпати.

Промислова ратуша побудована ще за часів Австро-Угорщини. Звели її на території заводу із видобутку калійної солі. Зараз будівля у неналежному стані, поступово вона занепадала і руйнувалася. Та все ж ратуша може отримати шанс на реставрацію і стати привабливою для туристів.

Точний рік спорудження промислової ратуші – невідомий, так само, як й імена архітекторів. Таких документів не збереглося. Саму ж солеварню заснували у 1867-му році. Через 10 років австрійський уряд створив у місті промислову управу. А годинник на ратуші уже у 1903-му році встановила фірма поляка Міхала М’ясевича. Саме у період між цими датами спорудили промислову ратушу – розповідає провідний науковий співробітник Краєзнавчого музею Калущини Іван Тимів.

"Там засідали урядовці, промисловці, інженери, які вирішували питання промислового виробництва. Калуш дійсно займав відповідне місце у промисловому виробництві, фактично він був першим у розробці калійних солей", — каже Іван Тимів.

Так виглядала промислова ратуша та калійний завод на початку XX століття. Це — архівні фото та листівки, які Суспільному надали представники Краєзнавчого музею.

Зараз приміщення ратуші належить підприємству "Оріана", а земельна ділянка під ним – міській раді. Споруда потребує капітального ремонту та реставрації. Найбільш проблемним є дах будівлі, каже заступник директора підприємства Назарій Михайлюк. За його словами, "Оріана" готова передати ратушу у власність міста, аби реставрувати цю пам’ятку.

"Численні звернення є до Фонду держмайна. Ми плануємо і щиро сподіваємося, що Фонд державного майна на позачергових зборах дасть дозвіл. Ми стараємося на даний момент хоча б зберегти те, що є".

У приміщенні ратуші хочуть створити інтерактивний музей, туристично-інформаційний центр, мінілабораторію з виготовлення солі, крамницю із сувенірами та інші експозиції. Все це розробляють в межах проєкту "Salina:Renovation". Головна спеціалістка виконкому міста Мар’яна Думенко розробляла грантовий проєкт, зараз його подали на програму "Велике будівництво" від Міністерства культури. А наступного року інвестиції намагатимуться залучити за допомогою міжнародних грантових програм.

"Стартують дві великі міжнародні грантові програми – "Польща – Білорусь – Україна" та "Словаччина – Угорщина – Румунія – Україна". Звісно, що там буде співфінансування. Місто готове вкладати у свій розвиток, в історію", — каже Мар’яна Думенко.

Співавтор ідеї, головний спеціаліст з розвитку туризму міста Віктор Павлів вважає, що промислова ратуша повинна стати туристичним об'єктом і демонструвати промислове минуле Калуша.

"Щоб висвітлити, як колись видобувалася сіль на Прикарпатті і взагалі на Галичині. Як потім почався процес видобутку калійної солі. Перший і єдиний у світі кар’єр, який зараз затоплений, – це теж така наша перлина. Розглядається варіант зробити експозицію дзвонів, адже Калуш теж славиться своїми дзвонами".

Точна сума такого проєкту – поки невідома, попередньо її оцінюють у 20 мільйонів гривень. А сама ж реставрація й облаштування локацій може тривати декілька років.

 


Читайте також:

Калуш хоче викупити промислову ратушу (ВІДЕО)


08.04.2021 1078
Коментарі ()

17.07.2025
Катерина Гришко

Родичі пробачили хлопцю, знаючи про «своєрідний характер» загиблої і його нелегке дитинство, і просили в суді застосувати менш суворе покарання.  

2427
13.07.2025
Вікторія Матіїв

Дружина полеглого воїна Любов Галько розповіла журналістці Фіртки, яким був Руслан Галько — у повсякденному житті, в родинному колі та на фронті.

19540
09.07.2025
Тетяна Дармограй

В інтерв’ю професорка кафедри судової медицини Івано-Франківського національного медичного університету Наталія Козань розповіла про процес та методи ідентифікації тіл загиблих військових, виклики, з якими стикаються фахівці та чому ця робота — це насамперед про гідність.  

1748
05.07.2025
Вікторія Косович

Про те, що таке фемінізм, як він розвивався в українському суспільстві та чому його не потрібно боятися, Фіртка поспілкувалася з журналісткою та письменницею, авторкою книги "Слово на літеру "Ф" Іриною Славінською.

1221 1
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

2269
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

3875

Я відкладаю роботу над перекладом книги. Виходжу з кабінету, де практикував Вольфганг Льох, засновник психоаналітичного об'єднання... Спускаюся повз книжковий магазин, де збиралися тюбінгенські філософи, і де Ернст Блох шукав світлі сторони соціалізму. Повертаю ліворуч і натрапляю на інший книжковий магазин, де працював і писав Герман Гессе...

140

По соцмережах пішла дискусія про зрізані кілька дерев (ялинок) на Івано-Франківській Площі Ринок. «Політично» мотивований ґвалт наростає. Аж до вимог «засадити» ринкову площу деревами та зробити парк.

2011

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

698

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

1312
13.07.2025

Першими жнива на Прикарпатті почали хлібороби Покуття.

381
10.07.2025

У сучасному ритмі життя готувати "здорову вечерю з трьох страв" щодня — радше мрія, ніж реальність. Але це не означає, що збалансоване харчування — лише для тих, хто має багато часу. Навпаки: з правильним підходом можна харчуватися повноцінно, навіть маючи 15–20 хвилин на день.  

908
04.07.2025

Харчування під час війни немає відрізнятись від звичного раціону, який був у мирний час, та обов'язково повинне бути збалансованим. 

24404
15.07.2025

Християнська родина — це не лише осередок любові й підтримки, а й «домашня Церква».  

639
11.07.2025

П'ятого серпня цього року в часі прощі з нагоди вшанування чудотворної ікони Гошівської Богородиці відбудеться презентація нової ікони тифлографічно-акустичного типу «Богородиця з Гошева».  

612
05.07.2025

Протягом двох днів, 12-13 липня, у Погінському монастирі Успіння Матері Божої відбудеться XVI міжнародний з'їзд Апостольства страждальної Матері Божої покровительки доброї смерті.  

749
30.06.2025

У рамках цього благодійного заходу зібрали 78 тисяч 320 гривень на підтримку 10 окремої гірсько-штурмової бригади «Едельвейс».  

1643
11.07.2025

Історія занепаду пам’ятки архітектури та боротьба за його повернення громаді.

8053
15.07.2025

У понеділок, 14 липня, генсек НАТО Марк Рютте під час зустрічі із президентом США Дональдом Трампом у Білому домі нагадав президенту США, кого Росія відправила керівником делегації на переговори до Стамбула.

492
09.07.2025

Президент США Дональд Трамп, аби втримати пУтіна від вторгнення в Україну, погрожував російському диктатору «розбомбити Москву до бісової матері».

782
04.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

2057 4
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

739