МУРАЛИ РОЗБРАТУ

 

 

Тижні два тому запитав одного місцевого літератора: «Чому не пишеш про франківські мурали, тема ж топова?». Той відповів: що найвагомішим є слово того, хто говорить останнім. Ну, подумав я тоді, довго ж тобі ще, любий друже, грати в цю гру. І виявився правим. Час іде, а розбурхані обивателі й далі теревенять про стилістику стінних розписів. Не місто, а мистецтвознавча конференція.

Mural-Mazepy мурал мазепи zbiok

Й добре б було, якби це теревенили люди тямущі. А то ж якраз навпаки. Оціночні судження продукують переважно або тверді любителі красивенького мальовидла, або ж вічно стурбовані представники «політичної вулиці». Останні, зрозуміло, в усьому шукають змов і підривних планів, але то вже до медиків.

Найсмішніше в тому, що оцінюючи мінімалістичний мурал Славоміра Чайковського, франківські обивателі долучаються до відомої на весь світ історії, яка почалася в США 99 років тому. Тоді не комісія при міськвиконкомі, а просунутий у всіх відношеннях комітет Товариства незалежних художників відмовився прийняти на виставку об’єкт, заявлений його автором Марселем Дюшаном як скульптура «Фонтан». Як відомо, це був звичайнісінький, куплений у магазині, білий порцеляновий пісуар, на якому Дюшан написав «R. Mutt 1917». І мало хто міг тоді передбачити, що рішення комітету (прізвища членів якого відомі лише вузькому колу спеціалістів) зробить Дюшана прапороносцем нової мистецької ери.

Люди, які у темі, тут відразу загомонять: не можна, не дозволено, не варто порівнювати Дюшанівський пісуар (об’єкт «ready-made», що являє собою навмисно введений до простору мистецтва промисловий або ремісничий виріб) зі згаданим вище твором польського художника. А я й не порівнюю. Аж ніяк. Я порівнюю реакції суспільства, де панують архаїчні незрілі смаки, на звичайне мистецьке новаторство. В тому плані Франківськ тяжко-важко, проте поступово дозріває до Нью-Йорку часів Першої світової. В принципі це справжній прогрес. Ще років зо 30 тому, виповзаючи з совкової муті, ми відставали більш ніж на два століття, що підтверджує хоча б монумент перед будівлею ОДА.

А ще я кажу про сучасне мистецтво, яке передбачає актуальну і напружену гру з середовищем (так званий «енвайронтмент»). Люди, які емоційно обговорюють мурал Чайковського, й гадки не мають, що стають найважливішою частиною перформенсу, частиною цікавої й безмежної мистецької дії. Власне не сам об’єкт, а ця їхня реакція, ця їхня небайдужість є метою і фактом мистецтва.

У ХХІ столітті актуальним мистецтвом вважається те, що зачіпає та змінює середовище. В тому плані мурал Чайковського своє мистецьке завдання виконує на всі 100%. Так само, згадаємо, виконала його інсталяція Юрія Бакая, побудована у вестибюлі Івано-Франківської ОДА. Не без допомоги випадкового (а радше невипадкового) чиновника.

А якби у ту фестивальну суботу 11 червня з якихось причин чиновник байдуже пройшов повз інсталяцію (або вийшов через інший вихід, або лишився вдома), то об’єкт Бакая, радше за все, не зміг би «розгорнутися» на українське середовище у всіх своїх смислах. І мистецька магія не спрацювала б. Але зустріч відбулась і сталося amor fati. Маленьке чудо креативної алхімії.

Саме тому сучасне мистецтво, як повітря, прагне обурених натовпів, дурнуватих пліток, руйнівників, або ж тих злісних спекуляцій, які свого часу розгорнулися в нашому місті навколо «Конгресу рисувальників» Павла Альтгамера. Приходьте і обурюйтесь, каже сучасне мистецтво людям, що живуть минулим. А ми трансформуємо ваше обурення у щось красиве й цікаве. Адже енергіям властиво трансформуватись…

У 2004 році, за результатами опитування британських фахівців у галузі мистецтва, Дюшанів пісуар було визнано найвеличнішим твором ХХ століття. Й це зовсім не «ознака дегенеративності і бездуховності Заходу», як звикли думати травмовані радянською освітою провінціали, а лише запізніле визнання впливу вдалої мистецької провокації на перебіг світової історії.

 

report.if.ua


10.04.2024
Тетяна Дармограй

Фіртка розповідає про головні зміни, які пропонує влада новим законопроєктом про мобілізацію.

2018
01.04.2024
Діана Струк

Про функціонування закладу, допомогу військовослужбовцям та майбутні плани, журналістка Фіртки поспілкувалася з очільником комунального закладу «Дім воїна» Миколою Крошним.

1882
26.03.2024
Вікторія Матіїв

Під час війни людина відчуває цілий спектр емоцій. Як українським родинам впоратись з такими випробуваннями — журналістка Фіртки розпитала у лікаря-психіатра, психолога та консультанта в напрямку когнітивно-поведінкової терапії Миколи Демківа.

1881
21.03.2024
Тетяна Дармограй

Що робити та куди звертатися рідним зниклих військовослужбовців,  як відбувається процес пошуку та чому не варто поширювати у соцмережах персональну інформацію зниклого, розповіла представниця Уповноваженого з питань осіб, безвісти зниклих за особливих обставин в Івано-Франківській області Наталя Пасічник.

5589 49
19.03.2024
Тіна Любчик

Комітет з питань національної безпеки, оборони та розвідки активно працює над поданими правками щодо нового законопроєкту про мобілізацію. Журналістка Фіртки поспілкувалася з політтехнологом, військовим юристом, Володимиром Бондаренком щодо актуальних питань призову.

2175 2
19.03.2024

Сьогодні й роботодавці, й експерти звертаються до абітурієнтів: зважайте на ті спеціальності, які будуть потрібні Україні під час відбудови, адже велике відновлення почнеться одразу після Перемоги.

1534

«Благодатний вогонь» саме за такою назвою ми знаємо церемонію, яка відбувається щорічно у Велику Суботу перед Пасхою у Єрусалимі в Храмі гробу Господнього. Здебільшого про це явище  знаємо через ЗМІ, які щорічно ведуть пряму трансляцію сходження Благодатного вогню з Єрусалимського храму.

774

Американське видання The Washington Post 7 квітня 2024 р. опублікувало статтю під назвою «Інсайд щодо секретного плану Дональда Трампа щодо припинення українсько-російської війни».

845

Благодатний Вогонь (грец. Άγιο Φως, дослівно — Святе Світло, англ. Holy fire) — поширена у православ'ї назва вогню у Великодній церемонії виносу запалених свічок із Гробу Господнього (кувуклії) в Єрусалимському Храмі Воскресіння. 

1050

Впевнено можна сказати, що з появою соцмереж  наш світ змінився. Він став трішки меншим, не виходячи з кімнати ми маємо зв'язок з найвіддаленішими куточками планети. Всі живемо в час швидкості та спрощення.

1024
16.04.2024

В Івано-Франківську традиційно у передвеликодній час проведуть ярмарок «Великодній кошик». Працюватиме він з першого по третє травня на площі Ринок.  

1797
11.04.2024

Цієї неділі, 14 квітня, в Івано-Франківській громаді розпочне роботу новий комунальний ринок сільськогосподарської продукції.  

3703
08.04.2024

Під час посту людина не вживає білкові продукти тваринного походження: м'ясо, рибу та молочні продукти. Натомість залишаються крупи, бобові, горіхи, фрукти та овочі.  

10294
17.04.2024

У Біблії немає вичерпного пояснення природи людської душі. Але вивчивши, як використовується у Святому Письмі слово «душа», ми можемо зробити певні висновки.

26184
14.04.2024

Нагадаємо, цьогоріч в Івано-Франківську запланували початок зведення богослужбової каплиці блаженного священномученика Симеона Лукача.  

10215 1
08.04.2024

Є перша заповідь Божа: «Я є Господь Бог твій, нехай не буде у тебе інших богів, крім Мене».  

7742
02.04.2024

Два тижні поспіль щонеділі франківці та гості міста збираються на пікнік біля міського озера, щоб висловити протест проти будівництва церкви УГКЦ.   

922
19.04.2024

Це — історія про дорослішання хлопця Тимофія у 1990-х роках. У центрі сюжету — його стосунки із сім’єю, друзями, коханою та колишнім контррозвідником Феліксом, який служив в Афганістані.  

268
19.04.2024

Обороноздатність, безпека, підтримка воїнів, розвиток економіки та євроінтеграційні процеси – ключові питання, які обговорили під час засідання Конгресу місцевих та регіональних влад, що відбувся під головуванням Президента України Володимира Зеленського.  

292
16.04.2024

Так, серед тих, хто довіряє Президенту України, лише 15% підтримали б такі вибори, тоді як серед тих, хто не довіряє — 37%.

407
11.04.2024

Парламент остаточно ухвалив у другому читанні законопроєкт №10449 про мобілізацію і проходження військової служби.  

1307
07.04.2024

Всього опитали 2 000 респондентів, що мешкають у всіх регіонах України, крім окупованих територій, у віці 18 років і старше.   

909