«Муніципальна варта» на мільйон: охорона мера за бюджетні гроші чи спокій громади?

 

/data/blog/111413/e8471cf8d205ff35ccb3c3ffe01a3636.jpg

 

В Івано-Франківську створили нове комунальне підприємство «Муніципальна варта» зі статутним капіталом 1 мільйон.
 
 
На сесії міської ради розглянули питання щодо створення нового КП «Муніципальна варта».
 
 
Керівник «Івано-Франківська обласна асоціація учасників та ветеранів АТО» Тарас Шпук зауважив, що Статут майбутнього підприємства не відповідає законодавству та запропонував відкласти дане питання на доопрацювання.
 
 
Таку ж думку підтримав заступник керівника патрульної поліції Олег Сердюк.
 
 
«На жаль, патрульна поліція нещодавно долучилась до цього. Але цього часу виставило для вивчення даного Статуту підприємства, який суперечить законодавству. Тому варто відправити це питання на доопрацювання», - відмітив заступник керівника патрульної поліції Олег Сердюк.
 
 
Як пояснила начальник юридичного відділу МВК Надія Кедик, Статут відповідає чинному законодавству, «якихось порушень нема, і, щоб ми надавали їм якісь повноваження, які не входять, то ні".
 
 
Міський голова Руслан Марцінків зауважив, що не отримував зауважень з боку патрульної поліції, а юридичний відділ міськради нічого незаконного не вбачає.
 
 
Не зрозуміло, на підставі чого, згідно законодавста працівники даного КП виписуватимуть протоколи. Проте міський голова поспішив запропонувати таки створити під час сесії міської ради, 8 липня, комунальне підприємство, а потім вносити зміни до Статуту.
 
 
Відтак, шляхом голосування 26 депутатів таки створили КП «Муніципальна варта», 10 утрималось, 2 не голосувало.
 
 
КП «Муніципальна варта» працюватиме над профілактикою правопорушень в місті, а також забезпечуватиме охорону громадського порядку. Комунальне підприємство також співпрацюватиме із поліцією. Зокрема, передбачена допомога поліції у виявленні і розкритті злочинів, розшуку осіб, забезпечення безпеки дорожнього руху, боротьба з дитячою бездоглядністю та правопорушеннями неповнолітніх.
 
 
Окрім того, «вартові» займатимуться охороною майна, що перебуває у комунальній власності міської ради. Статутний капітал нового підприємства складе один мільйон гривень. А на найближчій сесії Івано-Франківська міськрада створить ще одне комунальне підприємство.

 

https://scontent-waw1-1.xx.fbcdn.net/v/t1.0-9/13567448_606264209534139_1182825489840726220_n.jpg?oh=2b1282853c7408ffe92c0b12716e8e10&oe=57F1A2C2

 

«Метою є робити все те, що робить поліція. Навіщо, створювати таку варту і витрачати з бюджету кошти. Для громади створення такого комунального підприємства обійдеться в 1 000 000 грн. Це, що персональна охорона міського голови, щоб виводити неугодних. Руслан Марцінків Ви що відчуваєте себе в небезпеці» - коментує громадська активістка Наталія Сербин.

 

Депутат Івано-Франківської міської ради від партії «Українське об’єднання патріотів - УКРОП» Мстислав Тарас каже, що не розуміє, для чого створювати дане комунальне підприємство і витрачати мільйони гривень з міського бюджету.

 

«Муніципальна варта створюється «з метою профілактики правопорушень і забезпечення охорони громадського порядку на території міської ради, забезпечення виконання рішень міської ради, виконавчого комітету та розпоряджень міського голови, сесії міської ради». Для чого Івано-Франківську таке комунальне підприємство? Профілактикою правопорушень і забезпеченням охорони громадського порядку займається поліція. Окрім того, складається враження, що створення Муніципальної варти необхідне тільки Руслану Марцінківу. 8 липня на сесії міської ради Івано-Франківська я як депутат Івано-Франківської ради від партії «Українське об’єднання патріотів - УКРОП» голосуватиму проти створення Муніципальної варти в нашому місті», - каже депутат.

 

Але, для заступника міського голови Олексій Кайда, дивним є вимога активістів відмінити рішення, щодо створення Муніципальної варти. За його словами, вона створена для підсилення роботи патрульної поліції.

 

"Комунальне підприємство буде працювати, щоб наше місто було безпечним "-зазначив Олексій Кайда.

 

За словами О.Кайди статут "Варти" створений вже на основі Муніципальних варт Вінниці, Тернополя та Луцька. Також він каже, що існує положення від Нацполіції щодо згоди на створення даного комунального підприємства.

 

Ми вирішили розібратися, що це за підприємство і чи дійсно його діяльність буде законною.

 

Згідно його статуту основною метою його діяльності є забезпечення громадського порядку, профілактика правопорушень та взаємодія з органами нацполіції.

 

Нас зацікавило, а яким же чином будуть забезпечувати громадський порядок представники недержавного органу, з відповідними повноваженнями, а підприємства?

 

Згідно того ж таки статуту, «Муніципальна Варта» забезпечує попередження, запобігання та припинення правопорушень на громадський порядок і громадську безпеку у встановленому законодавством порядку.

 

Але закону, що надавав би такі повноваження комунальному підприємстві НЕМАЄ. Дійсно, закон про муніципальні варти розглядався Верховною Радою України. Але він НЕ був прийнятий (http://w1.c1.rada.gov.ua/pls/zweb2/webproc4_1?pf3511=55192).

 

Згідно чинного законодавства України, охороною громадського порядку займаються органи і підрозділи МВС. (http://zakon0.rada.gov.ua/laws/show/z0777-15) (http://zakon3.rada.gov.ua/laws/show/876-18).

 

Втім, згідно закону України «Про участь громадян в охороні громадського порядку і державного кордону», громадяни мають право приймати участь в охороні громадського порядку. Але виключно у складі громадського формування з охорони громадського порядку і державного кордону (http://zakon5.rada.gov.ua/laws/show/1835-14).

 

Що це за формування, і як воно створюється? Дане Формування створюється, як  громадське об'єднання на добровільних   засадах   з   метою   сприяння   органам місцевого самоврядування, правоохоронним органам, Державній прикордонній службі та органам виконавчої влади, а також посадовим особам у запобіганні та припиненні кримінальних і адміністративних правопорушень, захисті життя та здоров'я громадян, інтересів суспільства і держави від протиправних посягань, а також у рятуванні   людей і майна під час стихійного лиха та інших надзвичайних ситуацій.

 

Це витяг із типового статуту таких формувань, затверджений кабінетом міністрів (http://zakon5.rada.gov.ua/laws/show/1872-2000-%D0%BF).

 

Згідно цього ж таки типового статуту, дане формування НЕ МОЖЕ вести діяльність, метою якої є отримання прибутку! (стаття 47).

 

Тоді як, у випадку «Муніципальної Варти» створюється комунальне ПІДПРИЄМСТВО, яке, як юридична особа, функціонує задля отримання прибутку. І воно аж ніяк не являється добровільним об’єднанням людей, і до того ж, підпорядковується органам місцевого самоуправління.

 

З вищесказаного виходить, що дане комунальне підприємство НЕМАЄ ніяких повноважень по охороні громадського порядку, а в його статуті, всупереч закону, працівникам підприємства надається право застосовувати заходи фізичного впливу, спеціальні засоби та службових собак відповідно до Закону. Таке право мають ВИКЛЮЧНО воєнізовані і спеціально утворені державні формування, співробітники яких являються військово- або держслужбовцями, чи громадське формування з охорони громадського порядку і державного кордону. І то останнє має таке право, тільки виключно у спільному патрулі із співробітниками МВС.

 

Тобто, виходить, що міська рада САМОВІЛЬНО, порушуючи закон, надає ПІДПРИЄМСТВУ прав, яких воно НЕ МОЖЕ МАТИ.

 

В іншому ж випадку, створюється комунальне підприємство, що немає ніяких особливих повноважень, а зазначені цілі буде здійснювати на загальногромадянських правах. Таких, які є і у нас з вами. За наші кошти.

 

Згідно статуту співробітниками нового комунального підприємства надається право складати адміністративні протоколи.

 

У нашому законодавстві є чіткий перелік осіб, які мають таке право, зазначений він у ст.255 Кодексу України про адміністративні порушення (http://zakon5.rada.gov.ua/laws/show/80732-10/page4). Так ось, там йде мова, що таке право мають посадові особи уповноваженні міською радою.

 

Ми знайшли роз’яснення хто такі посадові особи на сайті Державної інспекції України з питань праці. Дійсно до них відносяться працівники комунальних підприємств (http://dpu.gov.ua/Lists/news/DispFormTrue.aspx?ID=491). Втім, список повноважень таких осіб теж визначений, у тій самій ст.255.

 

Отож, працівники КП «Муніципальна Варта» зможуть складати протоколи по факту порушень енергією чи газом, пошкодження газопроводів, по траві посівів або знищенню зібраного врожаю, незаконного посіву маку чи марихуани, порушення порядку взяття на облік та строків заселення жилих будинків і жилих приміщень, Порушення правил користування жилими будинками і жилими приміщеннями, самоправне зайняття жилого приміщення, порушення державних стандартів, норм і правил у сфері благоустрою населених пунктів, правил благоустрою територій населених пунктів, Порушення правил паркування транспортних засобів, порушення правил тримання собак і котів, порушення правил торгівлі і надання послуг працівниками торгівлі, громадського харчування та сфери послуг, громадянами, які займаються підприємницькою діяльністю, обман покупця чи замовника, порушення правил торгівлі пивом, алкогольними, слабоалкогольними напоями і тютюновими виробами, порушення законодавства про захист прав споживачів, порушення встановленого порядку промислової переробки, зберігання, транспортування або знищення конфіскованих спирту, алкогольних напоїв чи тютюнових виробів, порушення правил торгівлі на ринках, Торгівля з рук у невстановлених місцях, куріння тютюнових виробів у заборонених місцях, Завідомо неправдивий виклик спеціальних служб, порушення порядку організації і проведення зборів, мітингів, вуличних походів і демонстрацій, порушення законодавства про об'єднання громадян, проживання без паспорта, умисне зіпсуття паспорта чи втрата його з необережності, невжиття заходів щодо забезпечення охорони посівів снотворного маку чи конопель, місць їх зберігання та переробки (частина 1), Порушення порядку ведення єдиного державного реєстру громадян, які потребують поліпшення житлових умов.

 

Тобто, вони дублюватимуть повноваження уже існуючих органів.

 

В інших випадках створення такого підприємства не виглядає доцільним, заради того, щоб хтось, наприклад, міг скласти протокол про порушення правил тримання котів і собак.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ростислав Ковтун, Влад Раєнко


Коментарі (2)

Славко Задунайский 2016.07.19, 15:10
Кожного бажаючого послужити в тій "варті" відправити повоювати на рік в АТО,а потім нехай служать.
Сергей Тернавский 2017.01.22, 15:35
Пусть в АТО идут.
16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

2438
12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

1552 1
09.04.2025
Діана Струк

Про  долю малокомплектних шкіл на Івано-Франківщині, освітню реформу, інклюзивне навчання, виклики та перспективи в освіті, Фіртка поспілкувалася з директором Департаменту освіти і науки Івано-Франківської ОВА Віктором Кімаковичем.

3635
07.04.2025
Олег Головенський

З аналізу декларацій народних депутатів з Івано-Франківщини сьогодні Фіртка розпочинає цикл матеріалів про декларації депутатів, політиків, службовців, силовиків та суддів Прикарпаття.  

5402
03.04.2025
Вікторія Косович

Про шлях у війську, адаптацію після повернення зі служби, відкриття власного бізнесу та роботу з товарами для тварин, Роман Турик розповів журналістці Фіртки.

1665
01.04.2025

Вже третій рік в Україні та Івано-Франківську зокрема, для релокованих молодих людей та їхніх родин діє простір для взаємодії та розвитку «Шелтер». Фіртка поспілкувалася із представниками німецької благодійної організації, які перебували в Україні з черговим візитом.  

2051

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

128

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

170

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

397

Гостинність українців загальновідома. Особливо це відчувається на заході країни під час релігійних свят. Різноманіття традицій святкувань тісно переплітається із застіллям. Тому, до важливих релігійних свят готуються завчасно і ретельно.  

868
16.04.2025

Від початку року ціни зросли на 3,4%. Для порівняння, по Україні в цілому інфляція у березні становила 1,5%, а з початку року — 3,5% (без урахування тимчасово окупованих територій та зон бойових дій).  

459
11.04.2025

Здоров’я кишківника є надзвичайно важливим для загального самопочуття. Правильна робота травної системи впливає не лише на обмін речовин, але й на імунітет, настрій і навіть стан шкіри.  

758
09.04.2025

Традиційно продаватимуть харчі — молочні вироби, м'ясні вироби, жива риба, курячі яйця, хлібобулочні вироби.

2454 1
17.04.2025

Сьогодні, 17 квітня, християни відзначають Чистий четвер — особливий день у Страсному тижні, який символізує очищення тіла й душі напередодні Великодня.  

475
13.04.2025

Квітна неділя — останній день перед Страсним тижнем. Щороку навесні християни святкують особливий день — Вербну неділю.  

853
10.04.2025

Прикарпатців запрошують на нічні чування з 12 на 13 квітня в Погінський монастир.  

4906
07.04.2025

Папа Римський Франциск у неділю, 6 квітня, вперше з'явився на публіці після того, як два тижні тому був виписаний з лікарні після лікування від двосторонньої пневмонії.  

724
16.04.2025

Це перша в історії країни експозиція, де на кожній писанці зображено герб одного з історичних регіонів України — від кожної області до великого державного герба.  

633
16.04.2025

Президент США Дональд Трамп відмовився передати Україні системи Patriot, навіть попри пропозицію придбати зброю за 50 мільярдів доларів.    

569
13.04.2025

Президент США Дональд Трамп продовжив дію санкцій, які Байден запровадив проти РФ з 2021 року.

388
10.04.2025

Президент США Дональд Трамп пригрозив компанії Taiwan Semiconductor Manufacturing Company (TSMC) податком у 100%, якщо вона не створить виробництво на території США.  

710
05.04.2025

Президент США Дональд Трамп вважає помилкою введення Китаєм дзеркальних 34-відсоткових мит на весь імпорт зі Сполучених Штатів Америки з 10 квітня.  

872 2