Моторошні сигнали від російської радіостанції

Радіостанція МДЖБ, або "Дзижчалка", веде свої дивні передачі на коротких хвилях з 1982 року. Кому призначене це дзижчання і зачитування в ефірі безглуздих цифр і слів?

У болотяній місцевості неподалік від Санкт-Петербурга стоять заіржавілі залізні ворота. За ними - кілька радіовишок і занедбаних будівель, оточених кам'яною стіною, повідомляють в телеграм-каналі povitrtya, пише Фіртка.

У цьому місці, що виглядає зловісно, розташована загадкова радіостанція з позивним МДЖБ, до 2010 року - УЗБ76. Кому саме належить передавач, який почав віщати ще з часів Холодної війни, невідомо.
24 години на добу, сім днів на тиждень - і так протягом останніх 35 років ця станція передає в ефір монотонний сигнал. Кожні кілька секунд його перериває інший звук, схожий на корабельну сирену.

Один або два рази на тиждень чоловічий або жіночий голос читає безглуздий набір російських слів, як-от "жито", "шлюпка", "агроном"… І це все. Будь-хто у світі може послухати ці дивні радіопередачі, налаштувавшись на частоту 4625 кГц.

Ця станція немов спеціально створена для прихильників теорії змови. Сьогодні у неї є шанувальники з усього світу, які кличуть її "Дзижчалка" (the Buzzer), у неї свої сторінки в соцмережах та Вікіпедії, про неї знімають телесюжети.

Також у неї є принаймні ще дві "сестри" - "Пискавка" (the Pip) і "Скрипуче колесо" (the Squeaky Wheel). Як чесно зізнаються їхні слухачі, у чому сенс передач - абсолютно незрозуміло.

І справді, "сигнал не несе жодної інформації", - каже Девід Стапплз, експерт з електронної розвідки Університету Сіті в Лондоні.

Що ж це таке?

Як вважають, ця частота належить російським військовим, хоча вони ніколи цього не підтверджували.

Радіопередачі почалися, коли комуністична система була на останньому подиху і Холодна війна добігала кінця. Цікаво, що після того як Радянський Союз розвалився, активність радіопередач тільки зросла. Не бракує й різних версій та теорій, які намагаються пояснити, для чого потрібна "Дзижчалка".

Вони варіюються: від переговорів з атомними субмаринами до спілкування з інопланетянами. Одна з ідей така - це так звана "рука мерця". Якщо по Росії буде завдано ядерного удару, сигнали припиняться, і це стане спусковим гачком для удару у відповідь. В живих не залишиться нікого.

Утім, хоч би як божевільно це не звучало, в такому поясненні є частка правди.

Цю комп'ютерну систему створили ще за радянської влади - для сканування ефіру та пошуків ознак життя під час надзвичайних ситуацій або у разі ядерного удару. Багато експертів вважають, що вона діє і тепер.

Інші вважають, що ця радіостанція - гібрид. Монотонне дзижчання - це просто маркер, який наче повідомляє: "це моя частота, це моя частота...", не дозволяючи комусь іншому її використовувати.

І тільки в момент кризи (якщо, припустимо, на Росію хтось нападе) "Дзижчалка" перетвориться на номерну станцію.

Ось тоді вона буде передавати накази шпигунській мережі в усьому світі, а також військовим підрозділам, які несуть бойове чергування у віддалених куточках країни (адже територія Росії приблизно у 70 разів більша за Велику Британію).

Схоже, що "дзижчалку" вже тестують для цих цілей.

"У 2013 році вона передала дещо незвичне: "ОГОЛОШЕНО КОМАНДУ 135", яку вважають навчальним сигналом до повної боєготовності", - зазначає Маріс Голдманіс, радіоаматор із Балтії, який постійно стежить за станцією.

Можливо, в цьому й є розгадка таємниці "Дзижчалки". І якщо це правда, то залишається лише сподіватися, що її дзижчання ніколи не припиниться.


29.09.2020 2545
Коментарі ()

15.05.2025
Вікторія Матіїв

Про загальну мобілізацію, проблему СЗЧ, залучення до армії молоді та зміни в мобілізаційній політиці, що сприяють обороноздатності України, журналістці Фіртки розповів заступник начальника управління комунікації Оперативного командування «Захід», полковник Олег Домбровський.

1488
13.05.2025
Михайло Бойчук

У Верховній Раді запропоновані зміни державного нагляду за місцевим самоврядуванням, але чи відповідають вони європейським стандартам і не є «драконівськими»?  

421
09.05.2025
Діана Струк

Про створення заповідника "Давній Галич", пошук історичних скарбів та як сучасному Галичу повернути втрачену славу, Фіртка поспілкувалася з генеральним директором національного заповідника Володимиром Олійником.

14375 20
08.05.2025
Павло Мінка

Івано-Франківська прокуратура проти Долинського лісгоспу через серійні рубки.  Прокурори встановили, що лісгосп не подбав про належну охорону лісу, через що вирубки відбувалися щороку, починаючи з 2021-го.   

1661
07.05.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки розпитала в керівниці служби у справах дітей Івано-Франківської громади Ірини Рохман, які виклики стоять перед службою, як працюють в умовах повномасштабної війни та яку допомогу можуть отримати діти.  

940
30.04.2025
Олег Головенський

Рейтинг зарплат всіх 62-х міських, селищних та сільських голів Івано-Франківщини. Хто з мерів має банківські рахунки в США та нерухомість в Туреччині, чия дружина заробила в минулому році 20 мільйонів гривень та в кого найбільше автомобілів.

6300

Забобони  або марновірство  — це ті  низинні вірування в певні сили чи предмети, які нібито мають здатність впливати на наше життя.  

707

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

1530

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

1335

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

1221
10.05.2025

Здорове харчування не лише підтримує фізичний стан, а й допомагає залишатись стійкими перед труднощами та випробуваннями.  

575
05.05.2025

«Снідай як король» — знайома фраза? Протягом багатьох років сніданок вважали «найважливішим прийомом їжі», який запускає обмін речовин, допомагає худнути й тримає мозок у тонусі.  

725
08.05.2025

На площі Святого Петра зібралося близько 20 тисяч осіб, щоб зустріти нового, 267-го Папу Римського. Понтифіка обрали після четвертого туру голосування.

1637
05.05.2025

У питаннях одягу вірян в церкві різні релігійні традиції мають свої підходи та вимоги.  

655
02.05.2025

У житті кожної людини бувають моменти, коли вона звертається до Бога в надії на підтримку, відповідь чи знак.  

945
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5991
10.05.2025

Виконання танцю внесли до Національного реєстру рекордів України.  

13966
12.05.2025

Державний секретар США Марко Рубіо здійснить візит до Туреччини з 14 по 16 травня, щоб узяти участь у неформальній зустрічі міністрів закордонних справ країн НАТО.  

329
08.05.2025

Так, 387 депутатів у 2024 році задекларували вдвічі більші доходи, ніж у 2023, а середня зарплата зросла на 13%.  

622
07.05.2025

На заході України переважає оптимізм. Тут 43% опитаних вірять у позитивний вплив угоди, 20% — у негативний.  

548
01.05.2025

Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль повідомив, що Україна та США узгоджують "технічні деталі" перекладу тексту угоди про рідкісноземельні метали та корисні копалини, і вже "найближчої доби" угоду підпишуть.  

862 2