Мобінг

 

/data/blog/66608/b721b2493a5a0e1ac6c1d94b67a53fcb.jpg

 

Що вам відомо про засоби психологічного тиску? Варто знати, що звичайні конфлікти в шкільному колективі можуть вплинути на характер, порушити психіку і навіть змінити долю людини.

 

Здавалося б, типова ситуація: непорозуміння чи сварка між однокласниками, декілька днів образ і потім вони знову помирилися і все стало на свої місця і навіть дорослим не довелося втручатися, захищаючи та виправдовуючи власних дітей. Та це в кращому випадку. Набагато гірше буває тоді, коли допомогу може надати тільки дитячий психолог.

 

Майже в кожному учнівському колективі наявна проблема мобінгу. Мобінг (від англ.tomob-„нападати зграєю”,”травити”) - це явище, коли група чи частина її членів систематично чинить цькування когось з членів цієї групи з метою послаблення його позиції у групі чи навіть витіснення з неї.

 

Мобінг завжди є довготривалим і регулярним явищем, передбачає багаторазові вияви насилля чи агресії щодо особи (яка, наприклад, підвела групу в спортивному змаганні).

 

У школі мобінг відбувається і в урочний, і в позаурочний час, наприклад, на перервах, найчастіше тоді, коли дорослі не контролюють їхню поведінку.

 

Інші місця, в яких можливий мобінг, включають туалети, гардероби, господарські приміщення, коридори, душові, роздягальні й шкільні автобуси.

 

Власне така ситуація трапляється, як правило, тоді, коли в одній групі або колективі збираються зовсім різні за характером, соціальним статусом, матеріальним становищем діти. Але найскладніше тим, хто потрапляє, в новий клас, новий колектив, тобто „новачкам”, адже їм важко адаптуватися, коли все оточення сприймає їх упереджено, з презирством.

 

Жертвами агресії та насилля з боку оточуючих найчастіше стають ті, яким притаманні такі риси, як замкнутість, сором’язливість, невпевненість в собі, низьку самоповагу, відсутність друзів серед однолітків.

 

Натомість ініціаторами цькування є насамперед ті, що прагнуть підпорядковувати собі інших учнів, типовими для них є імпульсивність, зухвалість, відсутність співчуття до своїх жертв (т.зв.лідери класу).

 

Варто зазначити, що особистість може ставати жертвою свідомо і несвідомо. Несвідомо жертвами стають ті люди, які не усвідомлюють причин власної ізоляції, не розуміють, що в них відсутні механізми захисту, не мають чіткої позиції й за будь-якої можливості намагаються знову влитися в колектив.

 

Свідомо жертвами стають ті особистості, які мають стійкі переконання, усвідомлено приймають роль жертви, зберігаючи свою ідеологічну позицію, не бажаючи зраджувати своїм принципам.

 

Своєрідним посередником у складних взаєминах підлітків є класний керівник, який досить часто може зневажати жертву педагогічними методами (занижуючи оцінки, підтримуючи загальне цькування) для того, щоб зміцнити власний авторитет.

 

Звісно, постійні глузування, залякування, фізична агресія залишають свій негативний відбиток на житті і здоров’ї людини, можуть призвести до психічних розладів, адже особа, яка в дитинстві або в підлітковому віці постраждала від такого насильства важче інтегрується в певний інститут суспільства,їй необхідна довготривала реабілітація.

 

Слід негайно вжити певних заходів на рівні навчальних закладів, проінформувати учнів про жахливі наслідки мобінгу, щоб назавжди викорінити цю проблему, яка вже дуже давно існує і щораз набуває нового вигляду,хоча б заради того.щоб зменшити кількість жертв.

 

До речі, з розвитком суспільства виник новий вид форми вияву словесного мобінгу - використання мобільних дзвінків та інтернету, щоб залякувати та шантажувати жертву.

 

Марія Молощак,

школа професійної журналістики


04.01.2015 Марія Молощак 2189 0
Коментарі (0)

09.07.2025
Тетяна Дармограй

В інтерв’ю професорка кафедри судової медицини Івано-Франківського національного медичного університету Наталія Козань розповіла про процес та методи ідентифікації тіл загиблих військових, виклики, з якими стикаються фахівці та чому ця робота — це насамперед про гідність.  

1333
05.07.2025
Вікторія Косович

Про те, що таке фемінізм, як він розвивався в українському суспільстві та чому його не потрібно боятися, Фіртка поспілкувалася з журналісткою та письменницею, авторкою книги "Слово на літеру "Ф" Іриною Славінською.

1023
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

2047
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

3527
24.06.2025
Павло Мінка

19 червня 2025 року Івано-Франківська обласна прокуратура повідомила: судитимуть організатора злочинної групи торговців бурштином.

1325
21.06.2025
Діана Струк

Нікіта Тітов — художник, плакатист, ілюстратор. Ще кілька десятиліть тому він називав себе «ватніком», а сьогодні його роботи — символи українського спротиву. Його плакати надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається.

1310

По соцмережах пішла дискусія про зрізані кілька дерев (ялинок) на Івано-Франківській Площі Ринок. «Політично» мотивований ґвалт наростає. Аж до вимог «засадити» ринкову площу деревами та зробити парк.

1635

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

474

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

1115

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

1282
04.07.2025

Харчування під час війни немає відрізнятись від звичного раціону, який був у мирний час, та обов'язково повинне бути збалансованим. 

24238
30.06.2025

Замість обмежень, радять зважати на контекст, баланс у раціоні та якість продуктів.  

487
26.06.2025

Мер зазначив, що це приватний бізнес, а тому місто не видає земельні ділянки чи майно для таких закладів.

2649
05.07.2025

Протягом двох днів, 12-13 липня, у Погінському монастирі Успіння Матері Божої відбудеться XVI міжнародний з'їзд Апостольства страждальної Матері Божої покровительки доброї смерті.  

595
30.06.2025

У рамках цього благодійного заходу зібрали 78 тисяч 320 гривень на підтримку 10 окремої гірсько-штурмової бригади «Едельвейс».  

1486
27.06.2025

Сьогодні, 27 червня, віряни відзначають свято Найсолодшого Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа – Людинолюбця.  

660
24.06.2025

Один чоловік ходив по окрузі, проклинаючи священика та розповсюджуючи про нього по всій парафії брехливі, злісні чутки.

15356
01.07.2025

Плакати Нікіти Тітова надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається. Художник прагне, аби про героїзм українців знали в усьому світі.  

465
09.07.2025

Президент США Дональд Трамп, аби втримати пУтіна від вторгнення в Україну, погрожував російському диктатору «розбомбити Москву до бісової матері».

561
04.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

1407 2
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

598
26.06.2025

Рішення саміту НАТО, ухвалене у Гаазі за підтримки президента США Дональда Трампа, підтверджує статус росії як спільної загрози для всього Альянсу.  

513