З 18 травня 2024 року розпочав діяти оновлений закон про мобілізацію, який, зокрема, змінює процедуру вручення повісток військовозобов’язаним.
Також, громадяни по-іншому відповідатимуть перед законом, якщо проігнорують повістки.
Які є види повісток та як їх вручають, розповів в інтерв'ю Суспільному начальник сектору оборонно-мобілізаційної роботи Сумського ТЦК та СП Сергій Монукало, пише Фіртка.
"Повістки не зазнали суттєвих змін. Тепер їх можна роздрукувати через автоматизовану систему "Оберіг".
Повістка може бути без підпису, з електронним підписом КЕП, що є частиною процесу цифровізації. Тепер не обов’язково, щоб начальник районного ТЦК власноруч підписав повістку — достатнього електронного підпису".
З його слів, незалежно від способу доставки, повістки мають однакову юридичну силу, що підписані електронним підписом або власником.
"Ті, що підписані КЕП, можуть направлятися на підприємство, де уповноважені особи роздадуть їх людям. Для патрулювання та рознесення на місцях скупчення людей складаються індивідуальні повістки".
Існує два види повісток: перший — для уточнення облікових даних, який також є контрольним документом для проходження ВЛК.
Після цього людина може отримати бойову повістку. Після цієї повістки людині потрібно вирушити додому і зібрати речі для подальшої мобілізації. Бойова повістка є підставою для тимчасового звільнення від роботи під час мобілізації.
читайте також: У ТЦК розповіли, хто з мобілізованих потрапляє у штурмові підрозділи
Встановлений певний термін. Людина визнана належним чином оповіщеною у таких випадках:
- Коли на підприємство надходить розпорядження, і керівник повинен отримати повістку працівника під підпис.
- Коли під час патрулювання вулицями або в місцях збору людей співробітники ТЦК та СП зупиняють людину на підставі перевірки її військово-облікових документів і вручають повістку.
- Коли повістка надсилається через Укрпошту, рекомендованим листом з повідомленням з'явитися у ТЦК.
"Якщо людина отримала повістку особисто, і через три дні не з'явилася, можна подати її в розшук. Наприклад, якщо повістка була вручена 9 числа, а людина не прийшла до 10, то з 14 числа ми можемо подавати в розшук.
Але є й інша ситуація: людина могла потрапити в лікарню через хворобу або інші непередбачені факти, які можна підтвердити документами. Якщо є підтвердження, розшук не оголошується, і відтерміновується".
Якщо повідомлення було надіслано через пошту, то також є три дні для отримання.
"Людина повинна отримати повідомлення, і лише тоді починається відлік терміну для виконання обов’язку.
Важливо, що вона повинна особисто отримати повістку, а не хтось інший, якщо тільки не йдеться про законного представника. Після отримання повістки, якщо протягом трьох діб людина не з’явилася за місцем призначення, на четвертий день можна ініціювати розшук.
Також є варіанти, коли людина не приходить з важливих причин, таких як хвороба, перебування в лікарні чи інші форс-мажорні ситуації. В таких випадках необхідно надати підтверджуючі документи, і тоді терміни можуть бути перенесені.
Наприклад, якщо людина була в лікарні, вона повинна подати довідку".
У будь-якому випадку, якщо повістка була вручена належним чином, особа не з'явилася в установлені терміни без підтверджених причин, то розшук може бути оголошений без додаткових пояснень.
Разом з тим, за новими правилами мобілізації, якщо військовозобов'язаний вчасно не стане на військовий облік або не зʼявиться за повісткою до ТЦК, під час воєнного стану йому загрожує штраф від 17 000 до 25 500 гривень.
Окрім того, якщо людина не з'явилася за повісткою та знаходиться у розшуку, можуть обмежити право керування автомобілем.
"Коли вже будуть матеріали передані в виконавчу службу, це вже функція виконавчої служби. Вона блокує рахунки. Через суд можуть лишити право керування автомобілем.
Поки що таких випадків конкретних немає, але уже матеріали є на опрацюванні. Це суд приймає, триває розгляд цих справ. І коли будуть висновки, ми вам повідомимо".
Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!