Між двома річками, між двома військовими полігонами (фото)

 

До вашої уваги пропонується звіт про відвідини Міжрічинського регіонального ландшафтного парку, що розкинувся майже на 100000 га земель Чернігівської області у міжріччі Дніпра і Десни. Це другий за площею природно-заповідний об’єкт України (після національного парка «Подільські Товтри»), пише НУ.

Міжрічинський РЛП. Ландшафти

Фото Олега Години.

З Києва до Міжрічинського регіонального ландшафтного парку (РЛП) можна потрапити двома шляхами. Перший лежить на північ, через Вишгород, уздовж Київського водосховища, минувши Лебедівку, військове селище Десна і Морівськ.

Інша дорога веде на північний схід, через Бровари, а потім біля Козельца з Чернігівської траси повертає наліво, перетинає старовинний Остер, і, нарешті, якщо ще не заплуталися в поясненнях, знову ж таки прямує через Морівськ. До речі, деякі дослідники схиляються до думки, що легендарний, а точніше билинний Ілля Муромець був родом саме з Морівська (а не з Мурома, як напрошується).

Ми обрали другий варіант дороги і відвідали в Острі пам'ятку часів Київської Русі – Михайлівську церкву, більш відому під назвою «Юр’єва Божниця». Це залишки прадавньої кам'яної церкви-фортеці 11 століття на старовинному городищі. Тут розташовувався опорний пункт Юрія Долгорукого, звідки він тероризував Київ, поки, нарешті, не захопив стольний град і не зруйнував. Тобто і захопив, і зруйнував. І знов, як у випадку з Іллею Муромцем, очевидне не означає дійсне. Божниця будувалася під чуйним керівництвом зовсім не Юрія Долгорукого, а Володимира Мономаха.

За Остром лежить величезна, в декілька кілометрів, мальовнича заплава Десни з чисельними старицями, старичними озерами і блюдцями інших заплавних водоймищ. Особливо видовище вражає навесні, під час розливу річки.

РЛП "Міжрічинський". Стариця Десни

РЛП "Мідрічинський". Десна

Фото Олега Години. Навесні стариці Десни (верхнє фото) набагато довше залишаються під кригою, ніж головне русло (нижнє фото).

Виїжджаємо на колишню трасу Київ-Чернігів. Цю дорогу сміливо можна вважати однією з найстаріших у Східній Європі, оскільки вона сполучала Київ з Черніговом ще в часи Київської Русі. Десь на цьому тракті промишляв свого часу Соловей-розбійник, поки рішучі заходи не здійснив Ілля Муромец – багатир небаченої «силушки», який до віку Ісуса валявся на печі, наче Ємеля. Як відомо, виховально-профілактичні роботи багатиря пройшли успішно, отже ні солов'ї, ні розбійники нашому пересуванню не заважали. За Моровськом з’явилося роздоріжжя.
Прямо підеш – до Чернігова потрапиш.

Наліво підеш – опинишся у глухому селі Отрохи, оточеному лісами і болотами (поліський варіант аглицького села Грімпен).

Направо подасися – вийдеш до Десни.

Спочатку ми обрали саме цей варіант. Плоска рівнина круто падає у заплаву найбільшої лівої притоки Дніпра, від чого утворюються широкі і мальовничі панорами. Десна ніби намагається своїми маневрами заплутати невидимого противника, гнучко звиваючись східною танцівницею і викидаючи обманними рухами рукави, або стариці, які місцеве населення шанобливо називає стариками. Старики іноді значно перевищують по ширині саму Десну і, завдяки більш повільній течії, мають більш стриманий та поважний вигляд. Ранньою весною, коли Десна вже жваво та нетерпляче розганяє воду по основному руслу, старики все ще дрімають під шаром льоду і не квапляться за зміною сезонів, ніби упевнені, що і так встигнуть.

Про величезну кількість риби в Десні та відповідної кількості мисливців, що на неї претендують, особливо людей, давно відомо. Тому зупинятися детально на масовій окупації берегів річки та її стариць, а також акваторій цих водойм не будемо.Повертаємося до Моровська і звертаємо на розбиту дорогу у бік села Отрохи. Саме тут розташовується дирекція регіонального ландшафтного парку. По Україні дирекції заповідників і лісництв серед місцевого населення прийнято називати конторами. Але мешканки Отрохів в розмові з нами застосували більш наукову назву – «екольогія».«Екологія» займає одне крило старовинної будівлі, скоріш за все садиби пана середньої руки, схильного до традиційного устрою і ледачого способу життя. У іншому крилі розміщується клуб. Під час Великої Вітчизняної війни тут діяв німецький госпіталь.

Село Отрохи. Клуб та адміністрація РЛП "Міжрічинський".

Село Отрохи. Клуб та адміністрація РЛП "Міжрічинський".

Фото Олега Години. Адміністрація РЛП "Міжрічинський" займає частину напіваварійної будівлі колишньої панської садиби. В іншому крилі розміщуються сільский клуб та бібліотека

Дах цієї мальовничої будівлі прикрашає досить складне дерев'яне різьблення і зелений, місцями дірявий килим з мохів. Навпроти, через не асфальтовану вулицю, розташована будівля з такою ж зеленим дахом-близнюком, іржавим висячим замком на дверях і ваблячим написом «Товари повсякденного попиту». Судячи з усього, серед місцевого населення подібні товари використовуються не лише не кожен день, але й не кожен рік.

В Отрохах практично немає асфальту, складно прослідкувати порядок розташування вулиць і місцезнаходження центральної площі. Переважна більшість жителів вже досягли похилого віку, і тому відразу відчувається неспішний ритм життя. І не лише відчувається, а й вбирається. Абсолютно не виникає бажання шуміти, робити різкі рухи, цинічно жартувати і взагалі поводитися нахабно і невиховано. Здається, що ще зовсім недавно поява нового джипа на вулицях села могла розцінюватися як святотатство і з обуренням розглядатися під першим пунктом на позачерговому зібранні общини. Що вже казати про яскраві туристичні автобуси. Після створення парку місцеві жителі помалу звикають до відвідувачів (серед яких числяться й іноземні делегації), а підозрілість замінюється цікавістю або байдужістю. Хоча, слід визнати, що туристи тут все ще нечасті гості, і наступ цивілізації відчувається мінімальним чином. Дискусію ж про згубність або благо наступу цивілізації залишимо за рамками оповідання.

У Отрохах все ще збереглося чимало справжніх сільських хатин з величезними печами, чисельними рушниками, іконами, вицвілими чорно-білими фотографіями на стінах, чавунними прасками, глиняними горщиками та іншим домашнім начинням, що складає ту зворушливу старовинну атмосферу, яку із перемінним успіхом намагаються відтворити в музеях народної архітектури та побуту.

РЛП "Міжрічинський"

Фото Романа Маленкова. Військова бетонка тягнеться величезними безлюдними просторами Парку, з'єднуючи танкові полігони "Десна" та "Гончарівський"

РЛП "Міжрічинський"

Фото Олега Години. Директор Парку, Андрій Сагайдак, лагодить "двірник" свого бувалого всюдихода

РЛП "Міжрічинський"

Фото Олега Години. "Собака встигав супроводжувати наш УАЗ, оббігати довколишні лісові угіддя і навіть із задоволенням викупатися в болотяній воді, яку місцями вкривала тонка крижана кірка"

До Отрохів веде єдина дорога – від Моровська. У всі інші боки на десятки кілометрів тягнуться пустинні землі без населених пунктів. Хоча так було не завжди. Поряд з Отрохами знаходяться два великих військових танкових полігони – Деснянський та Гончарівський. При їх організації в радянські часи ліквідовували декілька сіл. Жителів виселили, а споруди зрівняли із землею, а точніше – з піском, оскільки тут переважають піщані грунти. Тепер про села нагадують залишки кладовищ і встановлені нещодавно пам'ятні знаки, в основному, хрести. Ще декілька сіл виселили при спорудженні Київського водосховища. В цілому на території парку не вистачає близько десятка населених пунктів, що існували на початку 20-го століття.

Через безлюдні простори, немов залізниця на Дикому Заході, тягнеться військова бетонка. Тільки довкола не прерії з бізонами, а поліські ландшафти. Особливо привертають до себе увагу безлісі піщані ділянки, що нагадують пустелю, або напівпустелю (щось подібне до знаменитих Олешківських пісків в Херсонської області). Рослинність тут або зовсім відсутня, або представлена мохами і лишайниками всіляких кольорів – від блакитних до яскраво-бордових. Інколи над цим строкатим килимом підіймаються невеликі сосонки з жовтими голками. Незвичайний колір хвої пов'язаний з гострою недостачею мінеральних речовин, особливо азоту. Таке явище найяскравіше виявляється на ділянках, де грунт практично відсутній, тобто в пісках. У формуванні таких великих піщаних просторів не останню роль зіграли танкові вчення, що сильно впливають на слабкі поліські грунти та рослинний покрив.

РЛП "Міжрічинський". Ландшафти

РЛП "Міжрічинський". Ландшафти

Фото Романа Маленкова. Піщані ландшафти Парку

РЛП "Міжрічинський". Ландшафти

Фото Олега Години.

РЛП "Міжрічинський". Ландшафти

Фото Олега Години. Для закріплення пісків та відновлення лісових екосистем на спеціально відібраних ділянках висаджуються деревні породи

РЛП "Міжрічинський". Ландшафти

РЛП "Міжрічинський". Ландшафти

РЛП "Міжрічинський". Ландшафти

Фото Олега Години. "Незвичайний колір хвої пов'язаний з гострою недостачею мінеральних речовин, особливо азоту" 

Частина бетонки проходить крізь величезне Бондарівське болото. Голова не встигає  повертатися від незвичних для цивілізованого світу і навіть місцями дивовижних картин, а в голові мимоволі починає грати чудова музика Володимира Дашкевича з кінострічки «Собака Баскервіллей». І хоча в березні, здавалося б, «рано любоваться красотами наших болот – орхидеи еще на зацвели»*, Бондарівсьі болота справляють незвичайні враження. Можливо, подібні враження справляють джунглі, дикі та небезпечні, але при цьому привабливо-таємничі, обіцяючи пригоди і неймовірні відкриття. Затоплені дрімучі ліси змінюються очеретом до горизонту. Місцями уздовж дороги розкидані заточеними олівцями дерева – сліди діяльності бобрів. На багатьох з таких «олівців» можна побачити розписи зубастих болотяних майстрів, чимось схожі на арабську в’язь з прапора Саудівської Аравії. Деякі рослинні угруповання навесні нагадують затоплені африканські села з висоти польоту гелікоптера, або стадо дивних кошлатих тварин, що забрели у воду за відомими лише їм потребами.

* - цитата з кінострічки «Собака Баскервілів»

РЛП "Міжрічинський". Ландшафти

Фото Олега Години. Фотозупинка

РЛП "Міжрічинський". Бондарівське болото

Фото Романа Маленкова. Бондарівське болото - один з найбільших болотних масивів Чернігівського Полісся

РЛП "Міжрічинський". Бондарівське болото

Фото Олега Години. Навесні затоплюються величезні площі у міжріччі Десни та Дніппра

РЛП "Міжрічинський". Бондарівське болото

Фото Олега Години. Лісові ділянки болота

РЛП "Міжрічинський". Бондарівське болото

Фото Романа Маленкова. Поблизу боліт вздовж військової "бетонки" часто можна зустріти дерева, повалені бобрами. Іноді стовбури падають прямо на дорогу, перекриваючи єдину на багато кілометрів транспортну артерію

РЛП "Міжрічинський". Бондарівське болото

Фото Олега Гощдини. Автограф зубастого болотяного майстра

У лісах, болотах, водоймищах і луках парку мешкають практично всі представники тваринного світу Полісся: щука, верховодка, окунь, лінь, лящ, карась, короп, судак; качки, кулики, вальдшнепи, журавлі, лелеки, чаплі, тетеруки, іволги, сови, орлани-білохвости, підорлики, змієїди; видри, бобри, ондатри, нірки, зайці, куниці, їжаки, лисиці, вовки, єнотовидні собаки, борсуки, кабани, олені, косулі, лосі… Та кого тут тільки немає. Хіба що зубрів і ведмедів. Співробітники парку останніми роками реєструють перебування невеликої, але стійкої популяції рисі. Місця, де зустрічається і розмножується ця крупна кішка в Україні, можна порахувати на пальцях, можливо навіть однієї руки.

Березень 2009 року видався непередбачуваним в плані погодних умов. За два дні перебування в парку ми мали можливість відчути це на собі повною мірою. Перша частина нашої подорожі пройшла під акомпанемент мокрого снігу, з яким одного разу навіть не впорався «двірник» УАЗу, що відлетів на ходу в кювет. На щастя, пошуки і повернення на місце цього важливого елементу «всюдиходу» зайняли не дуже багато часу.

Снігодощ продовжував сипати, а болота, здавалося, відпочивали від постійно неспокійних своїх мешканців, що зачаїлися в очікуванні кращої погоди. Першим, хто підтримав нашу дивну прогулянку по болотах під поривчастим вітром і мокрим снігом, виявився крупний безіменний пес. Мабуть, він вирішив, що якщо господар в таку погоду собаку на вулицю не виганяє, потрібно проявити ініціативу самому собаці. Директор парку, Андрій Сагайдак, ідентифікувати чітко господаря звіра не зміг, але пояснив, що це хтось з сусідів, оскільки Собака приєднується до його прогулянок по парку вже не перший раз. У зовнішньому вигляді тварини чітко відгадувався його дикий пращур, тобто вовк, або, як мінімум, сибірська лайка. Собака встигав супроводжувати наш УАЗ (а їхали інколи досить швидко), оббігати довколишні лісові угіддя і навіть із задоволенням викупатися в болотяній воді, яку місцями вкривала тонка крижана кірка. Суворий зовнішній вигляд Собаки абсолютно не відповідав його характеру, доброзичливому і товариському.

Одного разу недалеко від дороги серед дерев з’явилося сімейство лосів, що прокладало собі дорогу через болото. На жаль, підкрастися ближче не вийшло, оскільки Собака тут же облаяв лісових мешканців, злякавши їх, і кинувся за ними навздогін. Лосі в битву вирішили не вступати і швидко ретирувалися в лісову гущавину.

РЛП "Міжрічинський". Бондарівське болото

Фото Романа Маленкова. Килим зелений

РЛП "Міжрічинський". Ландшафти

Фото Олега Години. Килим червоний

РЛП "Міжрічинський". Ландшафти

РЛП "Міжрічинський". Ландшафти

Фото Олега Години. Килими різнокольорові

Після того, як проводили сонце за горизонт, повернулися до Отрохів. Завершувався перший прогулянковий день. Для повноти картини, напевно, слід було б згадати про те, що якщо візуальним акомпанементом була негода, то за шумовий фон відповідала канонада, що періодично лунала з різних боків і спочатку була прийнята за грім. На танкових полігонах йшли навчання, отже можна було уявити, ніби ми знаходимося неподалік від лінії фронту.

Кінець активної частини доби заповнила вечеря. Головним блюдом був рис, зготовлений у чавунному горщику на печі. Собака спокійно розлігся на вулиці і практично не давав зрозуміти, що нагуляв апетит не менше, а можливо навіть і більше, нашого. Цей обов'язок узяв на себе Кіт, який не міг собі відмовити у тому, щоб посидіти зі всіма на лавці за столом, як повноправний учасник трапези. Також Кіт неодноразово демонстрував своє вміння з підлоги задертися господареві на плечі і спостерігати зі свого наглядового пункту за бесідою з гостями.

Вечір пройшов у теплому і невимушеному руслі. Жваві бесіди і дискусії розбавлялися оглядом невеликої колекції старовинних мисливських рушниць, спробами освоїти «гру» на мисливській трубі першої половини 20-го століття і іншими розвагами. Спати розляглися під ранок.

Наступного дня вирушили ближче до полів тренувальних битв Гончарівського танкового полігону, про що спочатку свідчили гірлянди розвернутого колючого дроту, що стирчав з піску, і розсипані уздовж згаданої вище бетонки учбові міни. Пізніше з'явилися протитанкові їжі і ями-лійки від снарядів. Над «саваною» то тут, то там піднімалися командні вежі. Погода стояла чудова. Навіть не вірилося, що днем раніше йшов сніг. А ось у вчорашню канонаду вірилося все більше.

РЛП "Міжрічинський". Військові полігони

РЛП "Міжрічинський". Військові полігони

РЛП "Міжрічинський". Військові полігони

Фото Олега Години. Ознаки військово-навчальних дій

РЛП "Міжрічинський". Військові полігони

РЛП "Міжрічинський". Військові полігони

Фото Романа Маленкова. Командний пункт з двоповерховим мегадотом

РЛП "Міжрічинський". Військові полігони

Фото Олега Години. Командний пункт

РЛП "Міжрічинський". Військові полігони

Фото Романа Маленкова. Театр віськово-навчальних дій с верхньої частини командного пункту

РЛП "Міжрічинський". Військові полігони

Фото Олега Години. Всередині ДОТу

РЛП "Міжрічинський". Військові полігони

Фото Олега Години. Учбовий снаряд

РЛП "Міжрічинський". Військові полігони

Фото Олега Години. Воронки

РЛП "Міжрічинський". Військові полігони

Фото Олега Години. Всередині воронки

Головний командний пункт полігону з боку входу нагадує довгобуд радянського універмагу в декілька поверхів без стін і даху, а з іншого боку – трибуни сільського або заводського стадіону без місць для сидіння. Те, що складає видимість трибун, насправді двоповерховий мегадот з трьома десятками «бійниць». З верхнього майданчика «віп-зони» відкриваються неосяжні простори, колись зайняті лісами, а тепер - сцена театру. Театру військово-навчальних дій. «Поки противник малює карти нападу, ми змінюємо ландшафт. Причому вручну».

Щоправда, не завжди в цих місцях відбуваються учення військові. На землях сусіднього полігону «Десна», наприклад, проводилися рекламні тест-драйви позашляховиків Subaru. Отже, судячи з усього, ніщо, як кажуть, «нє чуждо»...

Територія парку довгий час була прихована від сторонніх очей – спочатку густими лісами і непрохідними болотами, потім – статусом танкових полігонів. Взагалі в радянські часи сторонніми стали й очі багатьох місцевих жителів, виселених з території військового об'єкту та із земель, згодом затоплених Київським водосховищем.

В цілому, слід зазначити, що Міжрічинський РЛП за короткий час може залишити калейдоскоп самих різних вражень. Тут дивним чином поєднуються величезні безлюдні простори і сліди випробувань бойової потужності військових сил; заповідні урочища і ділянки з практично повністю зміненими ландшафтами, які все одно так мало схожі на звичні індустріально-урбаністичні.

Текст Олега Години

Особлива подяка гостинному директору РЛП «Міжрічинський» Андрію Сагайдаку

Відео про РЛП "Міжрічинський" (друга половина серії)

Ще трохи ландшафтів

РЛП "Міжрічинський". Ландшафти

РЛП "Міжрічинський". Ландшафти

РЛП "Міжрічинський". Ландшафти

РЛП "Міжрічинський". Ландшафти

РЛП "Міжрічинський". Ландшафти

РЛП "Міжрічинський". Ландшафти

РЛП "Міжрічинський". Ландшафти


09.02.2013 1033 1
Коментарі (1)

lsvkiev 2013.02.09, 23:42
Спасибо за репортаж.
13.01.2025
Тетяна Ткаченко

Про функціонування та розвиток університету, міжнародну співпрацю, стратегічні цілі та власний шлях у медицині, журналістці Фіртки розповів ректор ІФНМУ Роман Яцишин. 

762
09.01.2025
Тетяна Ткаченко

Чому люди досі соромляться говорити про секс, що робити, якщо у стосунках виникли труднощі та як зрозуміти власні потреби, журналістка Фіртки розпитала у сексолога Володимира Тріща. 

1029 1
07.01.2025
Тетяна Дармограй

Про сфери, в яких найчастіше шукають працівників, рівень заробітної плати, збільшення жінок у традиційно чоловічих професіях, співпрацю із роботодавцями, гранти та які професії будуть у попиті після війни, поспілкувались із директором Івано-Франківського обласного центру зайнятості Василем Цимбалюком.

3321 4
27.12.2024

На Івано-Франківщині, зокрема у Ворохті, Яремчі та Татарові, 27 грудня 2024 року військовослужбовці ТЦК та СП разом з поліцейськими проводять заходи оповіщення.    

33703
21.12.2024
Олег Головенський

На «Порталі місцевих податків Івано-Франківської громади» відтепер можна довідатися про заборгованості мешканців Івано-Франківська по податках на житлову та нежитлову нерухомість, на землю, борги за оренду землі та мінімальне податкове зобов’язання.  

2603
16.12.2024
Вікторія Матіїв

Про значення Різдва Христового, журналістка Фіртки поспілкувалася з отцем Миколаєм Микосовським, який служить у Василіянському монастирі УГКЦ на Ясній Горі у Гошеві.  

3795

Кожний очікує Виправлення Імен в міру своєї інформованості й світоглядних горизонтів. «Люди простих рішень» очікують від небожителів чогось підсумкового, зрозумілого. Інформовані очікують на підтвердження отриманої ними інформації. А є ще ті, котрі покладаються на "серединне знання"...

208

В час надскладних труднощів в житті, люди шукають підтримки у надприродних явищ та відповіді на свої питання. Хтось знаходить їх в релігії, а хтось чекає певних знаків у повсякденному житті чи намагаються тлумачити сновидіння аби знайти відповіді там. 

616

Щороку конспірологічно-схвильована публіка в очікуванні чергової обкладинки-прогнозу «ротшильдів» на наступний рік. Цього разу обкладинка The Economist виглядає так.

1515

Війна в Україні завдає величезної шкоди не тільки людям, а й природі. Як російська агресія впливає на довкілля і що ми можемо зробити, щоб це змінити – проаналізуймо далі.

925
13.01.2025

За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ), близько 30-50% усіх випадків раку можна запобігти завдяки здоровому способу життя, зокрема правильному харчуванню.  

476
09.01.2025

Після святкового застілля багато хто відчуває важкість і бажання «перезавантажити» свій організм.  

382
04.01.2025

Свята позаду, але якщо відчуття важкості, здуття та втоми залишилися — це нормально після кількох днів святкових застіль.  

752
12.01.2025

Отець каже: виконайте заповідь Божу – вшануйте свято Боже молитвою у храмі, а житейське на цей день відкладіть.

12052
08.01.2025

Сьомого січня 2025 року в селі Космач віряни двох церков святкують різні свята — Різдво Христове та Собор святого Івана Хрестителя.  

1343
06.01.2025

Перед водосвяттям виступали місцеві творчі колективи, які вітаннями та піснями долучили іванофранківців до святкування Богоявлення Господнього.  

1129
04.01.2025

В Івано-Франківську п'ятого та шостого січня з нагоди Хрещення Господнього у храмах відбудуться святкові богослужіння та йорданське освячення води.  

1228
14.01.2025

Івано-Франківський національний драмтеатр запрошує мешканців та гостей міста на чергову прем'єру 86 театрального сезону — хореографічну виставу "Біла тінь".  

365
15.01.2025

Голова Комітету Верховної Ради з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев подав на реєстрацію у Верховній Раді два законопроєкти про оподаткування податком на додану вартість та митом поштових відправлень в Україну.  

119
10.01.2025

Президент Володимир Зеленський зустрівся із міністром оборони США Ллойдом Остіном у межах засідання Контактної групи з питань оборони України (формат "Рамштайн"). Вони обговорили підтримку України.  

228
09.01.2025

Верховна Рада заборонила «джипінг» у заповідниках та національних парках.  

1122
07.01.2025

У всіх регіонах України ситуація досить подібна і баланс довіри-недовіри — позитивний.  

4158