MitOst-фестиваль зібрав у Івано-Франківську понад 300 гостей з 10 країн

 

/data/blog/87819/190ded27384af0117b5b9dfa06ea0811.jpg

 

13-й міжнародний MitOst-фестиваль відбувся в Івано-Франківську з 23 по 27 вересня.

 

На MitOst-фестиваль з’їхалися 330 гостей з 10 країн, пише Фіртка.

 

Разом із мешканцями міста вони мали змогу взяти участь у близько 100 подіях: дискусіях, лекціях, кінопоказах, презентаціях, майстер-класах, концертах.

 

Метою MitOst-фестивалю був культурний обмін між членами спілки MitOst з різних країн та мешканцями міста, обмін кращими практиками роботи в культурній та громадській сферах України, ЄС та сусідніх країн, обмін досвідом будівництва миру та роботи на постконфліктних територіях, встановлення контактів та партнерств між громадськими організаціями та культурними ініціативами різних країн та міст України.

 

Головними темами фестивалю цього року були урбаністика, екологія, роль культури та громадянського суспільства у кризові часи, діалог, міграція та біженці, неформальна освіта, німецька та єврейська культурна спадщина в Івано-Франківську.

 

Урочисте відкриття MitOst-фестивалю відбулося в Театрі кіно «Люм’єр» 23 вересня. На ньому були присутні заступник керівника відділу культури Посольства Федеративної Республіки Німеччина в Києві Даніель Лісснер, виконавчий директор спілки MitOst Даріус Полок, міський голова Івано-Франківська Віктор Анушкевичус, начальник управління культури ОДА Володимир Федорак.

 

У подіях фестивалю взяли участь історик, професор Українського католицького університету Ярослав Грицак, заступник голови інституту національної пам’яті Олександр Зінченко, дослідниця з Інституту міської історії Центрально-Східної Європи Ірина Склокіна, співзасновник музею історії і культури євреїв Буковини Йосип Зісельс, лектор фонду ім. Роберта Боша в НаУКМА Йоганн Заячковскі, журналіст і конфліктолог з Грузії Мамука Арешидзе, а також культурні менеджери й громадські діячі з Києва, Львова, Чернівців, Черкас, Рівного, Ужгорода, з країн ЄС, країн Східного партнерства та Росії.

 

На дискусіях MitOst-фестивалю запрошені експерти, учасники та мешканці міста обговорювали такі питання як шлях реформ в Україні, єврейська спадщина, політика пам’яті в міському просторі, історична освіта, волонтерський рух, роль громадянського суспільства у побудові діалогу між Україною та Росією, роль культури в часи кризи, проблеми нелегальної міграції в Європі та біженців, а також внутрішніх переселенців в Україні, візії розвитку культури й громадянського суспільства в Україні та будування миру.

 

В рамках MitOst-фестивалю відбулося відкриття семінарського дому «Хата-Майстерня» в селі Бабин Косівського району. Це гуцульська хата, яку команда однодумців з України, Польщі та Білорусі перетворила на семінарський дім, що може розмістити групи біля 30 осіб. Протягом 2015 року у Хаті Майстерні відбулися тренінг «Як працювати з історією і пам’яттю» і семінар «Героїзація VS Демонізація» (проект «Студії живої історії»), тренінги Майстерні громадської активності.

 

Частиною фестивалю став форум «UkraineLab: Візії для побудови миру і нова роль громадянського суспільства і культури». Майже 100 представників громадського й державного сектору, культурної та політичної сфери України, ЄС і сусідніх країн обговорювали дієві підходи та практики у сфері громадянської діяльності та культурних ініціатив. На основі них розробили візії своєї діяльності, а також напрацювали партнерські контакти між організаціями та плани відвідання міст одне одного, щоб сприяти вирішенню проблем та розбудові громадянського суспільства на місцях.

 

8 громадських організацій з Івано-Франківщини та загалом 30 організацій з усієї України та інших країн презентували свою діяльність на Ярмарку партнерства в рамках форуму Ukraine Lab.

 

На фестивалі відбулося 8 мистецьких проектів. Серед них вистава «Альберт, або найвища форма страти» німецькою мовою, вистава групи «Театр для діалогу» «Квиток в один кінець», що висвітлювала війну у театрі-форумі, дійовими особами якого були самі переселенці, вистава «Різні бачення» групи «Різнонаціональне місто», у якій ішлося про війну та конфлікт з перспективи Польщі, Німеччини та Білорусії. У готелі «Дністер» розташувалася виставка арт-групи «Шапка» «Перепрокласти», в «Бастіоні» пройшла фотовиставка «Життя у східноєвропейських потягах» та відеовиставка «Соседи. Живые истории Крыма», а в театрі кіно «Люм’єр» – фотовиставка Крістіни Фрік «Фотопогляд на боснійські кошики для білизни». У Центрі польської культури і європейського діалогу – польсько-українська виставка «Ідентифікація / Інтеграція». Представники Станіславського феномену Тарас Прохасько, Галина Петросаняк, Юрій Андрухович, Володимир Єшкілєв взяли участь у літературних читаннях в рамках фестивалю.

 

Доповнили арт-програму фестивалю покази документальних фільмів з програми Міжнародного фестивалю документального кіно про права людини Docudays UA, стрічок «Александр Гранах. Ось іде людина», «Гуцули. Забуті народи Європи», «Люди з України, що пережили єврейський Голокост», «Lampedusa Mirrors», «Mindependence: Media Independence in Hungary». Кожен фестивальний день завершувався музичною програмою. Для гостей MitOst-фестивалю грали гурти «Запаска», «Патроничі», «Триставісім», а також Joryj Kłoc.

 

Дитяча програма MitOst-фестивалю була представлена кількаденним воркшопом з озвучування казки «Велике вухо. Акустична майстерня казки», майстер-класом «Створюємо мультфільми самі» та «Дитяча література з МitOst-країн».

 

ПодіїMitOst-фестивалю відбувалися на 15 локаціях. Це Театр кіно «Люм’єр», готелі «Надія» та «Станіславів», Центр сучасного мистецтва, виставкова зала Спілки художників, Центр польської культури і європейського діалогу, приміщення мистецької резиденції в готелі «Дністер», Фортечна галерея «Бастіон», Молодіжна бібліотека, Дитяча бібліотека, Театр ляльок ім. Марійки Підгірянки, «Арена Центр», громадський ресторан UrbanSpace 100, бар «Grand America», бар «Barduck», а також внутрішній дворик одного з будинків пішохідної частини вулиці Незалежності.

 

Гості та учасники фестивалю мали змогу глибше пізнати місто Івано-Франківськ завдяки екскурсіям «Місто як місія. Теодор Цьоклер на чолі німецької громади Станиславова» Галини Петросаняк, екскурсії Юрка Прохаська, екскурсії «Станиславів польськими слідами», а також велоекскурсії містом.


28.09.2015 518 0
Коментарі (0)

09.07.2025
Тетяна Дармограй

В інтерв’ю професорка кафедри судової медицини Івано-Франківського національного медичного університету Наталія Козань розповіла про процес та методи ідентифікації тіл загиблих військових, виклики, з якими стикаються фахівці та чому ця робота — це насамперед про гідність.  

1350
05.07.2025
Вікторія Косович

Про те, що таке фемінізм, як він розвивався в українському суспільстві та чому його не потрібно боятися, Фіртка поспілкувалася з журналісткою та письменницею, авторкою книги "Слово на літеру "Ф" Іриною Славінською.

1033
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

2050
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

3537
24.06.2025
Павло Мінка

19 червня 2025 року Івано-Франківська обласна прокуратура повідомила: судитимуть організатора злочинної групи торговців бурштином.

1329
21.06.2025
Діана Струк

Нікіта Тітов — художник, плакатист, ілюстратор. Ще кілька десятиліть тому він називав себе «ватніком», а сьогодні його роботи — символи українського спротиву. Його плакати надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається.

1314

По соцмережах пішла дискусія про зрізані кілька дерев (ялинок) на Івано-Франківській Площі Ринок. «Політично» мотивований ґвалт наростає. Аж до вимог «засадити» ринкову площу деревами та зробити парк.

1644

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

479

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

1122

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

1284
10.07.2025

У сучасному ритмі життя готувати "здорову вечерю з трьох страв" щодня — радше мрія, ніж реальність. Але це не означає, що збалансоване харчування — лише для тих, хто має багато часу. Навпаки: з правильним підходом можна харчуватися повноцінно, навіть маючи 15–20 хвилин на день.  

322
04.07.2025

Харчування під час війни немає відрізнятись від звичного раціону, який був у мирний час, та обов'язково повинне бути збалансованим. 

24242
30.06.2025

Замість обмежень, радять зважати на контекст, баланс у раціоні та якість продуктів.  

491
11.07.2025

П'ятого серпня цього року в часі прощі з нагоди вшанування чудотворної ікони Гошівської Богородиці відбудеться презентація нової ікони тифлографічно-акустичного типу «Богородиця з Гошева».  

372
05.07.2025

Протягом двох днів, 12-13 липня, у Погінському монастирі Успіння Матері Божої відбудеться XVI міжнародний з'їзд Апостольства страждальної Матері Божої покровительки доброї смерті.  

601
30.06.2025

У рамках цього благодійного заходу зібрали 78 тисяч 320 гривень на підтримку 10 окремої гірсько-штурмової бригади «Едельвейс».  

1488
27.06.2025

Сьогодні, 27 червня, віряни відзначають свято Найсолодшого Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа – Людинолюбця.  

664
11.07.2025

Історія занепаду пам’ятки архітектури та боротьба за його повернення громаді.

2119
09.07.2025

Президент США Дональд Трамп, аби втримати пУтіна від вторгнення в Україну, погрожував російському диктатору «розбомбити Москву до бісової матері».

573
04.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

1448 2
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

601
26.06.2025

Рішення саміту НАТО, ухвалене у Гаазі за підтримки президента США Дональда Трампа, підтверджує статус росії як спільної загрози для всього Альянсу.  

517