Місто-попаданець

 

 

 

Другий день Сьомого фестивалю фантастики «Сузір’я Аю-Даг». Невеличка компанія з письменників й «тих, що клубочаться» навколо літературних метрів. Компанія грає в стару як світ креативну естафету «джуманджи». Тема гри: «Місто». Гравці почергово кидають кубик. Число, що випадає, дає гравцеві право на той чи інший поворот сюжету, на ту чи іншу пригоду, пов’язану з вигаданим містом. В результаті, крок за кроком, будується фабула художнього твору, який колись може стати реальною книжкою в реальній книжковій серії. А може й не стати. Залежно від рівня того, що вийде. Залежно (вибачте за пафос) від долі.

 

Перший хід робить молода фанатка фентезі. Досвідчені гравці кажуть, що починати бажано саме з молодих фанаток. В них схиблене бачення світу, яке породжує несподівані і яскраві химери. Дівчина підкидує кубик з таким хитрим закрутом, що той, вже впавши на дошку, ще кілька секунд крутиться, наче дзиґа. Випадає «шістка». Уся компанія схвально гуде. Фанатка отримує максимальний шанс. Фішка переміщується на відмітку «назва». Якби таке випало мені, я б придумав назву для міста. Але дівчина з іншої епохи. І в неї максимальний шанс. Вона каже: «Місто-попаданець!» Себто, одним кроком визначає і жанр майбутнього твору і напрям його сюжету.

 

На сленгу фантастів «попаданцями» називають мандрівників у часі, громадян, що були викрадені інопланетянами, жертв різноманітних порталів та червоточин між вимірами. На кшталт такої історії: зайшли туристи до печери, а вийшли в епоху Олександра Македонського. Або ж одразу на шосту планету Альфи Центавра. Тоді вони стають туристами-попаданцями (або ж, якщо спробувати утворити термін на основі української – «туристами-втрапляками»). Але ж тут вам не якась перепила тургрупа з графоманського оповіданнячка, а ціле місто-попаданець. Чи то місто-втрапляк. Змінюється масштаб і стає цікаво.

 

Другий хід робить видавець фантастичної літератури. Здоровенний такий дядько у смугастій футболці. Видавцеві випадає число три й, відповідно, право визначення епохи, до якої втрапляє нещасне місто. «Середні віки», - шепотом підказують дядькові. Той презирливо дивиться на непрошеного суфлера і гарчить: «Юрський період!» Присутні обмінюються недвозначними поглядами. Проте, що вже зробиш. Згідно з волею видавця, нещасне місто-попаданець фатально попадає до динозаврів.

 

Тепер кожний уявляє собі інше місто. Хтось Мінськ, хтось Харків, а я, зрозуміло, Івано-Франківськ. Який раптом провалюється крізь час та простір і опиняється у часах, коли навіть Карпат ще не було. Місто рівнесеньким квадратиком лягає поміж хвойних лісів і папороті Юрської доби. Навколо спека, градусів так шістдесят. Кисню в атмосфері, як тепер на вершині Евересту. Волохате сонце палає у майже чорному небі. Ані хмаринки. Ну й динозаври. Куди ж без них. В лісах пасуться довгошиї диплодоки, саванною бігають хижі раптори і тиранозаври. Все як в Спілберга. Все, окрім міста-попаданця. Спочатку динозаври не торопають: що саме звалилось їм на гребінчасті карки. Але рептиліям пахне м’ясом і починається екшн.

 

Моя уява розгортає «картинку» достойну майстрів Голівуду. Зграя чотиритонних тиранозаврів біжить вулицею Коновальця, перевертаючи жовті автобуси й підхоплюючи зубатими пащами ошелешених містян. Хрум-хрум. Чи то: хрусь-хрусь. Птерозаври кружляють над позолоченим капелюшком ратуші. Ось один з крилатих ящерів пікірує на літній майданчик, встановлений депутатом потужної міськрадівської партійної фракції, розриває кігтями тент й підчіплює зубатим дзьобом товстенького чиновника у білій сорочці…

 

Тут мене штовхають під бік: мовляв, твоя черга кидати кубик. Я полишаю птерозавра нести здобич голодним птерозаврикам і відправляю жереб на дошку. Число чотири. Мені випадає відповідальна частина сюжету: надзвичайне засідання магістрату, що збирається під ранок другої попаданської доби.

 

Я починаю з того, що мера міста-попаданця (жодної персональної конкретики) вже з’їли дрібні хижі динозаври (жодної політичної сатири), які під вечір стали зовсім буйними і вкрай недружніми (також без натяків). На засіданні магістрату збирається бодай сім «батьків міста». Вони до смерті перелякані, вимучені нестачею кисню і спекою. Проте радіють тому, що крісло мера звільнилося та утворюють депутатську групу «Місто в попандосі!» Молодий секретар (всі можливі співпаління та аналогії - випадкові) нервово гортає ілюстровану книжку «Дітям про динозаврів». Хоче знати як називається оте зубате у пір’ях, що з'їло міліціонера-охоронця і далі бігає першим поверхом адміністративної будівлі.

 

Міські очільники проголошують себе надзвичайним урядом, приймають рішення мобілізувати міліцію та військові частини та закон про перехід до їхньої компетенції усіх банків та ювелірних магазинів. Приймають жорстку політичну заяву, якою масове розкрадання харчів урочисто оголошують мародерством. Потім вони перерозподіляють бюджет і обирають тимчасовим мером начальника пожежної частини, якому доручають очолити антиящерне посполите рушення. Найдовше сперечаються за колір нарукавних шевронів та посадові оклади командирів рушення. Жодне з рішень магістрату, зрозуміло, ніколи виконано не буде. А самі батьки міста невдовзі загинуть, переслідувані зграєю велетенських і страшенно отруйних юрських шершнів.

 

 

Я закінчую главу «засідання магістрату» й віддаю естафету письменнику-альтернативнику. Тобто письменникові, який пише у жанрі альтернативної історії. Цей пан дуже знається на зброї та військовій стратегії. Він відразу створює бойову групу безбашенних сталкерів на чолі з власником мисливської крамниці. Перелік персонажів стандартний: колишній десантник, молода пара, біолог-алкаш, рішуча жіночка, лузер, приблудний пес. Всі зазнали втрат і мріють про холодне пиво. Сталкери намагаються вирватись із захопленого ящерами міста, використовуючи залишки каналізації. Проте каналізація вже зайнята численними юрськими тарантулами і вся виправа закінчується пшиком. Не пити їм пивасика. Зате в павуків – небуденний банкет. В ліси проривається лише одна пара – він і вона.

 

«І що вони робитимуть у тих лісах?» - запитую я в альтернативника. Він каже, що вони боротимуться, молода фанатка припускає, що вони розмножуватимуться, а видавець хоче, щоби вони знайшли спільну мову з найбільш просунутими динозаврами і вступили з ними у конструктивне партнерство.

 

«А що стане з містом?» - запитує початкуюча дитяча письменниця.

 

Виникають різні пропозиції. Але все зводиться до того, що місто рано чи пізно заросте гігантською папороттю, а в його руїнах житимуть динозаври та інша доісторична бридота. Письменник, який спеціалізується на містичному хорорі, пропонує ввести в сюжет зомбі-фашистів.

 

«Звідки вони візьмуться?» - дивуємося ми.

 

«Як завжди, вилізуть з червоточини між випадково злиплими світами або переплутаними вимірами», - не губиться майстер жахів, а потім розвиває тему, описуючи, як зомбі-фашисти гризтимуть динозаврів, набиватимуться до їхніх шлунків та нищитимуть рептилій зсередини. Врешті-решт, зомбі переможуть, а потім почнуть самознищуватись.

 

Півгодини ми намагаємось розвинути сюжетну гілку, базовану на цій маячні. Проте вперті зомбі-фашисти ніяк не хочуть самознищуватись. Навпаки, їм подобається Юрська доба, смакують тиранозаври й не знаходиться притомної причини, щоби вони погребли назад, до тієї реальності, звідки взялися.

 

 Нарешті, ми відкидаємо цей сумний сценарій і вирішуємо, що на шосту добу місто повернеться у наш час разом з динозаврами, які не встигли з нього втекти. Й жодних зомбі-фашистів, жодного злипання світів.

 

«А може, все ж таки, не зовсім в наш час, - просить молода фанатка, - а спочатку куди-небудь у вісімнадцяте століття? Щоби цікавіше було?»

 

Так, думаю я, це дійсно буде цікаво. Динозаври і залишки сучасної техніки у вісімнадцятому столітті, десь між Північною та Семирічною війнами. Битва зграй рапторів з гусарами і драгунами. Птеродактилі над турецьким військом Селім-паші, атака тиранозаврів на Версаль. Можна нагромадити ще купу подібного парадоксального і тупого екшену. От лише шкода тих двох, які залишаться у юрському лісі. Їм там буде самотньо, серед диплодоків та карнозаврів. Все ж таки, для заснування юрського людства потрібне інше оточення. Більш теплокровне.

 

Володимир Єшкілєв


Коментарі (8)

Мирон 2013.10.28, 12:59
Автор вийди після дванадцятої на вулицю, десь так на вокзал або під якусь нічну диско-ригайлівку, то побачиш таких рапторів і теренозаврів, що голлівудський Спілберг нервово курить в сторінці.
Анонімус 2013.10.28, 11:40
Невеличка компанія з письменників й «тих, що клубочаться» навколо літературних метрів. Всі письменники, як один - метри. Жодного дециметра і, тим більше, сантиметра. Ги :) Хотів би я мати таку по-дитячому щиру манію величі...
Орест 2013.10.28, 11:59
Це - література.
Оля 2013.10.28, 12:00
Секретар, що читає дитячу книжнчку - Вітенко?)))))
))) 2013.10.28, 12:14
Ага, казка-мрія українця - А щоб ту владу разом з міліцією динозаври поїли!!!
Глеб 2013.10.31, 01:29
Странные, Володя, у тебя ассоциации, право слово, странные. Причудливые. Запомню.
A 2013.10.31, 12:50
просто жахливі реалії сьгодення...
Бабця 2013.10.31, 21:55
Досить смачно.
17.07.2025
Катерина Гришко

Родичі пробачили хлопцю, знаючи про «своєрідний характер» загиблої і його нелегке дитинство, і просили в суді застосувати менш суворе покарання.  

2797
13.07.2025
Вікторія Матіїв

Дружина полеглого воїна Любов Галько розповіла журналістці Фіртки, яким був Руслан Галько — у повсякденному житті, в родинному колі та на фронті.

20951
09.07.2025
Тетяна Дармограй

В інтерв’ю професорка кафедри судової медицини Івано-Франківського національного медичного університету Наталія Козань розповіла про процес та методи ідентифікації тіл загиблих військових, виклики, з якими стикаються фахівці та чому ця робота — це насамперед про гідність.  

1848
05.07.2025
Вікторія Косович

Про те, що таке фемінізм, як він розвивався в українському суспільстві та чому його не потрібно боятися, Фіртка поспілкувалася з журналісткою та письменницею, авторкою книги "Слово на літеру "Ф" Іриною Славінською.

1307 1
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

2325
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

3985

Я відкладаю роботу над перекладом книги. Виходжу з кабінету, де практикував Вольфганг Льох, засновник психоаналітичного об'єднання... Спускаюся повз книжковий магазин, де збиралися тюбінгенські філософи, і де Ернст Блох шукав світлі сторони соціалізму. Повертаю ліворуч і натрапляю на інший книжковий магазин, де працював і писав Герман Гессе...

620

По соцмережах пішла дискусія про зрізані кілька дерев (ялинок) на Івано-Франківській Площі Ринок. «Політично» мотивований ґвалт наростає. Аж до вимог «засадити» ринкову площу деревами та зробити парк.

2090

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

778

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

1376
13.07.2025

Першими жнива на Прикарпатті почали хлібороби Покуття.

437
10.07.2025

У сучасному ритмі життя готувати "здорову вечерю з трьох страв" щодня — радше мрія, ніж реальність. Але це не означає, що збалансоване харчування — лише для тих, хто має багато часу. Навпаки: з правильним підходом можна харчуватися повноцінно, навіть маючи 15–20 хвилин на день.  

963
04.07.2025

Харчування під час війни немає відрізнятись від звичного раціону, який був у мирний час, та обов'язково повинне бути збалансованим. 

24463
17.07.2025

На Прикарпатті готуються до щорічної Всеукраїнської Патріаршої прощі до Галицької Чудотворної ікони Матері Божої у Крилосі. Проща відбудеться 2-3 серпня.  

699
15.07.2025

Християнська родина — це не лише осередок любові й підтримки, а й «домашня Церква».  

708
11.07.2025

П'ятого серпня цього року в часі прощі з нагоди вшанування чудотворної ікони Гошівської Богородиці відбудеться презентація нової ікони тифлографічно-акустичного типу «Богородиця з Гошева».  

657
05.07.2025

Протягом двох днів, 12-13 липня, у Погінському монастирі Успіння Матері Божої відбудеться XVI міжнародний з'їзд Апостольства страждальної Матері Божої покровительки доброї смерті.  

796
11.07.2025

Історія занепаду пам’ятки архітектури та боротьба за його повернення громаді.

8147
15.07.2025

У понеділок, 14 липня, генсек НАТО Марк Рютте під час зустрічі із президентом США Дональдом Трампом у Білому домі нагадав президенту США, кого Росія відправила керівником делегації на переговори до Стамбула.

707 1
09.07.2025

Президент США Дональд Трамп, аби втримати пУтіна від вторгнення в Україну, погрожував російському диктатору «розбомбити Москву до бісової матері».

844
04.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

2127 4
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

792