Місто двірників: для чого у Франківську створюють нові КП

За три роки Івано-Франківська міська рада утворила сім нових комунальних підприємств, заклавши у їхні статутні фонди десятки мільйонів гривень. Деякі підприємства дублюють функції одне одного, інші й зовсім офіційно не зареєстровані, хоч рішення про їх створення рада прийняла більш як рік тому. Експерти "Антикорупційної платформи" дослідили, які підприємства дублюють функції одне одного та чи не впливає це на їхню ефективність.


Зробити Франківськ чистішим

Наприкінці 2018 року в мерії Івано-Франківська заговорили про проблеми санітарного стану. Підсилити прибирання територій вирішили за допомогою нового комунального підприємства.

14 грудня 2018 року Івано-Франківська міська рада проголосувала за створення комунального підприємства "Благоустрій". КП займатиметься утриманням, обслуговуванням та ремонтом об’єктів благоустрою, які отримає на свій баланс.

За словами міського голови Руслана Марцінківа, головне завдання нового підприємства – прибирання так званих "сірих зон", оскільки знайти відповідальних за їх обслуговування зараз важко.

"КП "Благоустрій" буде займатися прибиранням, ремонтом міжбудинкових проїздів, також дрібними ремонтами: десь лавочку поремонтувати, десь відповідну опору змінити, тобто виконувати такі дрібні ремонти", – зазначив Марцінків.

Фактично ці ж функції в Івано-Франківську уже виконують два комунальні підприємства  "Муніципальна інвестиційна управляюча компанія" та "Муніципальна дорожня компанія". Також нове КП перебере на себе частково функції "Водоекотехпрому"  займатиметься утриманням та очищенням дощової каналізації.

Директор департаменту житлової, комунальної політики і благоустрою міської ради Михайло Смушак запевняє, що КП "Благоустрій" отримає на баланс ті території, які не обслуговуються ані управителями житлових будинків (МІУК, ОСББ), ані "Муніципальною дорожньою компанією".

"МІУК залишається, вони мають свої прибудинкові території. "Благоустрій" не буде прибирати їхні прибудинкові території. Така ж ситуація з МДК", – пояснив Смушак.

Передусім будуть передані великі міжбудинкові проїзди, береги річок, дамби, зелені зони, дитячі, спортивні майданчики, сквери. Раніше для прибирання та обслуговування цих об’єктів департамент через тендери залучав приватні підприємства.

За словами Смушака, нове КП "Благоустрій" дозволить зекономити бюджетні кошти та покращити якість надання послуг. Керівник КП буде підзвітний міській раді, а контролювати роботу комунального підприємства простіше, ніж шукати винних серед приватних підрядників.

"Метою приватних підприємств, які ми залучаємо на тендерах, є отримання прибутку. Особливістю комунальних підприємств є те, що ми їх фінансуємо як одержувачів коштів. Це означає, що вони працюють без одержання прибутку, а гроші їм виділяють на певні статті. Заробітна плата, паливно-мастильні матеріали тощо", – пояснив Смушак.

Статутний капітал нового КП складатиме 25 мільйонів гривень. Його сформують протягом року з моменту реєстрації.

Руслан Марцінків зазначив, що для початку роботи підприємству потрібно 12 одиниць техніки – частину передадуть з інших КП міста, а решту докуплять у лізинг. Також потрібно набрати 220-250 працівників з благоустрою. Для цього пропонуватимуть переходити на роботу у КП "Благоустрій" працівникам приватних підприємств, які раніше вигравали тендери на обслуговування цих територій.

Смушак говорить, що місто може запропонувати двірникам, які працюють у приватних фірмах, кращі умови. Також планують пропонувати роботу у "Благоустрої" мешканцям навколишніх сіл, яких довозитимуть.

Навіщо місту «марсіяни» і «громадський спецназ»

У 2016 році міськрада зі скандалом утворила КП "Муніципальна варта". Проти створення КП на сесії виступили ветерани АТО та патрульна поліція, оскільки статут підприємства, на їхню думку, суперечить чинному законодавству. Активісти боялися, що нова структура перетвориться у персональний силовий блок Марцінківа.

Богдан Кухарук перед призначенням на посаду керівника заявив, що "Муніципальна варта" у Франківську буде "громадським спецназом", який допомагатиме силовим структурам забезпечувати громадський порядок та займатиметься питаннями, які не вирішує поліція: незаконні забудови, порядок у місті, незаконна торгівля тощо.

До речі, з незаконною торгівлею в місті бореться інспекція з благоустрою, утворена 2016 року у структурі Департаменту житлової, комунальної політики і благоустрою. До того в Івано-Франківську працювало КП "Муніципальна інспекція з благоустрою".

За два з половиною роки вартові встигли поохороняти від ймовірних диверсій сміттєзвалище у селі Рибному та Локомотиворемонтний завод, постійно стережуть ЦНАП і ратушу.

Нерідко з різних причин муніципалам доводиться виконувати більш специфічну роботу: рятувати кота з холодильника, допомагати дорожникам розчищати пішохідні переходи, витягувати з озера лебедя.

Чи не найбільшим досягненням "Муніципальної варти" є боротьба з незаконними заправками. У квітні минулого року їхні працівники викрили 25 таких заправок. На масових заходах мер Івано-Франківська доручає "Муніципальній варті" разом із поліцією охороняти громадський порядок.

Створювали КП "Муніципальна варта" зі статутним капіталом 1 мільйон гривень. Але за два роки його збільшили до 10 мільйонів.

У 2019 році "Муніципальна варта" планує чергове розширення. Про це розповів теперішній керівник "варти" Андрій Прусак під час доповіді про перспективи розвитку підприємства. Зокрема, планується створення рятувального відділення.

Відділення допомагатиме медикам транспортувати хворих до карети швидкої, проводити курси домедичної допомоги, проводити пошукові операції спільно з ДСНС, рятувати тварин та транспортувати померлих. Для цього їм потрібно розширити штат на 9 осіб (8 працівників та керівник) і два автомобілі.

Зараз фактично ці функції у місті, окрім ДСНС, виконує створена у 2017 році на базі пожежної команди комунальна установа "Міська аварійно-рятувальна служба".

"МАРСіани" гасять пожежі, відкачують воду із затоплених приміщень, виїжджають на виклики про допомогу населенню та ліквідацію наслідків негоди. Працівники аварійно-рятувальної служби беруться за виклики, які не потребують спеціального оснащення чи підготовки. І це дозволяє розвантажити працівників ДСНС. Їм уже не потрібно виїжджати на пожежу дерева у сквері, загоряння сміття чи порятунок кошеняти, що залізло на дерево.

Інколи "МАРСіани" виконують і роботу комунальників: обрізають аварійні дерева, збивають бурульки. За рік міська рада профінансувала КУ "Міська аварійно-рятувальна служба" на 3 мільйони гривень.

Чи підтримає міськрада розширення "Муніципальної варти" та чи знайде на це гроші, дізнаємося згодом.

Підприємства на папері

У серпні 2016 міська рада створила комунальне підприємство "Експерт ІФ". Його створили для проведення експертиз проектно-кошторисної документації на відповідність її вимогам ДСТУ. Також підприємство може виконувати експертизи з питань міцності, надійності, довговічності, експлуатаційної безпеки.

Перед голосуванням за його створення у міськраді зазначали, що підприємство необхідне для швидкого проведення експертиз проектів, оскільки експертизи від приватних структур доводиться довго чекати.

Статутний фонд підприємства затвердили на рівні 300 тисяч гривень. На сьогодні інформація про реєстрацію КП "Експерт ІФ" у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб відсутня. Так само у липні 2017 було створено КП "Екоенергетичні системи Івано-Франківська". КП "ЕЕС-ІФ" надаватиме послуги з виробництва і постачання теплової енергії та гарячої води. Міський голова Руслан Марцінків зазначав, що це підприємство створено для обслуговування району, який обслуговує СТЕК.

"Тарифи у новому підприємстві формуватиме міськрада, і вони будуть нижчими, ніж у приватній компанії", – запевняв Марцінків.

Втім досі підприємство офіційно не зареєстроване.

На думку експерта Офісу підтримки та впровадження реформ при Мінрегіоні Сергія Пінчука, створення комунальних підприємств з дублюючими функціями не завжди економічно вигідно для громади міста.

"Як правило, створення КП зі схожими функціями призводить не до економії, а до збільшення витрат з місцевого бюджету через додаткові видатки на штат працівників та адміністративні витрати. Та й загалом, створити комунальне підприємство з благоустрою – задоволення не з дешевих: потрібно виділити приміщення та офісне обладнання, найняти персонал, купити техніку (машини, трактори, причепи тощо). Також коштом місцевого бюджету будуть перекриватися усі помилки в управлінні комунальним підприємством: додаткові виділення коштів на покриття збитків, виплату заробітних плат чи ремонт техніки, що в цілому, на жаль, не є рідкістю. Крім того, сумнівною є теза, що послуги КП будуть дешевшими та якіснішими за послуги приватних компаній. Навпаки, отримання нижчої ціни за послугу та вищого рівня якості досягається шляхом створення конкурентного середовища. Звісно, при цьому потрібно детально виписувати технічне завдання та здійснювати належний контроль за якістю наданої послуги", – коментує експерт.


01.02.2019 4720 1
Коментарі (1)

25.01.2025
Діана Струк

Про енергоефективність, вивчення альтернативних джерел енергії, реновацію та подолання наслідків ракетного обстрілу, Фіртка поспілкувалася з ректором Івано-Франківського національного технічного університету, професором Ігорем Чудиком.

205
21.01.2025
Вікторія Косович

Як реалізовували проєкт, яким обладнанням оснащений центр та як він функціонуватиме надалі, дізнавалась журналістка Фіртки.  

1466
17.01.2025
Вікторія Матіїв

Регулярні обстеження, збалансоване харчування та турбота про ментальне здоров’я є ключовими для профілактики багатьох захворювань. 

2223
13.01.2025
Тетяна Ткаченко

Про функціонування та розвиток університету, міжнародну співпрацю, стратегічні цілі та власний шлях у медицині, журналістці Фіртки розповів ректор ІФНМУ Роман Яцишин. 

1627
09.01.2025
Тетяна Ткаченко

Чому люди досі соромляться говорити про секс, що робити, якщо у стосунках виникли труднощі та як зрозуміти власні потреби, журналістка Фіртки розпитала у сексолога Володимира Тріща. 

1700 1
06.01.2025
Тетяна Дармограй

Про сфери, в яких найчастіше шукають працівників, рівень заробітної плати, збільшення жінок у традиційно чоловічих професіях, співпрацю із роботодавцями, гранти та які професії будуть у попиті після війни, поспілкувались із директором Івано-Франківського обласного центру зайнятості Василем Цимбалюком.

4525 8

За день до інавгурації новообраного президента США, тоді ще чинний президент Джо Байден був прийнятий в Майстри-масони Великої Ложі американського штату Південна Кароліна.

1113

На сьогодні в Івано-Франківську проживає від двох до трьох, тисяч осіб, що потребують реабілітації, і їх кількість постійно зростає – приблизно на 200-300 людей щомісяця.

389

У соцмережах широко розповсюджені так звані «захисні молитви» або «сильні молитви». 

361

Кожний очікує Виправлення Імен в міру своєї інформованості й світоглядних горизонтів. «Люди простих рішень» очікують від небожителів чогось підсумкового, зрозумілого. Інформовані очікують на підтвердження отриманої ними інформації. А є ще ті, котрі покладаються на "серединне знання"...

642
22.01.2025

Так, на споживчому ринку Івано-Франківщини харчові продукти та безалкогольні напої підвищилися на 1,9%. Суттєво [на 6,2%] подорожчала соняшникова олія.  

1455
18.01.2025

Зима — це час, коли наш організм потребує особливої підтримки, адже холодна погода, короткі дні та обмежений доступ до свіжих фруктів і овочів можуть знижувати наш імунітет.  

1533
13.01.2025

За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ), близько 30-50% усіх випадків раку можна запобігти завдяки здоровому способу життя, зокрема правильному харчуванню.  

939
22.01.2025

Нерідко молодь стверджує, що можна вірити в Бога, втім не ходити до храму.  

6806
17.01.2025

Старий сидів біля оазису, біля входу в одне близькосхідне місто. До нього підійшов юнак і запитав...

2176
12.01.2025

Отець каже: виконайте заповідь Божу – вшануйте свято Боже молитвою у храмі, а житейське на цей день відкладіть.

12510
08.01.2025

Сьомого січня 2025 року в селі Космач віряни двох церков святкують різні свята — Різдво Христове та Собор святого Івана Хрестителя.  

1819
21.01.2025

Національна премія України імені Тараса Шевченка (Шевченківська премія) – державна нагорода України, найвища творча відзнака за вагомий внесок у розвиток культури та мистецтва.

851
21.01.2025

У свій перший день підписав близько сто указів з найрізноманітніших питань — від імміграції чи клімату до помилування.

859
20.01.2025

Дональд Трамп склав присягу та став 47-м президентом США. Церемонія інавгурації відбулась у Вашингтоні.  

632
17.01.2025

Онук останнього імператора Австро-Угорщини та голова будинку Габсбургів закликав до знищення Російської Федерації, назвавши це головною зовнішньополітичною метою Європи.  

1209
16.01.2025

На сьогодні танків, авіації, гвинтокрилів у росіян більше, ніж у України, дронів — більше виробляє Україна, зокрема користуючись з грошей, які дають партнери.  

560