В селі Крилос Галицького району Івано-Франківської області відбувся семінар - практикум «Успенський собор Галича». Проблематика проведення заходу стосувалася питань реставрації, консервації та музеєфікації пам'ятки ХІІ ст. – фундаменту Успенського собору (охоронний № 090021/1 Н) в с. Крилос Івано-Франківської області. «Даний об’єкт є важливим для культурної спадщини не лише для України, а й для всього цивілізованого християнського світу», – наголосив начальник управління культури національностей та релігій облдержадміністрації Володимир Федорак.
Захід проведено за ініціативи Івано-Франківської обласної державної адміністрації та Національного заповідника «Давній Галич». Його організаторами виступили Міністерство культури України, Департамент культурної спадщини і культурних цінностей, Національний комітет України ІСОМОS, Науково-дослідний інститут пам’яткоохоронних досліджень, Національний заповідник «Давній Галич».
В роботі конференції брав участь голова Івано-Франківської обласної державної адміністрації Михайло Вишиванюк. Очільник області висловив подяку науковцям за їхню попередню працю і запевнив, що будь – які роботи не будуть розпочаті без науковців.
«Галич повинен стояти в одному ряду зі стольним Києвом в державотворчих процесах України. Українське суспільство повинне розуміти глибоку роль Галича в історії нашого народу. Відновити історичну пам’ять про Галич – незаслужено забутого, а інколи й спеціально знищеного різними завойовниками, - ось одне з наших завдань», – наголосив Михайло Вишиванюк.
Під час жвавої дискусії науковці зійшлися в тому, що Фундаменти собору є унікальним об’єктом України та Європи; відбудова подібних об’єктів неможлива без наявної документації, без знання про реальний вигляд споруди – що може призвести до зміни історичного середовища; використовувати і адаптовувати пам’ятку у сучасному періоді слід без зміни її автентичного вигляду, на основі світової практики (консервації); збережені фундаменти цінні самі по собі і вже тепер є музеєм «просто неба».
Голова облдержадміністрації заслухавши думки науковців та представників церкви, запропонував все ж таки законсервувати фундаменти Успенського собору і разом з тим подумати над місцем для будівництва нового храму.
Також під час обговорення вирішено створити обласний оргкомітет для відновлення історичної пам’яті про Галич та сформувати групу науковців, які з робочою поїздкою в архів Будапешту (Угорщина) для пошуку матеріалів з історії Галича.