Меланома. Як себе вберегти

Не кожен знає, що надмірна засмага на сонці може призвести до нашкірних ракових утворень, наприклад, меланоми. Онкологи б’ють на сполох та закликають відповідально ставитися до свого здоров’я. Невелика родимка може виявитися початковою стадією онкологічного, невиліковного у випадку задавненості, захворювання.

Про все це та як вберегтися – у програмі "UA: Карпати" розповідає онкохірург, професор кафедри онкології та хірургії післядипломної освіти ІФНМУ Василь Скрипко. Подаємо скорчену друковану версію радіопрограми.

Від малого до великого

На сьогодні в Україні зареєстровано 2600 пацієнтів з меланомою, до 1000 людей щороку помирає. За останніми минулорічними даними, на обліку в нашій області знаходиться 598 пацієнтів. Від початку січня в онкологічному центрі Прикарпаття прооперована 41 особа саме з меланомою. Маленька родимка веде до великих проблем, – і це дійсно так. У кожного з нас вони є, проте не всі небезпечні. Варто розуміти, що родимка – це скупчення меланіну, який синтезується в шкірі. Коли ми на сонці, то цей синтез збільшується і з’являється засмага – це захист від проникнення в глибину тканини сонячного променя. Це захисний механізм, але коли є накопичення цього меланіну, тоді й виникає меланома. Це підступна хвороба і її треба лікувати.

На що звертати увагу?

Зі скаргами до нас потрапляють пацієнти вже на другій та третій стадіях. Іноді буває вже пізно або ж потрібна колосальна кількість зусиль, щоби врятувати людину. Чому не приходять раніше? Бо не обізнані. Хоча в нашій області щороку проходять Дні Меланоми. До речі, завдяки ранній діагностиці кількість критичних випадків зменшується.

Чітко слід розуміти, що родимки не можна травмувати. Варто бачити зміни у родинках, діаметр, колір, виділення. Якщо є зміни, варто звертатися до лікарів-онкологів. Часто люди не надають значення нібито звичайній родимці і з легкістю позбавляються від неї народними або розрекламованими способами: хімічні суміші, замороження, випалювання гарячою голкою, перев’язування ниткою тощо. Народні методи чи випалювання можуть коштувати життя людини.

Сонце – друг?

Іноді кажуть, що ракові клітини бояться сонця. Це не зовсім так. Це залежить від того на якому сонці перебуває і скільки часу. Слід розуміти, що сонце корисне, але в певній мірі. А от солярій точно шкідливий.

Про меланому ока. Це агресивна пухлина. Сонце може бути сприятливим чинником впливу, але ця не дуга не від сонця і точної причини на разі не знаємо. Часто йдеться про спадкову схильність, але чи перейде вона до факторів впливу – це залежить від різних моментів. Перш, ніж знати що та як лікувати – варто зробити якісну діагностику та звернутися до фахівців.

Нехай це літо принесе всім нам ще багато тепла , сонця і засмаги – без шкоди для нашого здоров’я! Бережіть себе і будьте здорові!


12.08.2018 4249
Коментарі ()

09.05.2025
Діана Струк

Про створення заповідника "Давній Галич", пошук історичних скарбів та як сучасному Галичу повернути втрачену славу, Фіртка поспілкувалася з генеральним директором національного заповідника Володимиром Олійником.

237
08.05.2025
Павло Мінка

Івано-Франківська прокуратура проти Долинського лісгоспу через серійні рубки.  Прокурори встановили, що лісгосп не подбав про належну охорону лісу, через що вирубки відбувалися щороку, починаючи з 2021-го.   

598
07.05.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки розпитала в керівниці служби у справах дітей Івано-Франківської громади Ірини Рохман, які виклики стоять перед службою, як працюють в умовах повномасштабної війни та яку допомогу можуть отримати діти.  

535
30.04.2025
Олег Головенський

Рейтинг зарплат всіх 62-х міських, селищних та сільських голів Івано-Франківщини. Хто з мерів має банківські рахунки в США та нерухомість в Туреччині, чия дружина заробила в минулому році 20 мільйонів гривень та в кого найбільше автомобілів.

5444
28.04.2025
Катерина Гришко

Шахрайка отримала три роки позбавлення волі за те, що виманювала гроші в родичів зниклих воїнів ЗСУ, обіцяючи інформацію про їх місцеперебування. Фіртка вивчила матеріали слідства та судовий розгляд і ділиться з читачами ексклюзивними деталями.

1448
23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

1324

Забобони  або марновірство  — це ті  низинні вірування в певні сили чи предмети, які нібито мають здатність впливати на наше життя.  

374

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

1212

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

1049

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

965
05.05.2025

Здорове харчування не лише підтримує фізичний стан, а й допомагає залишатись стійкими перед труднощами та випробуваннями.  

278
23.04.2025

Перекуси повинні бути корисними, поживними та здоровими. Це своєю чергою допоможе залишатися в тонусі та бути продуктивними.  

10657
05.05.2025

У питаннях одягу вірян в церкві різні релігійні традиції мають свої підходи та вимоги.  

358
02.05.2025

У житті кожної людини бувають моменти, коли вона звертається до Бога в надії на підтримку, відповідь чи знак.  

627
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5670
22.04.2025

Видання The Week UK з посиланням на колишнього секретаря померлого папи Франциска включило 45-річного кардинала-українця Миколу Бичка з Австралії в перелік кандидатів на посаду нового Папи Римського.

1442
08.05.2025

В Івано-Франківську зафіксували культурний рекорд — товариство «Моє місто» видало вже 51 книжку про Івано-Франківськ. Це стало національним досягненням, яке внесли до реєстру рекордів України. Про це в етері радіо «Західний П

334
07.05.2025

На заході України переважає оптимізм. Тут 43% опитаних вірять у позитивний вплив угоди, 20% — у негативний.  

237
01.05.2025

Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль повідомив, що Україна та США узгоджують "технічні деталі" перекладу тексту угоди про рідкісноземельні метали та корисні копалини, і вже "найближчої доби" угоду підпишуть.  

591 2
27.04.2025

Президент Володимир Зеленський вважає, що найближчими днями можуть відбутися вагомі зустрічі, які наблизять припинення вогню для України.  

1029
24.04.2025

У Лондоні тривають знижені до робочого рівня переговори між Великою Британією, США, Україною, Францією та Німеччиною щодо мирного плану припинення російсько-української війни.  

892