З початку року у трьох обласних центрах України планують провести експеримент з реформування медичної галузі. Насамперед хочуть змінити систему фінансування медзакладів та надання медичної допомоги пацієнтам.
Участь в експерименті візьмуть – Донецька, Вінницька та Дніпропетровська області.
Нині фінансуються не потреби пацієнтів чи лікарів, а медичні установ, вважає член парламентського комітету з питань охорони здоров’я Лілія Григорович. Це так-звана планова система охорони здоров’я, збережена з радянських часів.
«У нас не вистачає лікарів, навіть у місті Києві педіатрів, не кажучи вже про Сумщину чи Чернігівщину. Але за кількістю лікарів на 100 тисяч населення, за площами лікувальних установ – ми попереду Європи всієї, по наданню якісної медичної допомоги – ми позаду Європи всієї, як і по зарплаті лікаря. В ринковій країні – система охорони здоров’я імені Семашка, яка 20 років не реформувалася», – зауважила Радіо Свобода Лілія Григорович.
Два роки тому МОЗ робило першу спробу реформувати медичну галузь. Тодішній керівник відомства Василь Князевич запропонував створити трирівневу систему медичної допомоги: перший рівень – сімейні лікарі, другий рівень – робота вузькопрофільних лікарів, третій – наукові розробки в лікарнях. Проте через рік його наступник Зиновій Митник заявив, що реформа гальмується через кадрові проблеми і брак фінансування.
До речі, Лілія Григорович, Василь Князевич та Зіновій Митник є вихідцями з Прикарпаття.
14