Другий рік поспіль студенти Івано-Франківського національного медичного університету мають змогу навчатися і здобувати безцінний практичний досвід на медичному факультеті Лундського університету — престижного вишу в Швеції та одного з найстаріших університетів Північної Європи.
Про це повідомила пресслужба медичного університету, передає Фіртка.
Ця історія починалася з трагічних подій в Україні, коли після початку повномасштабного вторгнення Росії у 2022 році професорка кафедри гігієни та екології ІФНМУ Оксана Тимощук виїхала до Швеції. Там їй вдалося влаштуватися в неврологічний департамент медичного факультету Лундського університету.
Працюючи там, Оксані Тимощук хотілося допомогти рідному університету та його студентам. Після довгих пошуків можливих шляхів і контактів нарешті вдалося все організувати, і в рамках програми Erasmus+ почалася співпраця між медичним факультетом Лундського університету та Івано-франківським національним медичним університетом.
У вересні 2022 року перші четверо студентів-медиків п'ятого і четвертого курсів з Івано-Франківська вирушила на навчання до Швеції на один семестр. Вже наступного року на весняний семестр поїхали ще двоє студентів п'ятого курсу. А зараз триває вже третій заїзд наших майбутніх лікарів в рамках нового проєкту, Літньої школи, — 10 студентів другого, четвертого і п'ятого курсів мають навчальну програму загальною тривалістю 10 тижнів.
Протягом попередніх двох заїздів студенти мали навчання за класичною програмою медичного факультету Лундського університету, а от нинішня Літня школа вже спрямована на індивідуальний розвиток учасників у супроводі персональних супервайзерів.
Першими за програмою обміну восени 2022 року Швецію відвідали Христина Жигало, Ольга Жураківська, Вікторія Гриневич, Вікторія Бедей.
Усе починалося з ввідного курсу до шведської мови. Далі програма студентів трішки відрізнялася. Так, Ольга Жураківська мала курси акушерства та гінекології, ревматології та нефрології. Власне теоретичні заняття були один день, решта чотири дні робочого тижня студенти проводили в університетській клініці з лікарями та медсестрами.
"Ми були в гінекологічній та акушерській приймальних, на фізіологічних пологах, кесаревих розтинах, у післяопераційних палатах, бачили гінекологічні, лапароскопічні, лапаротомічні операції, малі втручання, також мали денні та нічні чергування в пологовому відділенні", — розповідає Ольга Жураківська.
Разом із Ольгою Жураківською осінній семестр 2022 року у Лунді провела тодішня шестикурсниця Христина Жигало. Вона теж мала курси акушерства та гінекології, ревматології, а також гематології. У групі їх було сім студентів. Крім українців були молоді люди з Німеччини та Іспанії.
"Була можливість відвідувати і асистувати на операціях, брати участь у лікарських обходах, оглядах пацієнтів, ми навіть бачили роботу славнозвісної роботизованої хірургічної системи Da Vinci, — розповідає Христина. — Приємно здивувало, що пацієнти у Швеції дуже привітні, охоче спілкуються зі студентами, не дивлячись на наш юний вік".
Студентське життя у Швеції доволі різноманітне. Тут діють клуби за інтересами, влаштовуються заходи дозвілля. Саме навчання зосереджене на практичній роботі безпосередньо в лікувальних закладах. У кінці семестру треба здати письмовий і усний іспити.
"Відчувається, що тут студента розвивають як особистість, підвищують його мотивацію, розкривають здібності, дають реалізувати себе і зрозуміти, ким ти є, і ким хочеш бути в житті", — каже Ольга Жураківська.
Оксана Тимощук розповідає, що навчальні групи можуть складатися з трьох, чотирьох, а часом і з двох студентів. Це значно підвищує ефективність навчання.
"Для мене було відкриттям, що студенти під час занять взагалі не користуються мобільними телефонами, — зізнається Оксана Тимощук. — Навіть на заняттях, які тривають по 3-4 години, або й цілий день, вони вмикають режим польоту, і телефон їх вже не цікавить.
Вони є відкритішими, сміливішими, багато читають, задають запитання. Навіть обідають разом з викладачами, і при цьому приносять їжу з собою з дому в ланч-боксах. Часто тут заняття ведуть два викладачі".
Зараз Оксана Тимощук працює в неврологічному департаменті медичного факультету Лундського університету, маючи інтернаціональну мобільність в ІФНМУ. Мріє повернутися у стіни Alma Mater і продовжити роботу в рідному Івано-Франківську.
Весняний семестр 2023 року в Швеції провела Ольга Цідило, тодішня студентка п'ятого курсу. Звісно, спершу усе було новим і незнайомим, але далі почалося навчання. Ольга мала два курси — акушерство та гінекологію, а також хірургію.
"Дуже сподобалося, що навчання у Швеції практично-орієнтоване. Робота з лікарем дозволяє виконувати чимало процедур власноруч, опановувати практичні навички безпосередньо на пацієнтах. Була можливість чергувати в лікарні, бути присутнім на пологах, асистувати на операціях.
Цікаво, що в Швеції пологи приймають акушери, а лікарі приходять лише в невідкладних станах. У Швеції студент під час навчання вже має велику практику, і коли приходить в інтернатуру, може одразу спокійно працювати з пацієнтами".
Студентів для поїздки до Швеції в ІФНМУ відбирають за трьома критеріями: мотиваційний лист, рейтинг в університеті, а також за результатами онлайн-співбесіди на знання англійської мови. Для студентів це дає дуже багато. Вони набувають дуже великого досвіду, занурюються у студентське життя, яке відрізняється від українського.
Лундський університет стабільно входить у ТОП-100 університетів світу. Наші студенти бачать сучасне медичне обладнання, лабораторне оснащення, усе найновіше, що пропонує нині наука і техніка.
"Така співпраця є надважливою для нашого університету, тим паче в цей важкий воєнний час, — коментує декан медичного факультету ІФНМУ професор Роман Яцишин. — Сьогодні для України як ніколи важливо отримувати висококваліфікованих медичних фахівців. Такі обміни дозволяють здобувати цінний досвід і навички.
Я впевнений, що наші студенти впроваджуватимуть це у своїй професійній діяльності. Тому ми дякуємо нашим шведським партнерам за допомогу і сподіваємося на продовження і розширення нашої співпраці".
Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!
Читайте також:
Футзалісти з Івано-Франківська стали Чемпіонами Європи серед закладів вищої освіти