Як вже повідомляла Фіртка, відсьогодні, 15 квітня, в Івано-Франківську зросла вартість проїзду у громадському транспорті.
Згідно з рішенням виконавчого комітету, франківці платитимуть за проїзд 6 гривень.
Зростання тарифів, за словами перевізників, зумовлено підвищенням цін на паливо-мастильні матеріали, запасні частини, автомобільні шини, витрати на заробітну плату та інші видатки, пов’язані з експлуатацією пасажирського автотранспорту.
Франківці не в захваті від таких нововведень. Скаржаться на жахливий стан автобусів, хамство водіїв та відсутність графіків руху.
"Подивіться — за що платити, автобуси брудні та розпадаються на ходу, чистою сідати страшно, завжди переповнені, водії кричать, з людьми сваряться. Не поїздки, а один стрес. Дуже мало хороших автобусів. Я не проти 6 гривень за проїзд, але не в таких маршрутках", — говорить вчителька Надія.
"Одним словом обнагліли. Кожен раз піднімають, бо їм треба ремонтувати обслуговувати, а ми в друшляках, як їздили, так і їздимо", — каже франківець Ігор.
"Якщо мінімалка буде 10 тисяч гривень, тоді я буду радий новій ціні в маршрутках. Якість перевезень не влаштовує: і забиті салони, і водії-курці. Нічого не зміниться й при новій ціні", — скаржиться лікар Олександр.
"Здорожчання приймаю, як неминучість. Сумніваюсь, що якість перевезень зміниться. Взагалі, стараюсь менше їздити маршруткою та більше ходити пішки. А коли кудись треба далеко — то прошу сина", — говорить пенсіонерка Лідія.
"А я взагалі думаю, що їм небагато залишилось. Скоро Марцінків з Голутяком їх всіх витіснить з ринку своїми комунальними автобусами, — каже адвокат Іван. — Ще пару комунальних маршрутів і той жовтий металолом зникне з наших вулиць".
"Кожного дня їду в маршрутках і ні до чого кращого не йде. Взимку замерзаєш, влітку взагалі можна зваритися. Брудно, страшно і небезпечно - це про наші маршрутки. Тішить одне, що у місті з'явилися комунальні автобуси - це класно. Але в мене ще й питання до пасажирів, які примудряються ставити на сидіння брудні сумки, ліпити гумки та писати послання. У нас не буде порядку, поки ми самі йоно не наведемо. Шість гривень, так шість гривень, але перевізники мають змінити підхід до роботи. Якщо не віигідно, то не їздіть, а якщо вже взялися, то робіть свою роботи добре", - наголошує пасажир Галина.
Додамо, що востаннє ціна на проїзд у маршрутках Івано-Франківська зросла 1 квітня 2018 року. Тоді тариф у маршрутках став 5 гривень – з 6:00 до 20:00, та 6 гривень – з 20:00 до 23:00.
Читайте також:
Франківські перевізники хочуть підняти ціни за проїзд у маршрутках до 6 гривень
Аналіз пасажиропотоку у розрахунку підвищення тарифу на автобусні перевезення, який розробила аудиторська фірма «Аудит-Сервіс» (м. Чернівці) на прикладі міського маршруту № 25 м. Івано-Франківська, показав таке: Зі слів аудитора аудиторської фірми «Аудит-Сервіс» місячний обсяг перевезення пасажирів «визначено за даними бухгалтерії перевізника шляхом ділення коштів, які поступили від водіїв за перевезення пасажирів і які зафіксовані у книзі обліку розрахункових операцій, на вартість проїзду одного пасажира» (тобто п’ять грн.). У розрахунку тарифу на автобусні перевезення у міському маршруті № 25 у Івано-Франківську вказано, що місячний обсяг перевезення пасажирів складає 92887 пасажирів, хоча у подальшому ці дані використовуються як річний об’єм. Визначимо денний пасажиропотік, який перевозиться одним автобусом, а також кількість пасажирів, які перевозяться одним автобусом за один повний круг (Тролейбусне депо - Ребета - Тролейбусне депо). За даними перевізника за день автобус робить 8 «кругів» і на маршруті кожного дня працює 12 автобусів. Середня кількість пасажирів, які перевозяться одним автобусом за один повний круг (Тролейбусне депо - Ребета - Тролейбусне депо): Варіант 1 - (місячний обсяг перевезення пасажирів складає 92887 пасажирів, автобус робить 8 «кругів»). 92667/(12*30,42*8) = 31,7 пасажири. Варіант 2 - (річний обсяг перевезення пасажирів складає 92887 пасажирів, автобус робить 8 «кругів»). 92667/(12*365*8) = 2,7 пасажири. За даними аудитора розрахунковий тариф дорівнює 663209,19*1,1/92667 = 7,87 грн/пас (92667 річний обсяг перевезення пасажирів). (663209,19 - річна собівартість послуг по перевезенню пасажирів, грн.) Якщо 92667 є місячним пасажиропотоком , то розрахунковий тариф мав би складати: 663209,19*1,1/(92667*12) = 0,66 грн/пас. (92667*12 річний обсяг перевезення пасажирів). Виникає запитання: Що було представлено 15 березня 2019 р для обговорення на громадському слуханні про зміну тарифу на проїзд в міському громадському транспорті? Оскільки розрахунковий тариф мав би складати 0,66 грн/пас., то на основі чого МВК вирішив підняти ціну на проїзд з 15 квітня?