Мамай на порозі Європи

 

Мамай на порозі Європи

 

Все наше йде за нами, куди б ми не рушили. Цю істину варто пам’ятати перед великими переселеннями сенсів. Наприклад, при зміні євразійської парадигми на європейську.

Ось козак Мамай залишає обрії великого степу і вирушає до Абендланду, Сутінкової Землі. Шлях, в принципі, перевірений. Колись тією дорогою ходили гунни, болгари, обри, угри. Так повелось у цих землях від бронзової доби – дощові хмари линуть від берегів Атлантики до Сходу, а народи – навпаки, йдуть назустріч дощовим хмарам.

Гунни й обри десь вигибли, уграм з болгарами пощастило більше. Але козакові про них думати ліньки.

«Йоббик з ними, тими уграми», – мружиться він на світлий західний обрій.

На порозі Європи, десь у наших краях, Мамай зупиняється перепочити, випити оковитої, розкурити люльку, пограти на кобзі. Великі переселення вимагають глибоких медитацій. Без них козакам ніяк. Без них козакам і горілка не п’ється. На пласку брилу ставляться штоф і срібна чарка, поряд лягає пістоль. Сонце високо в небі, степи позаду, гори й ліси попереду. Сумніви розчиняються у хмільному напої, душа розправляє крила, пісня кружляє над теплим камінням. У гості до козака приходять видива.

Ось худорлявий, схожий на підлітка чоловік у мілітарній кепці й червоним Че Геварою на чорній футболці. Він каже: «Європа – це велика фікція, примарна конструкція, змонтована з газетного паперу й населена дивними кочовими народами. Кожний з них блукає своїми коридорами та цивілізаційними стежками, мало звертаючи уваги на голоси за стінами своєї окремої квартири».

Мамай відганяє примару довгим козацьким ковтком і хмаркою солодкуватого диму.

«Знаю тебе, чоловіче, – думає він, споглядаючи гру променів на зеленому склі штофу. – Знаю. Живеш у місті, названому на честь козака Харка, славного рицаря. Вірші пишеш. Кажеш, що в Сутінковій Землі живуть кочові народи? Також не зле. Буде з ким і на коня випити, і кобилу пропити. Адже ми – теж кочовики. Вічні втікачі від імперського затвердіння. Якось порозуміємось».

Тільки його пальці торкаються струн, як виникає нове видиво. Патлатий дядько грізно дивиться на Мамая й запитує:

«Від затвердіння втікаєш, рабе Божий? Себто від одного затвердіння до іншого? Любиш болото непевності, жабами й гаспидами населене? Трясовиння полюбивши, чи встоїш на своєму? Не никнеш до того болота? Що, думаєш, допоможуть тоді тобі твої ляхи?»

Глибоко вдихає козак лікувальний дим. Мара розповзається на окремі патли, і веселі мухи знову починають кружляти над пласкою брилою.

«І тебе знаю, баляснику, – подумки всміхається козарлюга. – Чував твої приповідки, чував. Час і мандри перемелюють все. Поки дійдемо до нового затвердіння, воно вже й розсмокчеться. Адже всі затвердіння розсмоктуються, скільки вже їх було…»

Але не минає й півгодини, як мухи злякано розлітаються від нової появи. Темна постать чи то у плащі, чи то в рясі нависає над Мамаєм.

«Камо грядеш, козаче? – Гримить вівтарним басом постать. – У землі мутантів, що змішали природи жіночу і чоловічу? Там чекає на тебе Єхидна, що при брамі останніх часів засіда!»

«Я козак Мамай, мене не займай, смішне середньовіччя! – Видихає разом із кільцями диму рицар й хреститься. – Йди геть, разом зі своєю Єхидною! Геть, до музею атеїзму!»

Може, до третьої чарки оте змішання натур його б і зачепило. Але після третьої всі натури фатально змішуються. Й усі змішання козакові тепер чисто по приколу. Він тихо сміється, дивуючись різноманітності та строкатості світу Божого. Йому таке до вподоби. Мухи над стернею дзижчать летючими андрогінами.

Мара відступає до східного обрію й там безсило клекоче.

І нові видива вже не з’являються.

Час минає, оковита п’ється, сонце припікає, мухи гудуть, козак засинає.

Уві сні бачить він засіяні рапсом лани і широкі автостради, вишневі сади і хрущів, товстіших за депутатів. Бачить китайчат у вишиванках і сомалійців, що грають на дримбах. Бачить наповнені стадіони і помальовані у радісні кольори міста, вареничні на узбіччях трас, аеробуси в аеропортах і пузаті газові танкери на одеському рейді. І тепло йому те бачити, і солодко йому дрімати.

А товсті хрущі в його сні гудуть і гудуть над безкраїми садами. Їхнє гудіння всюдисуще.

«Чому вони такі товсті, ті хрущі?» – Ворушиться у Мамаєвій голові здивування, але ворушиться воно кволо й невдовзі завмирає.

Спить козак, а над ним щораз більше мух. Ціла хмара. Вони сідають на каміння, обліплюють штоф і пістоль, заповзають до чарки та згаслої люльки. Кінь, атакований мухами, сіпається, злякано рже. Хмара мух сідає на землю і на все суще як та саранча – суцільною ковдрою. Б’ється, падає, хрипить і завмирає кінь. Проте Мамай не просинається. Вже ні його, ні коня не видно під тими мухами.

А сонце пече, ніби дурнувате. І ніяк не настане вечір.

 

Володимир Єшкілєв

ZAXID.NET


Коментарі (6)

грібоєдов 2013.11.21, 14:58
навіть так. Все гедонізм в голові. Насолода, кайф, розкумар, байдуже від чого та насолода: у когось від кейку, у когось від ванни, у когось від доброго тексту, у когось сексу, у когось від КПСС. Гедонізм, панове, гедонізм, не дарма українці так багато конопель сіяли.
abc 2013.11.21, 17:25
Класно нафантазовано, реально:)). І написано дотепно. Жадана я впізнав, а хто були інші постаті, що говорили з Мамаєм: патлатий дядько, єхидна??
Муха 2013.11.21, 18:36
Повіщо образили мух? Що значить ся картина Мамая, обсадженого мухами?
J 2013.11.21, 22:40
Lvovich sluhay Mordehai Ben David
Чупакабра 2013.11.22, 12:34
Щось цей Мамай вийшов якимось хроном. Бухає без перестанку а потімб валяється в отрубі. До речі, мухи просто так прилетіли, чи на щось конкретне?
Мамай Майданський 2013.11.22, 16:04
Мухи скоро прилетять. Тільки не чорні, а білі. І по майдану.
23.02.2025
Олег Головенський

Петро Порошенко в одному зі своїх виступів «офіційно» висловив переконання в тому, що 26 жовтня поточного року в Україні будуть вибори: «Зафіксуйте цю дату».  

640
19.02.2025
Діана Струк

Про наукову школу біохімії, досвід роботи на міжнародній арені, вплив біологічних добавок та мультивітамінів, про коронавірус, цукровий діабет, холестерин та про здоровий спосіб життя Володимир Лущак розповів в інтерв’ю Фіртці.

1040 1
12.02.2025
Надія Єшкілєва

Для першого в лютому книжкового огляду літературна експертка обрала романи про кохання. Одна з тем, завдяки якій читання було й залишається модним від найдавніших часів і до сьогодні.  

858
06.02.2025
Вікторія Матіїв

Про функціонування Центру захисту прав людини, основні виклики в роботі, найчастіші порушення прав людини та як реагують на такі звернення, журналістка Фіртки поспілкувалася з представником Уповноваженого з прав людини в Івано-Франківській області Віталієм Вербовим.

1673
30.01.2025
Олег Неїжпиво

Рік змії — шостий у 12-річному китайському «звіриному» циклі, де символ тварини характеризує ті чи інші головні якості поточного року.

2300
26.01.2025
Діана Струк

Про енергоефективність, вивчення альтернативних джерел енергії, реновацію та подолання наслідків ракетного обстрілу, Фіртка поспілкувалася з ректором Івано-Франківського національного технічного університету, професором Ігорем Чудиком.

4284 2

В неділю, 23 лютого 2025 року, о 18.00 за місцевим часом закрилися виборчі дільниці по виборах німецького парламенту – Бундестагу. І одразу ж в ЗМІ з’явилися перші результати екзитполів.

407

Тепер, коли епоха постмодернізму минула, вже немає часу на вишукані пасьянси та перепрошення. Настав швидкий час чудовиськ. Котрі будують свої персональні реальності, котрі служать лише тим традиціям, які були створені на замовлення з учора на сьогодні прирученими та купленими жерцями. 

268

Івано-Франківськ, як і вся Україна, сьогодні потребує консолідації сил серед ветеранів, які пройшли війну. Повертаючись до цивільного життя, вони стикаються з викликами – соціальна адаптація, психологічна реабілітація, пошук роботи, а також прагнення бути корисними для суспільства.

499

Здебільшого нам відомі чоловічі імена проповідників, єпископів пресвітерів, та мало хто знає, що важливу роль в період становлення ранньої християнської Церкви відігравали жінки, які майже непомітно, але дуже суттєво працювали, несучи своє особливе служіння дияконис.

450
22.02.2025

Перекуси повинні бути корисними, поживними та здоровими. Це своєю чергою допоможе залишатися в тонусі та бути продуктивними.  

8028
17.02.2025

Інфляція на споживчому ринку в січні 2025 року порівняно із груднем 2024 року, як на Івано-Франківщині, так й в Україні складала 1,2%.  

685
14.02.2025

Перекуси між основними прийомами їжі потрібні не лише для втамування голоду, а й для підтримки енергії, концентрації та загального самопочуття.

726
19.02.2025

Серед українців немає однозначної позиції стосовно того чи повинні віряни, які за своїми релігійними переконаннями не можуть брати до рук зброю, мати право на альтернативну (невійськову) службу в умовах воєнного стану.  

1143
16.02.2025

Останніми роками частина вірян, яка дивиться богослужіння онлайн, зросла.  

725
12.02.2025

Християнська сім'я бере на себе відповідальність жити разом аж до смерті: у любові, вірності, чесності та послуху подружньому.  

6310
08.02.2025

Чотириметровий Хрест Миру із золотим Розп'яттям можна буде побачити в Івано-Франківську дев'ятого та десятого лютого на площі Ринок з 9:00.  

1796
23.02.2025

Нова програма "Ти даруй мені квіти" обіцяє стати справжнім святом весни та кохання, даруючи слухачам незабутні емоції та враження, зазначає артистка.

276
20.02.2025

Президент США Дональд Трамп назвав президента України Володимира Зеленського диктатором і заявив, що Зеленський повинен діяти швидко, якщо Україна хоче вижити як країна.  

299
19.02.2025

Понад половина українців (57%) довіряють президенту України Володимиру Зеленському.  

1620
14.02.2025

Так, респондентам запропонували три опції та запитали, що, на їх думку, скоріше описує можливі санкції проти Порошенка.  

811 1