МААТ

Маат - давньоєгипетська богиня, що персоніфікує Істину, Справедливість, Вселенську Гармонію, божественне встановлення та етичну норму. (Якраз все те, що сьогодні в дефіциті).


Маат зображалася у вигляді сидячої жінки зі страусовим пером на голові, іноді крилатої; також могла зображатися лише за допомогою свого атрибута - пера або плоского піщаного предвічного пагорба зі скошеною однією стороною, на якому вона часто сидить, і який може зображуватися під стопами і престолами багатьох інших богів. У деяких текстах богиня виступає як дружина Птаха, Тота.

На космічному рівні Маат символізувала собою Великий Божественний Порядок і Закон, дарований всесвіту Богом-творцем під час створення світу, згідно з яким змінюють один одного пори року, рухаються в небесах зірки і планети, існують і взаємодіють боги і люди. Уявлення про Маат є віссю всіх уявлень древніх єгиптян про всесвіт і етичні основи їх світогляду. Згідно з традицією, як і інші боги, крилата Маат в початкові часи перебувала серед людей, гріховна сутність яких змусила її піти за своїм батьком Ра на небеса.

Принцип Маат включає в себе як правильність і закономірність розвитку всесвіту, так і згуртованість суспільства, а також, що особливо важливо, відповідальність царя і простого смертного за свої вчинки. Встановлений богом на землі, цар підтримує Маат і за допомогою ритуалів, переможних воєн і особистого благочестя знищує Ісефет - брехню, хаос, руйнування. Підносячи під час щоденного богослужіння у храмі до лику божества статуетку Маат, дочки сонця увінчану страусовим пером, цар знову з конкретного володаря ставав втіленням самого принципу царственості, акумулюючи досвід численних предків і створюючи основу для життя своїх наступників.

Статуетка Маат втілювала в собі принцип локальної гармонії, цар тим самим відновлює космічну гармонію, бо «серце богині Маат полюбило його, і вона підноситься до богів у вічності», возз'єднаються локальний і вселенський світопорядок, небо і земля, проголошуючи нове торжество порядку у всесвіті над початковим хаосом. Незважаючи на те, що зображення Маат збереглися практично у всіх єгипетських храмах, її культу були присвячені лише кілька маленьких святилищ, одне з яких розташовувалося неподалік від святилища Монту в Карнаці, а інше - на західному березі Нілу в Фівах.

Культ Маат засвідчений ще з епохи Стародавнього царства; в Новому царстві богиня шанувалася як дочка сонячного божества. Навіть Ехнатон, основи релігійної реформи якого пізніше вважалися протилежністю Маат, в ранніх текстах гробниці візиря Рамосі у Фівах, названий «той, що живе згідно Маат»..

Титул «жрець Маат» носив чаті - великий візир, який одночасно був верховним суддею і носив золотий образ богині на грудях на знак свого особливого статусу. Маат є однією з найважливіших дійових осіб Псіхостасіі, або загробного суду, під час якої її статуетка або емблема - страусине перо є противагою серця померлого на великих вагах, встановлених перед престолом Осіріса; крім того, її зображення часто завершує і самі ваги. Навіть сам зал, в якому визначалася міра гріхів серця померлого, називався «Чертогом Двох Істин (Маат)».

На підтримку Маат були спрямовані багато ритуалів, зображення яких збереглися на стінах святилищ: починаючи від зображень царя, який забиває булавою іноземців і встановлює тим самим світопорядок і до рельєфів, на яких фараон разом з богами полює з сіткою на болотних птахів, які з криком вилітають із заростей тростини. Болотні птиці в даному випадку символізують ворогів бога; піймавши птахів хаосу, цар приносить їх у жертву богам, стверджуючи Маат.

Ім'я богині входило у велике число теофорних імен, популярних у всі епохи існування давньоєгипетської цивілізації. У багатьох царських церемоніальних написах говориться про встановлення або відновлення Маат як про найвище благо, скоєне царем: «Знову звів я зруйновані пам'ятки у вічності і безкінченності, знищив брехню по всій країні. Затвердив я Істину і брехню зробив для землі гидотою, так як це було на початку часів...» (з тексту «Стели Реставрації» Тутанхамона).

Принципи Маат
42 негативних визнання (папірус Ані):

Я не чинив гріха.
Я не чинив грабіж із застосуванням насильства.
Я не крав.
Я не вбивав чоловіків і жінок.
Я не крав зерно.
Я не викрадав приношення.
Я не крав майно бога.
Я не брехав.
Я не захоплювався їжею.
Я не виголошував прокляття.
Я не чинив перелюбу.
Я не лежав із чоловіками.
Я не змусив нікого плакати.
Я не їв серця [тобто я не засмучувався марно, або не відчував докорів сумління].
Я не нападав на будь-яку людину.
Я не людина обману.
Я не крав з оброблюваних земель.
Я не був шпигуном.
Я не обмовив людини.
Я не був сердитий без поважної причини.
Я не розбещував дружину будь-якого чоловіка.
Я не забруднював себе.
Я не тероризував.
Я не переступив [Закон].
Я не був розгніваний.
Я не закрив вуха від слів правди.
Я не ображав.
Я не людина насильства.
Я не сіяв ворожнечу.
Я не діяв (або судив) із зайвою поспішністю.
Я не влазив у питання.
Я не множив свої слова в розмові.
Я нікого не образив, я не зробив зла.
Я не працював у чаклунстві проти царя.
Я ніколи не зупиняв [потоки] води.
Я ніколи не підвищував голос (говорив в гніві).
Я не проклинав його (або зневажив) Бога.
Я не виступав із зарозумілістю.
Я не вкрав хліб богів.
Я не відносив торти Кенфу від духів померлих.
Я не вирвав хліб у дитини, і не ставився з презирством до Бога мого міста.

Я не вбив великої рогатої худоби, що належить Богу.

 

(Накопано в інтернеті)


19.02.2025
Діана Струк

Про наукову школу біохімії, досвід роботи на міжнародній арені, вплив біологічних добавок та мультивітамінів, про коронавірус, цукровий діабет, холестерин та про здоровий спосіб життя Володимир Лущак розповів в інтерв’ю Фіртці.

773
12.02.2025
Надія Єшкілєва

Для першого в лютому книжкового огляду літературна експертка обрала романи про кохання. Одна з тем, завдяки якій читання було й залишається модним від найдавніших часів і до сьогодні.  

772
06.02.2025
Вікторія Матіїв

Про функціонування Центру захисту прав людини, основні виклики в роботі, найчастіші порушення прав людини та як реагують на такі звернення, журналістка Фіртки поспілкувалася з представником Уповноваженого з прав людини в Івано-Франківській області Віталієм Вербовим.

1589
30.01.2025
Олег Неїжпиво

Рік змії — шостий у 12-річному китайському «звіриному» циклі, де символ тварини характеризує ті чи інші головні якості поточного року.

2213
26.01.2025
Діана Струк

Про енергоефективність, вивчення альтернативних джерел енергії, реновацію та подолання наслідків ракетного обстрілу, Фіртка поспілкувалася з ректором Івано-Франківського національного технічного університету, професором Ігорем Чудиком.

4193 2
21.01.2025
Вікторія Косович

Як реалізовували проєкт, яким обладнанням оснащений центр та як він функціонуватиме надалі, дізнавалась журналістка Фіртки.  

3194

Тепер, коли епоха постмодернізму минула, вже немає часу на вишукані пасьянси та перепрошення. Настав швидкий час чудовиськ. Котрі будують свої персональні реальності, котрі служать лише тим традиціям, які були створені на замовлення з учора на сьогодні прирученими та купленими жерцями. 

194

Івано-Франківськ, як і вся Україна, сьогодні потребує консолідації сил серед ветеранів, які пройшли війну. Повертаючись до цивільного життя, вони стикаються з викликами – соціальна адаптація, психологічна реабілітація, пошук роботи, а також прагнення бути корисними для суспільства.

424

Здебільшого нам відомі чоловічі імена проповідників, єпископів пресвітерів, та мало хто знає, що важливу роль в період становлення ранньої християнської Церкви відігравали жінки, які майже непомітно, але дуже суттєво працювали, несучи своє особливе служіння дияконис.

366

Більшість культур сприймають собак як членів родини, але в певних релігіях відношення до цих тварин неоднозначне. До прикладу на близькому сході  серед мусульман обізвати когось «собакою» означає виявити свою велику зневагу. А відповідь на це знаходимо у ставлені релігії до цих тварин.

836
17.02.2025

Інфляція на споживчому ринку в січні 2025 року порівняно із груднем 2024 року, як на Івано-Франківщині, так й в Україні складала 1,2%.  

605
14.02.2025

Перекуси між основними прийомами їжі потрібні не лише для втамування голоду, а й для підтримки енергії, концентрації та загального самопочуття.

649
10.02.2025

Питання «чи варто їсти пізно ввечері?» часто хвилює тих, хто намагається правильно харчуватися й дбати про своє здоров’я.  

934
19.02.2025

Серед українців немає однозначної позиції стосовно того чи повинні віряни, які за своїми релігійними переконаннями не можуть брати до рук зброю, мати право на альтернативну (невійськову) службу в умовах воєнного стану.  

1045
16.02.2025

Останніми роками частина вірян, яка дивиться богослужіння онлайн, зросла.  

652
12.02.2025

Християнська сім'я бере на себе відповідальність жити разом аж до смерті: у любові, вірності, чесності та послуху подружньому.  

6236
08.02.2025

Чотириметровий Хрест Миру із золотим Розп'яттям можна буде побачити в Івано-Франківську дев'ятого та десятого лютого на площі Ринок з 9:00.  

1729
17.02.2025

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

31742 1
19.02.2025

Понад половина українців (57%) довіряють президенту України Володимиру Зеленському.  

1510
14.02.2025

Так, респондентам запропонували три опції та запитали, що, на їх думку, скоріше описує можливі санкції проти Порошенка.  

739 1
11.02.2025

Восьмеро з десяти обранців від Івано-Франківщини підтримали цей законопроєкт.  

699