МААТ

Маат - давньоєгипетська богиня, що персоніфікує Істину, Справедливість, Вселенську Гармонію, божественне встановлення та етичну норму. (Якраз все те, що сьогодні в дефіциті).


Маат зображалася у вигляді сидячої жінки зі страусовим пером на голові, іноді крилатої; також могла зображатися лише за допомогою свого атрибута - пера або плоского піщаного предвічного пагорба зі скошеною однією стороною, на якому вона часто сидить, і який може зображуватися під стопами і престолами багатьох інших богів. У деяких текстах богиня виступає як дружина Птаха, Тота.

На космічному рівні Маат символізувала собою Великий Божественний Порядок і Закон, дарований всесвіту Богом-творцем під час створення світу, згідно з яким змінюють один одного пори року, рухаються в небесах зірки і планети, існують і взаємодіють боги і люди. Уявлення про Маат є віссю всіх уявлень древніх єгиптян про всесвіт і етичні основи їх світогляду. Згідно з традицією, як і інші боги, крилата Маат в початкові часи перебувала серед людей, гріховна сутність яких змусила її піти за своїм батьком Ра на небеса.

Принцип Маат включає в себе як правильність і закономірність розвитку всесвіту, так і згуртованість суспільства, а також, що особливо важливо, відповідальність царя і простого смертного за свої вчинки. Встановлений богом на землі, цар підтримує Маат і за допомогою ритуалів, переможних воєн і особистого благочестя знищує Ісефет - брехню, хаос, руйнування. Підносячи під час щоденного богослужіння у храмі до лику божества статуетку Маат, дочки сонця увінчану страусовим пером, цар знову з конкретного володаря ставав втіленням самого принципу царственості, акумулюючи досвід численних предків і створюючи основу для життя своїх наступників.

Статуетка Маат втілювала в собі принцип локальної гармонії, цар тим самим відновлює космічну гармонію, бо «серце богині Маат полюбило його, і вона підноситься до богів у вічності», возз'єднаються локальний і вселенський світопорядок, небо і земля, проголошуючи нове торжество порядку у всесвіті над початковим хаосом. Незважаючи на те, що зображення Маат збереглися практично у всіх єгипетських храмах, її культу були присвячені лише кілька маленьких святилищ, одне з яких розташовувалося неподалік від святилища Монту в Карнаці, а інше - на західному березі Нілу в Фівах.

Культ Маат засвідчений ще з епохи Стародавнього царства; в Новому царстві богиня шанувалася як дочка сонячного божества. Навіть Ехнатон, основи релігійної реформи якого пізніше вважалися протилежністю Маат, в ранніх текстах гробниці візиря Рамосі у Фівах, названий «той, що живе згідно Маат»..

Титул «жрець Маат» носив чаті - великий візир, який одночасно був верховним суддею і носив золотий образ богині на грудях на знак свого особливого статусу. Маат є однією з найважливіших дійових осіб Псіхостасіі, або загробного суду, під час якої її статуетка або емблема - страусине перо є противагою серця померлого на великих вагах, встановлених перед престолом Осіріса; крім того, її зображення часто завершує і самі ваги. Навіть сам зал, в якому визначалася міра гріхів серця померлого, називався «Чертогом Двох Істин (Маат)».

На підтримку Маат були спрямовані багато ритуалів, зображення яких збереглися на стінах святилищ: починаючи від зображень царя, який забиває булавою іноземців і встановлює тим самим світопорядок і до рельєфів, на яких фараон разом з богами полює з сіткою на болотних птахів, які з криком вилітають із заростей тростини. Болотні птиці в даному випадку символізують ворогів бога; піймавши птахів хаосу, цар приносить їх у жертву богам, стверджуючи Маат.

Ім'я богині входило у велике число теофорних імен, популярних у всі епохи існування давньоєгипетської цивілізації. У багатьох царських церемоніальних написах говориться про встановлення або відновлення Маат як про найвище благо, скоєне царем: «Знову звів я зруйновані пам'ятки у вічності і безкінченності, знищив брехню по всій країні. Затвердив я Істину і брехню зробив для землі гидотою, так як це було на початку часів...» (з тексту «Стели Реставрації» Тутанхамона).

Принципи Маат
42 негативних визнання (папірус Ані):

Я не чинив гріха.
Я не чинив грабіж із застосуванням насильства.
Я не крав.
Я не вбивав чоловіків і жінок.
Я не крав зерно.
Я не викрадав приношення.
Я не крав майно бога.
Я не брехав.
Я не захоплювався їжею.
Я не виголошував прокляття.
Я не чинив перелюбу.
Я не лежав із чоловіками.
Я не змусив нікого плакати.
Я не їв серця [тобто я не засмучувався марно, або не відчував докорів сумління].
Я не нападав на будь-яку людину.
Я не людина обману.
Я не крав з оброблюваних земель.
Я не був шпигуном.
Я не обмовив людини.
Я не був сердитий без поважної причини.
Я не розбещував дружину будь-якого чоловіка.
Я не забруднював себе.
Я не тероризував.
Я не переступив [Закон].
Я не був розгніваний.
Я не закрив вуха від слів правди.
Я не ображав.
Я не людина насильства.
Я не сіяв ворожнечу.
Я не діяв (або судив) із зайвою поспішністю.
Я не влазив у питання.
Я не множив свої слова в розмові.
Я нікого не образив, я не зробив зла.
Я не працював у чаклунстві проти царя.
Я ніколи не зупиняв [потоки] води.
Я ніколи не підвищував голос (говорив в гніві).
Я не проклинав його (або зневажив) Бога.
Я не виступав із зарозумілістю.
Я не вкрав хліб богів.
Я не відносив торти Кенфу від духів померлих.
Я не вирвав хліб у дитини, і не ставився з презирством до Бога мого міста.

Я не вбив великої рогатої худоби, що належить Богу.

 

(Накопано в інтернеті)


21.12.2024
Олег Головенський

На «Порталі місцевих податків Івано-Франківської громади» відтепер можна довідатися про заборгованості мешканців Івано-Франківська по податках на житлову та нежитлову нерухомість, на землю, борги за оренду землі та мінімальне податкове зобов’язання.  

226
16.12.2024
Вікторія Матіїв

Про значення Різдва Христового, журналістка Фіртки поспілкувалася з отцем Миколаєм Микосовським, який служить у Василіянському монастирі УГКЦ на Ясній Горі у Гошеві.  

1351
12.12.2024
Діана Струк

Про навчальний процес, наукові досягнення, мобілізацію, обсерваторію на горі Піп Іван та перейменування університету Фіртка поспілкувалася з в. о. ректора Прикарпатського національного університету, професором Ігорем Цепендою.

2444 2
06.12.2024
Вікторія Косович

Станіслав Дейна добровольцем пішов на фронт у 2022 році. Захисник отримав поранення на Запорізькому напрямку та вже понад рік проходить лікування в Івано-Франківській обласній клінічній лікарні.  

3587
04.12.2024
Олег Головенський

У США, як справжня інформаційна бомба, «вибухнув» Звіт конгресового «Спеціального підкомітету з пандемії коронавірусу». 

2911
02.12.2024
Тетяна Сорока

Про атмосферу у Верховній Раді, творення законів, що змінюють правила гри для бізнесу, для розвитку локальних ініціатив, про майбутні вибори та терміни служби у війську, народний депутат розповів журналістці Фіртки.  

2124

Чому на прапорах європейських країн переважають синій, білий та червоний кольори та які ж вони - кольори китайської Серединної держави.  

586

В період російської агресії  ми згадуємо про свою ідентичність  звертаючись до своїх коренів та традицій. От і на Різдво все частіше можна побачити  в оселях не тільки ялинку, але і дідух – традиційну українську  різдвяну прикрасу.  

433

Теперішні жлоби і жлобихи збирають величезні аудиторії – від кількох тисяч й аж до десятків мільйонів завсідників соціальних мереж. Але суть та сама.

1611

«Хресні ходи», «молитовні стоянія» образ «жертви» та численні відео всіляких «батюшок» та вірян московського патріархату після об’єднання українського православ’я нікуди не зникли. Вони далі  продовжують розхитувати українське суспільство.  

1772
19.12.2024

Святкові застілля часто спокушають нас великою кількістю смачних страв, але переїдання може зіпсувати як настрій, так і самопочуття.  

258
16.12.2024

У листопаді цього року приріст споживчих цін до попереднього місяця на 1,4–2,5% зафіксували у всіх регіонах України.  

477
12.12.2024

Сніданок – це основа вашого дня. Саме від першого прийому їжі залежить рівень енергії, концентрація та настрій. Але не кожен сніданок справді працює на вас.  

774
18.12.2024

Митрополит Володимир проголосив два відпустові храми з нагоди Ювілейного 2025 року Божого.  

4942
15.12.2024

Христове Різдво — джерело перемоги над різними страхами. Особливо сьогодні, коли вирує в Україні війна з московитами, лунають часто тривоги та щодня є звістки про загибель українців.  

334
10.12.2024

Кардинал Микола Бичок отримав титул кардинала-пресвітера Святої Софії.

850
07.12.2024

Перша святиня у селі була зведена далекого 1852 року. Споруда згоріла у роки І світової війни. Але попри складні часи прикарпатці взялись на її місці відновлювати храм. І нова церква була зведена 1924 року.  

10098
18.12.2024

У суботу, 21 грудня 2024 року, в приміщенні Івано-Франківського обласного музею визвольної боротьби імені Степана Бандери відбудеться благодійний захід "Традиції Різдва в часі боротьби".  

476
18.12.2024

Президент України зазначив, що в України поки немає сил відвоювати окупований Крим та частину Донбасу, які Росія "фізично" контролює.

228
16.12.2024

В українському інформаційному просторі останніми місяцями з'являються повідомлення про можливі вибори в умовах воєнного стану.  

347
13.12.2024

Литва є одним із найбільших прибічників й адвокатів України на міжнародній арені.

376
11.12.2024

В Україні продовжують цифровізацію послуг для чинних і колишніх військовослужбовців та їхніх рідних.  

694