Львівські хірурги видалили надзвичайно рідкісну пухлину шиї у 40-річного франківця

За останні 50 років такого діагнозу львівські судинні хірурги ще не ставили.

Львівські судинні хірурги успішно прооперували 40-річного мешканця Івано-Франківська Андрія П. з надзвичайно рідкісною пухлиною шиї, про це пише Фіртка з посиланням на zaxid.net.

У чоловіка діагностували відразу чотири хемодектоми. Такого випадку у практиці львівських судинних хірургів Львівської обласної клінічної лікарні за останні 50 років ще не було.

Як пояснив ZAXID.NET судинний хірург, професор Ігор Кобза, хемодектома зустрічається вкрай рідко: один випадок на 1,3 млн людей. Пухлина виникає на розгалужені сонних артерій, де є вузлик, так званий гломус. Це здебільшого доброякісна пухлина і вона виникає лише з одного боку. Тобто, одна пухлина з одного боку. Особливість пухлини, яку діагностували в іванофранківця Андрія у тому, що у нього подвійні хемодектоми з двох боків. Одна пухлина була невелика, а друга – гігантська.


«Радили їхати на операцію до Києва або до Львова. Я обрав Львів»


«За останні 50 років у відділенні судинної хірургії було понад 50 пацієнтів з хемодектомами. Спочатку такі пухлини діагностували вкрай рідко, а в останні роки виявляють дві-три на рік, бо до нас їдуть пацієнти не лише з Західної України, а з різних областей. Але випадку, щоб пухлини були з двох боків і при цьому подвійні, ще не було за всі роки існування відділення судинної хірургії (відділенню 51 рік). Це перший такий випадок не лише у Львові, а й в Західній Україні й в медичній літературі таких випадків описано небагато», – каже професор Ігор Кобза.

Андрій поняття не має, що могло спровокувати таку пухлину. Ніхто з батьків, дідусів-бабусь і навіть далеких родичів такою недугою не хворів. А ось йому з молодшим братом не пощастило. В обох в різний час діагностували хемодектому. У брата 11 років тому традиційну – одну і лише з одного боку. А в Андрія – подвійну з двох боків.

«Шість років тому раптово відчув пульсацію у вусі і що у мене за лівим вухом ніби корч схопив. Пішов до ЛОРа, мене обстежили, але нічого не виявили. Десь через пів року у мене почався кашель. Чим я тільки його не лікував, не допомагало. Згодом я пішов на консультацію до ще одного ЛОРа. Лікарка ретельно обстежила мене, за спеціальністю жодних відхилень не знайшла, але помітила пухлини в сонних артеріях. І порадила їхати на операцію або до Києва, або до Львова. Я обрав Львів», – розповів ZAXID.NET Андрій.

І на УЗД, і на комп’ютерній томографії (КТ) було видно, що на розгалуженні сонних артерій зліва є невелика пухлина, тоді йде невелика перетяжка і далі є просто гігантська пухлина, що мала в діаметрі майже 10 см. Самої сонної артерії пацієнта не було видно. Скидалося на те, що пухлина її просто «з’їла». Такі ж дві пухлини виявили й з правого боку, але вони були трішки менші за розмірами.

Судинні хірурги вирішили спершу видаляти пухлини з лівого боку, бо вони стискали внутрішню сонну артерію, яка постачає кров до мозку. Окрім того, велика пухлина захопила нерви, які іннервують горлянку, ідуть в під’язикову ділянку та інші. А це могло призвести до порушення ковтання, перекосити обличчя. Оскільки пухлина була у щелепній ділянці, то могла перетиснути пацієнтові й трахею.

Операція була надто ризикована. Передусім тим, що була велика ймовірність виникнення кровотечі.

Як пояснив Ігор Кобза, хемодектоми – це найбільш васкуляризовані пухлини. Найменший дотик до них викликає фонтан крові. Тому вони дуже небезпечні у плані виникнення кровотеч.

Оскільки ні на УЗД, ні на КТ сонної артерії не було видно, судинні хірурги були готові до того, то її доведеться протезувати.

Пухлина захопила внутрішню і зовнішню сонні артерії, тому був ризик, що під час операції доведеться перев’язати внутрішню сонну артерію, видалити ушкоджену частину і протезувати її. Але перев’язування артерії могло спровокувати інсульт. Рідних про це попередили.


Генетичний аналіз пацієнта відправлять до Німеччини, аби вберегти від хвороби його дітей


До складу операційної бригади, окрім професора Ігоря Кобзи, увійшли судинні хірурги Тарас Кобза, Юлія Мота, анестезіолог Роман Михайльчук, анестезистка Ольга Ганас і операційна медсестра Ольга Копитко.

Судинні хірурги майже три години відчищали сонну артерію від пухлин, виривали у них важливі нерви, щоб пацієнт міг нормально ковтати, вільно говорити, нормально дихати та нарешті позбутися набридливого кашлю.

Операція пройшла успішно. Обійшлося без протезування сонної артерії, без масивних кровотеч, без інсульту. У перший день після операції у пацієнта лише трішки змістився язик, бо під’язиковий нерв у прямому розумінні довелося виривати у пухлини. Але за пару днів язик практично став на місце.

У вівторок, 18 травня, через тиждень після операція, Андрія виписали додому. Він дуже швидко відновився після операції, дуже задоволений результатом і приблизно через місяць планує знову приїхати до Львова, аби позбутися пухлин ще й з правого боку.

А судинні хірурги планують відправити генетичний аналіз Андрія та його брата, а також їхніх дітей у лабораторію клініки «Шаріте» в Німеччину, аби дізнатися, чи є у дітей схильність до виникнення таких пухлин. Якщо є, то тримати їх на контролі, щоб в разі потреби вчасно видалити.


Читайте також:

Львівські онкологи видалили 47-річній прикарпатці пухлину вагою 30 кг

Львівські лікарі видалили у немовляти півторакілограмову пухлину


19.05.2021 1565
Коментарі ()

17.07.2025
Катерина Гришко

Родичі пробачили хлопцю, знаючи про «своєрідний характер» загиблої і його нелегке дитинство, і просили в суді застосувати менш суворе покарання.  

1730
13.07.2025
Вікторія Матіїв

Дружина полеглого воїна Любов Галько розповіла журналістці Фіртки, яким був Руслан Галько — у повсякденному житті, в родинному колі та на фронті.

18830
09.07.2025
Тетяна Дармограй

В інтерв’ю професорка кафедри судової медицини Івано-Франківського національного медичного університету Наталія Козань розповіла про процес та методи ідентифікації тіл загиблих військових, виклики, з якими стикаються фахівці та чому ця робота — це насамперед про гідність.  

1690
05.07.2025
Вікторія Косович

Про те, що таке фемінізм, як він розвивався в українському суспільстві та чому його не потрібно боятися, Фіртка поспілкувалася з журналісткою та письменницею, авторкою книги "Слово на літеру "Ф" Іриною Славінською.

1178
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

2223
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

3800

По соцмережах пішла дискусія про зрізані кілька дерев (ялинок) на Івано-Франківській Площі Ринок. «Політично» мотивований ґвалт наростає. Аж до вимог «засадити» ринкову площу деревами та зробити парк.

1908

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

648

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

1266

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

1421
13.07.2025

Першими жнива на Прикарпатті почали хлібороби Покуття.

335
10.07.2025

У сучасному ритмі життя готувати "здорову вечерю з трьох страв" щодня — радше мрія, ніж реальність. Але це не означає, що збалансоване харчування — лише для тих, хто має багато часу. Навпаки: з правильним підходом можна харчуватися повноцінно, навіть маючи 15–20 хвилин на день.  

848
04.07.2025

Харчування під час війни немає відрізнятись від звичного раціону, який був у мирний час, та обов'язково повинне бути збалансованим. 

24362
15.07.2025

Християнська родина — це не лише осередок любові й підтримки, а й «домашня Церква».  

576
11.07.2025

П'ятого серпня цього року в часі прощі з нагоди вшанування чудотворної ікони Гошівської Богородиці відбудеться презентація нової ікони тифлографічно-акустичного типу «Богородиця з Гошева».  

583
05.07.2025

Протягом двох днів, 12-13 липня, у Погінському монастирі Успіння Матері Божої відбудеться XVI міжнародний з'їзд Апостольства страждальної Матері Божої покровительки доброї смерті.  

720
30.06.2025

У рамках цього благодійного заходу зібрали 78 тисяч 320 гривень на підтримку 10 окремої гірсько-штурмової бригади «Едельвейс».  

1610
11.07.2025

Історія занепаду пам’ятки архітектури та боротьба за його повернення громаді.

7951
15.07.2025

У понеділок, 14 липня, генсек НАТО Марк Рютте під час зустрічі із президентом США Дональдом Трампом у Білому домі нагадав президенту США, кого Росія відправила керівником делегації на переговори до Стамбула.

363
09.07.2025

Президент США Дональд Трамп, аби втримати пУтіна від вторгнення в Україну, погрожував російському диктатору «розбомбити Москву до бісової матері».

740
04.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

1997 4
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

706