Люстрація як необхідність

 

 

Чим далі, тим все більше стає зрозумілішим, що без люстрації неможлива ситуація довіри в суспільстві. Мова не йде про масові звільнення чиновників. Мова йде про поінформованість суспільства про те, кого воно бере собі на службу. Адже було б дивним бачити працедавця, який наймає людей, про яких йому нічого не відомо. Власне маємо залишковий синдром радянщини. За «совка» суспільству було необов’язково знати хто є хто серед «слуг народу». Достатньо було, щоби це знала правляча партія.

 

В пострадянському парадоксі «влади темних конячок» заховані корені тієї тотальної корупції, яка, немов концентрована кислота, роз’їдає українське суспільство.

 

Люстрація – це не «віник», як дехто вважає, це «прожектор». «Віник» був актуальним на початку 90-х років минулого століття, коли Україна щойно звільнилася від радянського ярма. Це пропонував тоді Вячеслав Чорновіл та інші наші моральні авторитети. Той час вже у відносно далекому минулому. Багато втрачено.

 

Після підписання угоди про Асоціацію України з Євросоюзом ми вступаємо в нову епоху, в новий цивілізаційний вимір. Суспільство повинно отримати повну інформацію про чиновників та правоохоронців. А вже потім суспільство вирішить, кого доцільно вигнати, а кого залишити, незважаючи, наприклад, на його комсомольське минуле. Може, ця людина – добрий професіонал і чесно виконує свої посадові функції. Треба до кожного випадку підходити відповідально і селективно. А інакше ми й нині діючого Президента змушені будемо «попросити» у відставку. А йому, нагадаю, більшість народу України виразила довіру і видала мандат на керування державою.

 

Це добрий приклад тому, що формальні критерії не вичерпують шляхів вирішення проблеми суспільної довіри. Тому потрібний дуже ефективний законодавчий фундамент для люстрацій них дій. Законом про люстрацію мають підтримуватись два процеси.

 

Перший – процес повного й безкомпромісного висвітлення інформації про «слуг народу». Про них не повинно бути заборонених тем. Жодного «особистого життя». Пішов у владу – будь готовий, що тебе і твоїх близьких суспільство розглядатиме під мікроскопом – аж до «спідньої білизни».

 

Другий – процес захисту чесних фахівців від переслідувань за формальними ознаками.

 

Тільки врівноважена дія цих двох процесів дасть нам результат. Адже у 2005 році було майже одночасно звільнено вісімнадцять тисяч чиновників «кучмівського» періоду. Хіба на їхнє місце прийшли кращі? Навпаки, багато професіоналів були відсторонені від влади за формальними політичними критеріями, а на їхнє місце за тими ж ознаками потрапили зовсім некомпетентні люди, але з «правильних партій». Не кожна «молода команда» (як добре відомо киянам) краща старої.

 

Але це зовсім не означає, що люстрацію треба відтермінувати. Наслідки затримки люстрацій них процесів можуть бути ще більш катастрофічними, аніж наслідки формальної люстрації.

 

Потрібно шукати «золоту середину».

 

Щодо дочасних виборів Верховної Ради. Так сталося що в той самий день, 17 червня, коли я склав присягу депутата Верховної Ради України, я проголосував і за включення до порядку денного ради питання про розпуск та дочасні вибори Парламенту. Деякі колеги навіть жартували з мене, - «ти кілька годин тому як став депутатом, і вже підтримуєш розпуск верховної Ради?»

 

Не це я їм відповідав – так, це моя переконання, моя тверда позиція, з якою я йшов на вибори.

 

Віддаючи належне цій Верховній Раді за роботу в непростих умовах, та розуміючи що більшість депутатів підтримують контакти з виборцями, все ж хотів би сказати наступне.

 

За півтора місяці передвиборчої компанії я щодня проводив до десятка зустрічей з виборцями, з колективами, громадами, відповідав на запитання людей в прямих ефірах…

 

Одна з головних вимог, яка звучала з уст громадян є – люстрація та повне перезавантаження всіх гілок влади.

 

І саме тому, перше, що я зробив щойно прийнявши присягу народного депутата, - закликав Верховну Раду прийняти політично-правове рішення щодо розпуску рад всіх рівнів (від Верховної до місцевих рад) та призначення нових виборів вже в жовтні поточного року.

 

Адже на даний момент необхідна нова кров, нові погляди, нові дії. Саме цей парламент несе частку відповідальності за ту ситуацію в країні, яка привела до кризи, до корупції в державних масштабах, до казнокрадства, до ігнорування думки громади щодо розвитку України, що і привело до Майдану.

 

А поки Верховна Рада є чинною – закликаю невідкладно прийняти пакет законів про реальну люстрацію негідних чиновників, перевертнів в погонах, продажних суддів.

 

Заміна кадрів у владі на нове покоління політиків – є вимогою часу та критично важлива для подальшого розвитку України…

 

 

Народний депутат України

Олександр Шевченко


07.05.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки розпитала в керівниці служби у справах дітей Івано-Франківської громади Ірини Рохман, які виклики стоять перед службою, як працюють в умовах повномасштабної війни та яку допомогу можуть отримати діти.  

400
30.04.2025
Олег Головенський

Рейтинг зарплат всіх 62-х міських, селищних та сільських голів Івано-Франківщини. Хто з мерів має банківські рахунки в США та нерухомість в Туреччині, чия дружина заробила в минулому році 20 мільйонів гривень та в кого найбільше автомобілів.

3859
28.04.2025
Катерина Гришко

Шахрайка отримала три роки позбавлення волі за те, що виманювала гроші в родичів зниклих воїнів ЗСУ, обіцяючи інформацію про їх місцеперебування. Фіртка вивчила матеріали слідства та судовий розгляд і ділиться з читачами ексклюзивними деталями.

1360
23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

1255
21.04.2025
Лука Головенський

Де саме в Мюнхені були вбиті агентом КДБ Степан Бандера та Лев Ребет, де знаходилися офіси ОУН, Антибільшовицького Блоку Народів, газетні редакції та проживали Ярослав та Ярослава Стецьки, — про все це у нашому сьогоднішньому дослідженні.

2490
16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

3895

Забобони  або марновірство  — це ті  низинні вірування в певні сили чи предмети, які нібито мають здатність впливати на наше життя.  

286

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

1121

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

961

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

906
05.05.2025

Здорове харчування не лише підтримує фізичний стан, а й допомагає залишатись стійкими перед труднощами та випробуваннями.  

206
23.04.2025

Перекуси повинні бути корисними, поживними та здоровими. Це своєю чергою допоможе залишатися в тонусі та бути продуктивними.  

10585
05.05.2025

У питаннях одягу вірян в церкві різні релігійні традиції мають свої підходи та вимоги.  

233
02.05.2025

У житті кожної людини бувають моменти, коли вона звертається до Бога в надії на підтримку, відповідь чи знак.  

536
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5596
22.04.2025

Видання The Week UK з посиланням на колишнього секретаря померлого папи Франциска включило 45-річного кардинала-українця Миколу Бичка з Австралії в перелік кандидатів на посаду нового Папи Римського.

1331
02.05.2025

Презентували «Життєпис Івано-Франківська», а саме — другу книгу, яка охоплює період з 1939 по 2022 роки.  

702
01.05.2025

Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль повідомив, що Україна та США узгоджують "технічні деталі" перекладу тексту угоди про рідкісноземельні метали та корисні копалини, і вже "найближчої доби" угоду підпишуть.  

527 2
27.04.2025

Президент Володимир Зеленський вважає, що найближчими днями можуть відбутися вагомі зустрічі, які наблизять припинення вогню для України.  

956
24.04.2025

У Лондоні тривають знижені до робочого рівня переговори між Великою Британією, США, Україною, Францією та Німеччиною щодо мирного плану припинення російсько-української війни.  

830
21.04.2025

Наступного тижня команда американського президента Дональда Трампа вирушить до Лондона для перемовин щодо перемир’я в Україні.  

888