Лукашенко звинуватив Росію і сказав, що він українець

 

Олександр Лукашенко

 

Мінськ – Президент Білорусі Олександр Лукашенко у п’ятницю на прес-конференції для журналістів регіональних ЗМІ з Росії багато говорив про Україну.

 

Зокрема, він закликав зупинити війну на Донбасі і звинувачував Росію у порушенні міжнародних угод під час анексії Криму та підтримці так званих «ДНР» і «ЛНР».

 

Білоруський президент також зізнався, що він має українське коріння.

 

Майже всю першу годину прес-конференції для російських журналістів, яка тривала 5 з половиною годин, Олександр Лукашенко присвятив подіям в Україні, а потім ще багато разів повертався до них. Він, серед іншого, говорив про посередницькі дії Білорусі у конфлікті на Донбасі, зокрема зауважив, що від початку був готовий навіть направити туди білоруський військовий контингент для розведення учасників конфлікту, але начебто на Заході від його пропозиції відмовилися.

 

Російські журналісти, які сприймають Лукашенка як вірного союзника Росії, запитували в нього, чому Білорусь та Росія «не діють спільним фронтом» щодо ситуації в Україні, вони явно не сподівались почути відповіді з критикою дій Росії.

«Давайте не будемо темнити один перед одним: якщо б не Росія, то дні «ДНР» і «ЛНР» були б давно злічені», – зазначив Олександр Лукашенко.

 

Білоруський президент назвав події на Донбасі «різаниною» і наголосив, що конфлікт в Україні може бути вирішений тільки шляхом переговорів, бо переможців у цій війні не буде. Лукашенко відмовився відповідати на запитання, чи визнає він Крим російським, проте прочитав лекцію про Будапештський меморандум 1994 року, який він особисто підписував від імені Білорусі, і нагадав його головну суть.

 

«Тому неприпустимо, якщо якась держава порушує територіальну цілісність, яку було гарантовано, і забирає частину території в тієї чи іншої держави», – наголосив президент Білорусі.

 

Лукашенко хоче смоленських та брянських земель

При цьому Олександр Лукашенко заявив, що не боїться територіальних зазіхань Росії на білоруські землі, навіть пожартував, що добре було б передати Білорусі Калінінградську область чи західні регіони Росії, і ці слова він адресував Путіну.

 

«Я кажу: Володимире Володимировичу, ви не переживайте, у нас немає напруження у цій царині. Це ви, кажу, маєте напружуватися, тому що частина псковських, смоленських та брянських земель колись належала Білорусі. Тому доведеться поділитися», – зазначив Лукашенко.

 

Він обіцяв прийняти всіх біженців із України, яких у Білорусі вже нараховується, за його даними, близько 30 тисяч. При цьому Лукашенко зізнався про своє українське походження.

 

«У нас важко розрізати людину і подивитися, росіянин це чи білорус. Ми цього й не робимо, тому що в Білорусі змішане все: російська кров, польська, українська, єврейська, навіть татар у нас 30 тисяч живе. Білорус – це така гримуча суміш, конгломерат. Чому ж і розумні люди – бо просякли усім цим. Але це я не про себе, я про білорусів. Я більше українець, напевно», – сказав президент Білорусі.

 

Якщо б залишилася ядерна зброя, нами ніхто б так не понукав, як тепер – Лукашенко

Коли в Олександра Лукашенка спитали, про що він, як президент, найбільше жалкує, відповідь була відверта.

 

«Я шкодую дуже про те, що я вивів ядерну зброю з Білорусі. Ми це зробили абсолютно безоплатно. Так, я мав виконувати домовленості, ухвалені ще до мене. Але гадаю, що у тому безладі, який тоді був, ніхто на мене надто не натиснув би. Кучма ж сказав, що ми обслуговувати її не зможемо. Сьогодні, з висоти прожитого, вважаю, що все ми б обслужили, все було б нормально, але нами ніхто б так не понукав, як тепер», – зауважив Лукашенко.

 

Це захисна реакція на ідеологію, яка зараз панує в Росії – експерт

Білоруські політологи помічають зміцнення незалежницької риторики з уст Лукашенка і пояснюють це реакцією на агресію Росії проти України.

 

«Коли Лукашенко говорить про територіальні зміни, це, скоріше, захисна реакція на ту ідеологію, яка зараз панує в Росії. На зразок тієї, що сьогоднішні незалежні республіки – це результат радянської політики,  штучні утворення, які історично ніколи не існували», – говорить політолог із Мінська Павел Усов.

 

На думку спостерігачів, ця прес-конференція президента Білорусі була однією з найбільш антиросійських за його 20 років при владі. Олександр Лукашенко – крім критики дій Росії в Криму та на Донбасі – скаржився, що Росія не хоче постачати в Білорусь зброю, а також, що у Москві роблять кроки, які призводять до фінансових збитків у Мінську.

 

Радіо Свобода


18.10.2014 513 0
Коментарі (0)

30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

949
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

2741
24.06.2025
Павло Мінка

19 червня 2025 року Івано-Франківська обласна прокуратура повідомила: судитимуть організатора злочинної групи торговців бурштином.

949
21.06.2025
Діана Струк

Нікіта Тітов — художник, плакатист, ілюстратор. Ще кілька десятиліть тому він називав себе «ватніком», а сьогодні його роботи — символи українського спротиву. Його плакати надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається.

1016
19.06.2025
Катерина Гришко

На початку червня 2025 року провели тендерні конкурси на роботи в навчальних закладах на суму майже 40 мільйонів гривень. Фірми відомі та мають кримінальні справи.  

1017 3
16.06.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з керівником Івано-Франківського театру Ростиславом Держипільським, щоб дізнатися, як театр живе і працює під час війни, як народжуються нові вистави, які міжнародні проєкти підтримують українське мистецтво, а також про виклики сучасності і непересічну силу мистецтва в непростий час.

3042 3

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

863

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

753

Глибше за інших пірнули гностики перших століть християнської ери. Вони дійшли принципового висновку: таємниця часу сусідить з таємницею Бога. Сусідить так близько, так щільно й невіддільно, що її пізнання майже напевно відкриває браму Творця, як найбільшої з таємниць.

368

Світ змінився до невпізнаваності зі стрімким розвитком технологій ми наче живемо у майбутньому. І водночас існують традиції, яким сотні років. Одна з таких  релігійних традицій — це шанування мощей святих у християнстві.

1073
30.06.2025

Замість обмежень, радять зважати на контекст, баланс у раціоні та якість продуктів.  

108
26.06.2025

Мер зазначив, що це приватний бізнес, а тому місто не видає земельні ділянки чи майно для таких закладів.

2305
19.06.2025

Станом на 1 червня 2025 року на Івано-Франківщині зареєстрували 901 фермерське господарство. Загальна площа сільськогосподарських угідь у їх власності та користуванні становить 40 тисяч гектарів.  

1131
27.06.2025

Сьогодні, 27 червня, віряни відзначають свято Найсолодшого Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа – Людинолюбця.  

431
24.06.2025

Один чоловік ходив по окрузі, проклинаючи священика та розповсюджуючи про нього по всій парафії брехливі, злісні чутки.

15048
20.06.2025

Священник розповів про ставлення Церкви до дошлюбних статевих стосунків. 

7361
16.06.2025

У селі Гошів, що на Івано-Франківщині, на Ясній Горі розташований монастир Чину святого Василія Великого. Зокрема, на дзвіниці Гошівського монастиря знаходиться один з чотирьох карильйонів України.  

798
26.06.2025

Роботи Нікіти Тітова стали символами українського спротиву. Його плакати підтримують, надихають і говорять мовою, яка зрозуміла кожному. Та попри публічне визнання, автор часто стикається з піратством власних робіт.  

358
26.06.2025

Рішення саміту НАТО, ухвалене у Гаазі за підтримки президента США Дональда Трампа, підтверджує статус росії як спільної загрози для всього Альянсу.  

271
23.06.2025

Прем’єр-міністр Британії Кір Стармер заявив, що ядерна програма Ірану — серйозна загроза, а США вжили заходів для усунення цієї загрози.  

361
19.06.2025

Депутати Верховної ради України 18 червня 2025 року підтримали в цілому законопроєкт № 11469 про множинне громадянство.   

637
18.06.2025

Україна готується до виборів після завершення воєнного стану, але це будуть не звичайні, а унікальні вибори, які потребуватимуть окремого закону.  

1094