У дружньому колі відбулася в Києві зустріч наших земляків з кардиналом Любомиром Гузаром.
Верховний єпископ Києво-Галицький приїхав на запрошення міжнародної громадської організації «Івано-Франківське земляцтво», яка традиційно організовує для вихідців з Галичини зустрічі з неординарними та цікавими особистостями.
Любомир Гузар також має галицьке коріння, а тому запевнив, що почуває себе як вдома. Про значення молитви в нашому житті, основні орієнтири, бачення сучасної молоді він і розповів в інтерв’ю.
Блаженніший, що означає для Вас молитва?
Суть молитви є дуже простою – старатися бути з Богом, стати відкритим для Нього. Не багато говорити, не багато просити, не радити Богові, що Він має робити. Сконцентруйте всю свою увагу на молитві, щоб не було зайвих думок, зайвих уявлень. І скажіть : «Господи, говори!». Молитва – це не те, що ми робимо, а радше те, що Бог робить для нас. Ми дуже часто перешкоджаємо Господові нашими проханнями, уявленнями, заповнюємо молитовний простір нашими словами. А ми повинні дати Богові можливість говорити.
Наскільки актуальним сьогодні є клич «Любити людину»?
Хочу сказати, що людину перш за все треба шанувати, любити. І починати потрібно з самого себе. Знаємо, що сам Ісус Христос сказав: люби Господа Бога цілим своїм єством, люби ближнього свого, як самого себе. Ми маємо трошки інше, своє поняття про те, що це значить. Тому любити – означає бачити себе та інших людей як сотворіння Боже, обдароване даром життя, розумом, волею, особистими якостями. Сотворінням, яке Господь до чогось запрошує, дає таланти. Бог дав нам життя, тому що він нас любить, ми є результатом його любові. Любити самого себе – не значить шукати своєї вигоди, задоволення, слави, грошей. Кожна людина отримала від Бога те саме, що, наприклад, і я. І тому людина повинна думати, як використати ці Божі дари. Людину не можна зрозуміти без Бога – свого початку і свого кінця.
За кого Ви молитеся щодня?
Я стараюся не молитися ні за кого. Я розумію, що це вас шокує. Але я вважаю, що Господь знає, що кому потрібно, тому немає потреби, щоб я Йому нагадував. Бог знає, що Він у моїх думках. Наша молитва, яка б вона не була, завжди почута Богом. Що це значить? Як ми взагалі можемо мати контакт з Богом? Передусім через Ісуса Христа, Богородицю та святих. Я звертаюся в молитвах до тих святих, які б могли бути мною зацікавлені. Є святі, які визнана церквою як приятелі Господні. А є ті, яких не всі знають, світила церкви, нашого монашества.
Багато молодих людей дуже успішні, володіють сучасними комунікаціями. Але немає спільних цінностей, орієнтирів, а це робить їх беззахисними в світі. Яка Ваша порада молодому поколінню? Як подолати самотність у житті?
Забуваючи про основні завдання нашого життя, ми створюємо цілу низку проблем. Молодша гілка суспільства повинна усвідомити своє призначення, зрозуміти, що людина не може відчути себе вповні без людини. Коли маленьке немовлятко пробуджує свої почуття? Та тоді, коли бачить уперше над собою обличчя мами, тобто другої особи. Дитинка дуже сильно відчуває, чи вона сама, чи хтось поруч. Є гарний твір у Кіплінга «Брати Мауглі», де розповідається про хлопця, який виховувався звірами і дуже добре давав собі раду в лісі. Так, він був людиною, але не був свідомим, бо жив між вовками. Отже, нам потрібна людина, щоб зрозуміти самого себе. І це найбільше відбувається тоді, коли ми робимо один одному добро. Я думаю, що молоді люди мають навіть більше, у них загострене відчуття.
Оксана Романенчук