Лівадійський палацовий комплекс

 

Про один із двох найпопулярніших палаців Криму (разом із Воронцовським) – Лівадійський, написано вже немало. Але це не попса (яку я терпіти не можу) – це класика. Тому я і собі хочу дещо написати про головну дачу царя Ніколая ІІ, та й про селище взагалі.

Ливадия

Ливадия

Великий (Білий) палац

У Великому (Білому) палаці імператора я бував ще у дитинстві. Пам’ятаю, як заставили вдягти невидану річ – бахіли, які я до того бачив лише у мультфільмі «Ну, постривай» (пам’ятаєте, як вовк за зайцем ганявся в кумедних капцях?). Правда, бахіли видавав не бегемот, а сувора бабуся. А біля входу тоді стояли продавці сувенірних монет (монети були тоді моєю слабинкою, тому й запам’ятав). Палац чомусь мені здався зовсім невеликим. Запам’яталися дерев’яні обшивки деяких кімнат, старовинний (допотопний) ліфт (я думав для чого ліфт, який піднімається всього на кілька поверхів) для хворого царевича, фотографії царської родини та делегації Ялтинської конференції (переважно Сталіна, Рузвельта й Черчілля).

В дорослішому віці я ще кілька раз відвідував палац у Лівадії, але екскурсії виходили якимись куцими. Жодного разу я не гуляв не лише по самому селищу, але навіть по території царського маєтку. І лише у червні 2011-го мені вдалося детальніше дослідити палацовий комплекс і селище.

Схема розташування будівель палацового комплексу (кликабельна). Із книги Крым экскурсионный. Путеводитель. 50 популярных маршрутов. - Изд-во "Біблекс", 2009.

Ливадия

Ливадия

Ливадия

Отже, поселення на території сучасної Лівадії існувало дуже давно. Про це свідчать могильник та руїни середньовічного укріплення. У 18 столітті тут було невелике грецьке поселення Ай-Ян (Святий Іван), але у 1778 році усі його мешканці-християни були виселені у Північне Приазов’я. Це був наказ російської імператриці, який стосувався усього Криму. Греки, вірмени, грузини та інші християнські народи були повністю виселені з території півострова. Таким ніби-то було бажання верхівки християнської церкви. Але майже відразу після виселення серед татар, які майже не займалися землеробством, почався масовий голод. І без того хитка економіка Кримського ханства була кінцево зруйнована. А потім сталося остаточне «приєднання» Криму до Росії...

Поряд із грецьким Ай-Яном існувало татарське поселення Панас-Чаір (з татарської Священний Луг). Наприкінці 18 століття частину земель цього поселення купив національний герой Греції, борець проти турків, полковник російської армії та корсар Ламброс Кацоніс. Родом він був із грецького міста Левадія (з гр. луг). Цією назвою він найменував свою садибу, навколо якої, згодом, виросло селище. Татарський Священний Луг став грецьким просто Лугом, а пізніше назва чомусь трансформувалася із Левадії в Лівадію.

Ливадия

Ливадия

На початку 19 століття основна частина земель Лівадії належала командиру грецького Балаклавського батальйону Феодосію Ревелліотісу. У 1834 році маєток Ревелліотіса за 150 тисяч рублів купив значний польський магнат, граф Лев Северинович Потоцький. Три десятиліття тривала лівадійська ера Потоцького. За цей час у маєтку з’явилося два садибних будинки та приміщення для челяді. Першим з’явився будинок (палац) у східному стилі спроектований відомим архітектором Філіппом Ельсоном. Пізніше, за проектом Карла Ешлімана збудували великий панський будинок та будинки для прислуги. В той же період було розбито парк та великі виноградники.

Після смерті Потоцького, через його дочок, Лівадія перейшла до Департаменту наділів міністерства імператорського двору. Маєтності Потоцького стали власністю імператора Алєксандра ІІ, а той подарував їх своїй дружині Маріі Алєксандровнє.

Імператриця розпочала реконструкцію маєтку, якою із 1861 року керував архітектор Височайшего двора Іпполіт Монігетті. Старі будинки Потоцького прикрасили новими ганками та сходами, шпалерами троянд та скульптурами. Їх стали називати Малим та Великим палацами. Хоча існує думка, що Малий палац був відбудований «з нуля». Ця будівля пізніше стала частиною палацового комплексу Ніколая ІІ, але згоріла під час відступу радянських військ у 1941 році (хоча радянські історики твердили, що її спалили фашисти).

Ливадия

Ливадия

Ливадия

Церква Воздвиження Хреста

Крім палаців було зведено багато будівель для царської прислуги. Загалом у 60-ті роки 19 століття в царському маєтку в Лівадії нараховувалося близько 70 споруд.

У 1894 році Лівадію успадкував останній імператор Ніколай ІІ. Більшість будівель не задовольняло запити нового царя, тому знову почалося масштабне будівництво. Великий палац знесли повністю й почали зведення нового. Одночасно будували новий Свитський (Пажеський) корпус та палац для міністра царського двору – барона Фредерікса. А ще збудували невелику церкву у вірменсько-візантійському стилі. Всі ці розкішні будівлі і нині прикрашають лівадійський палацовий комплекс.

Ливадия

Ливадия Ливадия

Ливадия

Ливадия

Палац міністра двору барона Фредерікса

Для проектування палаців запросили знаного ялтинського архітектора Ніколая Краснова. Допоміжні будівлі проектував Грігорій Гущін.

Будівництво Великого палацу почалося у 1910 році. Закінчили його в рекордно короткий срок – за 17 місяців. Палац зводився у стилі італійського Відродження. Всю розкіш новозведеного палацу важко описати – це потрібно бачити.

Царська резиденція була зведена за останнім словом техніки. Сюди провели електроенергію (електростанцію звели ближче до Ялти), водопостачання, центральне опалення та телефонний зв’язок. Крім того, резиденція мала свій автопарк. Але користувалась царська родина комплексом недовго – бурхливі події 1917-го поставили хрест на царизмі в імперії, ну а родина була знищена.

Із жовтня 1917 по листопад 1920 рр. Лівадія неодноразово змінювала власників. Тимчасовий уряд, більшовики, німці, англійці, французи, білогвардійці – хто тільки не грабував царські палаци.

Ливадия

Ливадия

Ливадия

Свитський (Пажеський) корпус

У 1920 році радянська влада націоналізувала палацовий комплекс. Тут влаштували санаторій для селян (перший у світі), який пізніше трансформувався у лікувальний комбінат.

Після німецької окупації радянська влада повернулася у квітні 1944 року. Почалося відновлення значно пошкоджених будівель, яке значно прискорили взимку. А у лютому 1945 лівадійський Білий палац прославився на весь світ – він приймав делегацію Ялтинської конференції.

Нині в Лівадійському палацовому комплексі музей та санаторій (частину корпусів звели вже у радянський період). А в будівлі царської електростанції розташований центр органної музики «Лівадія». Лівадійський орган є найбільшим в Україні й першим, виготовленим в СРСР.

У Лівадії є багато старовинних вілл. А ще є розкішні сучасні готелі. Загалом селище справило враження найбільш цільного курортного поселення, з тих, що я відвідав в Криму. Дорогого, затишного і майже європейського.

Ливадия

Ливадия

Ливадия

Ливадия

Органний центр "Лівадія". Колишня царська електростанція

Наприкінці, хочу зазначити, що мені дуже сподобався палац міністра царського двору барона Фредерікса. Ця симпатична будівля перебуває в тіні «більшого брата», але будь вона в будь-якому іншому поселенні – вважалася б видатною пам’яткою палацобудування. Особливо зважаючи на те, що зводив її Ніколай Краснов.

Поряд із палацом Фредерікса починається стежина, яка з’єднує усі царські маєтки Великої Ялти (крім Масандри). Вона прокладена по гірському схилу й проходить майже на одному рівні (якщо говорити мовою геоморфологів та гідрологів – має майже горизонтальний поздовжній профіль рівноваги). Це ще один вагомий туристичний об’єкт, але це вже інша історія.

Текст та фото Романа Маленкова

Ливадия

Ливадия

Ливадия

Ливадия

Ще трохи Лівадії. Старі вілли


14.04.2013 648 0
Коментарі (0)

23.05.2025
Вікторія Косович

Про методи викладання, сучасну школу історії та виклики професії Володимир Половський розповів журналістці Фіртки.

1490 2
21.05.2025
Тетяна Ткаченко

Про долю Центрального ринку, судові процеси, стихійну торгівлю та майбутні плани, журналістка Фіртки поспілкувалася з директором КП «Муніципальні Ринки» Мар’яном Слюзаром.

1784 1
19.05.2025
Катерина Гришко

Організаторам найбільшого в історії Івано-Франківщини наркобізнесу, що вражав масштабами та технологіями, винесли вирок. Під час судового процесу, який тривав майже шість років, відкрилися приголомшливі подробиці наймасштабнішого проєкту з марихуаною на Прикарпатті.  

2570
17.05.2025
Лука Головенський

Фіртка поспілкувалася з Володимиром Війтовичем, отцем-адміністратором катедрального храму Української Греко-Католицької Церкви в Мюнхені про церковне життя, хвилі еміграції, історію українства в Мюнхені та ставлення німецького народу та влади до України та українців. 

2355 2
15.05.2025
Вікторія Матіїв

Про загальну мобілізацію, проблему СЗЧ, залучення до армії молоді та зміни в мобілізаційній політиці, що сприяють обороноздатності України, журналістці Фіртки розповів заступник начальника управління комунікації Оперативного командування «Захід», полковник Олег Домбровський.

7593
09.05.2025
Діана Струк

Про створення заповідника "Давній Галич", пошук історичних скарбів та як сучасному Галичу повернути втрачену славу, Фіртка поспілкувалася з генеральним директором національного заповідника Володимиром Олійником.

15306 31

Звичайно знаковою подією у християнській сім`ї є перша сповідь і причастя дитини, але  цю важливу сакральну подію  батьки часто нівелюють, зміщуючи акценти з важливого на другорядне.  

363

Поділ народів на «історичні» та «неісторичні» є ідейним спадком позаминулого століття. Історики кажуть, що методологічно він застарів. Певне, мають рацію. Попри це прихід Трампа продемонстрував, що певні історично «застарілі» та «архаїчні» речі здатні досить бадьоро та свіжо випірнати з минувшини.

1074

Забобони  або марновірство  — це ті  низинні вірування в певні сили чи предмети, які нібито мають здатність впливати на наше життя.  

1148

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

1936
20.05.2025

Фіртка ділиться порадами та лайфхаками, які допоможуть зробити раціон більш корисним та збалансованим.

319
14.05.2025

На Івано-Франківщині оприлюднили підсумки збору сільськогосподарських культур у 2024 році.  

697
10.05.2025

Здорове харчування не лише підтримує фізичний стан, а й допомагає залишатись стійкими перед труднощами та випробуваннями.  

936
19.05.2025

Старий сидів біля оазису, біля входу в одне близькосхідне місто. До нього підійшов юнак і запитав...

3148
14.05.2025

У сучасному світі християнські цінності, зокрема — вчення про чистоту до шлюбу, нерідко стають предметом дискусій. Але християнство залишається послідовним у своїй позиції: дошлюбні статеві стосунки — гріх.

962
08.05.2025

На площі Святого Петра зібралося близько 20 тисяч осіб, щоб зустріти нового, 267-го Папу Римського. Понтифіка обрали після четвертого туру голосування.

1989
05.05.2025

У питаннях одягу вірян в церкві різні релігійні традиції мають свої підходи та вимоги.  

1040
17.05.2025

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

35189 1
22.05.2025

Держсекретар США Марко Рубіо відмовився назвати лідера Кремля володимира путіна воєнним злочинцем.  

315
17.05.2025

Президент України Володимир Зеленський говорив з Президентом США Дональдом Трампом разом із Президентом Макроном, Федеральним канцлером Мерцом, прем’єр-міністрами Стармером і Туском.  

523
12.05.2025

Державний секретар США Марко Рубіо здійснить візит до Туреччини з 14 по 16 травня, щоб узяти участь у неформальній зустрічі міністрів закордонних справ країн НАТО.  

664
08.05.2025

Так, 387 депутатів у 2024 році задекларували вдвічі більші доходи, ніж у 2023, а середня зарплата зросла на 13%.  

987