Люди та події: чим жило Прикарпаття у 2019 році

Добігає кінця 2019 рік. Він був багатим на події, прізвища та обличчя.

Вже традиційно наприкінці року заведено підбивати підсумки та окреслювати плани на майбутнє. Ми спробуємо згадати події, завдяки яким про Прикарпаття говорили за його межами, а також взяли на себе сміливість відзначити тих людей, котрі останні дванадцять місяців задавали ритм місцевого життя.


Люди року:

Ростислав Держипільський. Директор Івано-Франківського драмтеатру Ростислав Держипільський у 2019 році отримав Шевченківську премію. Національну премію отримують видатні українські митці, які зробили значний внесок в українське національне відродження, здобули не одну блискучу перемогу на культурному фронті.

Франківець відзначений за вистави «Енеїда» І. Котляревського, «Вона – Земля» В. Стефаника, «НАМLЕТ» В. Шекспіра, «Оскар і Рожева Пані» Е.-Е. Шмітта Івано-Франківського національного академічного драматичного театру імені Івана Франка.

Денис Шмигаль. Чи не найбільшою інтригою року стало те, хто ж очолить Івано-Франківську ОДА після перемоги на президентських виборах Володимира Зеленського. Варіантів та здогадок було безліч. Посаду отримав на той час директор Бурштинської ТЕС Денис Шмигаль, який має репутацію хорошого менеджера та досвіченого управлінця.

Оксана Савчук. Жінка може бути сильним політиком. І це демонструє Оксана Савчук. Свободівка Оксана Савчук на цьогорічних парламентських виборах втерла носа іменитим суперникам – чинному на той час нардепу від Івано-Франківська Олександру Шевченку та пропрезидентському кандидату Олексію Петечелу.

Не зміг позмагатися з секретарем міської ради й представник Зеленського від Івано-Франківська. І нехай успіх свободівки міцно підкріплений досягненнями команди міського голови Руслана Марцінківа, до честі Савчук, вона не пасе задніх у стінах ВРУ.

Депутатка від Івано-Франківська не тільки демонструє активність у парламенті, але й встигає засвітитися на центральних каналах та активно працювати на місці.

Олег Бахматюк. Наприкінці 2019 року згадали і про прикарпатського мільярдера. Начебто власник аграрного холдингу "Укрлендфармінг" планує повернутися в Україну і поетапно погасити 8 мільярдів гривень боргів належним йому і виведених з ринку банків VAB Банк і "Фінансова ініціатива" і внести 500 мільйонів гривень гарантійного внеску.

А згодом було оголошення бізнесмена та його сестри у розшук. Поки що справа затихла, але з нового року вочевидь нас очікують не менш цікаві новини.


Події

Івано-Франківський обласний музичний драматичний театр ім. Івана Франка. Сьогодні чи не один із найпрогресивніших театрів України. Молодий колектив на чолі із творчим «мотором» Ростиславом Держипільським впевнено диктують моду у сучасному театральному середовищі.

Тому закономірним стало присвоєння колективу у 2019 році статусу національного. Це ще одна галочка до визнання вкладу у розвиток сучасного культурного простору на рівні держави.

Фестиваль UnderHill. Руйнувати кордони між різними напрямками та стилями мистецтва цьогоріч вирішили організатори першого на Прикарпатті фестивалю UnderHill European Music Festival.

На два дні, 15-16 червня, невелике село Підгір'я у Богородчанському районі  перетворилося на локацію нон-стоп музики від найкращих українських та закордонних виконавців: MOZGI, Оля Полякова, Dzidzio, Бумбокс, Друга Ріка, Ferry Corsten, Artbat, James Zabiela, Aphrodite, DJ Lutique і це не увесь перелік. А ще було мегакруте авіашоу.

UnderHill гучно заявив про те, що на Прикарпатті вміють організовувати заходи міжнародного рівня. Цьогоріч шанувальникам обіцяють, що буде не менш захоплююче шоу. Час купувати квитки!

Парк льодовикового періоду у Старуні. У прикарпатському селі Старуня створили Парк льодовикового періоду і вже восени 2019 року тут провели фестиваль «ТаПіаріАрт-раут». Подібного в Україні та світі немає. Адже саме тут у 1907 році із шахти витягли велетенського волохатого носорога. Він затонув у давньому озокеритовому озері 24 тисячі років тому, коли територією нинішнього Прикарпаття проходив край материкового льодовика, і забальзамувався у просочених нафтою породах. Ще одна туристична принада на карті області.

Центральний продуктовий ринок. Наприкінці 2019 року Івано-Франківськ сколихнула доволі неоднозначна подія – в Центрального ринку помінялися власники. Начеб то відомий у народі «Бура» - Ігор Халаменда продав свою фірму.

У свою чергу Халаменда стверджував і продовжує стверджувати, що нікому не продавав ТОВ “Торговий сервіс”, а “нових власників” центрального продуктового ринку називає рейдерами. Спроба повернутися на своє робоче місце закінчилася провалом. Справа пішла у суди. Далі, вочевидь, буде продовження.

Смерть Романа Вірастюка. Були у 2019 і події, згадувати які важко і в які досі не віриться. У липні на 51-му році життя після важкої операції перестало битися серце відомого прикарпатського спортсмена та громадського діяча Романа Вірастюка.

Роман Вірастюк – 17-кратний чемпіон і восьмикратний володар Кубку України, бронзовий призер чемпіонату Європи у 1994 році, чотирикратний призер Кубку Європи, чемпіон Європи серед клубів у 2002 році, двічі срібний призер Світових ігор серед військових. Десять років – з 1995 по 2005 – він був капітаном Олімпійської збірної України. І це не увесь список чого досяг відомий франківець. Пам’ятаємо, сумуємо…


Можливо, ми не згадали усіх та все, з чим цьогоріч асоціювалися Івано-Франківськ та Прикарпаття. Проте, маємо чим і ким пишатися, але і разом з цим маємо багато до чого прагнути у новому році.


17.12.2019 Марія Лутчин 6816 1
Коментарі (1)

29.11.2024
Олег Головенський

Під час своєї передвиборчої компанії Дональд Трамп запевнив, що якщо він виграє вибори, то за його президентства впровадження CBDC в США буде заблоковане. Що таке ці CBDC? Це — Central Bank Digital Currency (цифрові валюти центральних банків).

613
27.11.2024
Микола Сторожовий

В Івано-Франківську з кінця жовтня 2024 року офіційно розпочали роботу мовні волонтери-інспектори, діяльність яких спрямована на контроль за дотриманням мовного законодавства та популяризацію української мови. Фіртка поцікавилася, з якими порушеннями найчастіше стикаються мовні волонтери?

1156
26.11.2024
Тетяна Сорока

Про ПТСР, його наслідки та лікування журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри психіатрії, наркології та медичної психології Івано-Франківського національного медичного університету, доктор медичних наук Михайло Пустовойт.

2471
22.11.2024
Тетяна Дармограй

​Про те, як живе Івано-Франківськ в умовах повномасштабного російського вторгнення в Україну та як місцева влада реагує на виклики, пов’язані із війною, журналістка Фіртки поспілкувалась з міським головою Русланом Марцінківим.

1336
19.11.2024
Вікторія Матіїв

Як змінився рівень дитячої злочинності, булінг, випадки сексуального насильства та самогубств, розшуки дітей, збільшення кількості злочинів, пов'язаних з наркотиками та поради для батьків, журналістка Фіртки поспілкувалася з начальницею відділу ювенальної превенції Головного управління Нацполіції в Івано-Франківській області Аллою Бойчук.

1964 9
02.11.2024
Тетяна Дармограй

Про службу в АТО/ООС, перший день повномасштабного нападу, найважчий бій, одруження під час війни та що зробить першим після перемоги України, Артем Ткаченко розповів в інтерв’ю журналістці Фіртки.

2911

Теперішні жлоби і жлобихи збирають величезні аудиторії – від кількох тисяч й аж до десятків мільйонів завсідників соціальних мереж. Але суть та сама.

657

«Хресні ходи», «молитовні стоянія» образ «жертви» та численні відео всіляких «батюшок» та вірян московського патріархату після об’єднання українського православ’я нікуди не зникли. Вони далі  продовжують розхитувати українське суспільство.  

740

Багато можна зробити завдяки слову: надихнути, підтримати, захистити, навчити, але так само і принизити, образити, вбити. Особисто мене дивує той факт наскільки широко розповсюджена нецензурна лексика серед дітей. 

1651

У статті розглядається бездіяльність окремих посадових осіб щодо подолання корупції в Україні, яка має руйнівні наслідки у безпековому напрямку. 

1635
28.11.2024

Багато хто, бажаючи схуднути чи поліпшити здоров'я, звертається до модних дієт. Але правда в тому, що більшість дієт не дають тривалого результату і навіть можуть нашкодити організму.  

331
25.11.2024

Радісна новина для всіх поціновувачів азіатської кухні! Roll Club – відома мережа ресторанів суші з багаторічним досвідом роботи в Україні – тепер і в Івано-Франківську!

441
20.11.2024

Харчування під час війни немає відрізнятись від звичного раціону, який був у мирний час, та обов'язково повинне бути збалансованим. 

18358
30.11.2024

Захист Батьківщини випливає із четвертої Божої Заповіді, яка трактується: "Шануй батька і матір". А Батьківщина — це наша друга матір, тому добрі діти, звичайно, свою маму захищатимуть.  

7465
25.11.2024

Християнська сім'я бере на себе відповідальність жити разом аж до смерті: у любові, вірності, чесності та послуху подружньому.  

3648
21.11.2024

Вхід у храм Пресвятої Богородиці належить до дванадцяти найбільших свят церковного літургійного року, тож це означає, що треба відвідати в церкві богослужіння. 

1034
18.11.2024

Отець каже: виконайте заповідь Божу – вшануйте свято Боже молитвою у храмі, а житейське на цей день відкладіть.

10772
26.11.2024

Оцінюватимуть фіналістів члени міжнародного журі з п'яти європейських країн.

279
29.11.2024

Цей закон набуде чинності з 1 грудня.

274
28.11.2024

2024 рік — це рік, коли у громад забрали військовий податок на доходи, військове ПДФО.

467
24.11.2024

Керівництво Франції вважає, що українське військо може завдавати ударів французькими ракетами великої дальності лише в цілях самооборони. Наразі невідомо, чи зброю французького виробництва вже використовували для атак.  

443
23.11.2024

Водночас 33% респондентів із заходу однозначно не підтримують проведення місцевих виборів під час війни, а 16% — скоріше не підтримують.  

675