Люди та події: чим жило Прикарпаття у 2019 році

Добігає кінця 2019 рік. Він був багатим на події, прізвища та обличчя.

Вже традиційно наприкінці року заведено підбивати підсумки та окреслювати плани на майбутнє. Ми спробуємо згадати події, завдяки яким про Прикарпаття говорили за його межами, а також взяли на себе сміливість відзначити тих людей, котрі останні дванадцять місяців задавали ритм місцевого життя.


Люди року:

Ростислав Держипільський. Директор Івано-Франківського драмтеатру Ростислав Держипільський у 2019 році отримав Шевченківську премію. Національну премію отримують видатні українські митці, які зробили значний внесок в українське національне відродження, здобули не одну блискучу перемогу на культурному фронті.

Франківець відзначений за вистави «Енеїда» І. Котляревського, «Вона – Земля» В. Стефаника, «НАМLЕТ» В. Шекспіра, «Оскар і Рожева Пані» Е.-Е. Шмітта Івано-Франківського національного академічного драматичного театру імені Івана Франка.

Денис Шмигаль. Чи не найбільшою інтригою року стало те, хто ж очолить Івано-Франківську ОДА після перемоги на президентських виборах Володимира Зеленського. Варіантів та здогадок було безліч. Посаду отримав на той час директор Бурштинської ТЕС Денис Шмигаль, який має репутацію хорошого менеджера та досвіченого управлінця.

Оксана Савчук. Жінка може бути сильним політиком. І це демонструє Оксана Савчук. Свободівка Оксана Савчук на цьогорічних парламентських виборах втерла носа іменитим суперникам – чинному на той час нардепу від Івано-Франківська Олександру Шевченку та пропрезидентському кандидату Олексію Петечелу.

Не зміг позмагатися з секретарем міської ради й представник Зеленського від Івано-Франківська. І нехай успіх свободівки міцно підкріплений досягненнями команди міського голови Руслана Марцінківа, до честі Савчук, вона не пасе задніх у стінах ВРУ.

Депутатка від Івано-Франківська не тільки демонструє активність у парламенті, але й встигає засвітитися на центральних каналах та активно працювати на місці.

Олег Бахматюк. Наприкінці 2019 року згадали і про прикарпатського мільярдера. Начебто власник аграрного холдингу "Укрлендфармінг" планує повернутися в Україну і поетапно погасити 8 мільярдів гривень боргів належним йому і виведених з ринку банків VAB Банк і "Фінансова ініціатива" і внести 500 мільйонів гривень гарантійного внеску.

А згодом було оголошення бізнесмена та його сестри у розшук. Поки що справа затихла, але з нового року вочевидь нас очікують не менш цікаві новини.


Події

Івано-Франківський обласний музичний драматичний театр ім. Івана Франка. Сьогодні чи не один із найпрогресивніших театрів України. Молодий колектив на чолі із творчим «мотором» Ростиславом Держипільським впевнено диктують моду у сучасному театральному середовищі.

Тому закономірним стало присвоєння колективу у 2019 році статусу національного. Це ще одна галочка до визнання вкладу у розвиток сучасного культурного простору на рівні держави.

Фестиваль UnderHill. Руйнувати кордони між різними напрямками та стилями мистецтва цьогоріч вирішили організатори першого на Прикарпатті фестивалю UnderHill European Music Festival.

На два дні, 15-16 червня, невелике село Підгір'я у Богородчанському районі  перетворилося на локацію нон-стоп музики від найкращих українських та закордонних виконавців: MOZGI, Оля Полякова, Dzidzio, Бумбокс, Друга Ріка, Ferry Corsten, Artbat, James Zabiela, Aphrodite, DJ Lutique і це не увесь перелік. А ще було мегакруте авіашоу.

UnderHill гучно заявив про те, що на Прикарпатті вміють організовувати заходи міжнародного рівня. Цьогоріч шанувальникам обіцяють, що буде не менш захоплююче шоу. Час купувати квитки!

Парк льодовикового періоду у Старуні. У прикарпатському селі Старуня створили Парк льодовикового періоду і вже восени 2019 року тут провели фестиваль «ТаПіаріАрт-раут». Подібного в Україні та світі немає. Адже саме тут у 1907 році із шахти витягли велетенського волохатого носорога. Він затонув у давньому озокеритовому озері 24 тисячі років тому, коли територією нинішнього Прикарпаття проходив край материкового льодовика, і забальзамувався у просочених нафтою породах. Ще одна туристична принада на карті області.

Центральний продуктовий ринок. Наприкінці 2019 року Івано-Франківськ сколихнула доволі неоднозначна подія – в Центрального ринку помінялися власники. Начеб то відомий у народі «Бура» - Ігор Халаменда продав свою фірму.

У свою чергу Халаменда стверджував і продовжує стверджувати, що нікому не продавав ТОВ “Торговий сервіс”, а “нових власників” центрального продуктового ринку називає рейдерами. Спроба повернутися на своє робоче місце закінчилася провалом. Справа пішла у суди. Далі, вочевидь, буде продовження.

Смерть Романа Вірастюка. Були у 2019 і події, згадувати які важко і в які досі не віриться. У липні на 51-му році життя після важкої операції перестало битися серце відомого прикарпатського спортсмена та громадського діяча Романа Вірастюка.

Роман Вірастюк – 17-кратний чемпіон і восьмикратний володар Кубку України, бронзовий призер чемпіонату Європи у 1994 році, чотирикратний призер Кубку Європи, чемпіон Європи серед клубів у 2002 році, двічі срібний призер Світових ігор серед військових. Десять років – з 1995 по 2005 – він був капітаном Олімпійської збірної України. І це не увесь список чого досяг відомий франківець. Пам’ятаємо, сумуємо…


Можливо, ми не згадали усіх та все, з чим цьогоріч асоціювалися Івано-Франківськ та Прикарпаття. Проте, маємо чим і ким пишатися, але і разом з цим маємо багато до чого прагнути у новому році.


17.12.2019 Марія Лутчин 6875 1
Коментарі (1)

19.02.2025
Діана Струк

Про наукову школу біохімії, досвід роботи на міжнародній арені, вплив біологічних добавок та мультивітамінів, про коронавірус, цукровий діабет, холестерин та про здоровий спосіб життя Володимир Лущак розповів в інтерв’ю Фіртці.

846 1
12.02.2025
Надія Єшкілєва

Для першого в лютому книжкового огляду літературна експертка обрала романи про кохання. Одна з тем, завдяки якій читання було й залишається модним від найдавніших часів і до сьогодні.  

790
06.02.2025
Вікторія Матіїв

Про функціонування Центру захисту прав людини, основні виклики в роботі, найчастіші порушення прав людини та як реагують на такі звернення, журналістка Фіртки поспілкувалася з представником Уповноваженого з прав людини в Івано-Франківській області Віталієм Вербовим.

1605
30.01.2025
Олег Неїжпиво

Рік змії — шостий у 12-річному китайському «звіриному» циклі, де символ тварини характеризує ті чи інші головні якості поточного року.

2235
26.01.2025
Діана Струк

Про енергоефективність, вивчення альтернативних джерел енергії, реновацію та подолання наслідків ракетного обстрілу, Фіртка поспілкувалася з ректором Івано-Франківського національного технічного університету, професором Ігорем Чудиком.

4211 2
21.01.2025
Вікторія Косович

Як реалізовували проєкт, яким обладнанням оснащений центр та як він функціонуватиме надалі, дізнавалась журналістка Фіртки.  

3213

Тепер, коли епоха постмодернізму минула, вже немає часу на вишукані пасьянси та перепрошення. Настав швидкий час чудовиськ. Котрі будують свої персональні реальності, котрі служать лише тим традиціям, які були створені на замовлення з учора на сьогодні прирученими та купленими жерцями. 

213

Івано-Франківськ, як і вся Україна, сьогодні потребує консолідації сил серед ветеранів, які пройшли війну. Повертаючись до цивільного життя, вони стикаються з викликами – соціальна адаптація, психологічна реабілітація, пошук роботи, а також прагнення бути корисними для суспільства.

443

Здебільшого нам відомі чоловічі імена проповідників, єпископів пресвітерів, та мало хто знає, що важливу роль в період становлення ранньої християнської Церкви відігравали жінки, які майже непомітно, але дуже суттєво працювали, несучи своє особливе служіння дияконис.

383

Більшість культур сприймають собак як членів родини, але в певних релігіях відношення до цих тварин неоднозначне. До прикладу на близькому сході  серед мусульман обізвати когось «собакою» означає виявити свою велику зневагу. А відповідь на це знаходимо у ставлені релігії до цих тварин.

855
17.02.2025

Інфляція на споживчому ринку в січні 2025 року порівняно із груднем 2024 року, як на Івано-Франківщині, так й в Україні складала 1,2%.  

621
14.02.2025

Перекуси між основними прийомами їжі потрібні не лише для втамування голоду, а й для підтримки енергії, концентрації та загального самопочуття.

668
10.02.2025

Питання «чи варто їсти пізно ввечері?» часто хвилює тих, хто намагається правильно харчуватися й дбати про своє здоров’я.  

954
19.02.2025

Серед українців немає однозначної позиції стосовно того чи повинні віряни, які за своїми релігійними переконаннями не можуть брати до рук зброю, мати право на альтернативну (невійськову) службу в умовах воєнного стану.  

1067
16.02.2025

Останніми роками частина вірян, яка дивиться богослужіння онлайн, зросла.  

669
12.02.2025

Християнська сім'я бере на себе відповідальність жити разом аж до смерті: у любові, вірності, чесності та послуху подружньому.  

6250
08.02.2025

Чотириметровий Хрест Миру із золотим Розп'яттям можна буде побачити в Івано-Франківську дев'ятого та десятого лютого на площі Ринок з 9:00.  

1743
17.02.2025

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

31759 1
19.02.2025

Понад половина українців (57%) довіряють президенту України Володимиру Зеленському.  

1535
14.02.2025

Так, респондентам запропонували три опції та запитали, що, на їх думку, скоріше описує можливі санкції проти Порошенка.  

753 1
11.02.2025

Восьмеро з десяти обранців від Івано-Франківщини підтримали цей законопроєкт.  

717