Лікар-науковець з Івано-Франківська розповів про досвід роботи на війні

 

 

Асистента кафедри радіології та радіаційної медицини Андрія Белегая мобілізували в лютому 2015-го. На війні був лікарем-ординатором приймально-сортувального відділення в медичній роті 128-ої окремої гірсько-піхотної бригади. Півроку разом із колегами прожив у цивільній лікарні в Станиці Луганській.

 

Лікар каже, що й досі контактує із тамтешнім медперсоналом, пише Фіртка із посиланням на прес-службу ІФНМУ.

 

Щоправда, такі товариські стосунки виникли не одразу: «Спершу медсестра відкрито нам заявляла: «Якщо треба буде, візьму автомат і стрілятиму у ваші спини». Я лягав спати, а під ліжко клав зброю – так спокійніше. З часом вороже ставлення змінилося. Іноді лікарі могли посперечатися в операційній, але робота все одно виконувалась якісно». 

 

«Там ти одночасно терапевт, дерматовенеролог, травматолог, лор, хірург, – зазначає Андрій Белегай.Хоча з професійним досвідом знання трансформуються таким чином, що правильні рішення медик іноді здатен приймати інтуїтивно».

 

Медик каже, що на війні не заважди вдавалося дотримуватися протоколу. Він пригадує випаок, коли у бійця було осколкове поранення черевної порожнини з розривом поперечно-ободової кишки, розривом селезінки, хвоста підшлункової залози і баротравмою печінки. Під кінець операції у пацієнта перестала згортатися кров. Вона почала сочитися крізь всю раневу поверхню, яка перетворилася на розмоклу площину. Негайно потрібно було ввести препарати крові, яких медики не мали.

 

«Що робити? Наша лікарська бригада зважилася на ризиковане рішення: робити пацієнтові пряме переливання крові без її попереднього аналізу. У той критичний момент ти розумієш: або переступаєш правила і в пацієнта з’являється шанс на життя, або дієш за протоколом і втрачаєш пацієнта. Ми вибрали перше. Коли переливали кров, молилися, щоб ні в кого з донорів не було якихось інфекцій. На щастя, все обійшлося», – пригадує Андрій Белегай.

 

Кожен лікар, який вирушав на фронт, пакував свій наплічник із медикаментами. Але не кожен ескулап міг собі бодай приблизно уявити, наскільки інтенсивним буде розхід ліків.

 

«Спершу у нас був цілий ящик гелевих протиопікових пов’язок, – розповідає Андрій Белегай. – Ми навіть не думали просити більше, адже це аж цілий великий ящик. Незабаром привезли двох бійців. В одного – 30% опіків, в іншого – 20%. Ящика враз не стало».

 

Андрій Белегай каже, що у тій медичній роті, де він служив, із медикаментів, якими забезпечувало Міністерство оборони, були тільки фізрозчини, та й ті у скляних пляшках замість пластикових. Під час транспортування частина з них розбивалася. Асистент кафедри зазначає – безглуздя ситуації в тому, що попри постійні активні військові дії офіційно в нашій країні мирний час. Тож і забезпечення ліками і медиками здійснюється відповідно. Приміром, щоб на фронті отримати медикаменти, потрібно було зробити заявку в жовтні минулого року. Андрій Белегай наголошує – якщо б не волонтери, була би біда.

 

«Що мене морально підтримувало на війні? – міркує науковець. – Удома чекали донечка і кохана. Я всім обіцяв повернутися. А я завжди дотримую обіцянки».


19.08.2016 866 0
Коментарі (0)

15.05.2025
Вікторія Матіїв

Про загальну мобілізацію, проблему СЗЧ, залучення до армії молоді та зміни в мобілізаційній політиці, що сприяють обороноздатності України, журналістці Фіртки розповів заступник начальника управління комунікації Оперативного командування «Захід», полковник Олег Домбровський.

6181
13.05.2025
Михайло Бойчук

У Верховній Раді запропоновані зміни державного нагляду за місцевим самоврядуванням, але чи відповідають вони європейським стандартам і не є «драконівськими»?  

488
09.05.2025
Діана Струк

Про створення заповідника "Давній Галич", пошук історичних скарбів та як сучасному Галичу повернути втрачену славу, Фіртка поспілкувалася з генеральним директором національного заповідника Володимиром Олійником.

14725 31
08.05.2025
Павло Мінка

Івано-Франківська прокуратура проти Долинського лісгоспу через серійні рубки.  Прокурори встановили, що лісгосп не подбав про належну охорону лісу, через що вирубки відбувалися щороку, починаючи з 2021-го.   

1727
07.05.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки розпитала в керівниці служби у справах дітей Івано-Франківської громади Ірини Рохман, які виклики стоять перед службою, як працюють в умовах повномасштабної війни та яку допомогу можуть отримати діти.  

996
30.04.2025
Олег Головенський

Рейтинг зарплат всіх 62-х міських, селищних та сільських голів Івано-Франківщини. Хто з мерів має банківські рахунки в США та нерухомість в Туреччині, чия дружина заробила в минулому році 20 мільйонів гривень та в кого найбільше автомобілів.

6417

Забобони  або марновірство  — це ті  низинні вірування в певні сили чи предмети, які нібито мають здатність впливати на наше життя.  

780

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

1593

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

1383

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

1267
10.05.2025

Здорове харчування не лише підтримує фізичний стан, а й допомагає залишатись стійкими перед труднощами та випробуваннями.  

630
05.05.2025

«Снідай як король» — знайома фраза? Протягом багатьох років сніданок вважали «найважливішим прийомом їжі», який запускає обмін речовин, допомагає худнути й тримає мозок у тонусі.  

779
08.05.2025

На площі Святого Петра зібралося близько 20 тисяч осіб, щоб зустріти нового, 267-го Папу Римського. Понтифіка обрали після четвертого туру голосування.

1681
05.05.2025

У питаннях одягу вірян в церкві різні релігійні традиції мають свої підходи та вимоги.  

712
02.05.2025

У житті кожної людини бувають моменти, коли вона звертається до Бога в надії на підтримку, відповідь чи знак.  

1008
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

6059
10.05.2025

Виконання танцю внесли до Національного реєстру рекордів України.  

14422
12.05.2025

Державний секретар США Марко Рубіо здійснить візит до Туреччини з 14 по 16 травня, щоб узяти участь у неформальній зустрічі міністрів закордонних справ країн НАТО.  

375
08.05.2025

Так, 387 депутатів у 2024 році задекларували вдвічі більші доходи, ніж у 2023, а середня зарплата зросла на 13%.  

676
07.05.2025

На заході України переважає оптимізм. Тут 43% опитаних вірять у позитивний вплив угоди, 20% — у негативний.  

592
01.05.2025

Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль повідомив, що Україна та США узгоджують "технічні деталі" перекладу тексту угоди про рідкісноземельні метали та корисні копалини, і вже "найближчої доби" угоду підпишуть.  

912 2