
Про те, що кожній людині потрібно раз на рік пройти профілактичний медогляд, говорять часто. Проте, як це не прикро, не кожна людина звертається до лікувальної установи своєчасно, поки хвороба ще не довела до важкого стану, інколи навіть з фатальними наслідками.
Окрім цього, трапляється чимало випадків, коли пацієнт не прислуховується до рекомендацій лікаря та не виконує їх, тому стає значно важче попередити захворювання та зберегти здоров’я людини.
Головний лікар івано-франківської міської поліклініки №3 Наталія Ветоха наголошує: відділення профілактики є невід’ємною структурою медичного закладу, спільно з усіма відділами поліклініки, які здійснюють профілактичні огляди населення міста.
„Профілактичні медичні огляди – це максимальне обстеження пацієнтів і допомога з боку лікарів в дообстеженні. У разі вперше виявленої патології або загострення хронічних проблем, це і надання необхідної меддопомоги і недопущення того, щоб захворювання перейшло в хронічний перебіг”, – розповідає Наталія Ветоха.
За її словами, важливо знати і про порядок проведення медичних оглядів працівників окремих категорій. Закон України „Про охорону праці” визначає процедуру проведення попереднього (під час прийняття на роботу) та періодичних (протягом трудової діяльності) медоглядів робітників, зайнятих на важких роботах та роботах із шкідливими чи небезпечними умовами праці або таких, де є потреба у професійному виборі, щорічному обов’язковому медичному огляді осіб віком до 21 року.
„Попередній медичний огляд проводиться під час прийняття на роботу з метою визначення стану здоров’я працівника і реєстрації необхідних об’єктивних показників здоров’я та можливості виконання без погіршення стану здоров’я професійних обов’язків в умовах дії конкретних шкідливих та небезпечних факторів виробничого середовища і трудового процесу; виявлення професійних захворювань, що виникли раніше при роботі на попередніх виробництвах та попередження виробничо зумовлених і професійних захворювань (отруєнь).
Періодичні медичні огляди проводять з метою своєчасного виявлення ранніх ознак гострих і хронічних професійних захворювань (отруєнь), загальних та виробничозумовлених захворювань; забезпечення динамічного спостереження за станом здоров’я працівників в умовах дії шкідливих та небезпечних факторів і трудового процесу; вирішення питання щодо можливості працівника продовжувати роботу в умовах дії конкретних шкідливих та небезпечних виробничих факторів і трудового процесу; розробки індивідуальних та групових лікувально-профілактичних та реабілітаційних заходів працівникам, що віднесені за результатами медичного огляду до групи ризику; проведення відповідних оздоровчих заходів”, – зауважує головний лікар міської поліклініки №3.
Окремі державні та приватні установи укладають договір щодо медичного огляду працівників. Так минулого року у міській поліклініці №3 було укладено понад 26 договорів з підприємствами, на яких люди працюють в шкідливих чи небезпечних умовах праці.
„Тішить те, що керівники колективів турбуються про здоров’я своїх працівників. Хотілося б відмітити директорів підприємств, які персонально піклуються і сприяють проведенню м/о їх підлеглих – це ТОВ „Лігос”, Івано-Франківськ МЕМ, ТзОВ „Електросвіт”, ПАТ „Прикарпаттяобленерго”, Прат „ІФЛРЗ”, ПАТ „Укртелеком”, РЕМ Івано-Франківська, обласна станція переливання крові, ПП „Альфа Енерго Груп”, „Укрпошта”, – каже Наталія Ветоха і додає. – У діагностиці пацієнтів нам дуже допомагає цифровий флюорограф, який дає можливість виявити не лише туберкульоз, але й інші патології, ЕКГ, ЕХО-кардіоскопія, фіброгастроскопія, спірограф . Ми маємо можливість проводити якісне Rtg-обстеження, лабораторні аналізи для діагностування ранніх стадій онкозахворювань, захворювань легень, ендокринної системи, гематологічних та інших патологій”.