Легендарний сотенний: яким був життєвий шлях Мирослава Симчича

У Коломиї 20 січня в останню путь провели Героя України Мирослава "Кривоноса" Симчича, який помер у віці 100 років 18 січня 2023 року. 

Військовий, громадський діяч, політв'язень, який 32 роки провів у концтаборах — про життєвий шлях великого українця розповідає Фіртка.


Дитинство 


Народився Мирослав Симчич 5 січня 1923 року в селі Вижний Березів Косівського району Івано-Франківської області ще за часів існування Польської Республіки.

На його патріотичне виховання великий вплив мав дядько матері — командир Гуцульського куреня Української Галицької Армії (УГА) Григорій Голинський.

У шкільні роки Симчич мріяв бути козаком, а тому вирішив готуватися до цього численними сутичками з ровесниками-поляками. В одній з таких своїх пригод він навіть побив сина місцевого війта (керівник місцевого управління — ред.), за що його виключили зі школи на певний час.


Найуспішніша битва


У 1941 році Мирослав Симчич вступив до юнацької мережі ОУН — звідси й починається  бойовий досвід. Уже 1944 року його призначають командиром новоствореної Березівської сотні.

Рушірський бій можна вважати блискучою перемогою під керівництвом "Кривоноса" — усього за дві з половиною години повстанці знищили майже всю резервну дивізію НКВС, що йшла на допомогу своїм частинам у Космачі, — а це було близько 405 ворожих солдатів та офіцерів на чолі з генералом-майором Миколою Дергачовим.

Такий блискавичний успіх можна пояснити тим, що Мирослав Симчич добре знав місцевість, а тому бійці УПА змогли зробити ідеальну засідку на схилах, коли замаскувались у снігу.

Сотенному УПА тоді навіть не завадило бойове поранення: розривна куля влучила йому в ліву руку. Командир вирішив не говорити про це підлеглим, аби не знижувати бойовий дух. Лише наприкінці бою Мирослав Симчич знепритомнів від втрати крові.

Усього в "Кривоноса" було 42 успішні бої.


Арешт і табори


1949 року Мирослав Симчич був арештований за участь в УПА. Лише дивом він вижив у жахливих умовах етапів та концтаборів.

Загалом через радянське ганебне "правосуддя" український боєць відбув в ув'язненні 32 роки, 6 місяців та 3 дні.

У 2008 році Мирославу Симчичу встановили прижиттєвий пам'ятник у Коломиї. А 11 травня 2013 року він став почесним громадянином Львова.

На пенсії жив у Коломиї, що на Івано-Франківщині. Був почесним громадянином Коломиї.

Лише 15 січня 2017 року Косівський районний суд реабілітував Мирослава Симчича та зняв з нього усі радянські звинувачення за поданням Івано-Франківської обласної прокуратури.

Фото: зі сторінки очільниці Івано-Франківської ОВА Світлани Онищук

Наприкінці 2022 року міський голова Івано-Франківська Руслан Марцінків вручив Герою України відзнаку до 80-ліття УПА. Цього разу посадовець ще раз привіз йому відзнаку — Почесного громадянина міста, але цього разу вже посмертно. 

"Він не зламався, він не втратив віри в Україну і свій народ. Тому й ми повинні пам’ятати таких визначних постатей.

«Кривоніс» був легендарною людиною, творцем історії українського визвольного руху минулого століття.

Дякуємо за те, що своїм міцним українським духом надихав та продовжує надихати нас на боротьбу за українську незалежність", — прокоментував  очільник міста.

Своїм прикладом жертовності Мирослав Симчич, безумовно, надихає українських захисників на боротьбу за незалежність України проти підступного ворога. Сьогодні старший син легендарного сотенного УПА Ігор в лавах Збройних сил України продовжує справу батька — боронить рідну землю від загарбника. 

Україна втратила визначну особистість, однак пам'ять про Героя житиме вічно. 

Фото: зі сторінки очільника Івано-Франківська Руслана Марцінківа


Редакція Фіртки висловлює щирі співчуття сім’ї, родичам, близьким та друзям з приводу непоправної втрати. Світла пам'ять Герою України!


Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!


Читайте також:

Мешкає у Коломиї: найстарший Герой України відзначив 100-літній ювілей (ВІДЕО)

Війна: як пережити смерть рідних


Коментарі ()

09.05.2025
Діана Струк

Про створення заповідника "Давній Галич", пошук історичних скарбів та як сучасному Галичу повернути втрачену славу, Фіртка поспілкувалася з генеральним директором національного заповідника Володимиром Олійником.

768
08.05.2025
Павло Мінка

Івано-Франківська прокуратура проти Долинського лісгоспу через серійні рубки.  Прокурори встановили, що лісгосп не подбав про належну охорону лісу, через що вирубки відбувалися щороку, починаючи з 2021-го.   

850
07.05.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки розпитала в керівниці служби у справах дітей Івано-Франківської громади Ірини Рохман, які виклики стоять перед службою, як працюють в умовах повномасштабної війни та яку допомогу можуть отримати діти.  

572
30.04.2025
Олег Головенський

Рейтинг зарплат всіх 62-х міських, селищних та сільських голів Івано-Франківщини. Хто з мерів має банківські рахунки в США та нерухомість в Туреччині, чия дружина заробила в минулому році 20 мільйонів гривень та в кого найбільше автомобілів.

5503
28.04.2025
Катерина Гришко

Шахрайка отримала три роки позбавлення волі за те, що виманювала гроші в родичів зниклих воїнів ЗСУ, обіцяючи інформацію про їх місцеперебування. Фіртка вивчила матеріали слідства та судовий розгляд і ділиться з читачами ексклюзивними деталями.

1472
23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

1348

Забобони  або марновірство  — це ті  низинні вірування в певні сили чи предмети, які нібито мають здатність впливати на наше життя.  

410

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

1230

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

1068

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

980
05.05.2025

Здорове харчування не лише підтримує фізичний стан, а й допомагає залишатись стійкими перед труднощами та випробуваннями.  

301
23.04.2025

Перекуси повинні бути корисними, поживними та здоровими. Це своєю чергою допоможе залишатися в тонусі та бути продуктивними.  

10673
05.05.2025

У питаннях одягу вірян в церкві різні релігійні традиції мають свої підходи та вимоги.  

377
02.05.2025

У житті кожної людини бувають моменти, коли вона звертається до Бога в надії на підтримку, відповідь чи знак.  

644
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5695
22.04.2025

Видання The Week UK з посиланням на колишнього секретаря померлого папи Франциска включило 45-річного кардинала-українця Миколу Бичка з Австралії в перелік кандидатів на посаду нового Папи Римського.

1462
08.05.2025

В Івано-Франківську зафіксували культурний рекорд — товариство «Моє місто» видало вже 51 книжку про Івано-Франківськ. Це стало національним досягненням, яке внесли до реєстру рекордів України. Про це в етері радіо «Західний П

359
07.05.2025

На заході України переважає оптимізм. Тут 43% опитаних вірять у позитивний вплив угоди, 20% — у негативний.  

258
01.05.2025

Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль повідомив, що Україна та США узгоджують "технічні деталі" перекладу тексту угоди про рідкісноземельні метали та корисні копалини, і вже "найближчої доби" угоду підпишуть.  

607 2
27.04.2025

Президент Володимир Зеленський вважає, що найближчими днями можуть відбутися вагомі зустрічі, які наблизять припинення вогню для України.  

1048
24.04.2025

У Лондоні тривають знижені до робочого рівня переговори між Великою Британією, США, Україною, Францією та Німеччиною щодо мирного плану припинення російсько-української війни.  

908