Легендарний сотенний: яким був життєвий шлях Мирослава Симчича

У Коломиї 20 січня в останню путь провели Героя України Мирослава "Кривоноса" Симчича, який помер у віці 100 років 18 січня 2023 року. 

Військовий, громадський діяч, політв'язень, який 32 роки провів у концтаборах — про життєвий шлях великого українця розповідає Фіртка.


Дитинство 


Народився Мирослав Симчич 5 січня 1923 року в селі Вижний Березів Косівського району Івано-Франківської області ще за часів існування Польської Республіки.

На його патріотичне виховання великий вплив мав дядько матері — командир Гуцульського куреня Української Галицької Армії (УГА) Григорій Голинський.

У шкільні роки Симчич мріяв бути козаком, а тому вирішив готуватися до цього численними сутичками з ровесниками-поляками. В одній з таких своїх пригод він навіть побив сина місцевого війта (керівник місцевого управління — ред.), за що його виключили зі школи на певний час.


Найуспішніша битва


У 1941 році Мирослав Симчич вступив до юнацької мережі ОУН — звідси й починається  бойовий досвід. Уже 1944 року його призначають командиром новоствореної Березівської сотні.

Рушірський бій можна вважати блискучою перемогою під керівництвом "Кривоноса" — усього за дві з половиною години повстанці знищили майже всю резервну дивізію НКВС, що йшла на допомогу своїм частинам у Космачі, — а це було близько 405 ворожих солдатів та офіцерів на чолі з генералом-майором Миколою Дергачовим.

Такий блискавичний успіх можна пояснити тим, що Мирослав Симчич добре знав місцевість, а тому бійці УПА змогли зробити ідеальну засідку на схилах, коли замаскувались у снігу.

Сотенному УПА тоді навіть не завадило бойове поранення: розривна куля влучила йому в ліву руку. Командир вирішив не говорити про це підлеглим, аби не знижувати бойовий дух. Лише наприкінці бою Мирослав Симчич знепритомнів від втрати крові.

Усього в "Кривоноса" було 42 успішні бої.


Арешт і табори


1949 року Мирослав Симчич був арештований за участь в УПА. Лише дивом він вижив у жахливих умовах етапів та концтаборів.

Загалом через радянське ганебне "правосуддя" український боєць відбув в ув'язненні 32 роки, 6 місяців та 3 дні.

У 2008 році Мирославу Симчичу встановили прижиттєвий пам'ятник у Коломиї. А 11 травня 2013 року він став почесним громадянином Львова.

На пенсії жив у Коломиї, що на Івано-Франківщині. Був почесним громадянином Коломиї.

Лише 15 січня 2017 року Косівський районний суд реабілітував Мирослава Симчича та зняв з нього усі радянські звинувачення за поданням Івано-Франківської обласної прокуратури.

Фото: зі сторінки очільниці Івано-Франківської ОВА Світлани Онищук

Наприкінці 2022 року міський голова Івано-Франківська Руслан Марцінків вручив Герою України відзнаку до 80-ліття УПА. Цього разу посадовець ще раз привіз йому відзнаку — Почесного громадянина міста, але цього разу вже посмертно. 

"Він не зламався, він не втратив віри в Україну і свій народ. Тому й ми повинні пам’ятати таких визначних постатей.

«Кривоніс» був легендарною людиною, творцем історії українського визвольного руху минулого століття.

Дякуємо за те, що своїм міцним українським духом надихав та продовжує надихати нас на боротьбу за українську незалежність", — прокоментував  очільник міста.

Своїм прикладом жертовності Мирослав Симчич, безумовно, надихає українських захисників на боротьбу за незалежність України проти підступного ворога. Сьогодні старший син легендарного сотенного УПА Ігор в лавах Збройних сил України продовжує справу батька — боронить рідну землю від загарбника. 

Україна втратила визначну особистість, однак пам'ять про Героя житиме вічно. 

Фото: зі сторінки очільника Івано-Франківська Руслана Марцінківа


Редакція Фіртки висловлює щирі співчуття сім’ї, родичам, близьким та друзям з приводу непоправної втрати. Світла пам'ять Герою України!


Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!


Читайте також:

Мешкає у Коломиї: найстарший Герой України відзначив 100-літній ювілей (ВІДЕО)

Війна: як пережити смерть рідних


Коментарі ()

03.04.2025
Вікторія Косович

Про шлях у війську, адаптацію після повернення зі служби, відкриття власного бізнесу та роботу з товарами для тварин, Роман Турик розповів журналістці Фіртки.

356
01.04.2025

Вже третій рік в Україні та Івано-Франківську зокрема, для релокованих молодих людей та їхніх родин діє простір для взаємодії та розвитку «Шелтер». Фіртка поспілкувалася із представниками німецької благодійної організації, які перебували в Україні з черговим візитом.  

555
29.03.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з Назаром Розлуцьким, істориком, поетом та військовослужбовцем, про добровільне рішення долучитись до війська, історію України, поезію, премію Марка Боєслава та подорожі автостопом.

1308
26.03.2025
Тетяна Дармограй

Як захистити себе в інтернеті, які схеми найчастіше використовують шахраї та як із цим бореться кіберполіція, в інтерв'ю журналістці Фіртки розповів начальник відділу протидії кіберзлочинам в Івано-Франківській області, майор поліції Микола Худолій.

2241 1
25.03.2025
Олег Головенський

Фіртка поспілкувалася з Андрієм Левковичем, кандидатом економічних наук, керівником Івано-Франківської торгово-промислової палати та Почесним Консулом Чеської Республіки в Івано-Франківській та Чернівецькій областях.

1115
15.03.2025
Олег Головенський

Суперпублічний Ілон Маск – це лише вершина «технократичного айсберга», який сьогодні формує революційну політику та стратегію США. ПейПал-мафія, - саме так сьогодні означають команду технократів, яка їх підспудно формує.  

3044

Наші  думки, звичаї, традиції та, зрештою, травми це все наслідки подій минулих років. І здавалося б, звідки взялась оця недовіра  не тільки до священників, але й певне формальне ставлення до ключових таїнств сповіді та причастя, наприклад, в православній церкві?  

874

В ситуації Гіпермодерну цитатне шкільне знання не працює. І те, що відбувається в Америці, є блискучою ілюстрацією цього висновку. Усі ці пласкі визначення типу «праві лібертаріанці», «нові консерватори», «технофa...ти» - це ні про що.

1022

Йтиметься про Православну Церкву України - справжню Українську православну Церкву, адже  УПЦ (в єдності з МП) має стільки «українського» як морська свинка – «морського».

1449

Сімейна групова терапія, різноманітні майстер-класи, психологічна підтримка, гуртки та екскурсії, консультації та профорієнтація, робота з тренерами та різноманітні дитячі гуртки, - це навіть неповний перелік наших активностей.

2056
26.03.2025

Під час посту людина не вживає білкові продукти тваринного походження: м'ясо, рибу та молочні продукти. Натомість залишаються крупи, бобові, горіхи, фрукти та овочі.  

26349 1
22.03.2025

Багато людей досі уникають купувати ці яскраві плоди, бо не знають, як правильно їх їсти чи яку користь вони дають організму. Насправді екзотичні фрукти — це не тільки красиво і смачно, але й надзвичайно корисно.    

744
19.03.2025

Почати харчуватися правильно здається складним, особливо коли навколо стільки суперечливої інформації. Але здорове харчування – це не дієта, не обмеження й точно не прораховування кожного грама.  

943
30.03.2025

У неділю, 30 березня, у церкві Благовіщення Пречистої Діви Марії в Чукалівці парафія відзначила храмове свято.  

2981
25.03.2025

Щорічно 25 березня відзначають одне з 12 найважливіших християнських свят — Благовіщення Пресвятої Богородиці.  

1232
23.03.2025

Папа Римський Франциск, який понад місяць перебуває в лікарні, має заново "навчитися говорити" після тривалого застосування високопоточної кисневої терапії.  

926
19.03.2025

Великопосні реколекції у Погоні відбудуться 28, 29 та 30 березня 2025 року.

1185
28.03.2025

Це справжня мистецька подорож у минуле, яка через живопис дозволяє побачити архітектурну велич України у новому світлі.  

1194
31.03.2025

За даними британського видання The Economist, вибори в Україні можуть бути проведені вже влітку цього року, і нинішній президент Володимир Зеленський має намір балотуватися на другий термін.  

398
28.03.2025

Найбільше довіряють Зеленському жителі центральних регіонів — 71% опитаних.  

4240
26.03.2025

Сполучені Штати Америки запропонували Україні нову велику угоду щодо рідкісноземельних металів, яка не включає питання атомних електростанцій.  

1057
24.03.2025

Законопроєкт об'єднує в одному органі — місцевій держадміністрації (МДА) — галузеві, правлінські, виконавчі, координаційні та контрольно-наглядові повноваження. 

1625