"Лагідний убивця": щонайменше 5% українців інфіковані гепатитом С та 1,5% — гепатитом В

Гепатит називають "лагідним вбивцею", це хвороба, яка повільно й безсимптомно руйнує печінку. Виявити недугу можна лише за допомогою тестування. Тож інколи пацієнти звертаються до профільних лікарів надто пізно. 
Гепатит — це запалення печінки, як правило, вірусної природи. Втім, окрім вірусів, гепатити також можуть бути спричинені деякими інфекційними і аутоімунними захворюваннями, дією токсичних речовин (алкоголю, наркотичних препаратів), а іноді – ліків.
Розрізняють п’ять типів вірусів гепатиту: А, В, С, D і Е. За оцінками Всесвітньої організації охорони здоров’я, 90% людей із вірусними гепатитами не знають про своє захворювання.
Найнебезпечніші – гепатити В і С, адже вони найчастіше призводять до цирозу та раку печінки. 354 мільйони людей у світі живуть з гепатитом В або С, і кожні 30 секунд хтось вмирає через спричинені цими вірусами захворювання.
Як відбувається інфікування та як захиститися від гепатитів?
Віруси гепатиту А та Е передаються, коли неінфікована людина вживає продукти або воду, забруднені фекаліями інфікованої. Наприклад, якщо людина із гепатитом не дотримується гігієни рук і готує їжу для інших. Отже, щоби уникнути інфікування вірусами гепатиту А та Е, потрібно дотримуватися правил особистої гігієни, вживати термічно оброблену їжу, добре мити овочі, фрукти, ягоди й зелень, кип'ятити воду і не пити з відкритих джерел.
Найкращою профілактикою гепатиту А є вакцинація. Для забезпечення тривалого захисту протягом 5–8 років потрібні дві дози вакцини.
Інфікування вірусами гепатиту В, С і D відбувається через контакт слизових оболонок або пошкодженої шкіри з рідинами організму (переважно кров’ю) інфікованої людини. Це може відбуватися під час незахищеного сексу, медичних і косметологічних процедур із використанням забруднених інструментів (хірургічні операції, стоматологічні втручання, гемодіаліз, татуювання, манікюр тощо); вживання наркотиків; спільного використання індивідуальних засобів гігієни (зубних щіток, лез для гоління тощо). Можливе також вертикальне передавання від матері до дитини.
Головний спосіб профілактики вірусного гепатиту В – вакцинація. Відповідно до Національного календаря профілактичних щеплень, усі діти мають отримати цю вакцину у першу добу після народження (ще у пологовому), а наступні дві дози – у 2 і 6 місяців.
Безкоштовну вакцинацію дітей від гепатиту В в Україні запровадили у 2002 році. Українці, народжені до 2002 року, здебільшого не мають захисту від хвороби, однак щеплення можна зробити й в дорослому віці.
Вакцини проти вірусного гепатиту С немає, тому, щоби уникнути інфікування потрібно застосовувати бар’єрні контрацептиви (презервативи); користуватися засобами разового (голки, крапельні системи, гінекологічні оглядові дзеркала тощо) та індивідуального (зубні щітки, леза для гоління, контактні лінзи) призначення; уникати контакту з біологічними рідинами інших людей; якщо інструмент – багаторазового використання (манікюрний, стоматологічний, хірургічний, лабораторний, інструмент для пірсингу, татуажу тощо) – належним чином його обробляти та, за можливості, стежити, щоб інструмент пройшов належну обробку.
Детальніше за посиланням.
Держава забезпечує ефективним лікуванням пацієнтів, яким встановили діагноз вірусний гепатит С. Річна кількість курсів препаратів, яка закуповується відповідно до потреб пацієнтів складає щонайменше 13 тисяч. Воно безоплатне для пацієнтів, як і експрес-тести, які можна пройти у свого сімейного лікаря на постійній основі.


04.08.2023 Тіна Любчик 565
Коментарі ()

17.07.2025
Катерина Гришко

Родичі пробачили хлопцю, знаючи про «своєрідний характер» загиблої і його нелегке дитинство, і просили в суді застосувати менш суворе покарання.  

2725
13.07.2025
Вікторія Матіїв

Дружина полеглого воїна Любов Галько розповіла журналістці Фіртки, яким був Руслан Галько — у повсякденному житті, в родинному колі та на фронті.

20856
09.07.2025
Тетяна Дармограй

В інтерв’ю професорка кафедри судової медицини Івано-Франківського національного медичного університету Наталія Козань розповіла про процес та методи ідентифікації тіл загиблих військових, виклики, з якими стикаються фахівці та чому ця робота — це насамперед про гідність.  

1815
05.07.2025
Вікторія Косович

Про те, що таке фемінізм, як він розвивався в українському суспільстві та чому його не потрібно боятися, Фіртка поспілкувалася з журналісткою та письменницею, авторкою книги "Слово на літеру "Ф" Іриною Славінською.

1296 1
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

2313
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

3958

Я відкладаю роботу над перекладом книги. Виходжу з кабінету, де практикував Вольфганг Льох, засновник психоаналітичного об'єднання... Спускаюся повз книжковий магазин, де збиралися тюбінгенські філософи, і де Ернст Блох шукав світлі сторони соціалізму. Повертаю ліворуч і натрапляю на інший книжковий магазин, де працював і писав Герман Гессе...

593

По соцмережах пішла дискусія про зрізані кілька дерев (ялинок) на Івано-Франківській Площі Ринок. «Політично» мотивований ґвалт наростає. Аж до вимог «засадити» ринкову площу деревами та зробити парк.

2069

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

759

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

1365
13.07.2025

Першими жнива на Прикарпатті почали хлібороби Покуття.

426
10.07.2025

У сучасному ритмі життя готувати "здорову вечерю з трьох страв" щодня — радше мрія, ніж реальність. Але це не означає, що збалансоване харчування — лише для тих, хто має багато часу. Навпаки: з правильним підходом можна харчуватися повноцінно, навіть маючи 15–20 хвилин на день.  

950
04.07.2025

Харчування під час війни немає відрізнятись від звичного раціону, який був у мирний час, та обов'язково повинне бути збалансованим. 

24452
17.07.2025

На Прикарпатті готуються до щорічної Всеукраїнської Патріаршої прощі до Галицької Чудотворної ікони Матері Божої у Крилосі. Проща відбудеться 2-3 серпня.  

678
15.07.2025

Християнська родина — це не лише осередок любові й підтримки, а й «домашня Церква».  

697
11.07.2025

П'ятого серпня цього року в часі прощі з нагоди вшанування чудотворної ікони Гошівської Богородиці відбудеться презентація нової ікони тифлографічно-акустичного типу «Богородиця з Гошева».  

647
05.07.2025

Протягом двох днів, 12-13 липня, у Погінському монастирі Успіння Матері Божої відбудеться XVI міжнародний з'їзд Апостольства страждальної Матері Божої покровительки доброї смерті.  

789
11.07.2025

Історія занепаду пам’ятки архітектури та боротьба за його повернення громаді.

8135
15.07.2025

У понеділок, 14 липня, генсек НАТО Марк Рютте під час зустрічі із президентом США Дональдом Трампом у Білому домі нагадав президенту США, кого Росія відправила керівником делегації на переговори до Стамбула.

670 1
09.07.2025

Президент США Дональд Трамп, аби втримати пУтіна від вторгнення в Україну, погрожував російському диктатору «розбомбити Москву до бісової матері».

828
04.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

2118 4
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

780