Квіти мають очі…

 

/data/blog/63391/370f4e4178c62450eaa6b98170c4b962.jpg

 

В театрі кіно “Люмєр” відбувся 14-ий прем’єр показ української стрічки” Поводир” . Фільм присвячений другу режисера, журналісту Олегу Сєнцову, який зараз сидить в СІЗО на території Росії. Гроші, з продажу листівок з кадрами “Поводиря”, які можна було придбати на презентації разом з автографом режиссера, будуть використані для потреб Олега.

“Зйомки стрічки закінчились ще у вересні 2013р. - розказує Олесь Санін, режисер фільму – прокатне посвідчення отримали в січні, але в країні почалась війна, і не хотілось цим сюжетом ще більше розжарювати й без того напружену атмосферу в державі. Тепер, коли народ почав вільніше дихати і погляд його прояснився, ми презентуємо картину в міжнародному масштабі”.

Це картина про незрячих кобзарів, які все своє життя йшли за піснею, за правдою, за ідеєю, за своїми поводирями і несли в душі сонце, яке ніколи не бачили, але по-справжньому усвідомлювали його цінність. А цінність стрічки полягає щей у тому, що це перше українське кіно, де застосовується тіфлоперекрад для незрячих людей, коли окремо записана ще одна аудіодоріжка, що коментує візуальні елементи фільму.

Головну роль хлопчика-поводиря зіграв 9-річний пластун Антон Святослав Грін, американець українського походження, який вразив режисера своєю майстерністю перевтілення і вмінням за секунди, доки хлопає хлопавка, переноситись в далекі тридцяті. І режисер аж ніяк не шкодує, що тільки після прослуховування двох тисяч дітей на роль поводиря, Антон був останнім. Откровенням для режиссера стало й те, що Антон є правнуком Михайла Сороки, диссидента, якого більшовики засудили на 8 років ГУЛАГУ . І зараз хлопчик , нехай і сценічно, відображає світлу ідею свого прадіда, проживаючи її дуже реалістично і дуже вміло. Велику долю незрячого кобзаря зіграв Станіслав Боклан, який до кінця сумнівався і не зовсім уявляв себе в такому амплуа. “Довірся мені..!” – впевнено відкинув будь-які його сумніви режиссер , і зйомки почались (без проб). На знімальному майданчику працювало до двісті незрячих акторів : музиканти, спортсмени, журналісти і прості різноробочі …Незрячі ролі…Незрячі долі… Кобзарі відкривали людям очі на так звану правду ( коли газета називалась “Правда” , а слова правди там не було). Сліпі кобзарі були світочем правди, волі і незламності українського народу. Вони і уявити не могли, що їх смерть не буде безликою, як того хотіла “власть” ,що смерть їхня стане історією. Що український народ через роки пронесе їхнє ремесло і дух кобзарства не сконає ніколи, що через багато років той самий народ, прозрівши , заспіває козацьких пісень і піде захищати свою землю від новоспечених чекістів-сеператистів.” Козак помре, та не помре пісня “– а як не вмре пісня ,то й не вмре дух народу. І навіть на сплюндрованій землі, серед гризоти і страшного болю, люди, як квіти, повертаються туди де має зійти сонце, і вірять ,що настане світанок – світлий і мирний…

Ідея фільму народилася в Америці під час нічної розмови з американським актором українського походження Джеком Палансом (при народженні – Володимир Палагнюк ). Олесь розказав йому історію про світанок : як його незрячий вчитель, що грав на лірі, кожного ранку зустрічав сонце. І Джек сказав йому : «не вір у нагороди , у золотий оскарівський пил – то все фальшиве. Вір у наш народ, розкажи про його історію, про людей які не втратили свою душу” . Джек помер, в країні мінялись президенти, скорочувався державний бюджет, виділений на знімання стрічки, та не мінявся задум. І завдяки наполегливості режиссера, завдяки волонтерам, які допомагали з реквізитом, завдяки знімальній групі і акторам “вистражданий “ фільм запущено в прокат – в 150-ти кінотеатрах країни одночасно!!! “Хоча кіно перенасичене історіями – воно живе. Та неможливо втиснути в екран весь той біль, розпач і жах, які ми віднайшли на запилених архівних полицях “– з тривогою в голосі описує свої пережиття автор.

Це кіно про сліпу вірність і відкриту зраду, про закриті очі і відкрите серце. Тому « ця картина не для фестивальної публіки, а для таких глядачів у залі , як ви – пояснює Олесь – картина не для блогерів і трьох критиків, а для людей; це картина не лише для вузької діаспори – українське кіно має мати крила, має боротися і відвойовувати глядача, а не мати те, що має ; ця картина – заради вашої довіри, заради вашого контакту “. І на всі сто відсотків режиссеру вдалося знайти цей здавалось би ефемерний контакт з глядачем.

Люди змучились від “Голівуду”, вони зголодніли за українським кіном, і не тому що “підтримують власного виробника “ , а тому що щиро хочуть бути залюблені в українське кіно.

Наступний свій фільм Олесь обіцяв знімати на Прикарпатті, нашому пахучому гуцульському краї.., з нетерпінням чекатимемо… “Там , де тебе чекають, завжди добре пахне …”.

 

Оксана Федорак,

Школа професійної журналістики


17.11.2014 Оксана Федорак 572 0
Коментарі (0)

17.07.2025
Катерина Гришко

Родичі пробачили хлопцю, знаючи про «своєрідний характер» загиблої і його нелегке дитинство, і просили в суді застосувати менш суворе покарання.  

2641
13.07.2025
Вікторія Матіїв

Дружина полеглого воїна Любов Галько розповіла журналістці Фіртки, яким був Руслан Галько — у повсякденному житті, в родинному колі та на фронті.

20487
09.07.2025
Тетяна Дармограй

В інтерв’ю професорка кафедри судової медицини Івано-Франківського національного медичного університету Наталія Козань розповіла про процес та методи ідентифікації тіл загиблих військових, виклики, з якими стикаються фахівці та чому ця робота — це насамперед про гідність.  

1792
05.07.2025
Вікторія Косович

Про те, що таке фемінізм, як він розвивався в українському суспільстві та чому його не потрібно боятися, Фіртка поспілкувалася з журналісткою та письменницею, авторкою книги "Слово на літеру "Ф" Іриною Славінською.

1282 1
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

2302
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

3934

Я відкладаю роботу над перекладом книги. Виходжу з кабінету, де практикував Вольфганг Льох, засновник психоаналітичного об'єднання... Спускаюся повз книжковий магазин, де збиралися тюбінгенські філософи, і де Ернст Блох шукав світлі сторони соціалізму. Повертаю ліворуч і натрапляю на інший книжковий магазин, де працював і писав Герман Гессе...

524

По соцмережах пішла дискусія про зрізані кілька дерев (ялинок) на Івано-Франківській Площі Ринок. «Політично» мотивований ґвалт наростає. Аж до вимог «засадити» ринкову площу деревами та зробити парк.

2053

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

743

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

1347
13.07.2025

Першими жнива на Прикарпатті почали хлібороби Покуття.

415
10.07.2025

У сучасному ритмі життя готувати "здорову вечерю з трьох страв" щодня — радше мрія, ніж реальність. Але це не означає, що збалансоване харчування — лише для тих, хто має багато часу. Навпаки: з правильним підходом можна харчуватися повноцінно, навіть маючи 15–20 хвилин на день.  

940
04.07.2025

Харчування під час війни немає відрізнятись від звичного раціону, який був у мирний час, та обов'язково повинне бути збалансованим. 

24439
15.07.2025

Християнська родина — це не лише осередок любові й підтримки, а й «домашня Церква».  

680
11.07.2025

П'ятого серпня цього року в часі прощі з нагоди вшанування чудотворної ікони Гошівської Богородиці відбудеться презентація нової ікони тифлографічно-акустичного типу «Богородиця з Гошева».  

634
05.07.2025

Протягом двох днів, 12-13 липня, у Погінському монастирі Успіння Матері Божої відбудеться XVI міжнародний з'їзд Апостольства страждальної Матері Божої покровительки доброї смерті.  

780
30.06.2025

У рамках цього благодійного заходу зібрали 78 тисяч 320 гривень на підтримку 10 окремої гірсько-штурмової бригади «Едельвейс».  

1673
11.07.2025

Історія занепаду пам’ятки архітектури та боротьба за його повернення громаді.

8122
15.07.2025

У понеділок, 14 липня, генсек НАТО Марк Рютте під час зустрічі із президентом США Дональдом Трампом у Білому домі нагадав президенту США, кого Росія відправила керівником делегації на переговори до Стамбула.

595
09.07.2025

Президент США Дональд Трамп, аби втримати пУтіна від вторгнення в Україну, погрожував російському диктатору «розбомбити Москву до бісової матері».

816
04.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

2102 4
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

771