Як повідомлялось раніше, в Івано-Франківську на міській ратуші зупинився годинник. Годинник працював, але відставав та показував невірний час. Він виходить з ладу уже не вперше. В жовтні минулого року часомір також виходив з ладу та відставав. Влітку пристрою дошкуляє висока температура, а взимку – мороз.
Також на пристрій впливають грози, відтак його доводиться часто ремонтувати.
За словами керівника КП «Івано-Франківськміськсвітло» Віктора Синишина, проблема виникла у самому механізмі, тому часомір вирішили замінити. Виготовлятиме новий годинник «Київський годинниковий завод». Роботи планують розпочати вже до кінця липня.
«Поки ми чекаємо на пропозиції від заводу. Відповідно будемо вивчати варіанти, цінову політику та дизайн. Поки конкретних пропозицій та рішення ще не прийняли. Єдине, що можу сказати, що вони будуть з металу», - пояснив Синишин.
Діючий годинник
Проект майбутнього часоміра
В годиннику, що є в ратуші зараз, лише один механізм, який приводить в дію чотири годинники.
В новому будуть 4 незалежних механізми, які синхронізуватимуться через комп’ютер. Тобто, якщо з ладу вийде один механізм – інші працюватимуть. Окрім того, час на новому годиннику переводитиметься та коригуватиметься автоматично.
Проте, новий вигляд годинника припав до душі не всім.
Як повідомив в мережі Facebook місцевий активіст Юрій Козакевич, наразі вдалось відшукати майстра-годинникаря, який 11 років тому особисто виготовив годинник на нашій Ратуші і дав на всі механічні частини довічну гарантію.
Зараз майстер готовий відремонтувати і осучаснити механізм нашого годинника на Ратуші за один день.
Звати майстра Олексій Бурнаєв, він мешкає у Львові і вже багато років займається виготовленням і обслуговуванням вежових годинників, курантів і карильйонів. На рахунку майстра 70 робіт по всій Україні.
Існуючий годинник є точною копією автентичного годинника, який висів на Ратуші з дня її побудови і до 2007 року.
З 2005 року старий годинник ламався і часто не працював і тому станом на 2007 рік тодішньою мерією міста було прийняте рішення виготовити копію оригінального годинника, спроектованого ще архітектором 4-ї франківської Ратуші - Станіславом Треля. Саме це і зробив майстер годинникар.
Циферблат – зробили наближену копію, механізм - виготовили на той час сучасний. Вага кожного годинника становить 50кг. Для виготовлення годинника використовували шведську сталь, механічні елементи (шестерні, втулки) виключно металеві довговічні.
З моменту встановлення годинника у 2007 році ремонт і обслуговування не проводилось.
У 2016 році Міськсвітло запросило майстра для огляду годинника і складання кошторису на необхідні роботи. На 2017 рік в бюджеті відповідно вже було закладено 100 тис грн.
Ці гроші мали піти на наступні роботи:
1. Виготовити захисні жалюзі і за допомогою альпіністів встановити їх в куполі Ратуші.
2. Чистка механізму годинника від бруду і усунення наслідків втручання через неналежну експлуатацію.
3. Перенесення і оновлення звукових динаміків з балкону оглядового майданчика в люки куполу.
4. Оновлення і осучаснення механізму годинника.
Однак в 2017 році передбачені кошти до майстра так і не потрапили, а майстер одержав коментар від влади міста: «гроші пішли на інший проект».
В 2018 році Міськсвітлу не вдалось порозумітись із майстром. Міськсвітло заявляє, що майстер відмовився ремонтувати і подаватись на Прозоро. Майстер ж запевняє, що працює через Прозоро у інших містах України і з радістю б погодився відремонтувати свій годинник, однак йому ніхто не пропонував.
Натомість у влади міста виникла ініціатива закупити абсолютно новий годинник за 500 тисяч гривень з новим дизайном у КГЗ.
«Конструктивна, логічна, ощадливіша пропозиція: циферблат – залишити, механізм – відремонтувати», – наголошує активіст Юрій Козакевич.
підготував Ростислав Ковтун