Криза середнього віку: що це та як з цим боротися

Криза середнього віку – дуже поширений "в народі" термін. Особливо часто з ним пов’язують все,  що стосується сварок, проблем та розлучень.

Переважно люди вважають, що криза буває лише в чоловіків. Це не так, оскільки жінки наділені гнучкішою психікою, яка здатна швидше пристосовуватися до нових обставин, легше дають собі раду з незвичним і непередбачуваним. З чоловіками все трохи складніше.

«Люди протягом свого життя стикаються із так званими життєвими кризами. У двадцять - із кризою вибору, у тридцять - кризою мотивацій, у сорок - досягнень, у п'ятдесят - розбіжності між очікуванням і результатом, у шістдесят - визнання, в сімдесят - підбиття підсумків і передачі досвіду, у вісімдесят - потрібності. Кризові періоди тому й називаються такими, що під час них люди шукають власні відповіді на запитання, які раніше й не ставили», - розповідає психологиня Софія Бардашевська.

Загалом психологи вважають, що криза середнього віку - це усвідомлення того, що людина досягла половини життєвого шляху, а попереду - наближення старості.

«У період ранньої дорослості люди стверджують себе у професійній галузі, при переході до середнього віку вони інакше починають оцінювати свою роботу.

Більшість людей усвідомлює, що вони зробили свій професійний вибір і задовольняються ним, частина тих, хто розчарувався у роботі, втратив її або не досяг того професійного становища, на яке сподівався, може відчувати гіркоту та занепад духу.

Дехто перебудовує свою систему пріоритетів, і це не обов’язково у сфері професійної діяльності.

Наприклад, деякі люди у середині життя вирішують приділяти більше уваги міжособистісним відносинам чи моральним зобов'язанням перед рідними людьми», - додає психологиня.

Чоловіки реагують по-різному на кризові симптоми: хтось не відчуває кризи середини життя, оскільки знайшов адекватні рішення більшості життєвих проблем.

Інший справляється з проблемами, вдаючи, що все перебуває під його контролем, хоч насправді він, зазвичай, відчуває, що застряг, зайшов у глухий кут.

Третій – розгублений і йому здається, що весь його світ руйнується. Для деяких чоловіків ця криза може бути тимчасовою фазою у розвитку, для інших вона може стати початком безперервного падіння.

Четвертий шлях реагування на кризові явища – неспроможність подолати проблеми.

Сучасне суспільство змушує чоловіків відповідати єдиному зразку успіху і мужності, тому чоловікам залишається або звикнутися з думкою, що вони не відповідають цьому зразку, або відмовитися від багатьох власних бажань, намагаючись відповідати цьому розрекламованому образу ідеального чоловіка.

 Власник інтим-бутіку «Без табу» Віталій Шеленко каже, що з такою проблемною до них часто звертаються не лише чоловіки, але й жінки.

Часто криза середнього віку призводить до розпаду стосунків, тому інколи психологи радять звернутися за допомогою до спеціалізованих магазинів, які зможуть внести в життя сім’ї певне різноманіття.

«Ми розуміємо, що з роками кожна сім’я потребує внесення у своє інтимне життя певного різноманіття. Сім’ї, які не один рік живуть разом, переважно їх з’їдає буденність.

Люди не мають доходів, як в Європі, тому не можуть собі дозволити часті відпочинки і, переважно, окрім роботи, дітей, школи та дому вони мало що бачать.

Новизна у сім’ї завжди потрібна. Є велика різниця, коли жінка ввечері скидає з себе повсякденний халат, а коли вдягає еротичну білизну чи костюм школярки. Ще більш цікаво, коли у процесі використовувати різні іграшки для того ж різноманіття», - розповідає чоловік.

Власник магазину наголошує, що для розв'язання такої проблеми завжди потрібне розуміння обох сторін.

«Якось нам вдалося допомогти зберегти сім’ю, коли справа вже дійшла до суду.

Це була типова сімейна криза, коли після народження дитини у жінки виникла надмірна сухість. Через те, що вони з чоловіком ніяк не могли розв'язати цю проблему – вирішили подати на розлучення.

Хтось зі знайомих порадив відвідати наш магазин. Ми провели їм консультацію та порадили придбати гіпоалергенний лубрикант. Приблизно через два тижні чоловік щасливий та з подарунками прийшов до магазину та дуже дякував. Розповідав, що тепер у них у сім’ї ніби почався медовий місяць і вони забрали документи про розлучення», - пригадує чоловік.

Переважно до них приходять люди, які вдома вже проговорили всі нюанси та готові щось робити, щоб врятувати стосунки.

«Не так важливо неодружений ти, розлучений чи у тебе щаслива сім‘я, чи успішний бізнес. Криза виникає в майже однаковий віковий період лише сенси та усвідомлення індивідуальні, адже ми маємо різні цінності, переконання, виховання, ідеали, страхи, вподобання і тому подібне. Кожен переживає її по-своєму», - підсумувала психологиня.

Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram та читайте нас у Facebook. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!


Читайте також:

Без стресу та депресії: психологиня розповіла, як адаптуватися до роботи після відпустки

Справи на потім: що таке прокрастинація та як її здолати

Стати самостійною. Як дитині безболісно відокремитись від батьків?

Директор Івано-Франківського геріатричного пансіонату Віталій Яворський: Старшим людям  бракує спілкування


Коментарі ()

30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

1150
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

2845
24.06.2025
Павло Мінка

19 червня 2025 року Івано-Франківська обласна прокуратура повідомила: судитимуть організатора злочинної групи торговців бурштином.

997
21.06.2025
Діана Струк

Нікіта Тітов — художник, плакатист, ілюстратор. Ще кілька десятиліть тому він називав себе «ватніком», а сьогодні його роботи — символи українського спротиву. Його плакати надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається.

1064
19.06.2025
Катерина Гришко

На початку червня 2025 року провели тендерні конкурси на роботи в навчальних закладах на суму майже 40 мільйонів гривень. Фірми відомі та мають кримінальні справи.  

1067 3
16.06.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з керівником Івано-Франківського театру Ростиславом Держипільським, щоб дізнатися, як театр живе і працює під час війни, як народжуються нові вистави, які міжнародні проєкти підтримують українське мистецтво, а також про виклики сучасності і непересічну силу мистецтва в непростий час.

3158 3

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

927

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

798

Глибше за інших пірнули гностики перших століть християнської ери. Вони дійшли принципового висновку: таємниця часу сусідить з таємницею Бога. Сусідить так близько, так щільно й невіддільно, що її пізнання майже напевно відкриває браму Творця, як найбільшої з таємниць.

373

Світ змінився до невпізнаваності зі стрімким розвитком технологій ми наче живемо у майбутньому. І водночас існують традиції, яким сотні років. Одна з таких  релігійних традицій — це шанування мощей святих у християнстві.

1102
30.06.2025

Замість обмежень, радять зважати на контекст, баланс у раціоні та якість продуктів.  

170
26.06.2025

Мер зазначив, що це приватний бізнес, а тому місто не видає земельні ділянки чи майно для таких закладів.

2364
19.06.2025

Станом на 1 червня 2025 року на Івано-Франківщині зареєстрували 901 фермерське господарство. Загальна площа сільськогосподарських угідь у їх власності та користуванні становить 40 тисяч гектарів.  

1162
27.06.2025

Сьогодні, 27 червня, віряни відзначають свято Найсолодшого Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа – Людинолюбця.  

465
24.06.2025

Один чоловік ходив по окрузі, проклинаючи священика та розповсюджуючи про нього по всій парафії брехливі, злісні чутки.

15084
20.06.2025

Священник розповів про ставлення Церкви до дошлюбних статевих стосунків. 

7396
16.06.2025

У селі Гошів, що на Івано-Франківщині, на Ясній Горі розташований монастир Чину святого Василія Великого. Зокрема, на дзвіниці Гошівського монастиря знаходиться один з чотирьох карильйонів України.  

828
26.06.2025

Роботи Нікіти Тітова стали символами українського спротиву. Його плакати підтримують, надихають і говорять мовою, яка зрозуміла кожному. Та попри публічне визнання, автор часто стикається з піратством власних робіт.  

392
26.06.2025

Рішення саміту НАТО, ухвалене у Гаазі за підтримки президента США Дональда Трампа, підтверджує статус росії як спільної загрози для всього Альянсу.  

303
23.06.2025

Прем’єр-міністр Британії Кір Стармер заявив, що ядерна програма Ірану — серйозна загроза, а США вжили заходів для усунення цієї загрози.  

388
19.06.2025

Депутати Верховної ради України 18 червня 2025 року підтримали в цілому законопроєкт № 11469 про множинне громадянство.   

674
18.06.2025

Україна готується до виборів після завершення воєнного стану, але це будуть не звичайні, а унікальні вибори, які потребуватимуть окремого закону.  

1123