Криза середнього віку: що це та як з цим боротися

Криза середнього віку – дуже поширений "в народі" термін. Особливо часто з ним пов’язують все,  що стосується сварок, проблем та розлучень.

Переважно люди вважають, що криза буває лише в чоловіків. Це не так, оскільки жінки наділені гнучкішою психікою, яка здатна швидше пристосовуватися до нових обставин, легше дають собі раду з незвичним і непередбачуваним. З чоловіками все трохи складніше.

«Люди протягом свого життя стикаються із так званими життєвими кризами. У двадцять - із кризою вибору, у тридцять - кризою мотивацій, у сорок - досягнень, у п'ятдесят - розбіжності між очікуванням і результатом, у шістдесят - визнання, в сімдесят - підбиття підсумків і передачі досвіду, у вісімдесят - потрібності. Кризові періоди тому й називаються такими, що під час них люди шукають власні відповіді на запитання, які раніше й не ставили», - розповідає психологиня Софія Бардашевська.

Загалом психологи вважають, що криза середнього віку - це усвідомлення того, що людина досягла половини життєвого шляху, а попереду - наближення старості.

«У період ранньої дорослості люди стверджують себе у професійній галузі, при переході до середнього віку вони інакше починають оцінювати свою роботу.

Більшість людей усвідомлює, що вони зробили свій професійний вибір і задовольняються ним, частина тих, хто розчарувався у роботі, втратив її або не досяг того професійного становища, на яке сподівався, може відчувати гіркоту та занепад духу.

Дехто перебудовує свою систему пріоритетів, і це не обов’язково у сфері професійної діяльності.

Наприклад, деякі люди у середині життя вирішують приділяти більше уваги міжособистісним відносинам чи моральним зобов'язанням перед рідними людьми», - додає психологиня.

Чоловіки реагують по-різному на кризові симптоми: хтось не відчуває кризи середини життя, оскільки знайшов адекватні рішення більшості життєвих проблем.

Інший справляється з проблемами, вдаючи, що все перебуває під його контролем, хоч насправді він, зазвичай, відчуває, що застряг, зайшов у глухий кут.

Третій – розгублений і йому здається, що весь його світ руйнується. Для деяких чоловіків ця криза може бути тимчасовою фазою у розвитку, для інших вона може стати початком безперервного падіння.

Четвертий шлях реагування на кризові явища – неспроможність подолати проблеми.

Сучасне суспільство змушує чоловіків відповідати єдиному зразку успіху і мужності, тому чоловікам залишається або звикнутися з думкою, що вони не відповідають цьому зразку, або відмовитися від багатьох власних бажань, намагаючись відповідати цьому розрекламованому образу ідеального чоловіка.

 Власник інтим-бутіку «Без табу» Віталій Шеленко каже, що з такою проблемною до них часто звертаються не лише чоловіки, але й жінки.

Часто криза середнього віку призводить до розпаду стосунків, тому інколи психологи радять звернутися за допомогою до спеціалізованих магазинів, які зможуть внести в життя сім’ї певне різноманіття.

«Ми розуміємо, що з роками кожна сім’я потребує внесення у своє інтимне життя певного різноманіття. Сім’ї, які не один рік живуть разом, переважно їх з’їдає буденність.

Люди не мають доходів, як в Європі, тому не можуть собі дозволити часті відпочинки і, переважно, окрім роботи, дітей, школи та дому вони мало що бачать.

Новизна у сім’ї завжди потрібна. Є велика різниця, коли жінка ввечері скидає з себе повсякденний халат, а коли вдягає еротичну білизну чи костюм школярки. Ще більш цікаво, коли у процесі використовувати різні іграшки для того ж різноманіття», - розповідає чоловік.

Власник магазину наголошує, що для розв'язання такої проблеми завжди потрібне розуміння обох сторін.

«Якось нам вдалося допомогти зберегти сім’ю, коли справа вже дійшла до суду.

Це була типова сімейна криза, коли після народження дитини у жінки виникла надмірна сухість. Через те, що вони з чоловіком ніяк не могли розв'язати цю проблему – вирішили подати на розлучення.

Хтось зі знайомих порадив відвідати наш магазин. Ми провели їм консультацію та порадили придбати гіпоалергенний лубрикант. Приблизно через два тижні чоловік щасливий та з подарунками прийшов до магазину та дуже дякував. Розповідав, що тепер у них у сім’ї ніби почався медовий місяць і вони забрали документи про розлучення», - пригадує чоловік.

Переважно до них приходять люди, які вдома вже проговорили всі нюанси та готові щось робити, щоб врятувати стосунки.

«Не так важливо неодружений ти, розлучений чи у тебе щаслива сім‘я, чи успішний бізнес. Криза виникає в майже однаковий віковий період лише сенси та усвідомлення індивідуальні, адже ми маємо різні цінності, переконання, виховання, ідеали, страхи, вподобання і тому подібне. Кожен переживає її по-своєму», - підсумувала психологиня.

Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram та читайте нас у Facebook. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!


Читайте також:

Без стресу та депресії: психологиня розповіла, як адаптуватися до роботи після відпустки

Справи на потім: що таке прокрастинація та як її здолати

Стати самостійною. Як дитині безболісно відокремитись від батьків?

Директор Івано-Франківського геріатричного пансіонату Віталій Яворський: Старшим людям  бракує спілкування


Коментарі ()

10.08.2022
Тіна Любчик

Журналістка Фіртки поспілкувалася зі Святославом Балакою, головою Асоціації інтервенційних онкологів України, який приїхав в Івано-Франківськ із Харкова. 

842
04.08.2022
Тетяна Дармограй

Повномасштабне російське вторгнення майже повністю витіснило коронавірусну хворобу з інформаційного простору України. Проте, як констатують медики, українці продовжують хворіти та помирати через цю недугу.

1228
31.07.2022
Тіна Любчик

Про пережите внаслідок російського вторгнення журналістці Фіртки розповіла киянка, яка працює дитячою психологинею, Ксенія Дичко. У перші дні повномасштабної війни жінка переїхала із сім’єю до Івано-Франківська.

1492 2
28.07.2022
Уляна Мокринчук

Журналістка Фіртки розпитала у психологині, як війна впливає на стосунки, як зберегти шлюб в умовах постійного стресу чи тривалої розлуки та чому сьогодні особливо важлива підтримка та щира розмова.  

1634
26.07.2022
Мар'яна Цимбалюк

У перші дні війни в село одразу зайшли російські війська, які розгорнули штаб неподалік їхнього дому. Ворожі солдати  використовували місцевих, як живий щит для захисту. Життя нагадувало сценарій фільму жахів. Як родині вдалося живими втекти на Прикарпаття, читайте в інтерв’ю для Фіртки.

1762
17.07.2022
Тетяна Дармограй

В Україні вже 144-й день триває повномасштабна війна. Через російську агресію процес загальної мобілізації продовжили до 23 серпня.

5581

Коли люди стикаються із Національною Хокейною Лігою, вони, в першу чергу, дивляться крізь призму інших турнірів та видів спорту. Наприклад, футбол й Англійська Прем’єр Ліга, Чемпіонат Світу чи Європи, Ліга Чемпіонів та інші. 

372

Питання грошей і релігії завжди хвилювало людей, ймовірно в її більш вузькому розумінні «грошей і церкви», «скільки жертвувати на церкву», «скільки давати священнику?». Періодично по селах чи містах вибухають скандали, пов'язані із майном чи фінансами тієї, чи іншої парафії, але з часом все затихає до наступного скандалу. Чому віряни повинні утримувати священників і церкву? Виявляється це питання таке ж древнє, як і сам світ, у якому живемо.

1911

Духовні пошуки на війні не тільки не припиняються й навпаки загострюються. Перебування на війні загострює  почуття віри, розставляє акценти на важливому і другорядному, показує скороминучість земного буття і близькість смерті, наскільки речі, які нас оточують і до яких ми звикли і вважаємо незамінними насправді є другорядними і неважливими. На війні загострюється нюх до фальші та брехні, там немає атеїстів. В окопах всі моляться.

1686

Московська церква в Україні, або як лукаво вони себе називають “Українською” іменуючись УПЦ, вже давно втратила риси Церкви, притаманні їй служіння Богу і людям та ведення людей до визволення душі.  

2713
09.08.2022

Перш за все фахівець радить виключити із щоденного раціону жирну та смажену їжу.

234
30.07.2022

Літо – та пора року, коли потрібно їсти максимально корисні та насичені вітамінами продукти  

1005
27.07.2022

В літній період радять пити теплу воду, вона краще засвоюється організмом.  

1020
11.08.2022

Для вирішення та недопущення різноманітних конфліктних ситуацій та непорозумінь, в Івано-Франківську створять Раду церков.  

107
09.08.2022

Після православ’я найбільше респондентів із Заходу України ідентифікували себе як греко-католиків (26%), протестантів та атеїстів (4%) і. Інші релігії та конфесії називалися рідше.  

223
05.06.2022

У Храмі Царя Христа (відомому, як церква на Майзлях) Святу літургію провів Архієпископ і Митрополит Івано-Франківський Владика Володимир Війтишин.

4472
09.05.2022

Кожен охочий мав змогу доєднатися до молитви через трансляцію на інтернет-ресурсах Івано-Франківської Архієпархії УГКЦ та Архікатедрального собору.  

6372
05.08.2022

Першого липня на п'ятому позачерговому засіданні Міжурядового комітету з охорони нематеріальної культурної спадщини за зверненням Міністерства культури та інформаційної політики України внесено елемент “Культура приготування українського б

414
11.08.2022

Рішення про подовження мобілізації ухвалює парламент.

103
09.08.2022

Президент Володимир Зеленський закликає країна Заходу заборонити в’їзд всім громадянам росії на тлі її агресії проти України.  

209
30.06.2022

В оточенні президента кажуть, що система, привчена озиратись на Банкову, продовжила чекати команд, а у Зеленського зараз немає ресурсу розв'язувати всі питання. Показовою стала криза з пальним, яку чиновникам не вдалося вирішити оперативно.  

2652
14.06.2022

Восьмий апеляційний суд Львова 14 червня заборонив діяльність партій “Наші” та "Держава", які в Міністерстві юстиції вважають проросійськими.  

3598