Кожному політику по художнику

 

    Вкотре майбутнє виявляється/проявляється митцем. Воно настільки тонко енергетичне (просунуті скажуть  – паралельні світи), що тільки художнє, образне мислення може вловити його ознаки.

     Цього разу, 28 лютого, в АртБастіон завітав сумський художник Сергій Баловін з проектом «Натуральний обмін». Не берусь писати про художню сторону його робіт, бо не бачила, проте не сумніваюсь в їх естетичній якості, якщо  «пів світу»  готове мати своє художнє «Я» (портрет)  за горнятко кави, чи шанхайський  барабан  там-там.

     Привертає увагу інша сторона проекту – подача/передача твору. Світ вже готовий, вірніше ніколи й не забував, до такого простого  прийому/контакту/передачі, як натуральний обмін. Сергій доводить своїм проектом, що де б він не був (Європа, далі Азія-Америка)  для людини існує декілька головних речей/потреб: тепло, їжа, спілкування. І для цього потрібно мати тільки «самого Себе», котре вміє щось робити для «Іншого». Питання стоїть у пошуку потреб «Іншого» (підказка – інтернет) і місця контакту (фізична присутність):  Я + Ти = Обмін.

     Якщо вийти за художні рамки проекту, постає більш глобальне питання. Коли  мільйони людей вміють щось робити і мають одне для одного продукт, то чи потрібно цей продукт доводити до товару, який передбачає гроші? Я не буду розводитись на рахунок економіки і фінансів, які постають з цього «простого»  рівняння  Товар-Гроші-Товар  (Т-Г-Т),  яке непомітно деформувалось/логаритмувалось у Г-Т-Г, для цього є інші спеціалісти/ілюзіоністи. Але факт залишається фактом:  мистецтво «чує/відчуває/відчитує» прояви майбутнього. І не важливо в якій формі це майбутнє проявиться:  малюнок (читай плакат, біл-борд), знак (герб, прапор, товарний знак), вірш (заклик), поема (петиція, закон), перформенс/п’єса (демонстрація, ритуал), танок (бунт, дрес-код) , чи мелодія (гімн).

     «МАЙБУТНЄ. Все названо. Всім дано Імена, тільки Воно тремтить в чеканні від Хрестителя плаща, в який запеленає нові Імена» Е.Вітер, «Імена».

     Сьогодні художник, завтра селяни, післязавтра держава може відмовитись від паперових/електронно-віртуальних  значків (символів чиєї могутності?)  До речі, найсуттєвішими сейсмографами соціальних змін завжди були інтуіти-митці. Якщо АртБастіон і надалі такими прогресивними темпами буде запрошувати «просунутих» митців, то «мозковий центр: міськ*/обл/Верховну** Ради»  можна перенести у Бастіон (він витримає облогу). Головне правильно перевести  видіння/знаки   шаманів/митців  у  реальну/фізичну  площину  політиків/бізнесменів. Тут з’явилася/явилася  зовсім нова функція мистецтва, вичерпавши себе предметно (кінець постмодернізму)  воно перейшло на рівень обміну, нового?  типу обміну.

     Отже, глобальне село потребує глобального натуробміну?

 

***

 

Все сиплеться, мов  з дірочки пісок,

тонкою цівкою з минулого в майбутнє:

з рослини у рослину – насінина,

з імперії в імперію – людина.

 

Зуживши всі обряди і закони

людина, несвідомо, вимагає іншої будови. 

 

Але хто зможе показати людям їх оселю?

Ця праця не для логіка-сліпця,

а для творця і скульптора від Бога.

Творець формує силою любові

й не потребує виправдань

і визнання для нього – внутрішня структура,

яку обчислять логіки в рівняння,

своїм знаряддям – мірою й числом…

 

Таких рівнянь в обличчі міста не існує.

І я звелів /закликати/ архітекторів.

                                Антуан де Сент Екзюпері, «Цитадель», XVIII.

 

 

     * Серед  Натури Художника були помічені  і місцеві політики.

     ** Кожному Пінчуку по «Артцентру», кожному Шкутяку по «Химері»  –  Україна FOREVER !

 

                                                                                                                                      1.03.2013 Еріка Вітер


04.03.2013 Еріка Вітер 1721 1
19.02.2025
Діана Струк

Про наукову школу біохімії, досвід роботи на міжнародній арені, вплив біологічних добавок та мультивітамінів, про коронавірус, цукровий діабет, холестерин та про здоровий спосіб життя Володимир Лущак розповів в інтерв’ю Фіртці.

777
12.02.2025
Надія Єшкілєва

Для першого в лютому книжкового огляду літературна експертка обрала романи про кохання. Одна з тем, завдяки якій читання було й залишається модним від найдавніших часів і до сьогодні.  

774
06.02.2025
Вікторія Матіїв

Про функціонування Центру захисту прав людини, основні виклики в роботі, найчастіші порушення прав людини та як реагують на такі звернення, журналістка Фіртки поспілкувалася з представником Уповноваженого з прав людини в Івано-Франківській області Віталієм Вербовим.

1589
30.01.2025
Олег Неїжпиво

Рік змії — шостий у 12-річному китайському «звіриному» циклі, де символ тварини характеризує ті чи інші головні якості поточного року.

2214
26.01.2025
Діана Струк

Про енергоефективність, вивчення альтернативних джерел енергії, реновацію та подолання наслідків ракетного обстрілу, Фіртка поспілкувалася з ректором Івано-Франківського національного технічного університету, професором Ігорем Чудиком.

4193 2
21.01.2025
Вікторія Косович

Як реалізовували проєкт, яким обладнанням оснащений центр та як він функціонуватиме надалі, дізнавалась журналістка Фіртки.  

3195

Тепер, коли епоха постмодернізму минула, вже немає часу на вишукані пасьянси та перепрошення. Настав швидкий час чудовиськ. Котрі будують свої персональні реальності, котрі служать лише тим традиціям, які були створені на замовлення з учора на сьогодні прирученими та купленими жерцями. 

194

Івано-Франківськ, як і вся Україна, сьогодні потребує консолідації сил серед ветеранів, які пройшли війну. Повертаючись до цивільного життя, вони стикаються з викликами – соціальна адаптація, психологічна реабілітація, пошук роботи, а також прагнення бути корисними для суспільства.

424

Здебільшого нам відомі чоловічі імена проповідників, єпископів пресвітерів, та мало хто знає, що важливу роль в період становлення ранньої християнської Церкви відігравали жінки, які майже непомітно, але дуже суттєво працювали, несучи своє особливе служіння дияконис.

366

Більшість культур сприймають собак як членів родини, але в певних релігіях відношення до цих тварин неоднозначне. До прикладу на близькому сході  серед мусульман обізвати когось «собакою» означає виявити свою велику зневагу. А відповідь на це знаходимо у ставлені релігії до цих тварин.

836
17.02.2025

Інфляція на споживчому ринку в січні 2025 року порівняно із груднем 2024 року, як на Івано-Франківщині, так й в Україні складала 1,2%.  

605
14.02.2025

Перекуси між основними прийомами їжі потрібні не лише для втамування голоду, а й для підтримки енергії, концентрації та загального самопочуття.

649
10.02.2025

Питання «чи варто їсти пізно ввечері?» часто хвилює тих, хто намагається правильно харчуватися й дбати про своє здоров’я.  

934
19.02.2025

Серед українців немає однозначної позиції стосовно того чи повинні віряни, які за своїми релігійними переконаннями не можуть брати до рук зброю, мати право на альтернативну (невійськову) службу в умовах воєнного стану.  

1045
16.02.2025

Останніми роками частина вірян, яка дивиться богослужіння онлайн, зросла.  

652
12.02.2025

Християнська сім'я бере на себе відповідальність жити разом аж до смерті: у любові, вірності, чесності та послуху подружньому.  

6236
08.02.2025

Чотириметровий Хрест Миру із золотим Розп'яттям можна буде побачити в Івано-Франківську дев'ятого та десятого лютого на площі Ринок з 9:00.  

1729
17.02.2025

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

31742 1
19.02.2025

Понад половина українців (57%) довіряють президенту України Володимиру Зеленському.  

1510
14.02.2025

Так, респондентам запропонували три опції та запитали, що, на їх думку, скоріше описує можливі санкції проти Порошенка.  

739 1
11.02.2025

Восьмеро з десяти обранців від Івано-Франківщини підтримали цей законопроєкт.  

699