Корупційні маніпуляції влади на Прикарпатті

Служити народу України та громаді; таку присягу складають державні службовці та посадові особи органів місцевого самоврядування. Звісно, що при служінні публічних осіб можуть виникати помилки, які необхідно виправити та навернутись на дорогу служіння своїм громадянам. Народ дав оцінку служінню посадовців, які давали присягу. Так, за останніми даними соціологічного опитування Центру Разумкова вказано, що 66 % респондентів вважають, що Україна рухається у неправильному напрямі, тоді як позитивну відповідь дали лише 17%.[1] Аналогічно негативну думку мають наші геополітичні партнери, зокрема, Держсекретар США Ентоні Блінкен вважає, що Україна втрачає приблизно третину свого ВВП через корупцію[2]. То ж без перебільшення можна сказати, що органи публічного управління України юридичною мовою можна прирівняти до організованої злочинної групи. Через такий стан справ в Україну не заходять інвестиції як з за кордону, так і наших громадян. Так, через корупцію Україна не може використати позитивний досвід залучення інвестицій та соціального захисту країн Європи. Зокрема, це стосується накопичувальної пенсійної системи, яка передбачає інвестиції громадян в економіку України з метою отримання інвестиційного доходу. Перспектива втратити третину коштів відлякує потенційних клієнтів, а кошти, які б розвивали економіку, українці тримають під подушкою на чорний день.

Негативний приклад публічного управління у галузі використання тваринного світу спостерігається на Прикарпатті, де шляхом маніпуляції вже понад шість років не виконується законодавча вимога щодо плати за використання мисливських угідь, а біля 400 тис. га використовується в тіньовому режимі. Якщо в інших областях виконується законодавча вимога щодо платного використання мисливських угідь, то на Прикарпатті на догоду корупційним інтересам виконання вимог законодавства блокується під різними приводами. Одним із методів, які застосовує влада на Прикарпатті, це – неможливість виконання вимог законодавства без додаткового роз’яснення та ухвалення нормативних документів, які б додатково врегульовували виконання вимог законодавства. Тож після шести з половиною років, упродовж яких  влада на Прикарпатті не знала, як виконати вимоги законодавства, Івано-Франківська обласна рада рішенням від 09.07.2021 р. № 167-7/2021 "Про звернення обласної ради щодо врегулювання окремих питань в галузі мисливського господарства"[3] направляє звернення до депутатів Верховної Ради України, президента України Володимира Зеленського, Голови Верховної Ради України Дмитра Разумкова та до Прем’єр міністра України Дениса Шмигаля з вимогою встановлення методики щодо визначення вартості плати за користування мисливськими угіддями. Хочу наголосити, що депутатський корпус Івано-Франківської обласної ради, проголосувавши за це звернення, як кажуть в народі, включили «дурачка», так як ні Президент України, ні Голова Верховної Ради України, ні Прем’єр міністр України не дають офіційного тлумачення законів України, бо відповідно до статті 150 Конституції України ця функція належить виключно до Конституційного суду України.

На відміну від Прикарпаття, в інших областях знайшли механізм стягувати плату. Тож замість того, щоб звертатись до керівництва держави, доцільно було б Івано-Франківській обласній раді звернутись до колег з інших областей, в яких реалізовується законодавча вимога щодо платності використання мисливських угідь. Голові Івано-Франківської обласної ради давно відомо, як це працює в інших областях, так як він на ХХХ сесії обласної ради, яка відбулась у вересні 2019 року, тобто, ще два роки тому заявив: В Україні плата за користування мисливськими угіддями становить від 0 до 30 гривень за гектар, а в середньому 6-7 грн за гектар, а ці гроші мають поступати в місцеві бюджети там, де розташовані угіддя, тоді б і села не бунтували, бо знали б, що їм капало. Хто таку практику запровадив і з яких часів, то потрібно новому начальству розібратись»[4]. Тож, як ми бачимо, замість того, щоб реально вирішувати ситуацію з виконанням законодавства, Олександр Сич піариться на її невиконанні і перекладає відповідальність на нове начальство;. Хочеться поставити питання Олександру Сичу: З часу промови минуло майже два роки, в області за цей час помінялось три голови обласної державної адміністрації, помінявся Премєр міністр України. А може Ви чекаєте на зміну президента України, який буде реалізовувати вимоги законодавства в області? Виходить, що замість того, щоб виконувати вимоги законодавства і таким чином наповнювати бюджет місцевої громади, обласна рада більш як 6,5 років під різними приводами не виконує вимоги законодавства, захищаючи інтереси місцевого олігархату, яким обласна рада надала мисливські угіддя. Лише органи публічного управління можуть надати в користування (читай в оренду) природні ресурси і потім не брати законом визначену плату. Такі парадокси не можуть трапитись у бізнесі або з фізичними особами, які б здали в оренду землю, або будівлю і потім відмовлялись отримувати кошти, бо не мають методики визначення їх вартості.

У зверненні вказується, що браконьєри використовують на полюванні тепловізори і прилади нічного бачення, які заборонені відповідними міжнародними конвенціями, а національне законодавство не передбачає відповідальності за їх застосування. Тому обласна рада вимагає удосконалення правового регулювання юридичної відповідальності за правопорушення у сфері мисливського господарства. Дане твердження є неправдивим, так як стаття 20 ЗУ Про мисливське господарство та полювання визначає, що до заборонених знарядь полювання відносяться «штучні світлові джерела, прилади та пристрої для підсвічування мішеней, у тому числі приладів нічного бачення. Хочу нагадати, що тепловізори, які згадуються у зверненні обласної ради підпадають під визначення чинного законодавства, як знаряддя для підсвічування мішеней. Більше того, про надуманість обласною радою проблеми щодо неврегульованості законодавства свідчить той факт, що за останні роки в області жодного випадку виявлення браконьєрства із застосуванням приладів нічного бачення чи тепловізорів не фіксувалось.

Також пропонується створення державної служби охорони державного мисливського фонду (на зразок європейських природоохоронних служб) з реальними повноваженнями та державною підтримкою, що призведе до зменшення випадків браконьєрства та збільшення чисельності основних видів мисливських тварин, особливо копитних. На Прикарпатті дійсно склалась критична ситуація з чисельністю копитних тварин, так як у порівнянні з європейськими країнами їхня чисельність у 500 разів менша, виходячи з одиниці площі мисливських угідь. І в цьому негативну роль відіграла власне Івано-Франківська обласна рада, яка відповідно до статті 22 Порядок надання у користування мисливських угідь ЗУ Про мисливське господарство та полювання вивела в тіньове користування біля 400 тис. га мисливських угідь. Якщо у 90-х роках площа мисливських угідь в Івано-Франківській області становила 1,1 млн га, у 2010 році 989 тис. га, то на даний час площа мисливських угідь складає 730 тисяч гектарів. З мисливського господарства виведено понад 400 тис. га мисливських угідь, що становить більше третини всіх мисливських угідь області. Залучення у користування 400 тис. га мисливських угідь дало б змогу працевлаштувати в Івано-Франківській області як мінімум 50 працівників, які будуть займатись мисливським господарством на безгосподарських на цей час угіддях.

Івано-Франківська ОДА всупереч вимогам статті 2 ЗУ Про місцеві державні адміністрації, яка визначає, що головним завданням облдержадміністрації є забезпечення виконання законів України в межах області, до цього часу не втрутилась у ситуацію. Більше того, за аналогією з Івано-Франківською обласною радою вона постійно знаходить формальні можливості та затягує час, щоб не виконувати вимоги законодавства направляє листи, щоб Міністерство аграрної політики та продовольства України та Держлісагентство надали роз’яснення чинного законодавства. Так, у листі Івано-Франківської обласної державної адміністрації від 04.11.2019 року повідомляється, що вона відмовляється виконувати вимоги законодавства до часу її врегулювання на рівні Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України. До цього Міністерства Івано-Франківська ОДА направила вимогу розробити положення про плату за користування мисливськими угіддями. А вже у іншому листі Івано-Франківська ОДА (лист 06.08.2019 № П-15/1250) повідомила, що відмовляється виконувати свої функції у зв'язку відкриттям кримінальної справи стосовно службових осіб Івано-Франківського обласного управління лісового та мисливського господарства.

Таким чином на підставі вище сказаного є всі підстави стверджувати, що на території Івано-Франківської області діє організоване злочинне угрупування, до якого входять органи державної виконавчої влади, органи місцевого самоврядування, суб’єкти господарювання (користувачі мисливських угідь, державні лісогосподарські підприємства), які проникли у легальну економіку з метою ухиляння від виконання вимог чинного законодавства щодо платності за користування мисливськими угіддями та виведення третини площі мисливських угідь у тіньове використання та завдали збитки суспільним інтересам в особливо великих розмірах. 


[1]https://razumkov.org.ua/napriamky/sotsiologichni-doslidzhennia/otsinka-sytuatsii-v-kraini-dovira-do-instytutiv-suspilstva-ta-politykiv-elektoralni-oriientatsii-gromadian-berezen-2021r

[2]https://lb.ua/news/2021/07/09/488948_ukraina_vtrachaie_tretinu_svogo_vvp.html

[3]https://orada.if.ua/decision/167-7-2021/

[4]http://galtv.if.ua/video/deyaki-myslyvski-ugiddya-prykarpattya-mozhut-perejty-z-derzhavnogo-korystuvannya-u-pryvatni-struktury

 

 

P.S.  Про корупційні дії влади на Прикарпатті за період 2019-2021 років я опублікував у засобах масової інформації 15 статей:

Як держава втратила 1,6 мільярди гривень на ринку землі, просто не виконуючи свої закони[1], Адміністративні послуги в галузі мисливства, або навіщо товкти воду у ступі[2], Гібридна війна Івано-Франківської облради на земельному фронті[3], В наслідок бездіяльності Івано-Франківської ОДА державі нанесено збитки у сумі понад 40 мільйонів гривень? (документ)[4], Тіньове використання мисливських угідь: еколого-економічні наслідки[5], Новий Уряд – новий формат співпраці з громадянським[6], Чому НАЗК і НАБУ не помічають мільярдні зловживання влади?[7], В Україні має бути база даних «Мисливець»[8], Українські особливості правозастосування в діяльності викривачів (відео+документи)[9], Оновлена на Прикарпатті влада заявила пріоритети:  боротьба з корупцією[10]Фарисеї та книжники сучасного публічного управління в галузі мисливства[11],  Житомирський розстріл рибалок – це наслідок кризи в державному управлінні тваринним світом[12], Цинізм і системна корупція унеможливлюють розвиток мисливського господарства[13],Антикорупційне попередження Україні від США[14] , Корупція в галузі мисливського господарства на Прикарпатті[15].

На даний час за цими фактами Державне бюро розслідувань розслідує  кримінальну справу № 42019140000000106 від 05.09.2019. Але реальних результатів влади щодо нівелювання наслідків корупції до цього часу немає.

 

 

[1] https://agravery.com/uk/posts/author/show?slug=ak-derzava-vtratila-16-milardi-griven-na-rinku-zemli-prosto-ne-vikonuuci-svoi-zakoni

[2] https://vilneslovo.com/%d0%b0%d0%b4%d0%bc%d1%96%d0%bd%d1%96%d1%81%d1%82%d1%80%d0%b0%d1%82%d0%b8%d0%b2%d0%bd%d1%96-%d0%bf%d0%be%d1%81%d0%bb%d1%83%d0%b3%d0%b8-%d0%b2-%d0%b3%d0%b0%d0%bb%d1%83%d0%b7%d1%96-%d0%bc%d0%b8%d1%81/

[3] https://www.openforest.org.ua/127744/

 

[4] http://www.golos.if.ua/2019/12/03/v-naslidok-bezdiyalnosti-ivano-frankivsko%D1%97-oda-derzhavi-naneseno-zbitki-u-sumi-ponad-40-miljoniv-griven-dokument/

[5] https://www.openforest.org.ua/130168/

 

[6] https://vilneslovo.com/%d0%bd%d0%be%d0%b2%d0%b8%d0%b9-%d1%83%d1%80%d1%8f%d0%b4-%d0%bd%d0%be%d0%b2%d0%b8%d0%b9-%d1%84%d0%be%d1%80%d0%bc%d0%b0%d1%82-%d1%81%d0%bf%d1%96%d0%b2%d0%bf%d1%80%d0%b0%d1%86%d1%96-%d0%b7-%d0%b3%d1%80

[7] https://www.openforest.org.ua/138889/

[8] https://www.openforest.org.ua/139336/

[9] https://www.openforest.org.ua/134728/

[10] https://www.openforest.org.ua/139562/

[11] https://vilneslovo.com/%d1%84%d0%b0%d1%80%d0%b8%d1%81%d0%b5%d1%97-%d1%82%d0%b0-%d0%ba%d0%bd%d0%b8%d0%b6%d0%bd%d0%b8%d0%ba%d0%b8-

[12] https://www.openforest.org.ua/141244/

[13] https://vilneslovo.com/%d1%80%d0%be%d0%b7%d0%b2%d0%b8%d1%82%d0%be%d0%ba-%d0%bc%d0%b8%d1%81%d0%bb%d0%b8%d0%b2%d1%81%d1%8c%d0%ba%d0%be%d0%b3%d0%be-%d0%b3%d0%be%d1%81%d0%bf%d0%be%d0%b4%d0%b0%d1%80%d1%81%d1%82%d0%b2%d0%b0/

[14] https://vilneslovo.com/antykoruptsijne-poperedzhennya-ukraini-vid-usa/

[15]


05.08.2021 Олег Проців 7220
21.10.2021
Тіна Любчик

На Коломийщині проживає та займається улюбленою справою перша дівчина-вівчар в Україні – Уляна Сулятицька. 26-річна господиня розповіла Фіртці, чому обрала саме таку діяльність та як справляється з кількома сотнями овець та кіз у господарстві.

186
19.10.2021
Уляна Мокринчук

Літо закінчилося, а це означає, що деяких людей може турбувати осінній морок. Його часто називають осінньою «депресією», «хандрою», журналістка Фіртки поспілкувалась з людьми, які відчувають симптоми осінньої хандри та з психологинею, яка знає, як з нею боротись.

667
17.10.2021
Христина Савчин

За підсумками 2020 року Івано-Франківська область зайняла друге місце в Україні за кількістю внутрішніх туристів та кількістю іноземних туристів, яких обслуговували туроператори та турагенти.

730
16.10.2021
Олег Ущенко

З 2014 року, після агресії Росії в Україні заговорили про «патріотичне українське кіно». До того майже всі продакшини в Україні були орієнтовані на російський інформаційний простір. А те, що зрідка знімалося на українську тему, з багатьох причин не зачіпало глядача.

723
15.10.2021
Христина Савчин

Журналісти Фіртки вирішили піти в рейд з працівниками Комунального підприємства «Муніципальна інспекція «Добродій», щоб поглянути, як проходить звичайний день інспекторів, та які порушення найбільш популярні у місті.  

1150
14.10.2021
Сергій Білий

Його шлях на фронт пролягав через осмислення, сумніви і навіть страждання. Адже на тій війні загинув його рідний брат і це наклало свій відбиток на ставлення рідних до обраного ним шляху.

1493 2

Звернувся до СБУ, щодо діяльності Служби Безпеки Хлібних Інвестицій та Цархлібу, а також кримінального авторитета Сайрана (громадянин РФ із Криму), який очолює ці незаконні збройні формування та веде терористичну діяльність, зокрема 20 жовтня організував напад на моє помешкання.

93

Українська Повстанська Армія нині - це ми всі - правдиві патріоти України, незалежно від партійно - політичної приналежності. Всі для кого понад усе Україна, а не " корито ". Хто не за зрадників, холуїв і пристосуванців, а за Коновальця, Бандеру й Шухевича, за Бога і Україну та українців.  

1321

То була епоха безкінечної студентської смути та оптимізму. При чому те і те існувало паралельно і, якщо бути до кінця чесним, то одне-одному абсолютно не заважало. У повітрі густо пахло революцією, духами студенток і їх губними помадами. А в гуртожитках і «на хатах» студентська молодь затирала головки тодішніх касетників (були за сивої давнини такі девайси) піснями «Бютифул Карпати», «Ми помрем не в Парижі» та «Франсуа».

1586

Спочатку був Ян Флемінг. І він народив Джеймса Бонда. «Сер Джеймс Бонд» - Представлявся він майже 60 років з екранів більше ніж на 80-ти мовах.

1856
11.10.2021

Напередодні зими чимало господинь заморожують сезонні овочі та фрукти, щоб завжди мати під рукою необхідні інгредієнти для приготування страв, а особливо десертів. І якщо деякі продукти та після заморозки не втрачають свій звичний смак і вітаміни, як, наприклад, малина або полуниця, то інші, навпаки, стають непридатними до вживання. 

1417
29.07.2021

Що краще: консервувати, сушити чи морозити? Відповідь на це питання залежить від типу й кількості сировини та ваших ресурсів, як-от часу, грошей, та місця в морозилці та коморі.

10603
18.06.2021

В Україні, за останні 12 місяців кількість пошукових запитів українських користувачів зі словом "рецепт" зросла на 29%.

15547
19.10.2021

Понад 200 учасників із 12 парафій Івано-Франківської Архієпархії відвідали обласний з'їзд спільнот "Українська Молодь - Христові", який відбувся у суботу 16 жовтня, на парафії Введення в Храм Пресвятої Богородиці, що в с. Боднарів Боднарівського деканату. Цьогоріч подія присвячена 88-річниці від дня заснування спільноти.

310
17.10.2021

На Тисмениччині відбулася Архиєрейська літургія, яку очолив митрополит Володимир Війтишин. Про це повідомляє кореспондентка Фіртки. Відомо, що у селі Нова Липівка організували освячення іконостасу у храмі Пресвятої Трійці. «Унікальність нашог

1527 1
04.10.2021

Розпочалася зустріч із Божественної Літургії, яку очолив Архієпископ і Митрополит Івано-Франківський Владика Володимир Війтишин у співслужінні ректора семінарії прот. Олексія Данилюка та численного духовенства.    

2171
19.07.2021

Предстоятель Православної церкви України Блаженніший Епіфаній освятив розписи кафедрального собору Преображення Господнього Коломийської єпархії.

11336
12.10.2021

Місія "Карпатського гірського міжнародного кінофестивалю (CMIFF)" – привернути увагу до збереження Карпатських гір та популяризувати край, який має неймовірний потенціал для кіновиробництва.

1170
18.10.2021

Спеціальна моніторингова місія (СММ) ОБСЄ в Україні призупинила свою діяльність на Донбасі. Про це очільник місії Яшар Халід Чевік повідомив у неділю, 17 жовтня, повідомляє Фіртка з посиланням на інформацію Reuters. «Через побоювання за нашу без

465
10.10.2021

За результатами поіменного голосування про призначення Руслана Стефанчука новим спікером Верховної Ради лише один народний депутат виходець з Прикарпаття утримався, решта народних депутатів проголосували "за".

1347
03.10.2021

Другого жовтня керівництво фракції передало народним депутатам бланки для збирання підписів під коллективною ініціативою про відкликання Голови Верховної Ради України з займаної посади, а вже станом на 17.30 годину суботи під ініціативою зібрали понад 150 підписів народних обранців.

2199
23.09.2021

Законопроєкт № 5599, внесений на розгляд парламенту Президентом України, підтримали 279 народних обранців з 379 зареєстрованих у сесійній залі.

3536