Корупційні маніпуляції влади на Прикарпатті

Служити народу України та громаді; таку присягу складають державні службовці та посадові особи органів місцевого самоврядування. Звісно, що при служінні публічних осіб можуть виникати помилки, які необхідно виправити та навернутись на дорогу служіння своїм громадянам. Народ дав оцінку служінню посадовців, які давали присягу. Так, за останніми даними соціологічного опитування Центру Разумкова вказано, що 66 % респондентів вважають, що Україна рухається у неправильному напрямі, тоді як позитивну відповідь дали лише 17%.[1] Аналогічно негативну думку мають наші геополітичні партнери, зокрема, Держсекретар США Ентоні Блінкен вважає, що Україна втрачає приблизно третину свого ВВП через корупцію[2]. То ж без перебільшення можна сказати, що органи публічного управління України юридичною мовою можна прирівняти до організованої злочинної групи. Через такий стан справ в Україну не заходять інвестиції як з за кордону, так і наших громадян. Так, через корупцію Україна не може використати позитивний досвід залучення інвестицій та соціального захисту країн Європи. Зокрема, це стосується накопичувальної пенсійної системи, яка передбачає інвестиції громадян в економіку України з метою отримання інвестиційного доходу. Перспектива втратити третину коштів відлякує потенційних клієнтів, а кошти, які б розвивали економіку, українці тримають під подушкою на чорний день.

Негативний приклад публічного управління у галузі використання тваринного світу спостерігається на Прикарпатті, де шляхом маніпуляції вже понад шість років не виконується законодавча вимога щодо плати за використання мисливських угідь, а біля 400 тис. га використовується в тіньовому режимі. Якщо в інших областях виконується законодавча вимога щодо платного використання мисливських угідь, то на Прикарпатті на догоду корупційним інтересам виконання вимог законодавства блокується під різними приводами. Одним із методів, які застосовує влада на Прикарпатті, це – неможливість виконання вимог законодавства без додаткового роз’яснення та ухвалення нормативних документів, які б додатково врегульовували виконання вимог законодавства. Тож після шести з половиною років, упродовж яких  влада на Прикарпатті не знала, як виконати вимоги законодавства, Івано-Франківська обласна рада рішенням від 09.07.2021 р. № 167-7/2021 "Про звернення обласної ради щодо врегулювання окремих питань в галузі мисливського господарства"[3] направляє звернення до депутатів Верховної Ради України, президента України Володимира Зеленського, Голови Верховної Ради України Дмитра Разумкова та до Прем’єр міністра України Дениса Шмигаля з вимогою встановлення методики щодо визначення вартості плати за користування мисливськими угіддями. Хочу наголосити, що депутатський корпус Івано-Франківської обласної ради, проголосувавши за це звернення, як кажуть в народі, включили «дурачка», так як ні Президент України, ні Голова Верховної Ради України, ні Прем’єр міністр України не дають офіційного тлумачення законів України, бо відповідно до статті 150 Конституції України ця функція належить виключно до Конституційного суду України.

На відміну від Прикарпаття, в інших областях знайшли механізм стягувати плату. Тож замість того, щоб звертатись до керівництва держави, доцільно було б Івано-Франківській обласній раді звернутись до колег з інших областей, в яких реалізовується законодавча вимога щодо платності використання мисливських угідь. Голові Івано-Франківської обласної ради давно відомо, як це працює в інших областях, так як він на ХХХ сесії обласної ради, яка відбулась у вересні 2019 року, тобто, ще два роки тому заявив: В Україні плата за користування мисливськими угіддями становить від 0 до 30 гривень за гектар, а в середньому 6-7 грн за гектар, а ці гроші мають поступати в місцеві бюджети там, де розташовані угіддя, тоді б і села не бунтували, бо знали б, що їм капало. Хто таку практику запровадив і з яких часів, то потрібно новому начальству розібратись»[4]. Тож, як ми бачимо, замість того, щоб реально вирішувати ситуацію з виконанням законодавства, Олександр Сич піариться на її невиконанні і перекладає відповідальність на нове начальство;. Хочеться поставити питання Олександру Сичу: З часу промови минуло майже два роки, в області за цей час помінялось три голови обласної державної адміністрації, помінявся Премєр міністр України. А може Ви чекаєте на зміну президента України, який буде реалізовувати вимоги законодавства в області? Виходить, що замість того, щоб виконувати вимоги законодавства і таким чином наповнювати бюджет місцевої громади, обласна рада більш як 6,5 років під різними приводами не виконує вимоги законодавства, захищаючи інтереси місцевого олігархату, яким обласна рада надала мисливські угіддя. Лише органи публічного управління можуть надати в користування (читай в оренду) природні ресурси і потім не брати законом визначену плату. Такі парадокси не можуть трапитись у бізнесі або з фізичними особами, які б здали в оренду землю, або будівлю і потім відмовлялись отримувати кошти, бо не мають методики визначення їх вартості.

У зверненні вказується, що браконьєри використовують на полюванні тепловізори і прилади нічного бачення, які заборонені відповідними міжнародними конвенціями, а національне законодавство не передбачає відповідальності за їх застосування. Тому обласна рада вимагає удосконалення правового регулювання юридичної відповідальності за правопорушення у сфері мисливського господарства. Дане твердження є неправдивим, так як стаття 20 ЗУ Про мисливське господарство та полювання визначає, що до заборонених знарядь полювання відносяться «штучні світлові джерела, прилади та пристрої для підсвічування мішеней, у тому числі приладів нічного бачення. Хочу нагадати, що тепловізори, які згадуються у зверненні обласної ради підпадають під визначення чинного законодавства, як знаряддя для підсвічування мішеней. Більше того, про надуманість обласною радою проблеми щодо неврегульованості законодавства свідчить той факт, що за останні роки в області жодного випадку виявлення браконьєрства із застосуванням приладів нічного бачення чи тепловізорів не фіксувалось.

Також пропонується створення державної служби охорони державного мисливського фонду (на зразок європейських природоохоронних служб) з реальними повноваженнями та державною підтримкою, що призведе до зменшення випадків браконьєрства та збільшення чисельності основних видів мисливських тварин, особливо копитних. На Прикарпатті дійсно склалась критична ситуація з чисельністю копитних тварин, так як у порівнянні з європейськими країнами їхня чисельність у 500 разів менша, виходячи з одиниці площі мисливських угідь. І в цьому негативну роль відіграла власне Івано-Франківська обласна рада, яка відповідно до статті 22 Порядок надання у користування мисливських угідь ЗУ Про мисливське господарство та полювання вивела в тіньове користування біля 400 тис. га мисливських угідь. Якщо у 90-х роках площа мисливських угідь в Івано-Франківській області становила 1,1 млн га, у 2010 році 989 тис. га, то на даний час площа мисливських угідь складає 730 тисяч гектарів. З мисливського господарства виведено понад 400 тис. га мисливських угідь, що становить більше третини всіх мисливських угідь області. Залучення у користування 400 тис. га мисливських угідь дало б змогу працевлаштувати в Івано-Франківській області як мінімум 50 працівників, які будуть займатись мисливським господарством на безгосподарських на цей час угіддях.

Івано-Франківська ОДА всупереч вимогам статті 2 ЗУ Про місцеві державні адміністрації, яка визначає, що головним завданням облдержадміністрації є забезпечення виконання законів України в межах області, до цього часу не втрутилась у ситуацію. Більше того, за аналогією з Івано-Франківською обласною радою вона постійно знаходить формальні можливості та затягує час, щоб не виконувати вимоги законодавства направляє листи, щоб Міністерство аграрної політики та продовольства України та Держлісагентство надали роз’яснення чинного законодавства. Так, у листі Івано-Франківської обласної державної адміністрації від 04.11.2019 року повідомляється, що вона відмовляється виконувати вимоги законодавства до часу її врегулювання на рівні Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України. До цього Міністерства Івано-Франківська ОДА направила вимогу розробити положення про плату за користування мисливськими угіддями. А вже у іншому листі Івано-Франківська ОДА (лист 06.08.2019 № П-15/1250) повідомила, що відмовляється виконувати свої функції у зв'язку відкриттям кримінальної справи стосовно службових осіб Івано-Франківського обласного управління лісового та мисливського господарства.

Таким чином на підставі вище сказаного є всі підстави стверджувати, що на території Івано-Франківської області діє організоване злочинне угрупування, до якого входять органи державної виконавчої влади, органи місцевого самоврядування, суб’єкти господарювання (користувачі мисливських угідь, державні лісогосподарські підприємства), які проникли у легальну економіку з метою ухиляння від виконання вимог чинного законодавства щодо платності за користування мисливськими угіддями та виведення третини площі мисливських угідь у тіньове використання та завдали збитки суспільним інтересам в особливо великих розмірах. 


[1]https://razumkov.org.ua/napriamky/sotsiologichni-doslidzhennia/otsinka-sytuatsii-v-kraini-dovira-do-instytutiv-suspilstva-ta-politykiv-elektoralni-oriientatsii-gromadian-berezen-2021r

[2]https://lb.ua/news/2021/07/09/488948_ukraina_vtrachaie_tretinu_svogo_vvp.html

[3]https://orada.if.ua/decision/167-7-2021/

[4]http://galtv.if.ua/video/deyaki-myslyvski-ugiddya-prykarpattya-mozhut-perejty-z-derzhavnogo-korystuvannya-u-pryvatni-struktury

 

 

P.S.  Про корупційні дії влади на Прикарпатті за період 2019-2021 років я опублікував у засобах масової інформації 15 статей:

Як держава втратила 1,6 мільярди гривень на ринку землі, просто не виконуючи свої закони[1], Адміністративні послуги в галузі мисливства, або навіщо товкти воду у ступі[2], Гібридна війна Івано-Франківської облради на земельному фронті[3], В наслідок бездіяльності Івано-Франківської ОДА державі нанесено збитки у сумі понад 40 мільйонів гривень? (документ)[4], Тіньове використання мисливських угідь: еколого-економічні наслідки[5], Новий Уряд – новий формат співпраці з громадянським[6], Чому НАЗК і НАБУ не помічають мільярдні зловживання влади?[7], В Україні має бути база даних «Мисливець»[8], Українські особливості правозастосування в діяльності викривачів (відео+документи)[9], Оновлена на Прикарпатті влада заявила пріоритети:  боротьба з корупцією[10]Фарисеї та книжники сучасного публічного управління в галузі мисливства[11],  Житомирський розстріл рибалок – це наслідок кризи в державному управлінні тваринним світом[12], Цинізм і системна корупція унеможливлюють розвиток мисливського господарства[13],Антикорупційне попередження Україні від США[14] , Корупція в галузі мисливського господарства на Прикарпатті[15].

На даний час за цими фактами Державне бюро розслідувань розслідує  кримінальну справу № 42019140000000106 від 05.09.2019. Але реальних результатів влади щодо нівелювання наслідків корупції до цього часу немає.

 

 

[1] https://agravery.com/uk/posts/author/show?slug=ak-derzava-vtratila-16-milardi-griven-na-rinku-zemli-prosto-ne-vikonuuci-svoi-zakoni

[2] https://vilneslovo.com/%d0%b0%d0%b4%d0%bc%d1%96%d0%bd%d1%96%d1%81%d1%82%d1%80%d0%b0%d1%82%d0%b8%d0%b2%d0%bd%d1%96-%d0%bf%d0%be%d1%81%d0%bb%d1%83%d0%b3%d0%b8-%d0%b2-%d0%b3%d0%b0%d0%bb%d1%83%d0%b7%d1%96-%d0%bc%d0%b8%d1%81/

[3] https://www.openforest.org.ua/127744/

 

[4] http://www.golos.if.ua/2019/12/03/v-naslidok-bezdiyalnosti-ivano-frankivsko%D1%97-oda-derzhavi-naneseno-zbitki-u-sumi-ponad-40-miljoniv-griven-dokument/

[5] https://www.openforest.org.ua/130168/

 

[6] https://vilneslovo.com/%d0%bd%d0%be%d0%b2%d0%b8%d0%b9-%d1%83%d1%80%d1%8f%d0%b4-%d0%bd%d0%be%d0%b2%d0%b8%d0%b9-%d1%84%d0%be%d1%80%d0%bc%d0%b0%d1%82-%d1%81%d0%bf%d1%96%d0%b2%d0%bf%d1%80%d0%b0%d1%86%d1%96-%d0%b7-%d0%b3%d1%80

[7] https://www.openforest.org.ua/138889/

[8] https://www.openforest.org.ua/139336/

[9] https://www.openforest.org.ua/134728/

[10] https://www.openforest.org.ua/139562/

[11] https://vilneslovo.com/%d1%84%d0%b0%d1%80%d0%b8%d1%81%d0%b5%d1%97-%d1%82%d0%b0-%d0%ba%d0%bd%d0%b8%d0%b6%d0%bd%d0%b8%d0%ba%d0%b8-

[12] https://www.openforest.org.ua/141244/

[13] https://vilneslovo.com/%d1%80%d0%be%d0%b7%d0%b2%d0%b8%d1%82%d0%be%d0%ba-%d0%bc%d0%b8%d1%81%d0%bb%d0%b8%d0%b2%d1%81%d1%8c%d0%ba%d0%be%d0%b3%d0%be-%d0%b3%d0%be%d1%81%d0%bf%d0%be%d0%b4%d0%b0%d1%80%d1%81%d1%82%d0%b2%d0%b0/

[14] https://vilneslovo.com/antykoruptsijne-poperedzhennya-ukraini-vid-usa/

[15]


05.08.2021 Олег Проців 15714
20.11.2024
Вікторія Матіїв

Як змінився рівень дитячої злочинності, булінг, випадки сексуального насильства та самогубств, розшуки дітей, збільшення кількості злочинів, пов'язаних з наркотиками та поради для батьків, журналістка Фіртки поспілкувалася з начальницею відділу ювенальної превенції Головного управління Нацполіції в Івано-Франківській області Аллою Бойчук.

284
02.11.2024
Тетяна Дармограй

Про службу в АТО/ООС, перший день повномасштабного нападу, найважчий бій, одруження під час війни та що зробить першим після перемоги України, Артем Ткаченко розповів в інтерв’ю журналістці Фіртки.

2213
28.10.2024
Олег Головенський

Коли у своїй перевиборчій компанії Дональд Трамп успішно використав фактор криптовалют (а в США з 336 мільйонів американців, за різними оцінками, ними володіють від 50 до 100 мільйонів — тобто чи не кожна родина), то це значно додало як рейтингу кандидату в президенти, так і цікавості до теми головної криптовалюти – біткоїна, який ще називають «цифровим золотом».  

1617
19.10.2024
Микола Сторожовий

600 мільйонів гривень — саме стільки Івано-Франківська громада спрямувала на підтримку захисників у 2024 році. На що насправді спрямували ці 600 мільйонів і яку допомогу можуть отримати військовослужбовці, ветерани та їхні родини в Івано-Франківську?

1923
11.10.2024
Вікторія Матіїв

Про роботу поліціянтів під час повномасштабної війни, найчастіші правопорушення, патрулювання із працівниками ТЦК та СП та ситуацію зі зброєю і наркотиками, дізнавалась журналістка Фіртки.

5536 16
07.10.2024
Тетяна Сорока

Про те, як змінилося життя після повномасштабного нападу окупантів у 2022 році, мету встановлення світового рекорду та ставлення до сучасних методів мобілізації, ветеран Степан Савчук поділився з журналісткою Фіртки.

4063

Багато можна зробити завдяки слову: надихнути, підтримати, захистити, навчити, але так само і принизити, образити, вбити. Особисто мене дивує той факт наскільки широко розповсюджена нецензурна лексика серед дітей. 

1035

У статті розглядається бездіяльність окремих посадових осіб щодо подолання корупції в Україні, яка має руйнівні наслідки у безпековому напрямку. 

1047

Російські історики вважають Одесу російським містом, оскільки, за їх твердженням, місто було засноване російською імператрицею Єкатєріною II.  Їм і в голову не приходить той факт, що заснування міста, і зміна його назви – це різні речі.

1560

Дискурс Гіпермодерну спирається на уподобання та смаки багатомільйонних «мережевих» мас, а не на естетичні ігри еліт, як дідусь-Постмодерн. Відповідно, культурні, мистецькі, політичні, тусовкові та комунікаційні практики Гіпермодерну більш «плебейські» та більш розраховані на швидку емоційну реакцію.

1052
16.11.2024

Інфляція на споживчому ринку в жовтні 2024 року порівняно з вереснем на Прикарпатті становила 1,6%, з початку року — 8,9%, в Україні — 1,8% та 8,4% відповідно.  

798
11.11.2024

Поточний рік був кращим для аграрної сфери на Івано-Франківщині, ніж попередні. У порівнянні з 2023 роком (129,6 гектара) — цьогоріч посівні площі збільшили на 45 відсотків.  

664
06.11.2024

Зовсім скоро настане зима, а це значить, що зараз потрібно максимально запастися вітамінами та мікроелементами.  

14464
18.11.2024

Отець каже: виконайте заповідь Божу – вшануйте свято Боже молитвою у храмі, а житейське на цей день відкладіть.

10319
15.11.2024

Відсьогодні, 15 листопада, розпочинається великий Різдвяний піст.  

5972
12.11.2024

"Ми спільнота. Все, що у нас є — це спільне, — ділиться монахиня.

544
09.11.2024

Дев'ятого листопада свій 65-літній ювілей відзначає Архієпископ і Митрополит Івано-Франківський Владика Володимир Війтишин.  

5211 6
18.11.2024

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

28380 1
19.11.2024

Президент України Володимир Зеленський представив у Верховній Раді план внутрішньої стійкості. Він складається з десяти пунктів.  

410
17.11.2024

Президент США Джо Байден дозволив Україні завдавати ударів по Росії ракетами великої дальності ATACMS.  

543
15.11.2024

На противагу, 35% мешканців західних областей підтримують проведення виборів президента України під час війни.  

383
11.11.2024

Президент США Джо Байден переконуватиме новообраного президента Дональда Трампа продовжити підтримку України, і закличе Конгрес США фінансувати допомогу Україні і після завершення його президентства.  

571