Конструювання влади. Івано-Франківська модель

 

Сучасна європейська філософія влади передбачає існування двох різновидів авторитету, як джерела влади. Зокрема, швейцарський філософ польського походження Юзеф Бохенський зауважує: «Є два типи авторитету: авторитет знавця, спеціаліста, який науковці називають «епістемним» і авторитет начальника, персони, яка стоїть на вищій сходинці організаційної «драбини» - «деонтичний».

 

У першому випадку хтось є для мене авторитетом, коли я переконаний у тому, що він знає певну галузь краще за мене і при цьому він говорить правду. Наприклад, Ейнштейн для мене – епістемний авторитет у фізиці, шкільний вчитель для своїх учнів – епістемний авторитет в географії й т.п.

 

Хтось є для мене деонтичним авторитетом, коли я переконаний, що можу досягти успіху, якщо виконуватиму його вказівки. Командир – деонтичний авторитет для рядових бійців.

 

В Україні історично склалось так, що деонтичні джерела влади завжди превалювали над епістемними. Причин цього, як здається, є кілька. Перша полягає в тому, що традиція «влади знавців» зазвичай формувалась у цехових середовищах середньовічних міст, а українська ментальність зростала серед Дикого поля. Друга причина – у «вічній окупованості» України, якою століттями керували колоніальні чиновники з деонтичних імперських владних вертикалей.

 

Відповідно, в Україні взагалі, і в Галичині зокрема, виникла система влади, яка базувалась на авторитеті «начальників». Проте, піддані цієї системи поряд із собою бачили приклади іншої системи влади, в якій значну роль грав авторитет експертного товариства.

 

Скажімо, століттями українці жили пліч-о-пліч з єврейськими громадами, де панувала епістемна влада рабинату.

 

А в останні десятиліття для громадян України стала доступною інформація про країни, де влада організована за «сервісним» принципом, а чиновник є, перш за все, найманим менеджером. В цих країнах епістемний авторитет конституційно поставлений вище за владу деонтичної чиновницької вертикалі, а парламент виступає не ареною змагань лобістських груп, а місцем кваліфікованої суспільної експертизи.

 

Саме завдяки наведеним прикладам в уяві українців сформувався ідеал «кваліфікованого начальника». Споконвічна недовіра громади до представницької колективної влади (велемовної, сварливої, неефективної) поєдналась з прагненням мати при владі «доброго господарника», компетентного знавця того господарського побуту, яким живе пересічний житель нашої країни.

 

Ідеал «кваліфікованого начальника» остаточно сформувався в епоху президента Кучми, коли намітився певний баланс поміж радянськими уявленнями про ефективність керівництва та запозиченими із західних традицій практиками проводити владні рішення через фільтри експертного обговорення та оцінювання.

 

Саме тоді наша область отримала керівника, який об’єднував в собі і деонтичний авторитет влади, опертої на силовий ресурс і епістемний авторитет знавця провідної регіональної галузі – агропрому. Тобто, реальна постать Михайла Вишиванюка, який очолив область у 1996 році, щасливо співпала з тим ідеалом «кваліфікованого начальника», який непомітно випрацювала колективна свідомість наших краян.

 

Той період, який область прожила без Вишиванюка (2005-2010), лише підтвердив далекоглядність другого президента України, котрий, як подейкують, свого часу довго умовляв Михайла Васильовича зайняти посаду голови ІФ ОДА.

 

Призначений у 2005 році на цю посаду Роман Ткач відносився до того популярного (але не для представника влади в Галичині) типу політичного лідера, який політтехнологи умовно називають «свій хлопець». Цей тип абсолютно безпрограшний в Америці (згадаймо "кула Клінтона" чи "бест гая Кеннеді"), популярний в Європі...

 

 

Але в лідерських розкладках українських народних уявлень про якості керівника «кваліфікований начальник» все одно б’є «свого хлопця», як король валета. Всі добрі якості та вміння Ткача,  - його невластива чиновникам відкритість, холерична щирість, «простота», його патріотизм в купі з економічним європейським лібералізмом, потяг до нового та демократичний тип правління наштовхувались на незламний скепсис галичан. Що вже й казати про його безбарвного наступника, який не те що до «валета», але й до «сімки» не дотягнув...

 

Повернення Вишиванюка стало логічним продовженням кристалізації позитивного образу «кваліфікованого начальника» у свідомості пересічного галичанина.

 

При тому, що «правдивий галичанин» все-рівно дулю в кишені тримає для будь-якої влади («на всякий випадок»:)), філософему «влади» наші краяни завжди сприймали через операційне поняття «поваги». В це складне за своєю психологічною морфологією поняття мешканці Прикарпаття з давніх часів вкладають цілий спектр почуттів – від майже містичного страху перед неперсоналізованою (й від того ще загадковішою) силою держави до особистого теплого (або ж «теплого») почуття спорідненості з конкретним носієм влади. «Кваліфікований начальник» у тому плані має бути і «своїм» (у сенсі земляцтва), і особливим візантійським «втаємниченим» в конструкцію місцевої влади та механізми прийняття владних рішень, і «небожителем» (у сенсі долученості до верховних державних справ), і «експертом» (в сенсі агрономічному чи будівельному), і «татом» (у плані патріархального наставництва). Теперішній голова ІФ ОДА відповідає практично усім цим вимогам…

 

Резюме. Можемо ризикнути говорити про певну модель влади, яка   сформована в Івано-Франківській області і яка, при певних умовах, може стати перспективною моделлю для всієї України. Для політологів тут відкривається ціле поле для досліджень і узагальнень.

 

Аналітична группа «Фіртка-Магус»,


Коментарі (16)

Бельф 2011.12.27, 12:18
Гуцули все пропили, проїли, прос...и і підтерлись тим постерком на якому тимоха петтингує тигра
Патріот 2011.12.27, 12:16
Українці приречені на патерналістські моделі влади, тому що з давніх давен жили під чоботом окупаційного дракона. У нас ніхто нікому не довіряє, які в такій ситуації можуть бути круглі столи чи представницькі органи. "Тато всім рулить" - єдина модель для цієї дикунської окраїни.
гой 2011.12.27, 08:44
Ну не люблю я владу! Але в цьому дісно шось єє.
бидлота 2011.12.27, 08:49
коні, та ця стаття ВЗАГАЛІ НЕ ПРО вишиванюка і ткача!
Анал(ітик) 2011.12.27, 09:10
Реально модель "тато-влада" зі всіма складовими описаними в статті може бути витребуваною в Україні. Але спочатку треба перемолоти владу клептоманів і моральних уродів, які засіли на самій горі. Ні Янек, ні Ціля на цю роль не підійдуть, і не "мальчік-кролік". А далі? ----- Божа воля.............
правдолюб 2011.12.26, 21:12
Та він же колгоспник...
22 2011.12.27, 08:33
Це швидше можна було б назвати піаром Ткача і жорстоким опусканням того, що між ними (якого навіть прізвище не назвали). Але стаття цікава. Спонукає до думання. І при чому тут піар чийсь? Спроба беземоційного аналізу, справді рідкісного серед місцевого люду.
плохіш 2011.12.26, 21:36
А хто по вашому має очолювати колгосп? Лише колгоспник. инших не буде бо люди як бидло
Андрій 2011.12.26, 22:24
в тому щось є
Вітязь 2011.12.26, 23:36
фіртка все більше перетворюється на чергове гімняне видання. На жаль... А як все починалося. Так відкрито і нагло пердолити, ой піарити Вишиванюка ще потрібно мати наглість. Ось Вам і аналітична група.... Встид і срам
Альф 2011.12.27, 09:40
Плять, гуцули, ви завжди маєте ту владу, на яку заслуговуєте. Не подобається, ставайте і керуйте самі, а не сидіть по "фіртках".
Олег 2011.12.27, 18:57
Гарна стаття, логічна!( це я так чесно, без підтримки там когось, незалежно) Фіртці ставлю лайк:) To: "Патріот" який ти в задницю патріот, коли Україну називаєш дикунською окраїною, і щоб не бути приреченими то кожний мешканець має ставати цивілізованим і забувати про дикість починаючи впершу чергу із себе
тютюн 2011.12.27, 20:28
магуси, пішіть ісьчо. про кандидатів по мажоритарці хочу. щось прикольне там багато чудіків піде в похід.
eeeeeeex 2011.12.28, 08:30
http://blogs.pravda.com.ua/authors/okara/4efa4daa0ae1b/
Лисиця 2011.12.28, 11:27
ПРАВДОЛЮБОВІ.А він(тато) і не писав у біографії,що він граф родзоний.Ви ще не наїлися волковецькими і іже?. Вони і когосп довели до б банкрутства. Після них же нічого не лишається. Пам,ятаєте Руданського-"біг пес через овес, не шкодить псу, не шкодитьі вівсу".А після тата дещо таки лишиться. І не підозрюйте мене в "заказусі", бо я стара бабка, що бачила ще руско-японску войну.
Бепьфові- Лисиця 2011.12.28, 11:46
"Тимоха петтингує тигра". Коханє -ГДЕ ТЫ СЛОВА ТО БЕРЁШЬ? Якщо це щось непристойне, не коментуй, будь ласка.
29.11.2024
Олег Головенський

Під час своєї передвиборчої компанії Дональд Трамп запевнив, що якщо він виграє вибори, то за його президентства впровадження CBDC в США буде заблоковане. Що таке ці CBDC? Це — Central Bank Digital Currency (цифрові валюти центральних банків).

625
27.11.2024
Микола Сторожовий

В Івано-Франківську з кінця жовтня 2024 року офіційно розпочали роботу мовні волонтери-інспектори, діяльність яких спрямована на контроль за дотриманням мовного законодавства та популяризацію української мови. Фіртка поцікавилася, з якими порушеннями найчастіше стикаються мовні волонтери?

1157
26.11.2024
Тетяна Сорока

Про ПТСР, його наслідки та лікування журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри психіатрії, наркології та медичної психології Івано-Франківського національного медичного університету, доктор медичних наук Михайло Пустовойт.

2482
22.11.2024
Тетяна Дармограй

​Про те, як живе Івано-Франківськ в умовах повномасштабного російського вторгнення в Україну та як місцева влада реагує на виклики, пов’язані із війною, журналістка Фіртки поспілкувалась з міським головою Русланом Марцінківим.

1339
19.11.2024
Вікторія Матіїв

Як змінився рівень дитячої злочинності, булінг, випадки сексуального насильства та самогубств, розшуки дітей, збільшення кількості злочинів, пов'язаних з наркотиками та поради для батьків, журналістка Фіртки поспілкувалася з начальницею відділу ювенальної превенції Головного управління Нацполіції в Івано-Франківській області Аллою Бойчук.

1969 9
02.11.2024
Тетяна Дармограй

Про службу в АТО/ООС, перший день повномасштабного нападу, найважчий бій, одруження під час війни та що зробить першим після перемоги України, Артем Ткаченко розповів в інтерв’ю журналістці Фіртки.

2912

Теперішні жлоби і жлобихи збирають величезні аудиторії – від кількох тисяч й аж до десятків мільйонів завсідників соціальних мереж. Але суть та сама.

659

«Хресні ходи», «молитовні стоянія» образ «жертви» та численні відео всіляких «батюшок» та вірян московського патріархату після об’єднання українського православ’я нікуди не зникли. Вони далі  продовжують розхитувати українське суспільство.  

741

Багато можна зробити завдяки слову: надихнути, підтримати, захистити, навчити, але так само і принизити, образити, вбити. Особисто мене дивує той факт наскільки широко розповсюджена нецензурна лексика серед дітей. 

1653

У статті розглядається бездіяльність окремих посадових осіб щодо подолання корупції в Україні, яка має руйнівні наслідки у безпековому напрямку. 

1636
28.11.2024

Багато хто, бажаючи схуднути чи поліпшити здоров'я, звертається до модних дієт. Але правда в тому, що більшість дієт не дають тривалого результату і навіть можуть нашкодити організму.  

332
25.11.2024

Радісна новина для всіх поціновувачів азіатської кухні! Roll Club – відома мережа ресторанів суші з багаторічним досвідом роботи в Україні – тепер і в Івано-Франківську!

443
20.11.2024

Харчування під час війни немає відрізнятись від звичного раціону, який був у мирний час, та обов'язково повинне бути збалансованим. 

18359
30.11.2024

Захист Батьківщини випливає із четвертої Божої Заповіді, яка трактується: "Шануй батька і матір". А Батьківщина — це наша друга матір, тому добрі діти, звичайно, свою маму захищатимуть.  

7468
25.11.2024

Християнська сім'я бере на себе відповідальність жити разом аж до смерті: у любові, вірності, чесності та послуху подружньому.  

3649
21.11.2024

Вхід у храм Пресвятої Богородиці належить до дванадцяти найбільших свят церковного літургійного року, тож це означає, що треба відвідати в церкві богослужіння. 

1035
18.11.2024

Отець каже: виконайте заповідь Божу – вшануйте свято Боже молитвою у храмі, а житейське на цей день відкладіть.

10773
26.11.2024

Оцінюватимуть фіналістів члени міжнародного журі з п'яти європейських країн.

280
29.11.2024

Цей закон набуде чинності з 1 грудня.

276
28.11.2024

2024 рік — це рік, коли у громад забрали військовий податок на доходи, військове ПДФО.

468
24.11.2024

Керівництво Франції вважає, що українське військо може завдавати ударів французькими ракетами великої дальності лише в цілях самооборони. Наразі невідомо, чи зброю французького виробництва вже використовували для атак.  

444
23.11.2024

Водночас 33% респондентів із заходу однозначно не підтримують проведення місцевих виборів під час війни, а 16% — скоріше не підтримують.  

676