Конструювання влади. Івано-Франківська модель

 

Сучасна європейська філософія влади передбачає існування двох різновидів авторитету, як джерела влади. Зокрема, швейцарський філософ польського походження Юзеф Бохенський зауважує: «Є два типи авторитету: авторитет знавця, спеціаліста, який науковці називають «епістемним» і авторитет начальника, персони, яка стоїть на вищій сходинці організаційної «драбини» - «деонтичний».

 

У першому випадку хтось є для мене авторитетом, коли я переконаний у тому, що він знає певну галузь краще за мене і при цьому він говорить правду. Наприклад, Ейнштейн для мене – епістемний авторитет у фізиці, шкільний вчитель для своїх учнів – епістемний авторитет в географії й т.п.

 

Хтось є для мене деонтичним авторитетом, коли я переконаний, що можу досягти успіху, якщо виконуватиму його вказівки. Командир – деонтичний авторитет для рядових бійців.

 

В Україні історично склалось так, що деонтичні джерела влади завжди превалювали над епістемними. Причин цього, як здається, є кілька. Перша полягає в тому, що традиція «влади знавців» зазвичай формувалась у цехових середовищах середньовічних міст, а українська ментальність зростала серед Дикого поля. Друга причина – у «вічній окупованості» України, якою століттями керували колоніальні чиновники з деонтичних імперських владних вертикалей.

 

Відповідно, в Україні взагалі, і в Галичині зокрема, виникла система влади, яка базувалась на авторитеті «начальників». Проте, піддані цієї системи поряд із собою бачили приклади іншої системи влади, в якій значну роль грав авторитет експертного товариства.

 

Скажімо, століттями українці жили пліч-о-пліч з єврейськими громадами, де панувала епістемна влада рабинату.

 

А в останні десятиліття для громадян України стала доступною інформація про країни, де влада організована за «сервісним» принципом, а чиновник є, перш за все, найманим менеджером. В цих країнах епістемний авторитет конституційно поставлений вище за владу деонтичної чиновницької вертикалі, а парламент виступає не ареною змагань лобістських груп, а місцем кваліфікованої суспільної експертизи.

 

Саме завдяки наведеним прикладам в уяві українців сформувався ідеал «кваліфікованого начальника». Споконвічна недовіра громади до представницької колективної влади (велемовної, сварливої, неефективної) поєдналась з прагненням мати при владі «доброго господарника», компетентного знавця того господарського побуту, яким живе пересічний житель нашої країни.

 

Ідеал «кваліфікованого начальника» остаточно сформувався в епоху президента Кучми, коли намітився певний баланс поміж радянськими уявленнями про ефективність керівництва та запозиченими із західних традицій практиками проводити владні рішення через фільтри експертного обговорення та оцінювання.

 

Саме тоді наша область отримала керівника, який об’єднував в собі і деонтичний авторитет влади, опертої на силовий ресурс і епістемний авторитет знавця провідної регіональної галузі – агропрому. Тобто, реальна постать Михайла Вишиванюка, який очолив область у 1996 році, щасливо співпала з тим ідеалом «кваліфікованого начальника», який непомітно випрацювала колективна свідомість наших краян.

 

Той період, який область прожила без Вишиванюка (2005-2010), лише підтвердив далекоглядність другого президента України, котрий, як подейкують, свого часу довго умовляв Михайла Васильовича зайняти посаду голови ІФ ОДА.

 

Призначений у 2005 році на цю посаду Роман Ткач відносився до того популярного (але не для представника влади в Галичині) типу політичного лідера, який політтехнологи умовно називають «свій хлопець». Цей тип абсолютно безпрограшний в Америці (згадаймо "кула Клінтона" чи "бест гая Кеннеді"), популярний в Європі...

 

 

Але в лідерських розкладках українських народних уявлень про якості керівника «кваліфікований начальник» все одно б’є «свого хлопця», як король валета. Всі добрі якості та вміння Ткача,  - його невластива чиновникам відкритість, холерична щирість, «простота», його патріотизм в купі з економічним європейським лібералізмом, потяг до нового та демократичний тип правління наштовхувались на незламний скепсис галичан. Що вже й казати про його безбарвного наступника, який не те що до «валета», але й до «сімки» не дотягнув...

 

Повернення Вишиванюка стало логічним продовженням кристалізації позитивного образу «кваліфікованого начальника» у свідомості пересічного галичанина.

 

При тому, що «правдивий галичанин» все-рівно дулю в кишені тримає для будь-якої влади («на всякий випадок»:)), філософему «влади» наші краяни завжди сприймали через операційне поняття «поваги». В це складне за своєю психологічною морфологією поняття мешканці Прикарпаття з давніх часів вкладають цілий спектр почуттів – від майже містичного страху перед неперсоналізованою (й від того ще загадковішою) силою держави до особистого теплого (або ж «теплого») почуття спорідненості з конкретним носієм влади. «Кваліфікований начальник» у тому плані має бути і «своїм» (у сенсі земляцтва), і особливим візантійським «втаємниченим» в конструкцію місцевої влади та механізми прийняття владних рішень, і «небожителем» (у сенсі долученості до верховних державних справ), і «експертом» (в сенсі агрономічному чи будівельному), і «татом» (у плані патріархального наставництва). Теперішній голова ІФ ОДА відповідає практично усім цим вимогам…

 

Резюме. Можемо ризикнути говорити про певну модель влади, яка   сформована в Івано-Франківській області і яка, при певних умовах, може стати перспективною моделлю для всієї України. Для політологів тут відкривається ціле поле для досліджень і узагальнень.

 

Аналітична группа «Фіртка-Магус»,


Коментарі (16)

Бельф 2011.12.27, 12:18
Гуцули все пропили, проїли, прос...и і підтерлись тим постерком на якому тимоха петтингує тигра
Патріот 2011.12.27, 12:16
Українці приречені на патерналістські моделі влади, тому що з давніх давен жили під чоботом окупаційного дракона. У нас ніхто нікому не довіряє, які в такій ситуації можуть бути круглі столи чи представницькі органи. "Тато всім рулить" - єдина модель для цієї дикунської окраїни.
гой 2011.12.27, 08:44
Ну не люблю я владу! Але в цьому дісно шось єє.
бидлота 2011.12.27, 08:49
коні, та ця стаття ВЗАГАЛІ НЕ ПРО вишиванюка і ткача!
Анал(ітик) 2011.12.27, 09:10
Реально модель "тато-влада" зі всіма складовими описаними в статті може бути витребуваною в Україні. Але спочатку треба перемолоти владу клептоманів і моральних уродів, які засіли на самій горі. Ні Янек, ні Ціля на цю роль не підійдуть, і не "мальчік-кролік". А далі? ----- Божа воля.............
правдолюб 2011.12.26, 21:12
Та він же колгоспник...
22 2011.12.27, 08:33
Це швидше можна було б назвати піаром Ткача і жорстоким опусканням того, що між ними (якого навіть прізвище не назвали). Але стаття цікава. Спонукає до думання. І при чому тут піар чийсь? Спроба беземоційного аналізу, справді рідкісного серед місцевого люду.
плохіш 2011.12.26, 21:36
А хто по вашому має очолювати колгосп? Лише колгоспник. инших не буде бо люди як бидло
Андрій 2011.12.26, 22:24
в тому щось є
Вітязь 2011.12.26, 23:36
фіртка все більше перетворюється на чергове гімняне видання. На жаль... А як все починалося. Так відкрито і нагло пердолити, ой піарити Вишиванюка ще потрібно мати наглість. Ось Вам і аналітична група.... Встид і срам
Альф 2011.12.27, 09:40
Плять, гуцули, ви завжди маєте ту владу, на яку заслуговуєте. Не подобається, ставайте і керуйте самі, а не сидіть по "фіртках".
Олег 2011.12.27, 18:57
Гарна стаття, логічна!( це я так чесно, без підтримки там когось, незалежно) Фіртці ставлю лайк:) To: "Патріот" який ти в задницю патріот, коли Україну називаєш дикунською окраїною, і щоб не бути приреченими то кожний мешканець має ставати цивілізованим і забувати про дикість починаючи впершу чергу із себе
тютюн 2011.12.27, 20:28
магуси, пішіть ісьчо. про кандидатів по мажоритарці хочу. щось прикольне там багато чудіків піде в похід.
eeeeeeex 2011.12.28, 08:30
http://blogs.pravda.com.ua/authors/okara/4efa4daa0ae1b/
Лисиця 2011.12.28, 11:27
ПРАВДОЛЮБОВІ.А він(тато) і не писав у біографії,що він граф родзоний.Ви ще не наїлися волковецькими і іже?. Вони і когосп довели до б банкрутства. Після них же нічого не лишається. Пам,ятаєте Руданського-"біг пес через овес, не шкодить псу, не шкодитьі вівсу".А після тата дещо таки лишиться. І не підозрюйте мене в "заказусі", бо я стара бабка, що бачила ще руско-японску войну.
Бепьфові- Лисиця 2011.12.28, 11:46
"Тимоха петтингує тигра". Коханє -ГДЕ ТЫ СЛОВА ТО БЕРЁШЬ? Якщо це щось непристойне, не коментуй, будь ласка.
21.03.2023
Тіна Любчик

Детальніше про це — журналістці Фіртки розповіла Ірина Федяк, деканеса фармацевтичного факультету ІФНМУ та відповідальна за виготовлення ліків для військових.

623
16.03.2023

Інвестиції в криптовалюту — перевірений метод заробітку. Попри значну кількість варіантів цифрових грошей (близько 11 000), особливою популярністю користується близько сотні з них. 

497
14.03.2023
Уляна Мокринчук

Журналістка Фіртки поїхала на Косівщину, щоб поцікавитись у Йосипа Приймака, який понад 35 років займається бондарством, особливостями виготовлення дерев'яного посуду за старовинною традицією та секретами збереження первинної технології цього ремесла на теренах Гуцульщини.   

989
28.02.2023
Іван Муканик

Мирослав Карабін став керівником НОКу в Івано-Франківській області на 2023-2026 роки. Фіртка поцікавилась, що зі спортивних подій планують цьогоріч в області.

12435 21
24.02.2023
Тетяна Дармограй

Як протягом року повномасштабної війни змінилось життя на Прикарпатті та як прикарпатські правоохоронці адаптувались до роботи в умовах воєнного стану, дізнавалась журналістка Фіртки.

1530
22.02.2023
Тіна Любчик

Сили безпеки і оборони України продовжують посилювати. Так, в МВС почали формувати штурмові бригади «Гвардія наступу». Фіртка розповідає, що відомо про набір добровольців на Прикарпатті.

2904

Розглянемо брехню Кремля у контексті фактів. Почнемо з Будапештського меморандуму 1994 року, де Росія поставила свій підпис. 

188

Прийшов час повернення Української святині українському народу та Православній Церкві України - прямій правонаступниці древньої Київської митрополії задля відновлення історичної справедливості та зміцнення України. 

292

Наукова фантастика початку ХХІ ст. через фільми, серіали нав’язує думку про однозначну загибель нашої планети та потребу колонізації для людства Марсу.

782

Відповідь на це та інші запитання дає Олег Зелез, співвласник компанії HVOYA, яка займається будівництвом каркасних будинків з 2008 року і входить до списку найкращих будкомпаній України.

2180
22.03.2023

Правила «доїдай до чистої тарілки» можна не дотримуватись. Адже є випадки, коли людина наче сита, але, щоб нікого не образити, змушує себе доїдати. Так краще не робити, каже фахівчиня.  

215
16.03.2023

На Косівщині, у селі Яворів, відкрили туристичний об’єкт «Гуцульська сироварня». Фіртка поїхала туди, аби дізнатись тонкощі роботи ферми та рецепти екологічно чистих, натуральних сирів.

1363
11.03.2023

Харчування під час війни немає відрізнятись від звичного раціону, який був у мирний час, та обов'язково повинне бути збалансованим. Адже організмові потрібно значно більше ресурсів, які йдуть на стреси, переживання та тривоги.

739
20.03.2023

У Хрестопоклонну неділю, в храмі Різдва Пресвятої Богородиці смт Ворохти, відбулося освячення двох відреставрованих старовинних ікон та їх сучасних копій.

292
17.03.2023

Чим старші респонденти, тим більше серед них тих, хто відповідає, укріпився у вірі — їх частка зростає від 18% серед тих, кому менш як 30 років, до 34% серед тих, кому понад 60 років. Частка таких найвища у Західному регіоні (31%, тоді як в інших регіонах — від 22% до 24%).

427
14.03.2023

Шлюб — це завжди про двох людей, які одружилися, бо любили одне одного. І ця любов не просто емоційна і поверхова, а любов як вияв волі людини. Священник завжди на шлюбній присязі запитує: «Чи ти хочеш взяти її за жінку чи його за чоловіка?» Відповідають: «Хочу!». Це і є волевиявлення.  

514
09.03.2023

За Біблією спочатку був створений чоловік, потім — жінка. Апостол Павло, коли говорить про сім’ю, наголошує на тому, що жінка повинна слухати свого чоловіка.  

827
17.03.2023

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

3523
20.03.2023

Голова Китайської Народної Республіки Сі Цзіньпін сьогодні 20 березня, близько 12:00 за київським часом, прилетів до Москви на зустріч з президентом Росії Володимиром Путіним.  

319
15.03.2023

Група сенаторів США від обох партій тисне на главу Пентагону Ллойда Остіна з вимогою надати більше інформації про те, що потрібно для відправки винищувачів F-16 в Україну.  

508
10.03.2023

Головнокомандувач, командувачі напрямків доповідали щодо ситуації на передовій, загалом у захисті держави.

803
06.03.2023

Кабінет міністрів на своєму позачерговому засіданні 6 березня затвердив директора Національного антикорупційного бюро України.

1003