Комп’ютерний (екранний) синдром – це зорова втома? Як захистити очі?

Про це розповідає Ірина Буклів – лікар офтальмолог "Like Optica"

Основою розвитку  комп'ютерного зорового синдрому є перенавантаження акомодативного апарату ока. При читанні тексту та розгляданні картинок саме на електронних носіях необхідно безперервно утримувати фокус (акомодувати) на точках  [пікселях з яких формується зображення і текст на екранах], що призводить до порушення функції акомодації та спазму циліарного м’язу.

На сьогоднішній день міжнародні медичні рекомендації відносно комп'ютерного синдрому  на перше місце виносять - повну корекцію аметропії (коротко-, далекозорості та астигматизму). Важливо, що практично не існує ідеальної будови ока, і без комп’ютерного та повного обстеження в офтальмолога, ви можете навіть не здогадуватись про свою особливість в будові ока.

Також беззаперечною основою комп’ютерного синдрому є зменшення частоти кліпання.

Основа втоми за монітором в кінці дня – це зорове навантаження та симптом сухого ока.

Малорухомий спосіб життя, сухе запилене повітря, кондиціонери, харчування, режим сну -  впливає на обмін речовин і склад слізної плівки. Як результат - слізна плівка  стає  не стійкою, залишаючи поверхню ока недостатньо зволоженою. В середньому людина має кліпати 10-20 разів за хвилину, але при роботі за монітором ми в буквальному сенсі цього слова «залипаємо за екраном» при цьому кліпаємо, уважно дивлячись в екран, близько 4-5 разів за  хвилину. Тому  згодом з’являються скарги :

  • Тимчасове затуманення зору, яке можна «прокліпати»;
  • Почервоніння і дискомфорт в області очей (печіння, відчуття піску в очах);
  • Світлобоязнь;
  • Головний біль і втома при роботі за монітором
  • Та інші симптоми
  • Ми схильні все - це списувати на втому від зорового навантаження та не можна виключати симптоми сухого ока.

 Якісні окуляри за індивідуальним рецептом корегують зір та захищають від шкідливого синього випромінювання.  Важливо пам’ятати, що не весь спектр синього світла є шкідливим, а «обрізання всього синього світла» неправильними окулярами - шкідливо впливає на цілий організм. Крім того, існує велике різноманіття окулярів для захисту від екранів, окрім різних захисних покриттів існують види з підтримкою акомодації, які різняться за функціями та відрізняються у різних виробників і в цьому розібратися вам допоможе тільки професіонал.

Також, якщо ви надаєте перевагу контактним лінзам, тільки лікар після індивідуально обстеження вас і ваших потреб допоможе вам і надасть поради, як запобігти сухості в очах та втоми при роботі за монітором.

Зорова втома – це перший крок до серйозних проблем з зором в майбутньому! Це аксіома, якій не надається на жаль відповідного значення.

Як вберегти себе від цього:

  • Повноцінне обстеження, щоб виключити можливі захворювання
  • Корекція аметропії [коротко-, далекозорості та астигматизму]
  • Дотримання правил гігієни праці  (читайте в наступному пості)
  • Правило трьох 20
  • Тренування акомодації
  • “Не залипайте за екраном”  [кліпайте та переводьте погляд в даль]
  • Здоровий спосіб життя зменшує та попереджує синдром сухого ока.
  • Лазерна стимуляція [входить до індивідуальної програми апаратного лікування]
  • Медикаментозне лікування [очні каплі, та вітаміни]

Like Optica:

м. Івано-Франківськ, вул. Пилипа Орлика,1

запис за телефоном: +38 (066) 355-93-62

 

Партнерський матеріал
 


20.08.2020 1515
Коментарі ()

17.07.2025
Катерина Гришко

Родичі пробачили хлопцю, знаючи про «своєрідний характер» загиблої і його нелегке дитинство, і просили в суді застосувати менш суворе покарання.  

2866
13.07.2025
Вікторія Матіїв

Дружина полеглого воїна Любов Галько розповіла журналістці Фіртки, яким був Руслан Галько — у повсякденному житті, в родинному колі та на фронті.

21017
09.07.2025
Тетяна Дармограй

В інтерв’ю професорка кафедри судової медицини Івано-Франківського національного медичного університету Наталія Козань розповіла про процес та методи ідентифікації тіл загиблих військових, виклики, з якими стикаються фахівці та чому ця робота — це насамперед про гідність.  

1948
05.07.2025
Вікторія Косович

Про те, що таке фемінізм, як він розвивався в українському суспільстві та чому його не потрібно боятися, Фіртка поспілкувалася з журналісткою та письменницею, авторкою книги "Слово на літеру "Ф" Іриною Славінською.

1330 1
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

2344
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

4027

Я відкладаю роботу над перекладом книги. Виходжу з кабінету, де практикував Вольфганг Льох, засновник психоаналітичного об'єднання... Спускаюся повз книжковий магазин, де збиралися тюбінгенські філософи, і де Ернст Блох шукав світлі сторони соціалізму. Повертаю ліворуч і натрапляю на інший книжковий магазин, де працював і писав Герман Гессе...

655

По соцмережах пішла дискусія про зрізані кілька дерев (ялинок) на Івано-Франківській Площі Ринок. «Політично» мотивований ґвалт наростає. Аж до вимог «засадити» ринкову площу деревами та зробити парк.

2121

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

802

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

1391
21.07.2025

Час останнього прийому їжі може впливати на здоров’я не менше, ніж її склад.  

98
13.07.2025

Першими жнива на Прикарпатті почали хлібороби Покуття.

449
10.07.2025

У сучасному ритмі життя готувати "здорову вечерю з трьох страв" щодня — радше мрія, ніж реальність. Але це не означає, що збалансоване харчування — лише для тих, хто має багато часу. Навпаки: з правильним підходом можна харчуватися повноцінно, навіть маючи 15–20 хвилин на день.  

983
21.07.2025

У Святому Письмі є притча, що вчить милосердю і взаємодопомозі, яку часто наводять як приклад для сучасного суспільства.  

108
17.07.2025

На Прикарпатті готуються до щорічної Всеукраїнської Патріаршої прощі до Галицької Чудотворної ікони Матері Божої у Крилосі. Проща відбудеться 2-3 серпня.  

731
15.07.2025

Християнська родина — це не лише осередок любові й підтримки, а й «домашня Церква».  

727
11.07.2025

П'ятого серпня цього року в часі прощі з нагоди вшанування чудотворної ікони Гошівської Богородиці відбудеться презентація нової ікони тифлографічно-акустичного типу «Богородиця з Гошева».  

668
11.07.2025

Історія занепаду пам’ятки архітектури та боротьба за його повернення громаді.

8182
15.07.2025

У понеділок, 14 липня, генсек НАТО Марк Рютте під час зустрічі із президентом США Дональдом Трампом у Білому домі нагадав президенту США, кого Росія відправила керівником делегації на переговори до Стамбула.

769 2
09.07.2025

Президент США Дональд Трамп, аби втримати пУтіна від вторгнення в Україну, погрожував російському диктатору «розбомбити Москву до бісової матері».

863
04.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

2144 4
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

805