Комендантська година: що це таке і в яких країнах світу вже запроваджена (ІНФОГРАФІКА)

В Україні можуть запровадити більш жорсткі обмежувальні заходи для боротьби з коронавірусом.

Зокрема, у МВС не виключають, що буде запроваджено «тотальний повний карантин», коли будуть працювати тільки критично необхідні підприємства, а всі українці мають перебувати вдома і виходити на вулицю тільки за наявності перепустки або до магазину чи аптеки.

Подібні методи використовували в Китаї і схожі заходи діють на півдні Італії.

Юридично тотальний карантин можна забезпечити за умови, що в Україні буде запроваджено комендантську годину. «Слово і Діло» розбиралося, за яких умов можна запроваджувати такий режим, у чому він полягає та хто його забезпечує.

Комендантську годину в Україні можна запровадити тільки під час дії режиму надзвичайного стану. Ми вже розбирались, чим режим надзвичайного стану відрізняється від режиму надзвичайної ситуації, яку вже оголошено в кількох областях та Києві.

Наразі українці ще можуть вільно виходити з дому і навіть пересуватися на власних авто між містами та областями. Якщо запровадять надзвичайний стан, то, як пояснив у коментарі «Слово і Діло» політичний експерт Олександр Мусієнко, правоохоронці матимуть право обмежувати рух транспорту, у тому числі й між містами, встановлювати блокпости, стежити за дотриманням карантинного режиму, залучати до відповідальності недобросовісних підприємців, які не закривають магазини на період дії карантину. Надзвичайний стан у буквальному сенсі слова дає можливості оточувати міста, щоб обмежувати пересування.

Крім цього, надзвичайні заходи дають можливість перепрофілювати підприємства під потреби боротьби з епідемією, наприклад, як французькі парфумерні заводи, які зараз виробляють антисептичні засоби. Допускається також екстрено виділяти кошти на медицину та все необхідне для того, щоб перешкодити поширенню епідемії.

У незалежній Україні ще ніколи не запроваджували комендантську годину. Цей обмежувальний захід забороняє людям у певний час доби (не обов’язково ввечері) і на певний проміжок часу перебувати на вулицях та в громадських місцях.

Ідеться про мешканців певного населеного пункту, де введено президентом України воєнний або надзвичайний стан з метою встановлення і підтримки громадського порядку, зменшення кількості жертв, ліквідації наслідків техногенної катастрофи, епідемії, епізоотії на час оголошеного у даній місцевості надзвичайного стану.

Виконання питань дотримання комендантської години мешканцями даного населеного пункту покладається військовим комендантом на спеціально призначені для цієї мети озброєні вогнепальною зброєю і спеціальними засобами комендантські патрулі, до складу яких залучені військовослужбовці чи співробітники органів внутрішніх справ, або спільні патрулі із залученням особового складу військовослужбовців і поліції.

Якщо людина в заборонений час – протягом комендантської години – перебуває на вулиці, то комендантський патруль має право її затримати, перевірити в неї наявність документів, які б давали право на перебування на вулиці, чи підтвердити обставину про відсутність таких документів у даної особи, а також встановити причину порушення комендантської години.

Комендантський патруль наділений правом проводити огляд речей, транспортних засобів, багажу та вантажів, службових приміщень і житла затриманих громадян.

У разі опору з боку затриманої особи комендантський патруль може застосовувати фізичну силу чи вогнепальну зброю.

Порушника комендантської години можна затримувати і доставляти до відповідного пункту перевірки (військова комендатура, орган поліції) для оформлення за фактом порушення відповідних документів та можливого притягнення до відповідальності (штраф, арешт) на підставі рішення відповідного органу чи суду.

Для українців подібні обмеження не звичні, тому важливо знати юридичні наслідки порушення карантину та комендантської години.

Через поширення коронавірусу спочатку були вимушені сидіти вдома жителі Китаю, а зараз – волелюбні італійці-непосиди, які досить тяжко переносять суворі обмеження.

У Греції комендантська година діє з 23 березня. На вулиці можна виходити тільки тим, хто працює, або по продукти, до аптеки чи до лікаря. При цьому людина повинна мати при собі документ, в якому зазначені місце проживання, роботи та робочого графіка.

Можна також письмово поінформувати Міністерство цивільного захисту Греції про причини свого виходу з дому. Це не стосується силовиків, медпрацівників та працівників екстрених служб. За порушення обмежувального режиму в Греції наразі передбачено штраф 150 евро.

Також через коронавірус комендантську годину запроваджено в Манілі на Філіппінах, у Тунісі, Шрі-Ланці, Йорданії, Домініканській Республіці, Саудівській Аравії.


24.03.2020 3566
Коментарі ()

15.05.2025
Вікторія Матіїв

Про загальну мобілізацію, проблему СЗЧ, залучення до армії молоді та зміни в мобілізаційній політиці, що сприяють обороноздатності України, журналістці Фіртки розповів заступник начальника управління комунікації Оперативного командування «Захід», полковник Олег Домбровський.

3522
13.05.2025
Михайло Бойчук

У Верховній Раді запропоновані зміни державного нагляду за місцевим самоврядуванням, але чи відповідають вони європейським стандартам і не є «драконівськими»?  

469
09.05.2025
Діана Струк

Про створення заповідника "Давній Галич", пошук історичних скарбів та як сучасному Галичу повернути втрачену славу, Фіртка поспілкувалася з генеральним директором національного заповідника Володимиром Олійником.

14602 28
08.05.2025
Павло Мінка

Івано-Франківська прокуратура проти Долинського лісгоспу через серійні рубки.  Прокурори встановили, що лісгосп не подбав про належну охорону лісу, через що вирубки відбувалися щороку, починаючи з 2021-го.   

1707
07.05.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки розпитала в керівниці служби у справах дітей Івано-Франківської громади Ірини Рохман, які виклики стоять перед службою, як працюють в умовах повномасштабної війни та яку допомогу можуть отримати діти.  

978
30.04.2025
Олег Головенський

Рейтинг зарплат всіх 62-х міських, селищних та сільських голів Івано-Франківщини. Хто з мерів має банківські рахунки в США та нерухомість в Туреччині, чия дружина заробила в минулому році 20 мільйонів гривень та в кого найбільше автомобілів.

6378

Забобони  або марновірство  — це ті  низинні вірування в певні сили чи предмети, які нібито мають здатність впливати на наше життя.  

755

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

1570

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

1364

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

1250
10.05.2025

Здорове харчування не лише підтримує фізичний стан, а й допомагає залишатись стійкими перед труднощами та випробуваннями.  

610
05.05.2025

«Снідай як король» — знайома фраза? Протягом багатьох років сніданок вважали «найважливішим прийомом їжі», який запускає обмін речовин, допомагає худнути й тримає мозок у тонусі.  

757
08.05.2025

На площі Святого Петра зібралося близько 20 тисяч осіб, щоб зустріти нового, 267-го Папу Римського. Понтифіка обрали після четвертого туру голосування.

1666
05.05.2025

У питаннях одягу вірян в церкві різні релігійні традиції мають свої підходи та вимоги.  

689
02.05.2025

У житті кожної людини бувають моменти, коли вона звертається до Бога в надії на підтримку, відповідь чи знак.  

983
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

6036
10.05.2025

Виконання танцю внесли до Національного реєстру рекордів України.  

14234
12.05.2025

Державний секретар США Марко Рубіо здійснить візит до Туреччини з 14 по 16 травня, щоб узяти участь у неформальній зустрічі міністрів закордонних справ країн НАТО.  

359
08.05.2025

Так, 387 депутатів у 2024 році задекларували вдвічі більші доходи, ніж у 2023, а середня зарплата зросла на 13%.  

660
07.05.2025

На заході України переважає оптимізм. Тут 43% опитаних вірять у позитивний вплив угоди, 20% — у негативний.  

576
01.05.2025

Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль повідомив, що Україна та США узгоджують "технічні деталі" перекладу тексту угоди про рідкісноземельні метали та корисні копалини, і вже "найближчої доби" угоду підпишуть.  

893 2