Комендантська година: що це таке і в яких країнах світу вже запроваджена (ІНФОГРАФІКА)

В Україні можуть запровадити більш жорсткі обмежувальні заходи для боротьби з коронавірусом.

Зокрема, у МВС не виключають, що буде запроваджено «тотальний повний карантин», коли будуть працювати тільки критично необхідні підприємства, а всі українці мають перебувати вдома і виходити на вулицю тільки за наявності перепустки або до магазину чи аптеки.

Подібні методи використовували в Китаї і схожі заходи діють на півдні Італії.

Юридично тотальний карантин можна забезпечити за умови, що в Україні буде запроваджено комендантську годину. «Слово і Діло» розбиралося, за яких умов можна запроваджувати такий режим, у чому він полягає та хто його забезпечує.

Комендантську годину в Україні можна запровадити тільки під час дії режиму надзвичайного стану. Ми вже розбирались, чим режим надзвичайного стану відрізняється від режиму надзвичайної ситуації, яку вже оголошено в кількох областях та Києві.

Наразі українці ще можуть вільно виходити з дому і навіть пересуватися на власних авто між містами та областями. Якщо запровадять надзвичайний стан, то, як пояснив у коментарі «Слово і Діло» політичний експерт Олександр Мусієнко, правоохоронці матимуть право обмежувати рух транспорту, у тому числі й між містами, встановлювати блокпости, стежити за дотриманням карантинного режиму, залучати до відповідальності недобросовісних підприємців, які не закривають магазини на період дії карантину. Надзвичайний стан у буквальному сенсі слова дає можливості оточувати міста, щоб обмежувати пересування.

Крім цього, надзвичайні заходи дають можливість перепрофілювати підприємства під потреби боротьби з епідемією, наприклад, як французькі парфумерні заводи, які зараз виробляють антисептичні засоби. Допускається також екстрено виділяти кошти на медицину та все необхідне для того, щоб перешкодити поширенню епідемії.

У незалежній Україні ще ніколи не запроваджували комендантську годину. Цей обмежувальний захід забороняє людям у певний час доби (не обов’язково ввечері) і на певний проміжок часу перебувати на вулицях та в громадських місцях.

Ідеться про мешканців певного населеного пункту, де введено президентом України воєнний або надзвичайний стан з метою встановлення і підтримки громадського порядку, зменшення кількості жертв, ліквідації наслідків техногенної катастрофи, епідемії, епізоотії на час оголошеного у даній місцевості надзвичайного стану.

Виконання питань дотримання комендантської години мешканцями даного населеного пункту покладається військовим комендантом на спеціально призначені для цієї мети озброєні вогнепальною зброєю і спеціальними засобами комендантські патрулі, до складу яких залучені військовослужбовці чи співробітники органів внутрішніх справ, або спільні патрулі із залученням особового складу військовослужбовців і поліції.

Якщо людина в заборонений час – протягом комендантської години – перебуває на вулиці, то комендантський патруль має право її затримати, перевірити в неї наявність документів, які б давали право на перебування на вулиці, чи підтвердити обставину про відсутність таких документів у даної особи, а також встановити причину порушення комендантської години.

Комендантський патруль наділений правом проводити огляд речей, транспортних засобів, багажу та вантажів, службових приміщень і житла затриманих громадян.

У разі опору з боку затриманої особи комендантський патруль може застосовувати фізичну силу чи вогнепальну зброю.

Порушника комендантської години можна затримувати і доставляти до відповідного пункту перевірки (військова комендатура, орган поліції) для оформлення за фактом порушення відповідних документів та можливого притягнення до відповідальності (штраф, арешт) на підставі рішення відповідного органу чи суду.

Для українців подібні обмеження не звичні, тому важливо знати юридичні наслідки порушення карантину та комендантської години.

Через поширення коронавірусу спочатку були вимушені сидіти вдома жителі Китаю, а зараз – волелюбні італійці-непосиди, які досить тяжко переносять суворі обмеження.

У Греції комендантська година діє з 23 березня. На вулиці можна виходити тільки тим, хто працює, або по продукти, до аптеки чи до лікаря. При цьому людина повинна мати при собі документ, в якому зазначені місце проживання, роботи та робочого графіка.

Можна також письмово поінформувати Міністерство цивільного захисту Греції про причини свого виходу з дому. Це не стосується силовиків, медпрацівників та працівників екстрених служб. За порушення обмежувального режиму в Греції наразі передбачено штраф 150 евро.

Також через коронавірус комендантську годину запроваджено в Манілі на Філіппінах, у Тунісі, Шрі-Ланці, Йорданії, Домініканській Республіці, Саудівській Аравії.


24.03.2020 3419
Коментарі ()

17.01.2025
Вікторія Матіїв

Регулярні обстеження, збалансоване харчування та турбота про ментальне здоров’я є ключовими для профілактики багатьох захворювань. 

1600
13.01.2025
Тетяна Ткаченко

Про функціонування та розвиток університету, міжнародну співпрацю, стратегічні цілі та власний шлях у медицині, журналістці Фіртки розповів ректор ІФНМУ Роман Яцишин. 

1026
09.01.2025
Тетяна Ткаченко

Чому люди досі соромляться говорити про секс, що робити, якщо у стосунках виникли труднощі та як зрозуміти власні потреби, журналістка Фіртки розпитала у сексолога Володимира Тріща. 

1288 1
06.01.2025
Тетяна Дармограй

Про сфери, в яких найчастіше шукають працівників, рівень заробітної плати, збільшення жінок у традиційно чоловічих професіях, співпрацю із роботодавцями, гранти та які професії будуть у попиті після війни, поспілкувались із директором Івано-Франківського обласного центру зайнятості Василем Цимбалюком.

3755 5
27.12.2024

На Івано-Франківщині, зокрема у Ворохті, Яремчі та Татарові, 27 грудня 2024 року військовослужбовці ТЦК та СП разом з поліцейськими проводять заходи оповіщення.    

33880
21.12.2024
Олег Головенський

На «Порталі місцевих податків Івано-Франківської громади» відтепер можна довідатися про заборгованості мешканців Івано-Франківська по податках на житлову та нежитлову нерухомість, на землю, борги за оренду землі та мінімальне податкове зобов’язання.  

2851

Кожний очікує Виправлення Імен в міру своєї інформованості й світоглядних горизонтів. «Люди простих рішень» очікують від небожителів чогось підсумкового, зрозумілого. Інформовані очікують на підтвердження отриманої ними інформації. А є ще ті, котрі покладаються на "серединне знання"...

364

В час надскладних труднощів в житті, люди шукають підтримки у надприродних явищ та відповіді на свої питання. Хтось знаходить їх в релігії, а хтось чекає певних знаків у повсякденному житті чи намагаються тлумачити сновидіння аби знайти відповіді там. 

760

Щороку конспірологічно-схвильована публіка в очікуванні чергової обкладинки-прогнозу «ротшильдів» на наступний рік. Цього разу обкладинка The Economist виглядає так.

1709

Війна в Україні завдає величезної шкоди не тільки людям, а й природі. Як російська агресія впливає на довкілля і що ми можемо зробити, щоб це змінити – проаналізуймо далі.

1079
13.01.2025

За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ), близько 30-50% усіх випадків раку можна запобігти завдяки здоровому способу життя, зокрема правильному харчуванню.  

641
09.01.2025

Після святкового застілля багато хто відчуває важкість і бажання «перезавантажити» свій організм.  

518
04.01.2025

Свята позаду, але якщо відчуття важкості, здуття та втоми залишилися — це нормально після кількох днів святкових застіль.  

895
17.01.2025

Старий сидів біля оазису, біля входу в одне близькосхідне місто. До нього підійшов юнак і запитав...

1996
12.01.2025

Отець каже: виконайте заповідь Божу – вшануйте свято Боже молитвою у храмі, а житейське на цей день відкладіть.

12212
08.01.2025

Сьомого січня 2025 року в селі Космач віряни двох церков святкують різні свята — Різдво Христове та Собор святого Івана Хрестителя.  

1505
06.01.2025

Перед водосвяттям виступали місцеві творчі колективи, які вітаннями та піснями долучили іванофранківців до святкування Богоявлення Господнього.  

1294
14.01.2025

Івано-Франківський національний драмтеатр запрошує мешканців та гостей міста на чергову прем'єру 86 театрального сезону — хореографічну виставу "Біла тінь".  

549
16.01.2025

На сьогодні танків, авіації, гвинтокрилів у росіян більше, ніж у України, дронів — більше виробляє Україна, зокрема користуючись з грошей, які дають партнери.  

261
15.01.2025

Голова Комітету Верховної Ради з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев подав на реєстрацію у Верховній Раді два законопроєкти про оподаткування податком на додану вартість та митом поштових відправлень в Україну.  

332
10.01.2025

Президент Володимир Зеленський зустрівся із міністром оборони США Ллойдом Остіном у межах засідання Контактної групи з питань оборони України (формат "Рамштайн"). Вони обговорили підтримку України.  

378
09.01.2025

Верховна Рада заборонила «джипінг» у заповідниках та національних парках.  

1271