Колонка від Станіславського феномена. "Мамо, я закохався. Йому 442 роки"

 

/data/blog/55046/a9288ee45c4461b69c0602d034daf432.jpg

 

Роман Повзик, резидент "Станіславського феномена"


 

Франківськ видається мені дуже загадковим. У перші кілька днів він всіляко намагався нас плутати.

 

Здавалося, він навмисне вибудовував додаткові споруди за ті кілька хвилин, що ми блукали його вулицями з картою (одною – офіційною, іншою – намальованою художницею в рамках створення нового бренду міста). До слова, їх, брендів Франківська, вже декілька, що тільки йде на користь цьому місту, адже там, де є конкуренція – там і розвиток.

 

Зрештою, опір Станіславова (ця назва мені все ж подобається набагато більше) поступово зникає, він приймає нас, хоча для нього ми тут чужинці, що приїхали за сотні кілометрів.

 

Випадково у хостелі, де я мешкаю наразі, опинився франківчанин, котрий приїхав із Польщі. Жінка – у відрядженні у Львові, а ключів від квартири немає. Через кілька хвилин розмови він зауважив, що я, вочевидь, з Полтавщини, бо мають занадто відчутний акцент.

 

Так само, як і цей чоловік, Франківськ прекрасно відчуває своїх і несвоїх. Але, як у сполучених посудинах рідина поступово врівноважується, так і ми з Станіславовом поволі, але впевнено йдемо на мирову.

 

Наразі нас троє таких, чужинців для цього міста, котрі місяць мають вростати в ці вулиці, в ці австро-угорські будинки, в цю історію і цю літературу. Я, чий акцент здає моє полтавське походження без жодного шансу на алібі, Ірина, журналіст з Кривого Рогу, котра бездоганно орієнтується в картах і вулицях та ковтає книги з надприродною для мене швидкістю, та Міхал. Він, третій мешканець костелу, студент, наразі активно вивчає українську мову, бо вже в понеділок буде допомагати міській владі у співпраці свого рідного Любліну і Франика в культурних проектах.

 

Тому тепер наш простір став місцем своєрідного обміну культурами і мовами: Міхал вчиться у нас української, ми у нього – польської. Вчимося швидко, хоча час від часу трапляються слова в обох таборах, котрі доводиться важко і детально пояснювати.

 

Водячи Міхала цими вулицями, ми почуваємо себе трошки франківчанами, котрі знають більше за того туриста, що опинився тепер серед них. Але всього кілька днів тому нас так само водив бруківкою і повз ці величні будинки Тарас Прохасько, розповідаючи над деякими спорудами її нелегку і довгу історію від самого створення.

 

Блукаючи цим містом, відчуваєш, що воно багато в чому створене для відпочинку: усі до останнього парки, кав’ярні, ресторації, фонтани. Воно затишне і тепле. Це трохи не той затишок, котрий відчуваєш у Полтаві (та й чи відчуваєш взагалі?). Тут він багато в чому заснований на ґречності і доброзичливості самих франківчан.

 

Уже на першій секунді мого виходу з потягу на вокзалі Станіславова старий сімдесятип’ятилітній дідусь взявся за ручки моєї важелезної подорожньої сумки і допоміг мені зійти з потягу. Йому було важко, я його не просив про допомогу, але дідусь чомусь не міг просто пройти повз.

 

Саме за цих людей, за оці вулиці, за оцей обмін культурами і мовами я поволі закохуюся в місто. Воно вабить своєю щирістю, своїми музикантами і письменниками, своїми віруваннями, забобонами і церквами, своєю кухнею врешті-решт.

 

І доки Міхал наполегливо вчить граматику нашої мови, а Іра пише есей в «Українську правду», я знаю, що попереду лише трішки надкушений липень. Станіславський липень…

 


 

«Станіславський феномен» – перша в Україні літературна резиденція для молодих україномовних письменників. Триває з березня по листопад 2014 року.


05.07.2014 Роман Повзик 1049 0
Коментарі (0)

02.12.2024
Тетяна Сорока

Про атмосферу у Верховній Раді, творення законів, що змінюють правила гри для бізнесу, для розвитку локальних ініціатив, про майбутні вибори та терміни служби у війську, народний депутат розповів журналістці Фіртки.  

767
29.11.2024
Олег Головенський

Під час своєї передвиборчої компанії Дональд Трамп запевнив, що якщо він виграє вибори, то за його президентства впровадження CBDC в США буде заблоковане. Що таке ці CBDC? Це — Central Bank Digital Currency (цифрові валюти центральних банків).

753
27.11.2024
Микола Сторожовий

В Івано-Франківську з кінця жовтня 2024 року офіційно розпочали роботу мовні волонтери-інспектори, діяльність яких спрямована на контроль за дотриманням мовного законодавства та популяризацію української мови. Фіртка поцікавилася, з якими порушеннями найчастіше стикаються мовні волонтери?

1253
26.11.2024
Тетяна Сорока

Про ПТСР, його наслідки та лікування журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри психіатрії, наркології та медичної психології Івано-Франківського національного медичного університету, доктор медичних наук Михайло Пустовойт.

2621
22.11.2024
Тетяна Дармограй

​Про те, як живе Івано-Франківськ в умовах повномасштабного російського вторгнення в Україну та як місцева влада реагує на виклики, пов’язані із війною, журналістка Фіртки поспілкувалась з міським головою Русланом Марцінківим.

1419
19.11.2024
Вікторія Матіїв

Як змінився рівень дитячої злочинності, булінг, випадки сексуального насильства та самогубств, розшуки дітей, збільшення кількості злочинів, пов'язаних з наркотиками та поради для батьків, журналістка Фіртки поспілкувалася з начальницею відділу ювенальної превенції Головного управління Нацполіції в Івано-Франківській області Аллою Бойчук.

2132 9

Теперішні жлоби і жлобихи збирають величезні аудиторії – від кількох тисяч й аж до десятків мільйонів завсідників соціальних мереж. Але суть та сама.

749

«Хресні ходи», «молитовні стоянія» образ «жертви» та численні відео всіляких «батюшок» та вірян московського патріархату після об’єднання українського православ’я нікуди не зникли. Вони далі  продовжують розхитувати українське суспільство.  

803

Багато можна зробити завдяки слову: надихнути, підтримати, захистити, навчити, але так само і принизити, образити, вбити. Особисто мене дивує той факт наскільки широко розповсюджена нецензурна лексика серед дітей. 

1699

У статті розглядається бездіяльність окремих посадових осіб щодо подолання корупції в Україні, яка має руйнівні наслідки у безпековому напрямку. 

1693
28.11.2024

Багато хто, бажаючи схуднути чи поліпшити здоров'я, звертається до модних дієт. Але правда в тому, що більшість дієт не дають тривалого результату і навіть можуть нашкодити організму.  

412
25.11.2024

Радісна новина для всіх поціновувачів азіатської кухні! Roll Club – відома мережа ресторанів суші з багаторічним досвідом роботи в Україні – тепер і в Івано-Франківську!

489
20.11.2024

Харчування під час війни немає відрізнятись від звичного раціону, який був у мирний час, та обов'язково повинне бути збалансованим. 

18402
30.11.2024

Захист Батьківщини випливає із четвертої Божої Заповіді, яка трактується: "Шануй батька і матір". А Батьківщина — це наша друга матір, тому добрі діти, звичайно, свою маму захищатимуть.  

7526
25.11.2024

Християнська сім'я бере на себе відповідальність жити разом аж до смерті: у любові, вірності, чесності та послуху подружньому.  

3696
21.11.2024

Вхід у храм Пресвятої Богородиці належить до дванадцяти найбільших свят церковного літургійного року, тож це означає, що треба відвідати в церкві богослужіння. 

1090
18.11.2024

Отець каже: виконайте заповідь Божу – вшануйте свято Боже молитвою у храмі, а житейське на цей день відкладіть.

10813
30.11.2024

На фестивалі можна придбати книги та особисто поспілкуватись з авторами.

470
29.11.2024

Цей закон набуде чинності з 1 грудня.

357
28.11.2024

2024 рік — це рік, коли у громад забрали військовий податок на доходи, військове ПДФО.

537
24.11.2024

Керівництво Франції вважає, що українське військо може завдавати ударів французькими ракетами великої дальності лише в цілях самооборони. Наразі невідомо, чи зброю французького виробництва вже використовували для атак.  

483
23.11.2024

Водночас 33% респондентів із заходу однозначно не підтримують проведення місцевих виборів під час війни, а 16% — скоріше не підтримують.  

723