Колонка від Станіславського феномена. "Мамо, я закохався. Йому 442 роки"

 

/data/blog/55046/a9288ee45c4461b69c0602d034daf432.jpg

 

Роман Повзик, резидент "Станіславського феномена"


 

Франківськ видається мені дуже загадковим. У перші кілька днів він всіляко намагався нас плутати.

 

Здавалося, він навмисне вибудовував додаткові споруди за ті кілька хвилин, що ми блукали його вулицями з картою (одною – офіційною, іншою – намальованою художницею в рамках створення нового бренду міста). До слова, їх, брендів Франківська, вже декілька, що тільки йде на користь цьому місту, адже там, де є конкуренція – там і розвиток.

 

Зрештою, опір Станіславова (ця назва мені все ж подобається набагато більше) поступово зникає, він приймає нас, хоча для нього ми тут чужинці, що приїхали за сотні кілометрів.

 

Випадково у хостелі, де я мешкаю наразі, опинився франківчанин, котрий приїхав із Польщі. Жінка – у відрядженні у Львові, а ключів від квартири немає. Через кілька хвилин розмови він зауважив, що я, вочевидь, з Полтавщини, бо мають занадто відчутний акцент.

 

Так само, як і цей чоловік, Франківськ прекрасно відчуває своїх і несвоїх. Але, як у сполучених посудинах рідина поступово врівноважується, так і ми з Станіславовом поволі, але впевнено йдемо на мирову.

 

Наразі нас троє таких, чужинців для цього міста, котрі місяць мають вростати в ці вулиці, в ці австро-угорські будинки, в цю історію і цю літературу. Я, чий акцент здає моє полтавське походження без жодного шансу на алібі, Ірина, журналіст з Кривого Рогу, котра бездоганно орієнтується в картах і вулицях та ковтає книги з надприродною для мене швидкістю, та Міхал. Він, третій мешканець костелу, студент, наразі активно вивчає українську мову, бо вже в понеділок буде допомагати міській владі у співпраці свого рідного Любліну і Франика в культурних проектах.

 

Тому тепер наш простір став місцем своєрідного обміну культурами і мовами: Міхал вчиться у нас української, ми у нього – польської. Вчимося швидко, хоча час від часу трапляються слова в обох таборах, котрі доводиться важко і детально пояснювати.

 

Водячи Міхала цими вулицями, ми почуваємо себе трошки франківчанами, котрі знають більше за того туриста, що опинився тепер серед них. Але всього кілька днів тому нас так само водив бруківкою і повз ці величні будинки Тарас Прохасько, розповідаючи над деякими спорудами її нелегку і довгу історію від самого створення.

 

Блукаючи цим містом, відчуваєш, що воно багато в чому створене для відпочинку: усі до останнього парки, кав’ярні, ресторації, фонтани. Воно затишне і тепле. Це трохи не той затишок, котрий відчуваєш у Полтаві (та й чи відчуваєш взагалі?). Тут він багато в чому заснований на ґречності і доброзичливості самих франківчан.

 

Уже на першій секунді мого виходу з потягу на вокзалі Станіславова старий сімдесятип’ятилітній дідусь взявся за ручки моєї важелезної подорожньої сумки і допоміг мені зійти з потягу. Йому було важко, я його не просив про допомогу, але дідусь чомусь не міг просто пройти повз.

 

Саме за цих людей, за оці вулиці, за оцей обмін культурами і мовами я поволі закохуюся в місто. Воно вабить своєю щирістю, своїми музикантами і письменниками, своїми віруваннями, забобонами і церквами, своєю кухнею врешті-решт.

 

І доки Міхал наполегливо вчить граматику нашої мови, а Іра пише есей в «Українську правду», я знаю, що попереду лише трішки надкушений липень. Станіславський липень…

 


 

«Станіславський феномен» – перша в Україні літературна резиденція для молодих україномовних письменників. Триває з березня по листопад 2014 року.


05.07.2014 Роман Повзик 1118 0
Коментарі (0)

09.05.2025
Діана Струк

Про створення заповідника "Давній Галич", пошук історичних скарбів та як сучасному Галичу повернути втрачену славу, Фіртка поспілкувалася з генеральним директором національного заповідника Володимиром Олійником.

6040
08.05.2025
Павло Мінка

Івано-Франківська прокуратура проти Долинського лісгоспу через серійні рубки.  Прокурори встановили, що лісгосп не подбав про належну охорону лісу, через що вирубки відбувалися щороку, починаючи з 2021-го.   

1064
07.05.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки розпитала в керівниці служби у справах дітей Івано-Франківської громади Ірини Рохман, які виклики стоять перед службою, як працюють в умовах повномасштабної війни та яку допомогу можуть отримати діти.  

605
30.04.2025
Олег Головенський

Рейтинг зарплат всіх 62-х міських, селищних та сільських голів Івано-Франківщини. Хто з мерів має банківські рахунки в США та нерухомість в Туреччині, чия дружина заробила в минулому році 20 мільйонів гривень та в кого найбільше автомобілів.

5598
28.04.2025
Катерина Гришко

Шахрайка отримала три роки позбавлення волі за те, що виманювала гроші в родичів зниклих воїнів ЗСУ, обіцяючи інформацію про їх місцеперебування. Фіртка вивчила матеріали слідства та судовий розгляд і ділиться з читачами ексклюзивними деталями.

1510
23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

1373

Забобони  або марновірство  — це ті  низинні вірування в певні сили чи предмети, які нібито мають здатність впливати на наше життя.  

448

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

1271

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

1096

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

1001
10.05.2025

Здорове харчування не лише підтримує фізичний стан, а й допомагає залишатись стійкими перед труднощами та випробуваннями.  

334
05.05.2025

«Снідай як король» — знайома фраза? Протягом багатьох років сніданок вважали «найважливішим прийомом їжі», який запускає обмін речовин, допомагає худнути й тримає мозок у тонусі.  

375
08.05.2025

На площі Святого Петра зібралося близько 20 тисяч осіб, щоб зустріти нового, 267-го Папу Римського. Понтифіка обрали після четвертого туру голосування.

1327
05.05.2025

У питаннях одягу вірян в церкві різні релігійні традиції мають свої підходи та вимоги.  

413
02.05.2025

У житті кожної людини бувають моменти, коли вона звертається до Бога в надії на підтримку, відповідь чи знак.  

679
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5722
08.05.2025

В Івано-Франківську зафіксували культурний рекорд — товариство «Моє місто» видало вже 51 книжку про Івано-Франківськ. Це стало національним досягненням, яке внесли до реєстру рекордів України. Про це в етері радіо «Західний П

427
07.05.2025

На заході України переважає оптимізм. Тут 43% опитаних вірять у позитивний вплив угоди, 20% — у негативний.  

294
01.05.2025

Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль повідомив, що Україна та США узгоджують "технічні деталі" перекладу тексту угоди про рідкісноземельні метали та корисні копалини, і вже "найближчої доби" угоду підпишуть.  

635 2
27.04.2025

Президент Володимир Зеленський вважає, що найближчими днями можуть відбутися вагомі зустрічі, які наблизять припинення вогню для України.  

1078
24.04.2025

У Лондоні тривають знижені до робочого рівня переговори між Великою Британією, США, Україною, Францією та Німеччиною щодо мирного плану припинення російсько-української війни.  

936