Колишня військова гордість Прикарпаття. Реквієм (фото)

 

Теперішня війна Росії проти України, захоплення Криму, бойові дії на Донбасі заставили нас по іншому подивитися на нашу армію.

 

Після розпаду Радянського Союзу і країн Варшавського договору ми мало-по-малу забували про цю структуру. Військова служба стала непристижною, термін “відкосити від армії” став масовим: у військо служити йшли або ті, хто не мав де дітися, або не мав грошей відкупитися. Тільки невелика частина йшла служити “для стажу” – щоб продовжувати кар’єру у силових відомствах.

 

Про майно збройних сил ходять анекдоти. Вірніше про те, з якою швидкістю воно розграбовувалося, різалося на металобрухт, розпродувалося та привласнювалося. Окремої уваги заслуговують землі міністерства оборони та військові містечка, які перетворилися на об'єкт уваги спритників та ділків, які на ласому кусочку створювали свої капітали.

 

Забута та покинута, розграбована та деморалізована, без належної бойової підготовки та техніки сучасна українська армія протрималася тільки завдяки патріотизму маленької частинки військових, котрі не встигли ще покинути збройні сили та перейти на інше місце роботи.

 

Ось такою постала українська армія у третьому тисячолітті – в часи високотехнологічної та суперсучасної озброї та до зубів озброєних командосів.

 

І агресором стала сусідня держава. Навіть найзапекліші скептики ще рік тому запевняли, що це – наукова фантастика. Проте, сьогодні – це реальність.

 

Країна, що називала нас братами, хоча й молодшими, і яка ще два десятки років тому була з нами в одному державному утворенні і сама становила з нами єдину військову потугу, одну з наймогутніших у світі. Саме одну з наймогутніших, і її військо дійсно було на найвищому рівні: озброєння, бази, вишкіл, суспільний статус, фінансування. Бути військовиком означало мати чи не найвище визнання.

 

Оскільки наша область знаходилася на заході СРСР, неподалік від “загниваюго капіталізму”, її розташування надавалося особливе значення. Радянська влада розмістила навколо Івано-Франківська немало стратегічних секретних об’єктів. Саме тому Івано-Франівщина була закритою областю.

 

Сьогодні зупинимося на оному із “найзасекреченіших” – захищеному командному пункті Головного командування Південно-західного напрямку, відомому як “Об’єкт-600” (в/ч 40801), передавальному радіоцентрі, недобудованій станції ПРО і військовому містечку при ній (Об’єкт-601, “Астронавт”).

 

В оперативному підпорядкуванні ЗКП ГК ПЗН числились: Чорноморський флот, армія ППО, повітряна армія. За легендою для місцевого населення, ця територія була навчальним центром окружного полігону. Територія немаленька – в районі 2,5 км², на якій були розміщені: будівельний батальйон, повноцінна військова частина, територія самого ЗКП і вертолітна площадка.

 

Радянські військові архітектори та інженери, вочевидь, даремно не їли білий хліб з маслом: місце для запасного командного пункту міністра оборони, а згодом — головнокомандуючого військами країн-учасниць Варшавського договору вони обрали справді зі знанням справи. Довкола — мальовничі, екологічно чисті лісові угіддя з екзотичними ялицево-буковими та ялицево-смерековими насадженнями. Тут, на вододілі річок Луква і Бистриця, донині збереглася найбільша на Прикарпатті популяція оленя благородного, а грибники з обласного центру вважають цю територію чи не найвдалішою для тихого полювання. Неподалік — автомагістраль і залізниця, до Івано-Франківська рукою подати — 17 кілометрів. Словом, майже земний рай для відпочинку та санаторно-курортного лікування і, можливо, розвитку військового туризму.

 

На території в/ч: своє бомбосховище, котельня, ремонтна зона, бокси для військової і транспортної техніки, склад паливно-мастильних матеріалів, багатоангарний склад запчастин і обладнання, пожежне депо, овочевий, продуктовий і речовий склади, магазин, солдатська столова, клуб (з великим кінозалом, в якому під час навчань кожного дня показували фільми, зі спортзалом), штаб (в ньому – медпункт, офіцерський гуртожиток (для новоприбулих), офіцерська столова (яка на час навчань ставала генеральською, офіцери харчувались в солдатській, а солдати – на території будівельного батальйону), навчальний корпус (для підготовки спеціалістів вузлів зв’язку), артилерійський склад, трансформаторна підстанція.

 

На території ЗКП: величезний штаб (на верхніх поверхах – готель для офіцерів), готель для генералів, які приїздили на навчання, котедж – готель для вищого військового особового складу (за час служби людини, яка все це описала, там 2 рази жив командувач Об’єднаними збройними силами країн Варшавського договору маршал Куликов, один раз Міністр оборони – маршал Соколов і неодноразово – іноземні військові “шишки”), 4 підтверджених (всього 6 або більше) величезних антенних полів, замаскованих під футбольні (навіть ворота були установлені), зона «старого» ЗКП, новий ЗКП, який так і не ввели в експлуатацію. На території старого ЗКП: центральний вхід (над ним раніше висіла маскувальна вивіска “Вентполігон”), який традиційно був обладнаний тамбуром і приміщеннями для “обробки” прибуваючого персоналу, запасний вхід (через нього проникали в ЗКП в мирний час – спуск на кілька рівнів нижче і через подвійні багатотонні двері – в ЗКП, саме через нього пускали журналістів газети УМ) і оглядовими вишками. Всі об’єкти виглядають “під” звичайні павільйони, хоч і маскувального пофарбування. Біля центрального входу – бетонна ніша, з якої висовувалась антена радіорелейного зв’язку, яка забезпечувала резервний канал з “Об’єктом-601” на випадок обриву кабельної лінії. Ця територія була оснащена охоронною системою “Радіан” - просіка, з обох боків якої були установлені стовпи з колючою проволокою, а посередині (також на стовпах) монтувалася система, яка спрацьовувала при наближенні. Від всього цього практично нічого не залишилося.

 

  ЗКП являє собою багаторівневий підземний комплекс з багатометровими монолітними зовнішніми стінками. Всередині на тросах були підвішені кілька т.з. “вагонів”: сталевих конструкцій, які завдяки спеціальному підвісу не боялись жодних вібрацій від вибухів на поверхні. У “вагонах” були розміщені: вузол зв’язку, Центр бойового управління, резервний командний пункт Військово-повітряних сил і Протиповітряної оборони військового угрупування Південно-Західного напрямку. Саме перед “розвалом” почали монтувати Автоматизовану систему управління військами (АСУВ). На території чимало трансформаторних будок, всі опечатані і є підозри, що зсередини принаймні все не винесено.









     Скромна зовнішня частина підземного командного пункту нагадує індивідуальний гараж неелітного кооперативу, вхід до якого прикриває металева решітка з облупленою фарбою. Таке враження, ніби тут ніколи не ступала нога дизайнера. А можливо, так було задумано, аби об'єкт не привертав уваги американських космічних нишпорок.




1. Штаб
2. Готель
3. Котедж для вищого військового командування
4. Старий ЗКП
5. Запасний вхід в старий ЗКП
6. Вертолітна площадка (знаходиться за охоронним периметром об'єкта)
7. Антенні поля замасковані під футбольні
8. Новий ЗКП
9. Комунікації нового ЗКП
10. Зовнішній вентиляційний блок нового ЗКП

Штаб:









Територія самого ЗКП (обнесена окремим колючим дротом):

















Головний вхід в ЗКП рівно навпроти виходу зі штабу:





«Новий ЗКП» - так і не добудований підземний об’єкт абсолютно нового покоління, за різними даними – від 9 до 12 підземних поверхів. 60 м збоку – вихід вентиляційної системи, розміром в немаленький будинок, з протилежної сторони від ЗКП на такій же відстані – комунікаційні виходи. Ззовні виглядає бетонною конструкцією круглого типу діаметром ~ 41 м і висотою може 2-3 метри. На ньому «грибки» вентсистем.



А так він виглядає з супутника:




     Командний пункт сягає глибини 30 метрів і складається з трьох рівнів-поверхів, площа кожного з яких — близько гектара. Від зовнішнього світу КП відокремлюють п'ять розташованих на певній відстані броньованих дверей (деякі вагою до півтори тонни).






Входи/виходи:







Вентиляційна система - доволі велика споруда, присутні могутні радіатори:











Ціла черга військових об'єктів в лісі під столицею Прикарпаття після розвалу СРСР застигла на ранньому стані будівництва - навіть не відлито бетон до кінця.

Всі трансформаторні закриті і опечатані:









Вертолітна площадка (свого часу навіть мала начальника - прапорщика, і його єдиного підлеглого - єфрейтора):



За 15-20 км звідти – окрема військова територія: велика військова частина, недобудована станція ПРО, передавальний радіоцентр з бункером. Треба сказати, що всі об'єкти зв'язані між собою відбірною військовою "бетонкою". Свого часу підприємливі люди хотіли її вивезти, але селяни запротестували і громадою припинили це діло (так вони самі сказали):



На КПП:





На КПП дорога розходиться вправо і наліво. Ліворуч - військова частина. Зараз вона майже не збереглася, всі в'їзди перекриті деревами:







Плац, справа - штаб:



Їдальня:





Дуже оригінальний туалет:









Мабуть, останні командири:







А от котельній ще більше не пощастило:

















А між іншим, там ще не так давно були люди - шпалери в штабі переклеєні газетою за жовтень 1996 року:



Станція ПРО - сильно підвищена прямокутна площина, під насипом величезний бункер.





Бетонна площадка нагорі:







Шахти для протиракет, як і все інше - навіть не до кінця відлите будівельниками):











Вхід до бункера:



Всередині:























Праворуч від ЗКП - ще один цікавий об'єкт. Раніше все навколо нього було в розтяжках антен. Посередині бункер.













Вид згори (збоку, ймовірно, антенні поля):



Зовсім поруч є ще кілька цікавих військових об'єктів, діючих і ні.

Колись - гордість країни рад. Сьогодні там - майже ідеальне місце для зйомок кінофільмів про катастрофи...

Можливо, колись ми знову звернемо увагу на наші збройні сили і ці руїни стануть якщо не музеєм, то принаймні тут наведуть лад.

Бо коли не годувати і озброювати свою армію, доведеться годувати і озброювати чужу.

 

Текст: Марія Лутчин, Тарас Лутчин

Фото: livejournal.com


07.08.2014 8008 1
Коментарі (1)

Сергій Борис 2014.08.09, 09:49
Цей реферат з блогів принаймні наполовину вже не відповідає дійсності. Частину в Грабівці, де були шахти й антенні поля, давно утилізували: бункер розтрощили важкою технікою, металічні конструкції, зокрема начинку шахт, порізали на брухт. Так це відбувалося: http://www.gk-press.if.ua/node/4832
02.12.2024
Тетяна Сорока

Про атмосферу у Верховній Раді, творення законів, що змінюють правила гри для бізнесу, для розвитку локальних ініціатив, про майбутні вибори та терміни служби у війську, народний депутат розповів журналістці Фіртки.  

772
29.11.2024
Олег Головенський

Під час своєї передвиборчої компанії Дональд Трамп запевнив, що якщо він виграє вибори, то за його президентства впровадження CBDC в США буде заблоковане. Що таке ці CBDC? Це — Central Bank Digital Currency (цифрові валюти центральних банків).

755
27.11.2024
Микола Сторожовий

В Івано-Франківську з кінця жовтня 2024 року офіційно розпочали роботу мовні волонтери-інспектори, діяльність яких спрямована на контроль за дотриманням мовного законодавства та популяризацію української мови. Фіртка поцікавилася, з якими порушеннями найчастіше стикаються мовні волонтери?

1255
26.11.2024
Тетяна Сорока

Про ПТСР, його наслідки та лікування журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри психіатрії, наркології та медичної психології Івано-Франківського національного медичного університету, доктор медичних наук Михайло Пустовойт.

2624
22.11.2024
Тетяна Дармограй

​Про те, як живе Івано-Франківськ в умовах повномасштабного російського вторгнення в Україну та як місцева влада реагує на виклики, пов’язані із війною, журналістка Фіртки поспілкувалась з міським головою Русланом Марцінківим.

1420
19.11.2024
Вікторія Матіїв

Як змінився рівень дитячої злочинності, булінг, випадки сексуального насильства та самогубств, розшуки дітей, збільшення кількості злочинів, пов'язаних з наркотиками та поради для батьків, журналістка Фіртки поспілкувалася з начальницею відділу ювенальної превенції Головного управління Нацполіції в Івано-Франківській області Аллою Бойчук.

2135 9

Теперішні жлоби і жлобихи збирають величезні аудиторії – від кількох тисяч й аж до десятків мільйонів завсідників соціальних мереж. Але суть та сама.

751

«Хресні ходи», «молитовні стоянія» образ «жертви» та численні відео всіляких «батюшок» та вірян московського патріархату після об’єднання українського православ’я нікуди не зникли. Вони далі  продовжують розхитувати українське суспільство.  

804

Багато можна зробити завдяки слову: надихнути, підтримати, захистити, навчити, але так само і принизити, образити, вбити. Особисто мене дивує той факт наскільки широко розповсюджена нецензурна лексика серед дітей. 

1700

У статті розглядається бездіяльність окремих посадових осіб щодо подолання корупції в Україні, яка має руйнівні наслідки у безпековому напрямку. 

1694
28.11.2024

Багато хто, бажаючи схуднути чи поліпшити здоров'я, звертається до модних дієт. Але правда в тому, що більшість дієт не дають тривалого результату і навіть можуть нашкодити організму.  

414
25.11.2024

Радісна новина для всіх поціновувачів азіатської кухні! Roll Club – відома мережа ресторанів суші з багаторічним досвідом роботи в Україні – тепер і в Івано-Франківську!

490
20.11.2024

Харчування під час війни немає відрізнятись від звичного раціону, який був у мирний час, та обов'язково повинне бути збалансованим. 

18403
30.11.2024

Захист Батьківщини випливає із четвертої Божої Заповіді, яка трактується: "Шануй батька і матір". А Батьківщина — це наша друга матір, тому добрі діти, звичайно, свою маму захищатимуть.  

7528
25.11.2024

Християнська сім'я бере на себе відповідальність жити разом аж до смерті: у любові, вірності, чесності та послуху подружньому.  

3697
21.11.2024

Вхід у храм Пресвятої Богородиці належить до дванадцяти найбільших свят церковного літургійного року, тож це означає, що треба відвідати в церкві богослужіння. 

1092
18.11.2024

Отець каже: виконайте заповідь Божу – вшануйте свято Боже молитвою у храмі, а житейське на цей день відкладіть.

10814
30.11.2024

На фестивалі можна придбати книги та особисто поспілкуватись з авторами.

472
29.11.2024

Цей закон набуде чинності з 1 грудня.

358
28.11.2024

2024 рік — це рік, коли у громад забрали військовий податок на доходи, військове ПДФО.

539
24.11.2024

Керівництво Франції вважає, що українське військо може завдавати ударів французькими ракетами великої дальності лише в цілях самооборони. Наразі невідомо, чи зброю французького виробництва вже використовували для атак.  

484
23.11.2024

Водночас 33% респондентів із заходу однозначно не підтримують проведення місцевих виборів під час війни, а 16% — скоріше не підтримують.  

724