Діти — одна з найуразливіших категорій цивільного населення. Війна негативно впливає на їхній психологічний стан, а особливо — коли хтось з рідних, який завжди був поряд, наразі далеко.
Саме тому з дітьми важливо говорити та пояснювати їм, що відбувається.
Як зменшити тривогу та як загалом підтримати дитину, журналістка Фіртки поспілкувалась з психологинею Наталією Сігурйонссон.
"Якщо є можливість підтримувати зв’язок з рідними, що на фронті — давайте дитині можливість поговорити. Якщо це неможливо терпеливо пояснюйте, що рідні не завжди мають доступ до зв’язку, запитуйте, про що дитина хотіла розповісти.
Вдале рішення, якщо говоримо про дошкільнят та молодших школярів — записати короткі відеоповідомлення, які показувати дитині, якщо немає зв'язку. Чи щоб близька людина на фронті записала аудіоказку, яку можна слухати", — підкреслює фахівчиня.
Наталія Сігурйонссон каже, під час розмови з дитиною рідним, які на війні, слід проявляти підтримку та розуміння почуттів дитини:
"«Я теж сумую», «Мені так складно прощатись із тобою». Також, намагатись перемикнути її увагу на майбутнє: «А що ти будеш робити після нашої розмови?».
Найкращий спосіб долати тривогу — залучати дитину до будь-якої діяльності. Це може бути звичайна допомога вдома або волонтерство".
Зі слів психологині, дорослому, що піклується про дитину, важливо транслювати дитині наступне:
"«Я поруч з тобою, ти в безпеці», «Ми робимо все, щоб максимально бути в безпеці», «Війна закінчиться», «Я вислухаю та допоможу з усіма твоїми страхами та переживаннями», «Усі твої емоції є нормальною реакцією на ненормальні події»".
Психологиня наголошує, не треба уникати розмов про рідних, а треба розділяти сум дитини за ними, разом очікувати зустрічі, будувати плани та підтримувати зв’язок.
"Висловлення своїх емоцій фразами на кшталт «Ми теж сумуємо, що тато чи мама зараз не з нами», «Ми теж усі тривожимось» є важливими.
Водночас необхідно обнадіювати дитину фразами: «Ми віримо в нашу перемогу та чекаємо всіх з війни вдома»", — резюмує спеціалістка.
Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!
Читайте також:
Втеча як протест. Чому діти йдуть з дому та як діяти батькам