Більш ніж упевнена перемога Петра Порошенка на президентських виборах автоматично призведе до ротації губернаторів, призначених після перемоги Майдану.
Еспресо.TV проаналізувало, кому з голів обласних державних адміністрацій вдасться зберегти свої посади при новому президенті, а кому вже варто пакувати валізи...
Квотний принцип призначення голів ОДА вже найближчим часом буде скасовано. Очевидно, що головними постраждалими стануть ті губернатори, які прийшли у виконавчу владу під патронатом «Свободи» і «Батьківщини».
Багато хто з них протягом останніх двох тижнів активно веде переговори з Порошенком щодо своїх подальших перспектив. І у багатьох губернаторів є шанс утриматися на своїх місцях. Тим паче що тільки лінивий не говорить про кадровий голод, що спостерігається у команді Петра Порошенка. У нинішній ситуації в нестабільних регіонах Південного Сходу не так важлива лояльність, як ефективність керівництва.
Найбільш лояльним до Петра Порошенка є губернатор Вінницької області. Анатолія Олійника в ЗМІ називають кумом Петра Олексійовича , хоча сам Олійник цей факт заперечує. У кого залізобетонні позиції, так це у губернатора Дніпропетровської області Ігоря Коломойського. Події на Південному Сході перетворили його з олігарха, що спочатку ризикував втратити бізнес, в регіонального менеджера, який має величезний вплив в цілому ряді областей. Фактором збереження впливу при Порошенко має стати активна інформ-підтримка з боку Ігоря Валерійовича під час виборчої кампанії.
Впевнено себе можуть почувати всі глави областей, підконтрольні Коломойському. У першу чергу, мова йде про голову Одеської ОДА Ігоря Палицю, призначеного на цю посаду на початку травня після трагічних подій у Південній Пальмірі.
Практично гарантовано залишається голова Запорізької ОДА Валерій Баранов. По-перше, вплив Коломойського в цій області не варто недооцінювати. А Баранов, як кажуть, працює в ОДА саме під патронатом дніпропетровського губернатора. По-друге, Валерій Олексійович є особистим другом Віталія Ковальчука, якого, до слова, нібито готують на посаду глави Адміністрації Президента.
Окрім цього, до інтересів Коломойського входить Івано-франківщина, де губернатором став Андрій Троценко. Варто відзначити, що батько голови ОДА - Володимир Троценко вже багато років працює в структурі , підконтрольній дніпропетровському чиновнику-бізнесмену «Укрнафта». З 2003 по 2007 рік він був заступником голови правління цього підприємства, а з 2011 року очолює там департамент будівництва та науково-технічної політики.
Якщо ж говорити про бунтарський Донбас, то тут ситуація ускладнюється тим що вибір кандидатур на заміну фактично відсутній. Якщо говорити про Донецьку область, то Сергій Тарута наразі є безальтернативною фігурою. У Луганській області всі кандидатури також відмовляються від цієї посади. Тому, швидше за все, вже найближчим часом в.о. губернатора Луганської області Ірина Верегін претендуватиме на те, щоб закріпитися в кріслі глави ОДА.
Ще з деякими нинішніми главами ОДА у Порошенка, за інформацією нашого видання, існують неформальні домовленості. Приміром, у потенційно неспокійній Харківської області, судячи з усього, залишиться Ігор Балута, якого називають людиною нинішнього глави МВС Арсена Авакова. Складається враження, що тільки люди Арсена Борисовича в змозі утримувати область у відносно спокійному стані.
Може залишитися на чолі Херсонської області й Юрій Одарченко. Область нервова, з постійними провокаціями. Проте Юрій Віталійович, схоже, зумів втихомирити ситуацію в регіоні. До того ж, у Порошенка і Одарченко досить рівні стосунки. Зокрема , ще в квітні 2013 Одарченко фактично став віп- агітатором Петра Олексійовича, назвавши останнього гідним кандидатом у мери Києва.
У Київській області, схоже, теж обійдеться без змін. Володимир Шандра нібито вже домовився з Петром Олексійовичем . Варто нагадати , що обидва політики в свій час були в близькому оточенні Віктора Ющенка і зберегли певні контакти.
Мають всі можливості для того, щоб залишитися на своїх місцях і губернатори від « УДАР». Йдеться про Чернівецьку область (Володимир Івашко) , Черкаську (Юрій Ткаченко) , а також Хмельницьку область (Леонід Прус). Тим не менше, ці посади цілком можуть стати об'єктом торгів у Києві. Якщо говорити про Черкаську область, то, швидше за все, у випадку кадрових перестановок на посаду губернатора в цій області може претендувати Олег Свинарчук, який відомий як генеральний директор Черкаського автозаводу «Богдан».
Не настільки райдужні шанси на збереження постів у представників квоти ВО «Свобода». Особливо становище погіршилося після надзвичайного низького результату на президентських виборів Олега Тягнибока. Крім того, поки не зовсім ясно, чи буде вписуватися в розклади з формування коаліції у Верховній Раді «під» Порошенко фракція націоналістів.
Тому під ударом опинилася Житомирська область, ОДА якої очолює «портновець» Сидір Кізін. Також під великим питанням знаходиться Полтавська (Віктор Бугайчук) , Тернопільська (Олег Сиротюк), Рівненська (Сергій Рибачок ) і Львівська область, ОДА якої очолює Ірина Сех. Остання, щоправда, нібито вже активно веде переговори про те, щоб «зберегтися». Наскільки це їй вдасться, стане зрозуміло вже найближчим часом.
Є свої питання по Кіровоградській області, якою керує «свободівець», колишній помічник нардепа від цієї політсили Святослава Ханенка - Олександр Петік. На користь Олександра Владиславовича говорить той факт, що він досвідчений функціонер, який за часів мерства Сан Санича Омельченка очолював Головне управління з питань внутрішньої політики КМДА. До того ж, як говорилося вище, у Порошенка - дуже коротка лава запасних.
У багатьох губернаторів за квотою «Батьківщини» з приходом Порошенка можуть виникнути серйозні проблеми. Досить складна ситуація спостерігається в Сумській області , де губернатором за квотою «Батьківщини» став Володимир Шульга. Керівником штабу Порошенко в цій області був «ударовец» Сергій Ліхман, але за тиждень до виборів - 19 травня - він безслідно зник. Тому поки не зовсім ясно, які рішення будуть прийняті у цій області.
На Волині, швидше за все, доведеться посунутися Григорію Пустовіту, який є головою обласної організації «Батьківщина». У Чернігівській області аналогічне положення у губернатора Володимира Івашка, що є депутатом облради від «Батьківщини». На його місце сватають бізнесмена і народного депутата Владислава Атрошенка.
Практично немає шансів утриматися на плаву у губернатора Миколаївської області Миколи Романчука , який довгі роки очолював суднобудівний завод «Океан» Вадима Новінського. Останній, нагадаємо, має досить напружені взаємини з Петром Порошенко. Хоча, зрештою, все залежатиме від домовленостей між олігархо-політиками.
Мало шансів зберегти свою посаду і у губернатора Закарпаття Валерія Лунченко. Проблема полягає у тому, що зараз в області ведеться кулуарна боротьба між нинішнім губернатором і сірим кардиналом цього регіону Віктором Балогою. Останній планує поставити на посаду губернатора свою людину і нишком ставить палиці в колеса. Зокрема , здійснюються спроби натиснути на Лунченко за допомогою облради. Враховуючи, що Балога на президентських виборах став довіреною особою Порошенко, у нього є всі шанси зробити губернатором свою людину.