Книги про Різдво: огляд літературних новинок від Фіртки

У переддень Різдва Фіртка відновлює для читачів книжкові огляди, цього разу їх підготувала літературна експертка Надія Єшкілєва.  


«27 днів до Різдва. Адвент-календар для дорослих» Дзвінки Матіяш з ілюстраціями Юлії Ганик. Невелика мила книга української авторки, що вийшла у видавництві «Vivat».

«27 днів до Різдва» — це передріздвяна книга-очікування, й книга-путівник. Подорож, що пропонує читачеві стати маленьким Сонцем для себе самої (або для себе самого). Оповідачка починає свою історію так: «я вирішила, що у грудні ставатиму сама для себе маленьким Сонцем і докладатиму зусиль, щоб наситити кожен день теплом, світлом, радістю, гумором і грою».

У книзі дуже багато мистецтва, багато музики й творчості, багато милих і добрих ілюстрацій художниці Юлії Ганик, що роблять історію ще більш затишною і теплою для нас. Якщо для оповідачки і її чоловіка, це вже не перший досвід адвент-календаря, то для Христини – перший. Можливо тому, друзі не просто виконують завдання, а ще розповідають Христині (й нам) історію створення адвент-календаря й намагаються створити той настрій, що невдовзі перетвориться на таємницю Різдва й переосмислення всього довкола.

Не дивно, що якоїсь миті, Христина, котра на початку історії не знає значення слова «метафізичний» й подекуди вважає себе найменш творчою серед трьох друзів отримає найбільш метафізичний досвід з усіх, а її завдання стануть не менш творчими й оригінальними, аніж її досвідченішої подруги.

І якщо ви прочитаєте цю книгу, то відчуєте усі ті метаморфози й емоції, що їх переживають герої протягом 27 днів в очікуванні Дива.

Книга Дзвінки Матіяш не лише про те, як зробити дні очікування  світлішими. Вона про пам’ять, про Різдво усіх тих, кого немає з нами; про музику всередині нас; про колядки й живопис; про Світло й переосмислення. Про те, що застеливши на святковий різдвяний стіл синю скатертину, можна побачити на тому столі небо. 


Наступною серед мого цьогорічного різдвяного переліку книг буде віватівська новинка. А саме, Крістіна Лорен. Різдвяні кружляння. Пер. з англ. Д. Кондратенко. – Х.: Віват, 2024 р. – 288 с.«Різдвяні кружляння» — легка і романтична різдвяна історія. Її написали дві американські авторки Крістін Гоббс і Лорен Біллінгс під спільним творчим псевдонімом Крістін Лорен.  

Головна героїня Мей зі своїм молодшим братом та батьками вирушає у різдвяну подорож. Двадцятишестирічна молода жінка досі (а якщо бути точнішою, знову) живе з мамою.

Мей ледь справляється зі своїми обов’язками в офісі, бо це точно не робота її мрії. А ще Мей давно і безнадійно закохана у друга свого дитинства Ендрю. І от же халепа: саме у курортному будиночку батьків Ендрю старі університетські друзі, включно з батьками Мей, знову збираються провести свої різдвяні канікули.

Все буде не просто. Читачам доведеться згадати й про духів з «Різдвяної пісні» Дікенса і про героя Білла Мюррея з фільму «День Бабака». Й, звісно, про магію різдвяного деревця.

Але для кожного історія про різдвяні кружляння буде його історією. Можливо історією кохання. Можливо історією про те, що інвестувати у своє щастя треба тут і зараз. Можливо історією порятунку старого доброго світу. А, можливо, історією про веселий святковий хаос та про тих найрідніших і близьких, що завжди готові тебе підтримати.


Одна з найпопулярніших й захопливих новинок цього року від «Видавництва Старого Лева»: Кейт Форстер. Різдвяний пудинг з побажаннями: роман. Пер. з англ. Ольги Бєлової. – Львів: Видавництво Старого Лева, 2024. – 336 с.

Коли мова заходить про роман австралійської письменниці Кейт Форестер «Різдвяний пудинг з побажаннями», то здебільшого чуєш: «А, це та історія кохання про кондитерку й мільярдера». Але чи так воно насправді?

Крісті тридцять п’ять. Вона навчалася у легендарному Le Cordon Bleu. Мала спільний з чоловіком бізнес – ресторан, але вони розлучилися. Ресторану, як і улюбленої справи більше немає. І аби пережити Різдво Крісті погоджується поїхати до Йорка, попрацювати там кухаркою у таємничого замовника, заробити трохи грошей і мати змогу рухатися далі.

Роман Кейт Форестер знайде поціновувачів серед тих, хто закоханий у кулінарію чи кондитерське мистецтво. Їм захочеться приготувати домашні фетучіне разом з непосидючими близнюками з «Пудинг-Голлу», бо саме так називається будинок, куди приїздить за місяць до Різдва Кріста.

Ця книга про те, що кухня є серцем будинку й може розтопити скупість емоцій й небажання святкувати Різдво. Про те, як важливо допомагати тим людям, у котрих немає змоги для святкування, у кого звичний нам світ й різдвяний дух давно зруйновані. Про те, що дорослі й діти бачать речі й лабіринти по іншому.

«Куховарити – це як кохати. Або віддаєшся цілком і повністю, або ніяк».

А коли віддаєшся повністю, то маєш нове майбутнє. З новими проєктами, з найтурботливішими людьми, а ще з тими, хто так потребує допомоги, як ти колись. Можливо їм також вдасться відновити свій хиткий і ненадійний світ. 


Груднева новинка «Сага про «Єсту Берлінґа» шведської письменниці й Нобелівської лауреатки від видавництва «Лабораторія», здавалося б найменш очікувана у цьому переліку. Але така важлива, бо оповідає історію Вермланду впродовж року між Різдвом і Різдвом: Сельма Лаґерлеф. Сага про Єсту Берлінґа. Пер. зі швед. Ольга Сенюк. – К.: Лабораторія, 2024. – 416 с.

«Сага про Єсту Берлінґа» розпочинається невеликим введенням про те, як Єста через пияцтво позбувся сану священника й випадково, чи ні (вирішувати читачеві) опинився серед дванадцятьох кавалерів славного маєтку Екебю.

Роман надзвичайно поетичний і містичний. Легенди, фольклор і історії головних героїв так майстерно вплетені у канву оповіді, що навіть не помічаєш де вигадка, а де правда. Хочеться вірити усьому.

У ніч перед Різдвом дванадцять кавалерів не сплять. Один з них – Єста Берлінґ вирішує запросити на нічну варту тринадцятого, бо, як відомо, кожного року хтось з дванадцятьох помирає. Довго чекати не доводиться. Володар темряви, запрошений Єстою, приходить, проте стати тринадцятим навідріз відмовляється.

Бо прийшов не до кавалерів, а до власниці маєтку Екебю й ввічливо пояснює товариству мету свого візиту. Власниця має поновити з ним щорічний контракт, за яким він подарував їй сім рудень, за те, що вона посилатиме йому щороку по одній душі. І не був би Єста героєм цієї саги, якби не вирішив переписати контракт на свій копил.

А ще Сельма Лаґерлеф майстерно оповідає історії надзвичайно сильних і мужніх жінок. Вони не бояться пригод й упевнені, що зможуть спокутувати не лише власні гріхи, а й прокльони від своїх батьків. Вони не цураються будь-якої роботи, відчайдушно борються за своє життя й не бояться заглянути в очі Смерті. Бо її присутність у цій розповіді така ж природна як і життя. 


Й нарешті, незмінна класика із серії «Золота полиця» від видавництва «КНИГОЛАВ»: Вільям Сомерсет Моем. Різдвяні канікули. Пер. з англ. Ірини Гнатковської. – Київ: КНИГОЛАВ, 2024 р. – 240 с.

Зазвичай цей твір Моема рецензенти визначають як «роман дорослішання».

На перший погляд, це доречне визначення. Адже мова йде про 23-річного англійського джентльмена Чарлі Мейсона, котрий напередодні Різдва їде до Парижу, щоби пізнати життя богемної столиці Європи.

Проте Моем не зраджує свою нещадну іронію, й надзвичайно цинічний у відношенні до свого головного героя. Чарлі сподівається, що добре проведе тижневі канікули зі своїм давнім товаришем Саймоном Фенімором, котрого не бачив два роки.

Проте його друг має на нього інші плани, особливо тепер, коли вирішив відмовитися від будь-яких людських почуттів й змінив свої політичні погляди.

Саймон затіяв гру, з якої точно вийде переможцем. А ще для цієї гри необхідна жінка і він заздалегідь подбав про це.

Лідія – так звати жінку, котра стане супутницею Чарлі під час його паризьких вакацій. Вона покаже йому інший Париж й день за днем розповідатиме історію свого життя, від якої Чарлі вже ніколи не зможе оговтатися. Йому буде соромно за цю дикунку під час святкової літургії у Храмі, але вона навчить його грати музику Скрябіна так, як він ніколи її не грав до того.

Таке дивне тріо: Чарлі та двоє людей, котрі не відчувають власного дому й не можуть віднайти своє місце у цивілізованому світі. Їхня свідомість  хвора та викривлена. Їхні думки там, де панують Хаос і темрява. Чи можливо втекти, коли ти вже до них доторкнувся? Коли у Ніч Різдва твоїм причастям стало руйнування? Це дорослішання, чи темрява, що розбиває на друзки не лише твоє уявлення про світ, але і тебе самого?     


Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!


Читайте також:

Цікаво, драйвово та пізнавально: книжковий огляд від Фіртки

50 відтінків української літератури: книжковий огляд від Фіртки

Час робити висновки й не бути овочами: книжковий огляд від Фіртки

Список must read: книжковий огляд від Фіртки

Дитяча весняна добірка: книжковий огляд від Фіртки

Не кардинально святково, а обнадійливо та мотиваційно: книжковий огляд від Фіртки

Книги, про які ви можливо чули, та, на жаль, випустили з виду: книжковий огляд від Фіртки

Про актуальне та цікаве: книжкова рубрика від Фіртки


Коментарі ()

21.12.2024
Олег Головенський

На «Порталі місцевих податків Івано-Франківської громади» відтепер можна довідатися про заборгованості мешканців Івано-Франківська по податках на житлову та нежитлову нерухомість, на землю, борги за оренду землі та мінімальне податкове зобов’язання.  

563
16.12.2024
Вікторія Матіїв

Про значення Різдва Христового, журналістка Фіртки поспілкувалася з отцем Миколаєм Микосовським, який служить у Василіянському монастирі УГКЦ на Ясній Горі у Гошеві.  

1593
12.12.2024
Діана Струк

Про навчальний процес, наукові досягнення, мобілізацію, обсерваторію на горі Піп Іван та перейменування університету Фіртка поспілкувалася з в. о. ректора Прикарпатського національного університету, професором Ігорем Цепендою.

2826 3
06.12.2024
Вікторія Косович

Станіслав Дейна добровольцем пішов на фронт у 2022 році. Захисник отримав поранення на Запорізькому напрямку та вже понад рік проходить лікування в Івано-Франківській обласній клінічній лікарні.  

3738
04.12.2024
Олег Головенський

У США, як справжня інформаційна бомба, «вибухнув» Звіт конгресового «Спеціального підкомітету з пандемії коронавірусу». 

3164
02.12.2024
Тетяна Сорока

Про атмосферу у Верховній Раді, творення законів, що змінюють правила гри для бізнесу, для розвитку локальних ініціатив, про майбутні вибори та терміни служби у війську, народний депутат розповів журналістці Фіртки.  

2237

Безсумнівно  Новий рік є абсолютно світським святом, але так було не завжди. В різноманітних культурах та народах Новий рік був міцно пов'язаний з релігією.

117

Чому на прапорах європейських країн переважають синій, білий та червоний кольори та які ж вони - кольори китайської Серединної держави.  

709

В період російської агресії  ми згадуємо про свою ідентичність  звертаючись до своїх коренів та традицій. От і на Різдво все частіше можна побачити  в оселях не тільки ялинку, але і дідух – традиційну українську  різдвяну прикрасу.  

565

Теперішні жлоби і жлобихи збирають величезні аудиторії – від кількох тисяч й аж до десятків мільйонів завсідників соціальних мереж. Але суть та сама.

1709
19.12.2024

Святкові застілля часто спокушають нас великою кількістю смачних страв, але переїдання може зіпсувати як настрій, так і самопочуття.  

384
16.12.2024

У листопаді цього року приріст споживчих цін до попереднього місяця на 1,4–2,5% зафіксували у всіх регіонах України.  

577
12.12.2024

Сніданок – це основа вашого дня. Саме від першого прийому їжі залежить рівень енергії, концентрація та настрій. Але не кожен сніданок справді працює на вас.  

888
22.12.2024

В Івано-Франківську протягом 24 та 25 грудня, на Святвечір та Різдво, у храмах відбудуться святкові богослужіння.  

582 1
18.12.2024

Митрополит Володимир проголосив два відпустові храми з нагоди Ювілейного 2025 року Божого.  

5094
15.12.2024

Христове Різдво — джерело перемоги над різними страхами. Особливо сьогодні, коли вирує в Україні війна з московитами, лунають часто тривоги та щодня є звістки про загибель українців.  

439
10.12.2024

Кардинал Микола Бичок отримав титул кардинала-пресвітера Святої Софії.

957
18.12.2024

У суботу, 21 грудня 2024 року, в приміщенні Івано-Франківського обласного музею визвольної боротьби імені Степана Бандери відбудеться благодійний захід "Традиції Різдва в часі боротьби".  

595
20.12.2024

У Львові відбувся Конгрес місцевих та регіональних влад при Президентові України.  

362
18.12.2024

Президент України зазначив, що в України поки немає сил відвоювати окупований Крим та частину Донбасу, які Росія "фізично" контролює.

348
16.12.2024

В українському інформаційному просторі останніми місяцями з'являються повідомлення про можливі вибори в умовах воєнного стану.  

448
13.12.2024

Литва є одним із найбільших прибічників й адвокатів України на міжнародній арені.

464