Цікаво, драйвово та пізнавально: книжковий огляд від Фіртки

Привіт, друзі, встигли засумувати за книжковими добірками від Фіртки? От ми - так, тому разом із нашим оглядачем Остапом Микитюком й повертаюсь до вас. І повертаюсь не з пустими руками.


Сьогодні у моїй добірці книжки які зовсім нещодавно побачили світ. Я вже встиг їх прочитати й готовий ділитись враженнями та рекомендаціями. Тут і художня література, і нон-фікшн, і як нова добра традиція українських книгооглядів — комікси, звісно ж.

До речі, з коміксів і почну.

Для мене вже кілька років, як стало зрозуміло, що український графічний роман, він же мальопис, він же комікс у найширшому своєму значенні — розвивається. Дуже стрімко і дуже круто. В мої руки потрапив черговий цьому доказ — «Колоніст. Бути людиною» Ярка Філевича, який з’явився на світ у львівському видавництві UA Comix. Слід відразу відзначити унікальний стиль промальовки цього роману: контраст жовтого і чорного створює химерну і водночас особливу атмосферу.

Отже, ми опиняємось у далекому-далекому космосі. Люди вже давно опанували технології та вирушили в мандри безкраїми просторами, шукати ресурси й інші форми життя. Врешті-решт вони знайшли ці інші форми, та самі виявились надто відсталими для співіснування. У Всесвіті їх сприйняли варварами та конкістадорами, за свою примітивність і агресивність. Минали століття, деякі з «варварів», маючи наукову ціль відділились і вдало асимілювались поміж тисяч рас. Їх назвали «колоністами».

Головний герой Теус один з них. Коли в Раді Об'єднаних Світів назріла криза апокаліптичного характеру, він виявився єдиним, хто здатен нестандартно мислити та має шанс врятувати десятки планет і мільярди душ від неминучої гибелі. Сказати, що роман Ярка Філевича мене вразив, не сказати нічого. Я отримав естетичний і моральний екстаз. Саме завдяки таким роботам з’являється віра у те, що в нас насправді є що показати світові. І не просто показати, а й скласти хорошу конкуренцію. В «Колоністі» поміж жартами та напруженим екшеном заховано багато алюзій та інтерпретацій, які надзвичайно цікаво досліджувати. Тому будьте певні, роман захочеться перечитати не один раз.


Наступну книжку добірки я пам’ятаю ще у вигляді друкопису, який я мав честь прочитати в амплуа бета-рідера. І от, нарешті він отримав остаточну форму у видавництві «ТаТиШо». Це пригодницький роман «Орден Місяця», засновника бренду «Теплі Іграшки» Богдана Савлюка.

Історія починається в Івано-Франківську. Марко, головний герой, молодий викладач історії заплутується у вир небезпечних і химерних подій. Одного вечора, відпочиваючи з друзями, хлопець наштовхується на новину про смерть одного відомого столичного бізнесмена й мецената — Тараса Довбуша. Несподівано на фото з покійним, Марко помічає такий самий перстень, як був у його  дідуся, який помер багато років тому за дивних обставин. Хлопець відчуває, що це його єдиний шанс нарешті розкрити справжню причину дідусевої смерті й вирушає у подорож до Києва наступного ж ранку, ще не усвідомлюючи, які небезпеки й пригоди його чекають попереду.

Роман Богдана Савлюка справляє незабутнє враження. Він (зважаючи, що це його дебютний роман) майстерно сплітає нитка за ниткою екшн, трилер і любовну історію. Переслідування київськими вуличками, зустрічі з кілером, який намагається його вбити у найнесподіваніших місцях (але Марку щастить і він щоразу вислизає…ну майже щоразу) і пізнавальні екскурсії львівськими музеями. Звісно ж Марко не сам. Йому на допомогу приходить донька Довбуша. І разом вони розслідують ці містичні смерті й чомусь (та насправді не просто так) шукають Скарби Полуботка.

У цьому романі всього вдосталь, він ідеально зберігає баланс між екшеном і мелодрамою. А наприкінці, до речі, радує двома несподіваними камео.


Але якщо вам цього мало і ви хочете ще більше головоломок, трилеру й цікавих історій, то дебютний роман колишньої міністерки юстиції Норвегії Анне Гольт — «Могила на двох», який вийшов кілька тижнів тому у харківському видавництві «Фабула» — саме те, що вам треба.

Головна героїня роману Сельма Фалкс остаточно опустилась на дно. Не так давно, будучи найуспішнішим адвокатом країни, зразковою мамою, дружиною та олімпійською чемпіонкою в далеких 80-х, вона мала все. Але лудоманія (або розлад поведінки, що полягає в патологічній пристрасті до азартних ігор, якщо простіше) знищила усе. Після того як вона в стані афекту програла всі гроші з рахунку свого клієнта, а заодно одного з найбагатших чоловіків Норвегії — Яна Морелла. Він «чарівним помахом руки» забрав у неї все. Але за кілька днів доля переграла усі карти.

Дочку Яна Морелла Хеге Кін Морелл, найуспішнішу молоду лижницю країни звинуватили у вживанні допінгу. Батько, знаючи свою доньку, розуміє, що її потрібно не просто захистити, її потрібно виправдати, згоден навіть пробачити Сельмі вкрадені 13 мільйонів крон. Сельма нехотячи погоджується (хоча вибору в неї немає) і практично одразу потрапляє в смертельну гру. Допінговий скандал напередодні Олімпійських ігор у Пхьончхані з найкращою лижницею країни — зовсім не те, що потрібно Федерації. Олії у вогонь підливає смерть найкращого лижника, і до всього ще й хрещеника Сельми. Ця справа виходить за межі гри. І тільки Сельма здатна розплутати цей холодний і складний клубок.

Від цього роману перехоплює подих. Авторка з шаленою детальністю водить нас поряд з головною героїнею і відкриває залаштунки спорту.


А на завершення я приберіг книжку для душі (у всіх сенсах) від прекрасного нового видавництва «Віхола». Це єдиний у своєму роді УКРАЇНСЬКИЙ психологічний нон-фікшн — «Стіни в моїй голові. Жити з тривожністю й депресією» психолога-психотерапевта та засновника Центру психологічного здоров’я «Лабораторія змін» Володимира Станчишина.

Прочитавши цю книжку, я остаточно зрозумів — я тривожний. Ви, до речі, теж. І ваші друзі, родичі й колеги. Тривожні абсолютно всі. Хтось більше, хтось менше. Просто це закладено у наших генах. Як клапан, що перемикаючись, вмикає інстинкт самозбереження. Тривожні усі, але хтось більше, в когось це навіть викликає депресію та безліч інших розладів.

Найголовніше, що у своїй книжці пояснює Автор, це те, що психотерапевт не вилікує вас від тривоги, він навчить вас з нею жити та співпрацювати собі на користь. Спершу мені ця думка здавалась дещо скептичною. Та з кожним розділом, цікавими прикладами з практики Володимира, влучними жартами та актуальними в сьогоденні підтекстами він крок за кроком простою мовою пояснює, що це усе таке насправді.

ОКР, панічні розлади, ПТСР, депресія — це не просто слова та абревіатури, а реальні проблеми людей, про які варто говорити з усіма іншими й допомагати тим, хто потребує допомоги, а не відвертатись від них. Книжка, маючи більш науковий характер, дуже легко читається звичайним читачем, як ми з вами.


Отакі в мене перші рекомендації на 2021 рік. До речі, а що ви читали під час новорічно-різдвяних свят? Мені дуже цікаво, тому діліться у коментарях. І до зустрічі в цій же рубриці рівно за тиждень.


21.01.2021 5516
Коментарі ()

21.12.2024
Олег Головенський

На «Порталі місцевих податків Івано-Франківської громади» відтепер можна довідатися про заборгованості мешканців Івано-Франківська по податках на житлову та нежитлову нерухомість, на землю, борги за оренду землі та мінімальне податкове зобов’язання.  

630
16.12.2024
Вікторія Матіїв

Про значення Різдва Христового, журналістка Фіртки поспілкувалася з отцем Миколаєм Микосовським, який служить у Василіянському монастирі УГКЦ на Ясній Горі у Гошеві.  

1680
12.12.2024
Діана Струк

Про навчальний процес, наукові досягнення, мобілізацію, обсерваторію на горі Піп Іван та перейменування університету Фіртка поспілкувалася з в. о. ректора Прикарпатського національного університету, професором Ігорем Цепендою.

2910 3
06.12.2024
Вікторія Косович

Станіслав Дейна добровольцем пішов на фронт у 2022 році. Захисник отримав поранення на Запорізькому напрямку та вже понад рік проходить лікування в Івано-Франківській обласній клінічній лікарні.  

3774
04.12.2024
Олег Головенський

У США, як справжня інформаційна бомба, «вибухнув» Звіт конгресового «Спеціального підкомітету з пандемії коронавірусу». 

3238
02.12.2024
Тетяна Сорока

Про атмосферу у Верховній Раді, творення законів, що змінюють правила гри для бізнесу, для розвитку локальних ініціатив, про майбутні вибори та терміни служби у війську, народний депутат розповів журналістці Фіртки.  

2268

Безсумнівно  Новий рік є абсолютно світським святом, але так було не завжди. В різноманітних культурах та народах Новий рік був міцно пов'язаний з релігією.

157

Чому на прапорах європейських країн переважають синій, білий та червоний кольори та які ж вони - кольори китайської Серединної держави.  

742

В період російської агресії  ми згадуємо про свою ідентичність  звертаючись до своїх коренів та традицій. От і на Різдво все частіше можна побачити  в оселях не тільки ялинку, але і дідух – традиційну українську  різдвяну прикрасу.  

593

Теперішні жлоби і жлобихи збирають величезні аудиторії – від кількох тисяч й аж до десятків мільйонів завсідників соціальних мереж. Але суть та сама.

1733
19.12.2024

Святкові застілля часто спокушають нас великою кількістю смачних страв, але переїдання може зіпсувати як настрій, так і самопочуття.  

409
16.12.2024

У листопаді цього року приріст споживчих цін до попереднього місяця на 1,4–2,5% зафіксували у всіх регіонах України.  

611
12.12.2024

Сніданок – це основа вашого дня. Саме від першого прийому їжі залежить рівень енергії, концентрація та настрій. Але не кожен сніданок справді працює на вас.  

921
22.12.2024

В Івано-Франківську протягом 24 та 25 грудня, на Святвечір та Різдво, у храмах відбудуться святкові богослужіння.  

676 1
18.12.2024

Митрополит Володимир проголосив два відпустові храми з нагоди Ювілейного 2025 року Божого.  

5129
15.12.2024

Христове Різдво — джерело перемоги над різними страхами. Особливо сьогодні, коли вирує в Україні війна з московитами, лунають часто тривоги та щодня є звістки про загибель українців.  

470
10.12.2024

Кардинал Микола Бичок отримав титул кардинала-пресвітера Святої Софії.

992
18.12.2024

У суботу, 21 грудня 2024 року, в приміщенні Івано-Франківського обласного музею визвольної боротьби імені Степана Бандери відбудеться благодійний захід "Традиції Різдва в часі боротьби".  

627
24.12.2024

18 грудня настав граничний термін, коли Уряд мав представити законопроєкт щодо демобілізації.   

107
20.12.2024

У Львові відбувся Конгрес місцевих та регіональних влад при Президентові України.  

391
18.12.2024

Президент України зазначив, що в України поки немає сил відвоювати окупований Крим та частину Донбасу, які Росія "фізично" контролює.

375
16.12.2024

В українському інформаційному просторі останніми місяцями з'являються повідомлення про можливі вибори в умовах воєнного стану.  

472